Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο Νίκος αστιεύεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Το αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου και άποψή σου! :) Μην υποτιμάς την επιστήμη των μαθηματικών επειδή δυσκολεύεσαι. Η επιστήμη των μαθηματικών έχει τόσα να προσφέρει αυτόν τον αιώνα σε επιστήμες όπως φυσική, βιολογία και ιατρική. Μην χρησιμοποιείς τον όρο "κουλαμάρες" για τα διακριτά μαθηματικά, έναν ζωντανό ανανεώσιμο κλάδο ο οποίος είναι θεμέλιος για την αλγοριθμική πολυπλοκότητα και τόσες άλλες επιστήμες όπως αύτοματα και τυπικές γλώσσες, νευρωνικά δίκτυα, θεωρία πληροφοριών, θεωρία πιθανοτήτων, επιχειρησιακή έρευνα, δίκτυα υπολογιστών, αστρονομία, οικολογία...κτλ.

Υ.Σ.: Προσωπικά, συχαινόμουν τον προγραμματισμό και μου φαινόταν δύσκολος στα πρώτα έτη. Όμως δεν διαμαρτυρήθηκα. Έστρωσα πωπό και έμαθα. Μπορεί να μην επέλεξα κλάδο σχετικό με πληροφορική, αλλά ενίσχυσα τις γνώσεις μου με κάποια μαθήματα προγραμματισμού, διότι είναι απαραίτητος στην σημερινή εποχή σε πολλές θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες.
+10000 στον νικο!!! συμφωνω απολυτα....τα μαθηματικα χρειαζονται παντου για να καταλαβουμε τον κοσμο,παντου στην επιστημη... απλα πως να το κανουμε... δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για να τα καταλαβαινουμε ρε συ... αλλοι πιο ευκολα ,αλλοι πιο δυσκολα, αλλοι καθολου....
υ.γ. τρελαινομαι για απλοποιηση αλγεβρικων παραστασεων!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Wow thanous:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
απλα πως να το κανουμε... δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για να τα καταλαβαινουμε ρε συ... αλλοι πιο ευκολα ,αλλοι πιο δυσκολα, αλλοι καθολου....
υ.γ. τρελαινομαι για απλοποιηση αλγεβρικων παραστασεων!!:jumpy:

...μα δεν ασκώ κριτική σε όποιον-α δεν μπορεί το βάρος των μαθηματικών. Ήμουν σαφής. Εξάλλου δημοκρατία έχουμε.:P Προσωπικά μου φαίνεται παλούκι, η στατιστική (εκτιμητική και έλεγχοι υποθέσεων) και ότι εμπλέκεται με αυτήν π.χ. επιχειρησιακά μαθηματικά (γραμμικός προγραμματισμός, μέθοδος simplex,...κτλ)...αλλά δεν βγαίνω να το κάνω ντου. :D:lol:...με πονάει όμως πολύ, διότι συχαίνομαι το μάθημα αυτό (στατιστική) και πρέπει να το διαβάσω για να το περάσω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
...μα δεν ασκώ κριτική σε όποιον-α δεν μπορεί το βάρος των μαθηματικών. Ήμουν σαφής. Εξάλλου δημοκρατία έχουμε.:P Προσωπικά μου φαίνεται παλούκι, η στατιστική (εκτιμητική και έλεγχοι υποθέσεων) και ότι εμπλέκεται με αυτήν π.χ. επιχειρησιακά μαθηματικά (γραμμικός προγραμματισμός, μέθοδος simplex,...κτλ)...αλλά δεν βγαίνω να το κάνω ντου. :D:lol:...με πονάει όμως πολύ, διότι συχαίνομαι το μάθημα αυτό (στατιστική) και πρέπει να το διαβάσω για να το περάσω. :(
κοιτα εγω δεν εκανα τετοια:P αλλα η στατιστικη του λυκειου ηταν χαλια...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
στ διακριτα μας τ εκαναν...

Αν μπορείς εξήγησέ το μου λίγο γιατι εχω κανει το μεγαλυτερο μέρος του μαθήματος και δεν το χω συναντήσει. Παίζει βέβαια να ειναι και στη συνδυαστική ανάλυση που ειναι το τελευταίο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!

γενικα ολα αυτα τα θεματα που ανοιγεις ειναι λιγο του στυλ

psychologist or psycho?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.

Για το δεύτερο μέρος, σου προτείνω:


πίστευε και μη ερεύνα διότι αν ερευνήσεις θα αναθεωρήσεις από το μηδέν
:P:D




Για εξήγησέ το αυτό λίγο περισσότερο σε παρακαλώ...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Για εξήγησέ το αυτό λίγο περισσότερο σε παρακαλώ...:what:

ένας συνομιλητής είπε: «....επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή....»

Όταν λέω πίστευε και μη ερεύνα, εννοώ πως δεν υπάρχει λόγος να κάτσουμε να αποδείξουμε το αντίθετο, προσπαθώντας να πείσουμε κόσμο (όπως και τον συνομιλητή) που λένε και πιστεύουν τέτοια εξωπραγματικά πράγματα. Δημοκρατία έχουμε. Σε όσους αρέσουν. Και θεωρώ αδιανόητο να λέει ένας έφηβος ότι του αρέσουν τα μαθηματικά, από την στιγμή που έχει πλήρη άγνοια από τα αληθινά μαθηματικά...:) Τα μαθηματικά του λυκείου είναι ένα περιοδικό με τίτλους διαφημίσεων. Ξέρω άτομα που τρελένονταν με τα μαθηματικά του λυκείου, αλλά όταν ήρθαν σε επαφή με τα "αληθινά" μαθηματικά, έπαθαν την πλάκα τους και ξενέρωσαν...αδυνατώντας να μελετήσουν αυτήν την επιστήμη. Τα μαθηματικά, όπως και κάθε άλλη επιστήμη, θέλει στρώσιμο πωπού, συνεχή εξάσκηση και ψάξιμο και όχι ανυπόστατες φλυαρίες του καφενείου :)...και δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυϊας....


Συνήθως, η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας έχει αρνητική (λόγω άγνοιας) στάση απέναντι στα μαθηματικά καθώς και αρτηριοσκλήρωση λόγω παγιωμένων ηλίθιων απόψεων περί "ασχήμιας", "απάνθρωπης δυσκολίας" και "μη χρησιμότητας" των "καθαρών" μαθηματικών...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες κλισεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nasty astr:
Αυτό συμβαίνει και σε άλλες επιστήμες όπως με την φυσική και την Χημεία
+1
δεν μου αρέσει καθόλου να αποστηθίζω τύπους της φυσικής χωρίς να τους καταλαβαίνω απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει και σε άλλες επιστήμες όπως με την φυσική και την Χημεία..Αν τα διδασκόμασταν εμπράκτως τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά..

Για παράδειγμα, διδασκόμαστε στο Τμήμα μου, ένα μάθημα υπολογιστικών μαθηματικών που η μαθηματική θεωρία του, εφαρμόζει στα νευρωνικά δίκτυα και υπολογιστική βιολογία. Πιστεύεις ότι θα έπρεπε, αντί να μας λέει ο καθηγητής τις εφαρμογές σε μορφή ασκήσεων, να επισκεπτόμαστε το Τμήμα Βιολογίας και το Τμήμα Ιατρικής; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γιατί δεν τα καταλαβαίνουν. Γιατί δεν έχουν καλούς καθηγητές. Γιατί δεν ασχολήθηκαν...Γιατί, γιατί, γιατί. Υπάρχουν άπειροι λόγοι.
(Όπως και γω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποιους δεν αρέσουν οι μπάμιες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γιατι δεν τους αρέσουν?Γιατί ο κάθε άνθρωπος εχει διαφορετικό γούστο,διαφορετικο μυαλό και διαφορετικές δεξιότητες...Εσένα πιθανά να μην σου αρέσουν τα αρχαία(όπως και εμενα:P),αλλά γιατί?Ίσως γιατί δεν είσαι καλός σε αυτό...Oύτε και εγώ...και συχαίνομαι και την έκθεση γιατι δεν μπορω να γράψω πάνω από μια-δυο παραγράφους...Ή επειδή δεν ικανοποιούν την περιεργειά μου....απόλυτα φυσιολογικά λοιπόν μπορεί κάποιος να μην ενδιαφέρεται για τα μαθηματικά...δεν εχουμε όλοι μαθηματικό μυαλό,(ούτε καν εγω,που του χρονου θα πάρω θετική κατεύθυνση δεν είμαι καλή στα μαθηματικά)....έτσι προτιμούν πράγματα που εγώ,εσύ,και ο καθένας που του αρέσουν τα μαθηματικά δεν τον καλύπτουν....Όπως εσύ απορέις λοιπόν γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά,έτσι και αυτόι απορούν γιατί πρωτιμάς αυτό το δυσνόητο και εκνευριστικό μάθημα από την έκθεση π.χ.....είναι παράλογος ο συλλογισμός σου.....σαν να αναρωτιέσαι γιατί ένας φαν του χατζηγιάννη δεν ακούει black sabbath :P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικα παντως το ανθρωπινο μυαλο ειναι φτιαγμενο να κατανοει τα μαθηματικα, πιστευω πιο πολλη σημασια ειναι η προσπαθεια που κανει ο καθενας και το αν θελει να μαθει. Δηλαδη πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι σε θεση να κατανοησουν τα μαθηματικα αρκει να το θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...γιατί δεν μπορεί να αρέσουν σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γενικα παντως το ανθρωπινο μυαλο ειναι φτιαγμενο να κατανοει τα μαθηματικα, πιστευω πιο πολλη σημασια ειναι η προσπαθεια που κανει ο καθενας και το αν θελει να μαθει. Δηλαδη πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι σε θεση να κατανοησουν τα μαθηματικα αρκει να το θελουν.

Μμμ, μ αρεσε αυτο..
Λιγο ασχετο ισως, αλλα εχω ακουσει οτι και το συντακτικο των αρχαιων ελληνικων ειναι δομημενο με μαθηματικη λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Μμμ, μ αρεσε αυτο..
Λιγο ασχετο ισως, αλλα εχω ακουσει οτι και το συντακτικο των αρχαιων ελληνικων ειναι δομημενο με μαθηματικη λογικη.

να διότι τα θεωρήματα ή τα πορίσματα των μαθηματικών που τα "μαθαίνουμε" παπαγαλία ή κάνουμε σκονάκι βασίζονται σε μια υπόθεση (που εμπλέκει συνεπαγωγή ή δισυνεπαγωγή) και σε μια λογική απόδειξη της υπόθεσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
να διότι τα θεωρήματα ή τα πορίσματα των μαθηματικών που τα "μαθαίνουμε" παπαγαλία ή κάνουμε σκονάκι βασίζονται σε μια υπόθεση (που εμπλέκει συνεπαγωγή ή δισυνεπαγωγή) και σε μια λογική απόδειξη της υπόθεσης...
Εχμ.. τι σημαινει αυτο; Βασικα τι ειναι η δισυνεπαγωγη.. κατι σαν ισοδυναμια πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Εχμ.. τι σημαινει αυτο; Βασικα τι ειναι η δισυνεπαγωγη.. κατι σαν ισοδυναμια πχ;

λογική δισυνεπαγωγή ή συνεπάγεται και αντιστρόφως....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top