Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως είναι στερεότυπο :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τα μαθηματικα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση δεν διδασκονται σωστα. Γιατι πολυ απλα μαθηματικα(κατα τη γνωμη μου) δεν ειναι η αποστηθιση τυπων.Μαθηματικα ειναι τροπος σκεψης. Και δυστυχως ελαχιστοι καθηγητες μπορουν να το μεταδωσουν αυτο στους μαθητες τους.
Εγώ πιστεύω πως είναι στερεότυπο
Συμφωνω και σε αυτο. Γενικα οταν απο το περιβαλλον σου εχει καλλιεργηθει η ιδεα οτι "τα μαθηματικα ειναι πολυ δυσκολα" μπορει ενας μαθητης να αποθαρρυνθει απο τη μελετη αυτης της επιστημης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δηλ., θα ήταν καλύτερα, να καλλιεργείται το ψέμα ότι τα μαθηματικά είναι πανεύκολα; :)

ίσως, σαν άνθρωποι (μαθητές, φοιτητές,..κτλ) θέλουμε το εύκολο και το μασημένο, γι' αυτό και η κοινωνική κατρακύλα!

ο τρόπος σκέψης πώς θα μπορούσε να μεταδωθεί στους μαθητές, όταν τα μαθηματικά εκ φύσεως είναι αφηρημένα (δηλ., συνδυαστική σκέψη);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
και εμένα μ'αρέσουν τα μαθηματικά, όταν έχουν μια λογική. δε μ'αρέσουν οι ασκήσεις που πρέπει να εφαρμόσεις όποιον τύπο να'ναι και αν είσαι τυχερός να σου βγει. και το πιο ωραίο είναι η γεωμετρία σε αυτήν η οποία σε βοηθά να σκέφτεσαι. άμα δεν ξέρεις γεωμετρία κατά την άποψη μου είναι μείον στα μαθηματικά. μακάρι να διάβαζα και εγώ τα φετινά μαθηματικά πέρυσι ώστε φέτος απλά να έκανα επαναλήψεις και ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η αντιπάθεια μου για τα Μαθηματικά δεν εξηγείται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οποιος θελει να μαθει την πραγματικη φυση των μαθηματικων του συνιστω το κλασσικο βιβλιο An introduction to mathematics του A. N. Whitehead ,δυσκολο να το περιγραψει κανεις , οσο για τον ιδιο τον Whitehead ,κεινος μαζι με τον Russell εγραψαν το Principia Mathematica ,το πιο σπουδαιο βιβλιο πανω στην λογικη/φιλοσοφια των μαθηματικων που χει γραφτει απο την εποχη του Αριστοτελη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
τα ολοκληρωματα και τα ορια-παλουκι δν προκειται να τα χωνεψω ποτε:sick::sick::sick:...παρολο που ειμαι πληροφορικη:P
-----------------------------------------
ειδικα τα διακριτα μαθηματικα που εχουν κατι κουλαμαρες 2=1 εκει ειναι που τα παιζεις....:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
τα ολοκληρωματα και τα ορια-παλουκι δν προκειται να τα χωνεψω ποτε:sick::sick::sick:...παρολο που ειμαι πληροφορικη:P
-----------------------------------------
ειδικα τα διακριτα μαθηματικα που εχουν κατι κουλαμαρες 2=1 εκει ειναι που τα παιζεις....:s:s

Το αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου και άποψή σου! :) Μην υποτιμάς την επιστήμη των μαθηματικών επειδή δυσκολεύεσαι. Η επιστήμη των μαθηματικών έχει τόσα να προσφέρει αυτόν τον αιώνα σε επιστήμες όπως φυσική, βιολογία και ιατρική. Μην χρησιμοποιείς τον όρο "κουλαμάρες" για τα διακριτά μαθηματικά, έναν ζωντανό ανανεώσιμο κλάδο ο οποίος είναι θεμέλιος για την αλγοριθμική πολυπλοκότητα και τόσες άλλες επιστήμες όπως αύτοματα και τυπικές γλώσσες, νευρωνικά δίκτυα, θεωρία πληροφοριών, θεωρία πιθανοτήτων, επιχειρησιακή έρευνα, δίκτυα υπολογιστών, αστρονομία, οικολογία...κτλ.

Υ.Σ.: Προσωπικά, συχαινόμουν τον προγραμματισμό και μου φαινόταν δύσκολος στα πρώτα έτη. Όμως δεν διαμαρτυρήθηκα. Έστρωσα πωπό και έμαθα. Μπορεί να μην επέλεξα κλάδο σχετικό με πληροφορική, αλλά ενίσχυσα τις γνώσεις μου με κάποια μαθήματα προγραμματισμού, διότι είναι απαραίτητος στην σημερινή εποχή σε πολλές θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Το αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου και άποψή σου! :) Μην υποτιμάς την επιστήμη των μαθηματικών επειδή δυσκολεύεσαι. Η επιστήμη των μαθηματικών έχει τόσα να προσφέρει αυτόν τον αιώνα σε επιστήμες όπως φυσική, βιολογία και ιατρική. Μην χρησιμοποιείς τον όρο "κουλαμάρες" για τα διακριτά μαθηματικά, έναν ζωντανό ανανεώσιμο κλάδο ο οποίος είναι θεμέλιος για την αλγοριθμική πολυπλοκότητα και τόσες άλλες επιστήμες όπως αύτοματα και τυπικές γλώσσες, νευρωνικά δίκτυα, θεωρία πληροφοριών, θεωρία πιθανοτήτων, επιχειρησιακή έρευνα, δίκτυα υπολογιστών, αστρονομία, οικολογία...κτλ.

Υ.Σ.: Προσωπικά, συχαινόμουν τον προγραμματισμό και μου φαινόταν δύσκολος στα πρώτα έτη. Όμως δεν διαμαρτυρήθηκα. Έστρωσα πωπό και έμαθα. Μπορεί να μην επέλεξα κλάδο σχετικό με πληροφορική, αλλά ενίσχυσα τις γνώσεις μου με κάποια μαθήματα προγραμματισμού, διότι είναι απαραίτητος στην σημερινή εποχή σε πολλές θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες.


το 2=1 παντως μου φαινεται παρανοικο....συγγνωμη κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
το 2=1 παντως μου φαινεται παρανοικο....συγγνωμη κιολας

.....άρα η Μαθηματική επιστήμη είναι μια παρανοϊκή επιστήμη; Οι Μαθηματικοί απόφοιτοι (ερευνητές, καθηγητές,...κτλ) είναι παρανοϊκοί άνθρωποι; Δεν σου κάνει εντύπωση πως γίνεται όλες οι επιστήμες να προχωρούν βάση μιας "παρανοϊκής" επιστήμης;

Ok. Έχεις δίκιο. Εσύ ξέρεις καλύτερα...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι σε πολλούς δεν αρέσουν τα μαθηματικά επειδη είναι κάπως δύσκολα στην κατανόηση τους,πρέπει να σκεφτείς πως βγάινουν διάφορα κτλ.Οι περισσότεροι φαντάζομαι προσπαθούν να τα μάθουν απέξω επειδή βαριούνται να σκεφτούν,έτσι όμως δεν μαθαίνονται τα μαθηματικά.Επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
nefi χωρίς μαθηματικά όμως η πληροφορική..yok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
μου αρεσει να μου τα εξηγουν οχι να πετανε κατι και ν κανουν τς εξυπνους κ τους ανωτερους....κ τ περισσοτερα απ αυτα που κανω δν θα μ χρειαστουν πουθενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
.Επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή.

Για το πρώτο μέρος των όσων είπες, συμφωνώ...:iagree::no1::P
Για το δεύτερο μέρος, σου προτείνω:


πίστευε και μη ερεύνα διότι αν ερευνήσεις θα αναθεωρήσεις από το μηδέν
:P:D

Μεγάλη μπουκιά φάε nefi, μεγάλη κουβέντα μην λες. Έτσι έλεγα και γω για την Γραμμική Άλγεβρα. Νόμιζα ότι δν χρειαζόταν σε μαθήματα φυσικής, που μου άρεσαν...μέχρι που προσγειώθηκα ανώμαλα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Για το πρώτο μέρος των όσων είπες, συμφωνώ...:iagree::no1::P
Για το δεύτερο μέρος, σου προτείνω:

πίστευε και μη ερεύνα διότι αν ερευνήσεις θα αναθεωρήσεις από το μηδέν :P:D
και ομως το σωστο φιλε μου ειναι.... "πιστευε και μη, ερευνα" ....δηλαδη ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
και ομως το σωστο φιλε μου ειναι.... "πιστευε και μη, ερευνα" ....δηλαδη ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..:)

εδώ έγινε σκόπιμη παραποίηση Θάνο!:P αμέσως ρε! :D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσουν αν και θεωρητική^^
και σε μενα αν και ημουν θεωρητικη:D ημουν απο τους ελαχιστους που εγραψαν 19 στη β λυκειου... λατρευα την αλγεβρα!!!
-----------------------------------------
εδώ έγινε σκόπιμη παραποίηση Θάνο!:P αμέσως ρε! :D:lol:
ναι καλα...οχι οτι δεν το ξερες...:fss: δικαιολογιες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Που το έχουν το 2=1 τα διακριτά μαθηματικά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Που το έχουν το 2=1 τα διακριτά μαθηματικά; :P

μάλλον εννοεί τα αδιάκριτα μαθηματικά...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
μάλλον εννοεί τα αδιάκριτα μαθηματικά...:P:D

στ διακριτα μας τ εκαναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top