Γιατί δεν είναι δημοφιλής η κλασική μουσική στους νέους;

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το ποσοστό παιδιών που ακούει κλασσική μουσική συνειδητά και την προτιμά από τα άλλα είδη "μουσικής" είναι 1%.
Εκτός από αυτούς που ασχολούνται με τη μουσική και "αναγκαστικά" γνωρίζουν παραπάνω πράγματα πάνω στην κλασσική μουσική, συμβιβάζοντάς την όμως κατά έναν περίεργο τρόπο με άλλα είδη, οι υπόλοιποι δε γνωρίζουν τίποτα για κλασσική μουσική (και την εννοώ σε ένα ευρύ φάσμα: από μπαρόκ, ως ρομαντισμό και σύγχρονη μουσική, μαζί με όπερα και εκκλησιαστική μουσική, μπαλέτο και οτιδήποτε άλλο).
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Δεν έχει ενδιαφέρον, θέλει προσήλωση, δε θεωρείται "in", κάτι άλλο; Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Καταρχήν από τη στιγμή που γεννιούνται τα παιδιά μπαινουν σε ένα καλούπι.Μετά καθώς μεγαλώνουν,πηγαίνοντας στα πάρτυ ακουν τέτοιου είδους μουσική για να χορέψουν.Θέλω να πω ότι στην εποχή μας ''μόδα'' είναι αυτά τα τραγούδια,αυτά ακούγονται σε κανάλια τύπου σταρ. Όλοι συνηδητά ή ασυνήδητα ακολουθούμε τη μόδα λοιπόν.Επίσης με αυτά τα τραγούδια μπορούν να κινηθούν κάτι που στα παιδιά και στους έφηβους είναι συνηθησμένο.Προσωπικά θεωρώ αυτόν το πράγμα εν μέρη λάθος. Δεν ενοώ ότι είναι λάθος να ακούμε και αυτά τα τραγούδια.Αλλά έτσι καταντάμε συντηριτικοί χωρίς να το ξέρουμε γιατί δεν είμαστε ανοιχτοί σε νέα πράγματα και μένουμε κάπου.Εγώ ακούω ποπ(πιο πολύ να το πω) έντεχνο,κλασική μουσική και οποιοδήποτε στυλ....Ωραία θα ήταν αν έβαζες και μια δημοσκόπηση: σας αρέσει η κλασική μουσική;Δεν σας αρέσει;Ακουτε αλλά δεν τρελένεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί δεν εκφράζει την εποχη τους, πολύ απλά. Δεν περιμένω από εναν άνθρωπο που γεννηθηκε το 1995 να κάτσει ν'ακούσει αρχαιοελληνικό αυλό, αν το έκανε θ'ανησυχούσα. Τι πολιτισμική σχέση μπορεί να έχει αυτό το παιδί με μια μελωδία που γράφτηκε το 1750;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γιατί δεν εκφράζει την εποχη τους, πολύ απλά. Δεν περιμένω από εναν άνθρωπο που γεννηθηκε το 1995 να κάτσει ν'ακούσει αρχαιοελληνικό αυλό, αν το έκανε θ'ανησυχούσα. Τι πολιτισμική σχέση μπορεί να έχει αυτό το παιδί με μια μελωδία που γράφτηκε το 1750;


Και με αυτό συμφωνώ.Αλλά δεδομένου ότι οι γονείς τους ακούν μουσικές πιο παλιάς εποχής θα έπρεπε και αυτά να ακολουθήσουν το ίδιο.Γιατί όμως δεν το κάνουν;Μια λογική απάντηση είναι ότι ακούγοντας τα άλλα παιδιά με τα mp3 κ.λπ. τους αρέσει και το κάνουν και αυτά.Αλλά και αυτά τα άλλα παιδιά από που επηρεάζονται τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί είμαστε μικροί και έχουμε ανάγκη τη μίμηση. Εγώ δεν ξέρω κανένα συγγενή μου που άκουγε μικρός κλασική και μπαρόκ , ωστόσο όλοι όταν μεγάλωσαν άρχισαν να ακούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Δεν έχει ενδιαφέρον, θέλει προσήλωση, δε θεωρείται "in", κάτι άλλο; Ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ προσωπικά, για να μην αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο. Ξέρεις, στο ρυθμό της μελωδίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Εγώ ακούω και κλασσική (θέλει σίγουρα 2σσ?) μουσική. Ντάξει δεν είμαι και φαν και δε λέω ότι ξέρω και πολλά. Μου αρέσει όμως όταν διαβάζω ή όταν κάνω κάτι άλλο να βάζω απαλά κλασσικά μουσική.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μπορούμε πάντως να ακούμε Melodic Metal που είναι η σύγχρονη μορφή της Opera

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=p3FELocOtu0"]https://www.youtube.com/watch?v=p3FELocOtu0[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Οι εποχες αλλαζουν,αρα και οι ανθρωποι και η μουσικη αλλαζει.

Δεν εχουμε δικαιωμα να επιβαλλουμε στους νεους να ακουν κλασσικη μουσικη,γιατι πολυ απλα,ακολουθουν αλλα κυματα μουσικης.

Οποιος θελει να ακουσει κλασσικη μουσικη,ας ακουσει.Κανεναν δεν πιεζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γιατί δεν εκφράζει την εποχη τους, πολύ απλά. Δεν περιμένω από εναν άνθρωπο που γεννηθηκε το 1995 να κάτσει ν'ακούσει αρχαιοελληνικό αυλό, αν το έκανε θ'ανησυχούσα. Τι πολιτισμική σχέση μπορεί να έχει αυτό το παιδί με μια μελωδία που γράφτηκε το 1750;

Οι συμφωνίες που γράφτηκαν τότε εκφράζουν την πρόοδο της ανθρωπότητας όσον αφορά τη μουσική
-----------------------------------------
Δεν θεωρώ την μαντόνα πρόοδο. Είναι σαν να ξαναγυρνάμε στη λίθινη εποχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γενικά,ανάλογα με την ηλικια,τη μόρφωση (εννοω κυρίως τη μουσική),την γενιά και τα ερεθίσματα του καθένα διαμορφώνεται η μουσική που θα ακούει...Ένας μέσος άνθρωπος της εποχής μας,θα ξεκινήσει ακούγοντας παιδικά τραγουδάκια,και σταδιακά στην ηλικά των 8 χρονών και αργότερα θα γνωρίσει την μουσική που ακούνε οι συνομιλικοί του,δηλαδή αυτή που προβάλλεται απο τα ΜΜΕ.Είναι στο χέρι του κάθε γονιού πιστεύω, να διδάξει στο παιδί του και άλλα είδη μουσικής λοιπόν εκτος από την εμπορική....Υστερα, το πιο πιθανο είναι,από μια ηλικία και μετά,το παιδί από μόνο του να "επιλέξει" ανάμεσα σε πολλά είδη μουσικής πια θα "κρατησει".Το επιλέξει σε εισαγωγικά γιατί πάντα το παιδί έχει την τάση να μιμήται συμπεριφορές,έτσι δεν είναι αποκλειστικά και μόνο απόφαση που πήρε χωρίς να επηρεαστεί από πουθενά. Εγώ για παράδειγμα έφαγα φλασιά εκεί δευτέρα-τρίτη γυμνασίου,και άρχισα να ακούω ροκ(Σιδηρόπουλο,Άσιμο,Τρύπες,Διάφανα Κρίνα,Rolling Stones,Red Hot Chilli Peppers,Deep Purple κοκ) και έντεχνο(Κατσιμίχες,Μαχαιρίτσα,Κούτρα,Μιτζέλο,Ιωαννίδη κοκ) καθως και Λοίζο,Καζαντζίδη κα.Γιατί αυτές οι επιλογές?Γιατί και ο πατέρας μου ακούει αυτά,και η κρίση μου με οδήγησε στο να "μιμηθώ" κατα κάποιον τρόπο της δικές του προτιμήσεις,και όχι αυές των συνομιλήκων μου! Να τονίσω ότι τα βιώματα παίζουν σημαντικό ρόλο,καθώς π.χ,όπως είναι δυσκόλο να βρεις έναν 15χρονο που θα ακούει κλασική,τόσο δύσκολο είναι να βρεις και 15χρονο που θα ακούει αντάρτικα ή ρεμπέτικα!!!!Αναφέρονται σε διαφορετικές γεννεές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ακουω και κλασικη και ρεμπετικα:P
Παντως σωστα το εθεσε η αποπανω. Και να προσθεσω οτι αφενος ειναι δυσκολο -δεδομενου οτι οχι μονο δεν ακουγεται αλλα την κοροιδευουν κιολας αυτη τη μουσικη-, να ξεκινησει καποιος ετσι απλα να ακουει μπαχ ή δεν ξερω τι αλλο. Και αφετερου δεν ειναι απ τα ειδη μουσικης που μπορουν να σε αγγιξουν ευκολα αν δεν ξερεις απο μουσικη κι αν δεν εισαι εξοικειωμενος με πολλα μουσικα ακουσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
έχουμε αναρωτηθεί όμως πόσοι νέοι ξέρουν τι μουσική ακούνε; :hmm: αν τελικά, ταιριάζει στην προσωπικότητα του καθενός ή απλά ακούνε για να ακούνε δηλ., να βαδίζουν με τις επιταγές της μάζας; :hmm:
-----------------------------------------
Ακουω και κλασικη και ρεμπετικα:P

συγκλίνεις σε μερικά από τα μουσικά μου γούστα! :P :D :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
έχουμε αναρωτηθεί όμως πόσοι νέοι ξέρουν τι μουσική ακούνε; :hmm: αν τελικά, ταιριάζει στην προσωπικότητα του καθενός ή απλά ακούνε για να ακούνε δηλ., να βαδίζουν με τις επιταγές της μάζας; :hmm:
-----------------------------------------


συγκλίνεις σε μερικά από τα μουσικά μου γούστα! :P :D :no1:
Χαιρομαι!:P
Υπαρχουν ανθρωποι που ζουν ολοκληρη ζωη χωρις να αντιλαμβανονται πως και με τι ορους, και δε θα ισχυει αυτο που λες και στη μουσικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Λοιπον, ειμαι απο τους τυπους που ακουνε απο κλασσικη μεχρι μεταλ μεχρι ρεμπετικα. Ειμαι ανθρωπος του "απ'ολα" με λιγα λογια. Αν και αγαπημενο ειδος ειναι η power metal, δεν εχω προβλημα να ακουσω το οτιδηποτε μου κανει κλικ στα αυτια. (Εννοειται οχι γαυγισματα, εχουμε και ενα επιπεδο)

Κλασσικη μουσικη αρχισα να ακουω μανιωδως οταν πηγα β' γυμνασιου και ο καθηγητης της μουσικης μας εβαλε σε αυτον τον χωρο. Μεχρι τοτε στο σπιτι ακουγοταν κανας Βιβαλντι και Μπετοβεν, αλλα μεχρι εκει.
Με το μαθημα της μουσικης στο σχολειο αγαπησα Σοπεν, Σουμπερτ, Σουμαν, Λιστ, Μπραμς και τοσους ακομα.

Δημοφιλης γιατι να ειναι; Το ειδος που κυριαρχει ειδικα στον ελλαδικο χωρο το βλεπουμε.
"μπορεις αποψε να βγεις μ'ολες τις τσουλες της γης" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Χμμ, μπορώ να πω ότι έχω κλασσική παιδεία, 11 χρόνια πιάνο, από πρώτη δημοτικού, φέτος το σταμάτησα μόνο για τις πανελλήνιες. Μου αρέσει η κλασσική μουσική, όταν παίζω τα κομμάτια στο πιάνο, είναι πραγματικά σαν να βρίσκομαι σε άλλη διάσταση, μόνο εγώ και το πιάνο. Μου αρέσουν πάρα πολύ Mendelssohn και Chopin.
Αλλά αυτό που μου χαρίζoυν η ροκ και η μέταλ, σε κάποια είδη, ψυχεδέλεια, progressive, glam, hard, power δε μπορώ να το συγκρίνω με την κλασσική. Άλλα συναισθήματα. Μου αρέσει απλώς πιο πολύ, και πάρα πολύ. Όπως επίσης και η blues μουσική.
Από ελληνικά, τα ρεμπέτικα δεν τα αλλάζω με τίποτα.
Ή τον Νταλάρα στις συνεργασίες του με Λοϊζο και Παπαδόπουλο. Είναι για μένα αξεπέραστος.
Κανένας από την παρέα μου δεν ακούει τη μουσική που ακούω, ενώ ο πατέρας μου ακούει Pink Floyd και Black Sabbath κυρίως, αλλά η μάνα μου τα ακούει όλα εκτός από ροκ.

Θεωρώ ότι είναι θέμα αυτιού και καθαρά ψυχικής ικανοποίησης. Αυτή τη στιγμή ξέρω 'γω, ακούω Grateful Dead, δε μπορώ να ακούσω κλασσική. Δε μου κολλάει. Ή ούτε ρεμπέτικα θέλω να ακούσω τώρα. Κάθε μουσική κολλάει σε συγκεκριμένη περίσταση, για μένα.
Είδη μουσικής που δεν πάω καθόλου. Τα σκυλάδικα, κτλ, στυλ Μπουγάς και δε συμμαζεύεται, "έλα στον παππού". Α, και τη Βίσση. Δε μου αρέσει. Και την death metal.
Την κλασσική την ευχαριστιέμαι μόνο όταν παίζω στο πιάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Distrubia

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γιατί όσο πάμε τόσο πιο μοντέρνες γενιές έρχονται..Ποια θα ακούνε..Λέτε να προτιμάνε τα κλασσικά από τα πχ ελέκτρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Από electro ναι. Σίγουρα. :P
Αλλά είναι και ανάλογα τη διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και με αυτό συμφωνώ.Αλλά δεδομένου ότι οι γονείς τους ακούν μουσικές πιο παλιάς εποχής θα έπρεπε και αυτά να ακολουθήσουν το ίδιο.Γιατί όμως δεν το κάνουν;Μια λογική απάντηση είναι ότι ακούγοντας τα άλλα παιδιά με τα mp3 κ.λπ. τους αρέσει και το κάνουν και αυτά.Αλλά και αυτά τα άλλα παιδιά από που επηρεάζονται τόσο πολύ;

Βασικά να προσθέσω κάτι σ'αυτό που είπα πιο πάνω...Εντάξει, δεν ειναι και δεδομενο οτι κανεις θ'ακουει μονο αυτα που εκφράζουν την εποχή του, εγώ πχ. μπορεί ν'ακούσω από Bob Dylan και Manu Chao μέχρι Βαμβακάρη κι από Michael Jackson μέχρι Βέρτη και Πλούταρχο, απλώς γενικά η κλασική μουσική δεν θεωρω οτι έχει κάτι που να τραβήξει την προσοχή ενός νέου ανθρώπου, όχι οτι της έχει δωθεί και η προβολή που της αξίζει αλλά εντάξει...Έχουν έρθει και για μένα στιγμές που να έβαλα ενα cd του Μπετόβεν αλλά αυτο ηταν η εξαιρεση της εξαίρεσης, ένα νανοσεκόντ μέσα στις ατέλειωτες ώρες που έχω ακούσει μουσική. Προσωπικά ακούω τα πάντα αλλά οχι στην ιδια ποσότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Η μουσική χαρακτηρίζει την κάθε κοινωνία που υπάρχει σε μια χρονική περίοδο . Η κοινωνία έχει αλλάξει επομένως έχει αλλάξει και η μουσική .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top