Γιατί δεν είναι δημοφιλής η κλασική μουσική στους νέους;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμένα πάντως με εμπνέουν και πράγματα από παλιότερες εποχές όπως το κλασικό ροκ της περιόδου 60-80, αλλά σιγουρα κι αυτο απέχει πολύ απ'την κλασική μουσικη ως συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμένα πάντως με εμπνέουν και πράγματα από παλιότερες εποχές όπως το κλασικό ροκ της περιόδου 60-80, αλλά σιγουρα κι αυτο απέχει πολύ απ'την κλασική μουσικη ως συναίσθημα.

Παρατηρώ ότι μοιάζουμε και ανησυχώ , δεν εισαι το προτυπο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ευτυχώς αν το πρότυπο σου ηταν ενας 19 χρονος τοτε καηκες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γιατί όσο πάμε τόσο πιο μοντέρνες γενιές έρχονται..Ποια θα ακούνε..Λέτε να προτιμάνε τα κλασσικά από τα πχ ελέκτρο;


Δε νομίζω. Ηδη οι νέοι γονείς δεν νομίζω να προτιμούν την κλασσική μουσική. Και πάλι όμως, ας πούμε ότι οι δικοί μας γονείς είχαν προτίμηση στην κλασσική μουσική, ή στη disco. Οι περισσότεροι της δικής μας γενιάς προτιμούν είτε τη ροκ, είτε την σύγχρονη λαϊκή μουσική, είτε ότι μοντέρνο κυκλοφορεί και είναι γενικα του συρμού. Οπότε δε μπορούμε να γνωρίζουμε σίγουρα.
Έχει σημασία το τι ερεθίσματα δέχεται κανείς από το σπίτι του, αλλά ουσιαστικά είναι λίγο και η παρέα, λίγο να το εξερευνήσεις μόνος σου. Εμένα ο πατέρας μου, μου είχε βάλει λίγο Floyd να ακούσω, αλλά δεν ειχα τρελαθεί. Τη ροκ μόνη μου την "ανακάλυψα", από ένα σταθμό που έπαιζε αργά το βράδυ στο ραδιόφωνο παλιά τραγούδια. Και ζήτησα από τους γονείς μου να μου αγοράσουν κάποιους δίσκους, γιατί ήμουν μικρο τότε, και έτσι κόλλησα.



Μήπως τότε τα παλαιά χρηστά ήθη δεν επέτρεπαν στους νέους να εξερευνήσουν άλλα είδη μουσικής? Και οι συντηρητικοί γονείς επέβαλαν την κλασσική μουσική και την κλασσική παιδεία? Νομίζω τα ρεμπέτικα τραγούδια ήταν censored.

Πάντως η electro σε στυλ Moby είναι ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μ'αρέσει η κλασσική μουσική πάντως κι άρχισα να ακούω από τότε που άρχισα και πιάνο.Νομίζω αν δεν είχα αρχίσει πιάνο δεν θα ασχολιόμουν και πολύ με κλασσική μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εμένα μ'αρέσει η κλασσική μουσική πάντως κι άρχισα να ακούω από τότε που άρχισα και πιάνο.Νομίζω αν δεν είχα αρχίσει πιάνο δεν θα ασχολιόμουν και πολύ με κλασσική μουσική.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=df3QzFT5_ZM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
εγω πιστευω,πως η καλσικη μουσικη δεν ειναι δημοφιλης στους νεους,γιατι οι νεοι στην εποχη μας,θελουν να ακουνε ποιο χορευτικα κομματια με ρυθμο,και πιστευουν πως η κλασικη μουσικη δεν τους εκφραζει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Η κλασσική μουσική έχει και ένα άλλο χαρακτηριστικό που την κάνει μη ελκυστική προς τους νέους. Δεν είναι εύπεπτη, καθώς έχει μουσικό βάθος και συνήθως τα έργα έχουν μεγάλη διάρκεια.
Είναι λίγο δύσκολο ένα νέο παιδί που δυστυχώς έχει συνδυάσει τη μουσική με τον "φραμπαλά", να κάτσει και να συγκεντρωθεί. Θέλει υπομονή και αγάπη και ανάλογα ερεθίσματα.
Προσωπικά δεν άκουγα κλασική μουσική ποτέ. Το "μικρόβιο" μου μπήκε μολις άκουσα τυχαία ένα κομμάτι του Βach με το όνομα "Αιr on a G String" . Με συγκίνησε βαθιά και έκλαψα για πρώτη φορά ακούγοντας μουσική
Δεν έχασα χρόνο, αμέσως άρχισα κλασσική κιθάρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Hype .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω πιστευω,πως η καλσικη μουσικη δεν ειναι δημοφιλης στους νεους,γιατι οι νεοι στην εποχη μας,θελουν να ακουνε ποιο χορευτικα κομματια με ρυθμο,και πιστευουν πως η κλασικη μουσικη δεν τους εκφραζει

η κλασσικη μουσικη δεν εχει ρυθμο;:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως η κλασσική εισήγαγε το ρυθμό ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ευτυχώς αν το πρότυπο σου ηταν ενας 19 χρονος τοτε καηκες :D

Μη μου προσθέτεις μήνες!:P

η κλασσικη μουσικη δεν εχει ρυθμο;:S

Εννοεί δεν ειναι μπιτάκι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εννοεί δεν ειναι μπιτάκι. :D

το φαντάζεσαι να γίνει μπιτάκι-διασκευή πώς θα είναι; :D :lol:

fasdag, η μουσική επένδυση στο έργο λίμνη των κύκνων, δεν έχει ρυθμό; :hmm: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εχουν γινει καποια μπιτακια-διασκευες, οπως και ροκ διασκευες και ειναι μια χαρα:P

Η κλασικη μουσικη δεν ειναι τοσο δημοφιλης σημερα, για τον ιδιο λογο που δεν θα ειναι δημοφιλης η σημερινη μουσικη μετα απο 200 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Η κλασικη μουσικη δεν ειναι τοσο δημοφιλης σημερα, για τον ιδιο λογο που δεν θα ειναι δημοφιλης η σημερινη μουσικη μετα απο 200 χρονια...
Ελπίζω ότι δεν κατάλαβα καλά. Σίγουρα δεν είναι δυνατόν να κάνεις σύγκριση τα σημερινά τραγουδάκια με τις καταπληκτικές δημιουργίες την κλασικής μουσικής Μπετόβεν, Μπαχ, Μότσαρτ, Σοπέν, Σούμπερτ, Στράους κλπ. Σίγουρα λάθος κατάλαβα!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πραγματι λαθος καταλαβες. Δεν εκανα καμια συγκριση. Αλλο ειπα, διαβασε καλυτερα.

*Παντως τους Floyd, Purple, την jazz μουσικη, καποια απο new age, η και απο δικα μας τον Χατζιδακη πχ, και διαφορα αλλα της μουσικης του 20ου αιωνα, μονο "τραγουδακια" δεν θα τα χαρακτηριζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πραγματι λαθος καταλαβες. Δεν εκανα καμια συγκριση. Αλλο ειπα, διαβασε καλυτερα. .
Ο.Κ. και εγώ δεν το πίστευα. Ίσως φταις λίγο και συ που δεν ήσουν σαφής.:)

Παντως τους Floyd, Purple, την jazz μουσικη, καποια απο new age, η και απο δικα μας τον Χατζιδακη πχ, και διαφορα αλλα της μουσικης του 20ου αιωνα, μονο "τραγουδακια" δεν θα τα χαρακτηριζα...
Σίγουρα δεν είναι τραγουδάκια. Νομίζεις όμως ότι έστω και αυτά μπορούν έστω να πλησιάσουν αυτό που λέμε κλασική μουσική?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν φταίει αυτό, η κλασσική μουσική είναι πολύ πιο αφιλόξενη από τα άλλα είδη και το αυτί πρέπει να την συνηθίσει τις περισσότερες φορές για να του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Φυσικα και το πιστευω...

Και αν μπορεις εξηγησε μου λιγο γιατι ενα ειδος μουσικης να θεωρειται καλυτερο απο καποιο αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ο.Κ. και εγώ δεν το πίστευα. Ίσως φταις λίγο και συ που δεν ήσουν σαφής.:)


Σίγουρα δεν είναι τραγουδάκια. Νομίζεις όμως ότι έστω και αυτά μπορούν έστω να πλησιάσουν αυτό που λέμε κλασική μουσική?


Συγκρινεις ανομοια πραγματα ως προς το περιεχομενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top