Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Ακόμα δεν έχουμε τελειώσει με τις Πανελλήνιες, οπότε δεν ξερω ακριβώς ποσα μόρια εχω βγάλει αλλά έχω μια ιδέα.
Πρόκειται για δυο σχολές που τα τμήματά τους βρίσκονται το ένα απεναντι στο άλλο, στην ίδια πόλη, την Μυτιλήνη.
Διαφωτιστε με ομως, ποιο τμήμα θα ήταν καλύτερο;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η Ωκεανογραφία ανήκει στον κλάδο της Βιολογίας και αφορά τη μελέτη του θαλάσσιου περιβάλλοντος, ενώ η Γεωγραφία ανήκει στον ευρύτερο κλάδο της Φυσική (με κάποιες κοινωνιολογικές/τεχνολογικές προσμίξεις). Νομίζω ότι οι απορίες σου θα λυθούν αν διαβάσεις τον οδηγό σπουδών των δύο τμημάτων, καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχεις ως απόφοιτη.

Αναλόγα με τα ενδιαφέροντά σου, θα επιλέξεις το αντίστοιχο τμήμα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η Ωκεανογραφία ανήκει στον κλάδο της Βιολογίας και αφορά τη μελέτη του θαλάσσιου περιβάλλοντος, ενώ η Γεωγραφία ανήκει στον ευρύτερο κλάδο της Φυσική (με κάποιες κοινωνιολογικές/τεχνολογικές προσμίξεις). Νομίζω ότι οι απορίες σου θα λυθούν αν διαβάσεις τον οδηγό σπουδών των δύο τμημάτων, καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχεις ως απόφοιτη.

Αναλόγα με τα ενδιαφέροντά σου, θα επιλέξεις το αντίστοιχο τμήμα.

Απλά να πω ότι, από φίλη σχετική με την ωκεανογραφία, ο εν λόγω κλάδος μπορεί να ιδωθεί και σαν τομέας της φυσικής, αναλόγως με το πού προσανατολίζεσαι ερευνητικά - ίσως πάει για μετά το προπτυχιακό αυτό, απλά έκρινα σκόπιμο να το αναφέρω.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Που θες να δουλεψεις στην Μυτηλινη?
Ωκεανογραφια εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερο μιας και μπορεις να εργαστεις στο κεντρο θαλασσιων ερευνων στην ΑΘηνα στο δημοσιο.Γεωγραφια περα απο την γεωγραφια του γυμνασιου δηλαδη σαν καθηγητης ,δεν εχω ξανακουσει αντικειμενο στην αγορα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Σχετικά με το πτυχίο Γεωγραφίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Σχετικά με το πτυχίο Γεωγραφίας.

Είναι ολίγον τι αρκετά γενικόλογες οι επαγγελματικές προτάσεις που δίνει. Απορώ με βάση ποια δεδομένα δίνουν τόσο ιδανικές περιγραφές για κάθε επιστήμη viedo. :P
 
Top