Γερμανικά vs Aγγλικά

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ειναι η 5η χρονια ποθ κανω γερμανικα......μοy φαινωνται λιγο πιο δυσκολα απο τα αγγλικα, αλλα τα λατρευω και τα θεωρω υπεροχη γλωσσα!!!! μοναδικη θα ελεγα!!!!
λατρευω την προφορα τον γερμανικων!!! ειναι λιγο πιο διασκεδαστικα απο τα αγγλικα για μενα,


αλλα και τα αγγλικα τα ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!! γενικα οι ξενες γλωσσες μου αρεσουν,
οι 2 πιο αγαπημενες γλωσσες για μνενα ειναι αγγλικα και γερμανικα.
και ειναι και τα 2 πολυ πολυ χρησσιμα!!! i love english!!! :Dich liebe deutsch!!!:D
-----------------------------------------
Για τα γερμανικά από το Ίντερνετ
Γερμανικά
Επειδή μου αρέσουν όλες οι γλώσσες αποφάσισα να μάθω και αυτή τη γλώσσα. Όμως οι δυσκολίες ήταν τεράστιες. Πρώτα από όλα τα τρία άρθρα (τρία οριστικά άρθρα που διαφέρουν κατά πολύ από τα ελληνικά). Έπειτα οι αντιστροφές υποκειμένων, ο τονισμός και η ανάγνωση (στα γαλλικά -ευτυχώς- όλα τονίζονται στη λήγουσα), τα αποσπώμενα ρήματα, οι αμέτρητες προθέσεις που συντάσσονται με πτώσεις και οι πτώσεις που επιρρεάζονται από το τι determinant προηγείται, τα τρία γένη στα επίθετα με τις συμφωνίες τους σε γένος, αριθμό και πτώση, οι τεράστιες λέξεις (ενώ θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν μια απλή σκέτη πρόθεση), η τρομερά πυκνή και πολλές φορές παράλογη σύνταξη (κάτι που θυμίζει αρχαία ελληνικά, όταν δηλαδή το ρήμα υπό μορφή απαρεμφάτου μπαίνει στο τέλος της πρότασης-- αλλά δεν ισχύει στις δευτερεύουσες προτάσεις όπου -δυστυχώς- συνάμα έχουμε και αντιστροφή υποκειμένου και αν υπάρχει σύνθετος χρόνος το βοηθητικό ρήμα μπαίνει στο τέλος της πρότασης, η αυστηρότητα των δομών, οι πολλές γερμανικές διάλεκτοι που καταστούν ακόμα και την ενδοεπικοινωνία μέσα στη Γερμανία δύσκολη (ανάμεσα δηλαδή στους ίδιους τους Γερμανούς) και πολλά άλλα για τα οποία θα γράψω αργότερα όπως ο σχηματισμός του πληθυντικού, οι αλλαγές του ουσιαστικού στην πτώση όταν υπάρχει πριν αόριστο άρθρο ή επίθετο ή κτητικό επίθετο, η διπλή παθητική φωνή κ.α πολλά. Για μένα τα γερμανικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες, ίσως λιγότερο δύσκολη από τις ιδεογραφικές όπως τα κινέζικα και τα γιαπονέζικα, αλλά μ'αρέσουν όπως όλες οι γλώσσες και κάποτε, ακόμα και αν πάρει άλλα 5 χρόνια ελπίζω να τα μάθω καλά. Επίσης πολύ εκνευριστικά είναι τα κεφαλαία γράμματα στα ουσιαστικά.
φιλε μου η καθε γλωσσα εχει τις δυσκολιες της, ας μην τα παρουσιαζουμε τοσο μαυρα!!!!:no1: ειναι γνωστο οτι λατρευεις τα γαλικα και δεν σου αρεσουν τα γερμανικα......κανενα προβλημα!!!!!:) αλλα μην εισαι τοσοοοο απολυτος!!!
ναι, στο ιντερνετ τα λεει αυτα......αλλα ειναι οοοολαααα τα κακα και τα δυσκολα των γερμανικων μαζεμενα!!! ειμαι σιγουρος πως δεν λεει μονο αυτα στο ιντερνετ για τα γερμανικα! μια γλωσσα δεν ειναι μονο δυσκολη, περιεργη ....ή ακαταλαβιστηκη......οπως παρουσιαζεται εδω!:) τα γερμανικα ειναι μια υπεροχη γλωσσα για μενα!!! και τα αγαπω οπως εσυ τα γαλικα.
εμενα φιλε μου, μου αρεσει πολυ η ποικιλια των τονισμων, τα διαφορετικα αρθρα, η περιεργη συνταξη κτλ......
γτ κανουν την γλωσσα ιδιωμορφη, ενδιαφερουσα, καθολου βαρετη,.....
εξαλου οι διαφορες κανουν μια γλωσσα ενδιαφερουσα ή διαφορετικη.....:):no1:
ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι.....:iagree:;):iagree: τα γερμανικα ειναι υπεροχη και ταυτοχρονα μαγικη γλωσσα:)!!!
παντα φιλικα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ich liebe Deutsch!!!!!!! Τα θεωρώ μακράν ωραιότερα από τα αγγλικά!! Αλλά δυσκολέυομαι στην ομιλία,δεν μου ρχονται λέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
μην το βαζεις κατω! με τον καιρο θα σου ερχονται!!! θα εξασκηθεις......:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσουν περισσοτερο τα γερμανικά.προτιμώ,όμως, την πρόφορα των Αυστριακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicMichael66

Νεοφερμένος

Ο MagicMichael66 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
1) Άμα θες γράψε μονοτονικό. Δεν σου λέει κανείς όχι.
2) ΟΧΙ! ΟΧΙ! Τα Λατινικά ΔΕΝ στηρίζονται στην Αρχαία Ελληνική. Ούτε τα Αγγλικά, ούτε τα Γερμανικά.
Πραγματικά απορώ που τα διαβάζετε αυτά, μόνο τη Χρυσή Αυγή έχω ικανή να τα λέει.
Και ρε πούστη μου, ΨΑΞΕ λίγο πριν μιλήσεις.
Ορίστε:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/IndoEuropeanTree.svg

TΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

Δεν είναι θέμα άποψης, δεν μπορώ εγώ να πιστεύω το ένα κι εσύ το άλλο, απλά έγινε αυτό που λένε οι επιστ... ειδικοί γλωσσολόγοι, αυτό, τέρμα, καπούτ, δεν έχει άλλο κάτι.

Ξαναλέω, δεν αναφέρω τη δική μου άποψη για τίποτα από όσα λες, σου δείχνω απλά τι λένε οι γλωσσολόγοι.

3) Εάν θες να δεις τι άποψη έχουνε στην Αμερική και στην Ευρώπη οι ξένοι για τα Ελληνικά on the whole, ΔΕΝ θα διαβάσεις αυτά που λένε τα Ελληνικά σάιτ ή πηγές γενικότερα.
Θα διαβάσεις αυτό: https://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Greek_language το οποίο το έγραψαν άνθρωποι, όχι ειδικοί και μαλακίες, απλά ο λαός εκφέρει άποψη. Δεν το έγραψα εγώ το wiki αυτό, Βρετανοί και Αμερικάνοι το γράψανε, και όπως βλέπεις, δεν πιστεύουνε ούτε κι αυτοί ότι τα Αρχαία πλημμυρίζουν γαμιστερότητα. Ναι, το σάιτ δεν είναι σοβαρό, αλλά δεν είναι σοβαρό ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή οι άνθρωποι εκεί κοροϊδεύουν τους πάντες.

Αμάν πια αυτή η παραπληροφόρηση, ώχου...

Ξαναλέω, δεν εκφέρω άποψη, απλά αυτά που έγραψες με εξόργισαν, γιατί δεν ψάχτηκες καθόλου πριν τα πεις. Δεν γίνεται να γράφεις ότι στο Μεξικό μαθαίνουν Αρχαία, επειδή το άκουσες κάπου.
Κι εγώ άκουσα κάπου ότι οι Έλληνες ξύπνησαν, σηκώθηκαν από το καναπέ και πάνε να εξεργερθούν, αλλά δεν βγαίνω έξω να το φωνάξω, ο λόγος προφανής.

Γεμίστε με με αρνητικές τώρα, κάθε φορά που πατάτε το κόκκινο κουμπάκι επειδή δεν ξέρετε να αντιεπιχειρηματολογείτε με φέρνετε σε οργασμό (δεν τα γράφω για σένα αυτά MagicMichael, για άλλους τα γράφω, δεν σε ξέρω κιόλας, άμα θίγεσαι και εύκολα μη φάω ξύλο).

συγνώμη αλλα έγραψα λάθος. Στα αγγλικά υπάρχουν ένα σωρό αγγλικές λέξεις(αυτό εννοούσα, τα αγγλικά δεν προέρχονται απο τα ελληνικά, τα αγγλικά έχουν τελείως ηλήθεια γραμματική) και η Γερμανική γλώσσα χρησιμοποιεί την αρχαιοελληνική γραμματική.
Κοίταξα το site στο encyclopedia. Έχεις δεί τι γράφουν οτι σημαίνουν τα ελληνικά γράμματα; Επίσης λέει πως οι Νεο-Έλληνες είναι άνρθωποι που έχουν πολύ μικρά αρχ!δι@. Μάλλον για την πλάκα τους τα γράφουν αυτα. Δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτά πιστεύουν για την γλώσσα μας.



Sorry που σου ξαναστέλνω απάντηση, να ξέρεις πως δεν θίχτηκα. Ξέρω να μαθαίνω απο τα λάθη μου. Σου έκανα και thumbs up.


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα ''Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
συγνώμη αλλα έγραψα λάθος. Στα αγγλικά υπάρχουν ένα σωρό αγγλικές λέξεις(αυτό εννοούσα, τα αγγλικά δεν προέρχονται απο τα ελληνικά, τα αγγλικά έχουν τελείως ηλήθεια γραμματική) και η Γερμανική γλώσσα χρησιμοποιεί την αρχαιοελληνική γραμματική.

Όχι, τα Αγγλικά δεν έχουν ηλίθια γραμματική, έχουν πανεύκολη γραμματική, γι' αυτό είναι παγκόσμια γλώσσα.
Τώρα με τη Γερμανική δεν μπορώ να ξέρω εμπειρικά, κι εγώ το έχω ακούσει αυτό, αλλά δεν το νομίζω, αλλά ούτε και μπορώ να πω ρητά όχι επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τη γλώσσα.

Κοίταξα το site στο encyclopedia. Έχεις δεί τι γράφουν οτι σημαίνουν τα ελληνικά γράμματα; Επίσης λέει πως οι Νεο-Έλληνες είναι άνρθωποι που έχουν πολύ μικρά αρχ!δι@. Μάλλον για την πλάκα τους τα γράφουν αυτα. Δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτά πιστεύουν για την γλώσσα μας.

Οι άνθρωποι έχουν τη κακή συνήθεια να εκφράζουν ειλικρινά τη σκέψη τους μόνο μέσω της πλάκας και της σάτιρας, παρ' όλο που αυτό δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.
Και όταν λένε Νέο-Έλληνες δεν εννοούν εσένα κι εμένα, αλλά άσ' το αυτό, υγεία πάνω απ' όλα.


Όσο για σένα Luminous, εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όχι, τα Αγγλικά δεν έχουν ηλίθια γραμματική, έχουν πανεύκολη γραμματική, γι' αυτό είναι παγκόσμια γλώσσα.
Τώρα με τη Γερμανική δεν μπορώ να ξέρω εμπειρικά, κι εγώ το έχω ακούσει αυτό, αλλά δεν το νομίζω, αλλά ούτε και μπορώ να πω ρητά όχι επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τη γλώσσα.
Η γραμματική των αγγλικών είναι φτωχή σε σχέση με άλλες γλώσσες. Δεν υπάρχουν τόσα γραμματικά φαινόμενα σε σχέση με άλλες γλώσσες.

Όσον αφορά τη γερμανική, ναι, είναι όμοια σε πολλά σημεία η γραμματική με αυτήν των αρχαίων ελληνικών.

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση, τα αγγλικά είναι μία γερμανική γλώσσα:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Άκρως ειρωνικό το σχόλιο.

Ποια ειρωνεία μωρέ; Αν εκλαμβάνεις την πραγματικότητα ως ειρωνεία τότε τα χεις μπερδέψει. Μας ζήτησες την άποψή μας στο πρώτο ποστ σου και ακόμα να δεχτείς την άλλη άποψη. Κάθε φορά που πάει κάποιος να πει κάτι, έστω τετριμμένο και αντίθετο της απόψεώς σου, πετάς και μια ειρωνεία και κάθεσαι και γελάς με το ποστ που η ίδια δημιούργησες...

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση, τα αγγλικά είναι μία γερμανική γλώσσα

Βγάλτε την έννοια της σημερινής Γερμανίας απο τη λέξη Γερμανική.
Η σημερινή αγγλική γλώσσα έχει επιρροές παραπάνω του 60% από τις λατινογενείς γλώσσες.

Τα Λατινικά ΔΕΝ στηρίζονται στην Αρχαία Ελληνική

Το Λατινικό αλφάβητο φτιάχτηκε βάσει του Ελληνικού, όταν οι Έλληνες έκαναν τον 2ο αποικισμό τους (βλ. Αρχαικά χρόνια.). Και γλώσσα χωρίς αλφάβητο δεν νοείται. Μπορεί τα Λατινικά να έγιναν αργότερα διαφοροποιημένα, αλλά όπως ακριβώς όλα μας τα κύτταρα έχουν το ίδιο γενετικό υλικό με το ζυγωτό παρα τις διαφορές τους (έπρεπε να πετάξω και τη βιολογία :P), έτσι και η Λατινική έχει άμεση σχέση με την Ελληνική γλώσσα.

Πραγματικά απορώ που τα διαβάζετε αυτά, μόνο τη Χρυσή Αυγή έχω ικανή να τα λέει.

Μπα... Ίσως η Ιστορία. Αλλά για τη Χρυσή Αυγή και τα υπόλοιπα όλοι ξέρουν. Αν ξέραμε όμως την ιστορία μας όπως ξέρουμε όλα τα κόμματα, όλες τις συμμορίες και τα συναφή, το συγκεκριμένο ποστ δεν θα υπήρχε τώρα.


Το διάγραμμα είναι επιφανειακό και άτοπο. Το ότι κάθε γλώσσα κατέληξε να ανήκει σε διαφορετική οικογένεια, δε σημαίνει ότι δεν έχει άμεσα στηρικτική σχέση με τις άλλες. Και μη ξεχνάς ότι δε μπήκες στο no1 αξιόπιστο site..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Βγάλτε την έννοια της σημερινής Γερμανίας απο τη λέξη Γερμανική.
Η σημερινή αγγλική γλώσσα έχει επιρροές παραπάνω του 60% από τις λατινογενείς γλώσσες.
Και πάλι, και οι δύο γλώσσες (Αγγλική, Γερμανική), προήλθαν από τη γερμανική. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η αγγλική και η γερμανική δεν είναι τόσο όμοιες, ώστε να έχουν την ίδια "μαμά" γλώσσα.

Οι οποίες λατινογενείς γλώσσες, έχουν ελληνικές επιρροές, όπως έγραψες κι εσύ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και πάλι, και οι δύο γλώσσες (Αγγλική, Γερμανική), προήλθαν από τη γερμανική

Άλλη η Γερμανική που λέει για τότε και άλλο η σημερινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όχι, τα Αγγλικά δεν έχουν ηλίθια γραμματική, έχουν πανεύκολη γραμματική, γι' αυτό είναι παγκόσμια γλώσσα.
Τα αγγλικά είναι δύσκολη γλώσσα, άλλο ζήτημα αν πλέον και η κουτσή Μαρία είναι εξοικειωμένη με αυτά. Παγκόσμια γλώσσα έγιναν για άλλους λόγους.
Τώρα με τη Γερμανική δεν μπορώ να ξέρω εμπειρικά, κι εγώ το έχω ακούσει αυτό, αλλά δεν το νομίζω, αλλά ούτε και μπορώ να πω ρητά όχι επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τη γλώσσα.
Να το νομίζεις. Η Γερμανική στη δομή της έχει μεγάλες ομοιότητες με τα αρχαία Ελληνικά. Όποιος έχει καλές βάσεις στα αρχαία, μαθαίνει πανεύκολα Γερμανικά.

Και πάλι, και οι δύο γλώσσες (Αγγλική, Γερμανική), προήλθαν από τη γερμανική.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η αγγλική και η γερμανική δεν είναι τόσο όμοιες, ώστε να έχουν την ίδια "μαμά" γλώσσα.
Ορθόν.
Έχουν πολλές ομοιότητες. Και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι λόγου χάριν η σύγκριση Αγγλικών- Γαλλικών.

Μου φαίνεται παράξενο, όμως, που 2 αρκετά διαφορετικές γλώσσες, προήλθαν από την ίδια προγενέστερη γλώσσα.
Διάβασε την ιστορία της Αγγλίας και θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Άλλη η Γερμανική που λέει για τότε και άλλο η σημερινή.
Αυτό λέω κι εγώ:confused:

Μου φαίνεται παράξενο, όμως, που 2 αρκετά διαφορετικές γλώσσες, προήλθαν από την ίδια προγενέστερη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
που 2 αρκετά διαφορετικές γλώσσε

Στην πραγματικότητα έχουν ομοιότητες. Αλλά δε φαίνονται άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Deutsch, Deutsch, Deutsch!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγώ φέτος τελείωσα με τις πανελλαδικές και πέρασμα στο τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων και έχω το εξής δίλημμα!
Μέχρι τώρα το μόνο πτυχίο που έχω από ξένη γλώσσα είναι το Β2 των Αγγλικών. Θα ήθελα επίσης να ξεκινήσω μία δεύτερη ξένη γλώσσα που είναι τα Γερμανικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερο να κάνω; Να συνεχίσω για το Γ2 των αγγλικών πρώτα ή να τα σταματήσω προσωρινά και να ξεκινήσω τα Γερμανικά; Τι θα είναι πιο εύκολο εφόσον παράλληλα θα σπουδάζω;
Τα τμήματα των φροντιστηρίων των ξένων γλωσσών ξεκινάν όπου να'ναι και είμαι πολύ μπερδεμένος! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμ... Φυσικα Γερμανικα αλλα τα Αγγλικα ειναι πιο συμαντικα στις μερες μας.... Ειναι ναι μεν δυσκολη γλωσσα με πολυ γραμματικη και συντακτικο αλλα παιδια πρωτα αγγλικα... ασχετα αν σας αρεσουν ή οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εμ... Φυσικα Γερμανικα αλλα τα Αγγλικα ειναι πιο συμαντικα στις μερες μας.... Ειναι ναι μεν δυσκολη γλωσσα με πολυ γραμματικη και συντακτικο αλλα παιδια πρωτα αγγλικα... ασχετα αν σας αρεσουν ή οχι!

ΟΚ! Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εννοείται τα αγγλικά. Απαραίτητη, πόσω μάλλον στο τμήμα σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ωραία! Οπότε τελειώνω πρώτα με τα αγγλικά και ξεκινάω μετά με τα Γερμανικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ φέτος τελείωσα με τις πανελλαδικές και πέρασμα στο τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων και έχω το εξής δίλημμα!
Μέχρι τώρα το μόνο πτυχίο που έχω από ξένη γλώσσα είναι το Β2 των Αγγλικών. Θα ήθελα επίσης να ξεκινήσω μία δεύτερη ξένη γλώσσα που είναι τα Γερμανικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερο να κάνω; Να συνεχίσω για το Γ2 των αγγλικών πρώτα ή να τα σταματήσω προσωρινά και να ξεκινήσω τα Γερμανικά; Τι θα είναι πιο εύκολο εφόσον παράλληλα θα σπουδάζω;
Τα τμήματα των φροντιστηρίων των ξένων γλωσσών ξεκινάν όπου να'ναι και είμαι πολύ μπερδεμένος! :worry:

Τελειοποιείς τα Αγγλικά και παράλληλα ξεκινάς Γερμανικά. Τι πιο απλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top