Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
c1 = mittelstufe ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.


Mittelstufe σημαίνει μεσαία βαθμίδα....

Στη μεσαία βαθμίδα πλέον ανήκουν B2 και C1 άρα ας πούμε πως είναι σαν να έχεις το Mittelstufe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Jenny να σε ρωτησω, με λιγο διαβασμα:xixi: εδωσα το C1 περυσι και κοπηκα για 1.5 μοναδα.. Μου προτεινεις να ξαναδωσω φετος? Με τις αλλαγες που εχουν γινει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanula

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το Α1 και το Α2 είναι χάσιμο χρόνου χωρίς ιδιαίτερη αξία ή δυσκολία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Το Α1 και το Α2 είναι χάσιμο χρόνου χωρίς ιδιαίτερη αξία ή δυσκολία...

Πράγματι, δεν χρησιμεύουν κάπου. Απλά είναι μια ευκαιρία μόνο για καλή επανάληψη πριν την τάξη του Β1. :iagree:

Εγώ προσωπικά δεν πολυ στέλνω μαθητές μου για αυτά τα πτυχία. Έχω στείλει μόνο 3-4 άτομα που ήθελαν οι ίδιοι να δώσουν, έτσι για την εμπειρία κι επειδή ήθελαν να κάνουν επανάληψη πριν αρχίσουμε την Β1 τάξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
τεσπα, τι λετε για το β2 του γκετε? οντως ειναι δυσκολοτερο απο τ κρατικο?


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Γερμανικά)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
τεσπα, τι λετε για το β2 του γκετε? οντως ειναι δυσκολοτερο απο τ κρατικο?

Παρόλο που είμαι καθηγήτρια Γερμανικών δεν γνωρίζω πολλά για το ΚΠΓ γιατί δεν έχω στείλει ποτέ μαθητές μου σε αυτό, αλλά και γενικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα συγκεκριμένα πτυχία του ΚΠΓ.
Για το Β2 του Goethe Institut έχω να πω πως σαφώς δεν είναι απλή υπόθεση. Έχει πολύ περισσότερες απαιτήσεις από το Β1 και γενικά σε επίπεδο δυσκολίας απέχει κατά πολύ από το Β1. Όμως αν γίνει σωστή προετοιμασία δεν υπάρχει πρόβλημα. Γενικά έχουν πέσει σχετικά βατά θέματα μέχρι στιγμής.

Αυτό που έχει πολύ διάβασμα και γενικά βάζουν δύσκολα θέματα είναι το C1. :iagree: Για να σκεφτεί κάποιος να δώσει το C1 θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι θα αφιερώσει ώρες για διάβασμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ Jenny! θα δουμε τ θ κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
To Zertifikat που ειχα παρει εγω πριν καποια χρονια, ειναι το B1? Το Mittel ποιο ειναι, το C1? Και το B2 ποιο ειναι?
Καλα μου ελεγαν να συνεχισω τοτε για το mittel... Τωρα δεν θυμαμαι τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
To Zertifikat που ειχα παρει εγω πριν καποια χρονια, ειναι το B1? Το Mittel ποιο ειναι, το C1? Και το B2 ποιο ειναι?
Καλα μου ελεγαν να συνεχισω τοτε για το mittel... Τωρα δεν θυμαμαι τιποτα:P

Ε ναι, το Β1 είναι. Αν δεις καλά το ποστ #1 που έκανα λέει ακριβώς αντιστοιχίες.

Το Β2 ισχύει από το 2007, πλέον θεωρείται ως το "Lower των γερμανικών".

Το παλιό Mittel αντιστοιχεί πλέον με το C1.

Πάντως είναι αλήθεια πως ό,τι παραπάνω έχουμε στις ξένες γλώσσες, τόσο το καλύτερο :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Provenzano

Νεοφερμένος

Ο Provenzano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσα χρονια χρειάζονται για να πάρει κάποιος το πτυχίο Mittelstufe των γερμανικών εάν ξεκινήσει από το μηδέν με εντατικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
καπου στα 4-5 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ως καθηγήτρια Γερμανικών έχω να πω τα εξής:

Εξαρτάται από τον καθηγητή που θα έχεις και την όρεξή σου για διάβασμα...:)

Βλέπω είσαι φοιτητής, οπότε σίγουρα θα πρέπει να κάνεις εντατικό μαθήμα. Για το Β1 θα χρειαστείς το πολύ 1,5-2 χρόνια, άλλον 1 χρόνο για το Β2 και για το C1 (πρώην Mittelstufe) άλλη 1 χρονιά. Αν γίνει σωστή δουλειά από τον καθηγητή σου και σωστό διάβασμα από την πλευρά σου, δεν θα δυσκολευείς πάρα πολύ και έτσι θα φτάσεις στο στόχο σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Όταν περάσω σε κάποια σχολή, θα ήθελα να μάθω Γερμανικά γιατί τώρα δεν πρόλαβα αφού αφοσιώθηκα πλήρως στα αγγλικά.
Πόσο καιρό πιστεύετε ότι θα μου πάρει να φτάσω στο επίπεδο C1?
Έχω όρεξη για δουλειά και τα καταλαβαίνω και γρήγορα τρομάρα μου:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Όταν περάσω σε κάποια σχολή, θα ήθελα να μάθω Γερμανικά γιατί τώρα δεν πρόλαβα αφού αφοσιώθηκα πλήρως στα αγγλικά.
Πόσο καιρό πιστεύετε ότι θα μου πάρει να φτάσω στο επίπεδο C1?
Έχω όρεξη για δουλειά και τα καταλαβαίνω και γρήγορα τρομάρα μου:p

Μπράβο ξεφτέρι μου εσύ! :P :D

Λοιπόν, ας υποθέσουμε ότι έχεις κάνει καλή επιλογή φροντιστηρίου/καθηγητή ιδιαίτερου στην πόλη που θα έχεις περάσει:

Με ΕΝΤΑΤΙΚΑ μαθήματα,

για να πάρεις Β1 θα χρειαστείς περίπου 1 με 1,5 χρόνο

συν ένας ακόμα χρόνος για Β2, συν άλλος 1 με 1,5 χρόνος για C1...

Υπολόγισε κανά 3άρι χρόνια ίσως και 4 σε έσχατη περίπτωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Xμμ εντάξει.. Λογικό διάστημα φαίνεται...

Απλώς πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τα Γερμανικά αλλά με τα αγγλικά δεν προλάβαινα (είχα κάθε μέρα δύωρα και τρίωρα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos05

Νεοφερμένος

Ο manos05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γειά! έχω αρχήσει εδώ και ένα μήνα Γερμανικά και ήδη φτάνω στη μέση του πρώτου βιβλίο Fit in Deutsch 1..θέλω σε ένα χρόνο να σταματήσω..μεχρι πιο πτυχίο προλαβαίνω να δόσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
μεχρι και το ΖΕΡΤΙFIKAT αντε κ το β2 αν κανεισ εντατικα μα8ηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γειά! έχω αρχήσει εδώ και ένα μήνα Γερμανικά και ήδη φτάνω στη μέση του πρώτου βιβλίο Fit in Deutsch 1..θέλω σε ένα χρόνο να σταματήσω..μεχρι πιο πτυχίο προλαβαίνω να δόσω?

Με πολύ εντατικά, το πολύ Β1. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ποια ειναι η υλη για το kleines γενικα?Μπορει κανεις να περασει διαβαζοντας μονος του. Ποια βιβλια προτεινεται? πως ειναι οι εξετασεις και η βαθμολογια? Ειναι χωρισμενο σε τμηματα? Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top