Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^^ Το καθε site λεει διαφορετικες γλωσσες με διαφορετικη σειρα και σε καποια δεν υπαρχουν καν τα γερμανικα και τα γαλλικα.Παντως τα γερμανικα σε γραφη και αναγνωση πιστευω ειναι αρκετα ευκολα... Οπως και σε λεξιλογιο. Λιγο τα αρθρα ειναι το ζορι και μετα η γραμματικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ, προφανώς έχοντας μάθει ρώσικα (όχι ότι μοιάζουν) τα γερμανικά μοιάζουν εύκολα...αν κάποιος που ξέρει μόνο αγγλικά ας πούμε πάει να τα μάθει, θα τα βρει σκούρα και δικαιολογημένα...
μάλλον διαφορετικό google χρησιμοποιούμε:
https://www.china.org.cn/top10/2013-09/11/content_29998360.htm
https://english.peopledaily.com.cn/90782/8398952.html

Ρε συ,ρε συ,μην μου βάζεις τους κινέζους για παράδειγμα. Για αυτούς όλες οι ευρωπαϊκές γλώσσες είναι δύσκολες. :P
Εγώ από ότι κοίταξα,είναι ανάλογα με τι τα συγκρίνουν. Δηλαδή είδα έρευνες που βάζουν τα Γερμανικά μέτρια,αλλά τα παίρνουν όλα συγκριτικά με τα Αγγλικά.
Πάντως κάνοντας μια υποκειμενική σύγκριση,τα Γερμανικά έχουν 4 πτώσεις,που στην ουσία δεν αλλάζουν και τρομερά οι καταλήξεις.Χρόνους έχουν λίγους,αν συγκρίνουμε με Αγγλικά που είναι 14. Γραφή είναι ίδια με Αγγλικά,οπότε για Ευρωπαίους ή Αμερικανούς είναι ένα σύν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,114 μηνύματα.
Γιατί οι Κινεζοι μαθαινουν επειγοντως γαλλικα; Γιατι δεκαπλασιαστηκαν οι μαθητες; Ακολουθει βιντεακι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teotsi

Νεοφερμένος

Ο teotsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μονο γερμανικα και ΑΕΚ λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατί οι Κινεζοι μαθαινουν επειγοντως γαλλικα; Γιατι δεκαπλασιαστηκαν οι μαθητες; Ακολουθει βιντεακι


Βοηθησε και εμας τους γερμανοφιλους να καταλαβουμε την κυρια....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Βοηθησε και εμας τους γερμανοφιλους να καταλαβουμε την κυρια....:P
Αν εννοείτε το βιντεάκι, πρόκειται για ένα ρεπορτάζ τησ Γαλλικής τηλεόρασης το οποίο εξηγεί τους πολιτισμικούς και οικονομικούς λόγους της ανόδου σε ζήτηση της γαλλικής γλώσσας στην Κίνα

Και ένα μικρό σχόλιο. Μου είναι δύσκολο να είμαι γερμανόφιλος διότι ο πατέρας μου για να γλυτώσει από τους κατακτητές κρύφτηκε σε έναν υπόνομο. αν τον είχαν βρει δεν θα υπήρχα. Ωστόσο όμως δεν είμαι ρατσιστής. Δεν μου αρέσει η κουλτούρα τους. Αλλοι δημιουργησαν φιλετικές θεωρίες

Πράγματι τα Αγγλικά είναι γερμανογενής γλώσσα, αλλά η επιροή της Γαλλικής γλώσας την αλλοίωσε. Έτσι η αγγλική σύνταξη και το λεξιλόγιο μοιάζουν με τα γαλλικά παρά με τα αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anastasia16

Νεοφερμένος

Η anastasia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω πιστευω πως και τα δυο ειναι μια χαρα....εξαρταται απο το πως θα τα παρει ο καθενας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν εννοείτε το βιντεάκι, πρόκειται για ένα ρεπορτάζ τησ Γαλλικής τηλεόρασης το οποίο εξηγεί τους πολιτισμικούς και οικονομικούς λόγους της ανόδου σε ζήτηση της γαλλικής γλώσσας στην Κίνα

Και ένα μικρό σχόλιο. Μου είναι δύσκολο να είμαι γερμανόφιλος διότι ο πατέρας μου για να γλυτώσει από τους κατακτητές κρύφτηκε σε έναν υπόνομο. αν τον είχαν βρει δεν θα υπήρχα. Ωστόσο όμως δεν είμαι ρατσιστής. Δεν μου αρέσει η κουλτούρα τους. Αλλοι δημιουργησαν φιλετικές θεωρίες

Πράγματι τα Αγγλικά είναι γερμανογενής γλώσσα, αλλά η επιροή της Γαλλικής γλώσας την αλλοίωσε. Έτσι η αγγλική σύνταξη και το λεξιλόγιο μοιάζουν με τα γαλλικά παρά με τα αγγλικά

Σε ευχαριστω :). Το πατησα περιμενοντας οτι θα εχει υποτιτλους στα αγγλικα αλλα δυστυχως δεν ειχε και γαλλικα δεν γνωριζω οποτε δεν καταλαβαινα τιποτα.

Γερμανοφωνους ηθελα να γραψω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με αφορμη τα λογια μιας καθηγητριας γερμανικων σημερα αλλα και με παλιοτερες δημοσιευσεις σε μια ομαδα καθηγητων γερμανικης γλωσσας ανοιγω αυτο το θεμα. Πιστευετε πως γινεται προπαγανδα στην Δ δημοτικου; ή ακομα και σε ολες τις ταξεις; Εχετε επιλεξει την 2η ξενη γλωσσα εξ αιτιας μιας παρουσιασης αυτης της γλωσσας;

Το κακο εχει παραγινει με τους καθηγητες των Γαλλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
First of all, το θεμα σου δε βγαζει και πολυ νοημα. Προσπαθησε να το επαναδιατυπωσεις....
Κατα δευτερον, οχι, δε το πιστευω, καθως στο γυμνασιο σε μας οι περισσοτεροι διαλεγαν γερμανικα και στο λυκειο ειχαμε καταφερει να κανουμε τμημα γερμανικων, ενω γαλλικων δεν υπηρχε σε καμια χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
First of all, το θεμα σου δε βγαζει και πολυ νοημα. Προσπαθησε να το επαναδιατυπωσεις....
Κατα δευτερον, οχι, δε το πιστευω, καθως στο γυμνασιο σε μας οι περισσοτεροι διαλεγαν γερμανικα και στο λυκειο ειχαμε καταφερει να κανουμε τμημα γερμανικων, ενω γαλλικων δεν υπηρχε σε καμια χρονια...

First of all, τι δεν καταλαβες; :hmm:
Δευτερον. Πολλοι καθηγητες γερμανικων εχουν αντιμετωπισει προβλημα κυριως σε ΔΗΜΟΤΙΚΑ σχολεια και ειδικα στις ταξεις: Δ και ΣΤ ( Δ διοτι επιλεγουν 2η ξενη για το δημοτικο και ΣΤ επιλεγουν για το γυμνασιο). Η καθηγητρια των γερμανικων που μιλησα σημερα μου ειπε πως στο δημοτικο οπου ειναι τοποθετημενη μια ομαδα καθηγητων γαλλικης γλωσσας εκαναν μια ''παρουσιαση'' σε ολες τις ταξεις του δημοτικου. Η ιδια δεν ηταν παρουσα ομως ενας συναδελφος της, ο οποιος παρακουλουθησε την παρουσιαση ειπε πως φαινοταν πιο πολυ για διαφημιση της γλωσσας. Δωρα, αφισες με γαλλοφωνες χωρες και πολεις... Και το κερασακι στην τουρτα: Μια συναδελφος της ειπε: ''εσεις των γερμανικων δεν κανετε τιποτα''
Εμαθα οτι οταν εκανε το Glossomobil και το τονιζω ΜΟΝΟ σε παιδια που ειχαν επιλεξει γερμανικα ακουσε πολυ αρνητικα σχολεια και απο συναδελφους και απο καθηγητες γαλλικων αλλα και απο τους διευθυντες των σχολειων γιατι λεει εκανε διαφημιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Και γτ να μην κάνουν αυτή την παρουσίαση;
Πως θα ενημερώσεις τα παιδιά για τι επιλογές έχουν;
Για εμένα σε αυτό το σημείο έχουν λάθος οι καθηγητές Γερμανικών, όχι των Γαλλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και γτ να μην κάνουν αυτή την παρουσίαση;
Πως θα ενημερώσεις τα παιδιά για τι επιλογές έχουν;
Για εμένα σε αυτό το σημείο έχουν λάθος οι καθηγητές Γερμανικών, όχι των Γαλλικών.

Η παρουσιαση να γινει! Και οι γερμανικων κανουν! Αλλα οχι παρουσιαση-διαφημιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Το Glossomobil, το κάναμε και εμείς! Και έχω να πω ότι ήταν ένα υπέροχο πρόγραμμα! Μέσα σε δυο ώρες μάθαμε τα χρώματα, τις κινήσεις, τα σημεία του ορίζοντα και ένα γερμανικό τραγούδι. Παίξαμε με ένα τεράστιο πανί από αερόστατο που σχεδόν μας σήκωνε επάνω, κάναμε διαγωνισμούς και γενικά περάσαμε τέλεια! Η δασκάλα μας ήταν αυτή που επέλεξε το πρόγραμμα, είχε πολύ μεράκι γι αυτό που έκανε και το διασκεδάζαμε! Τώρα σχετικά με αυτά που λες, ότι δεν ενθαρρύνουν τα παιδιά να διαλέξουν τα γερμανικά συμφωνώ! Όταν έπρεπε να διαλέξουμε γλώσσα στην Δ' μας έδωσαν ένα ολόκληρο δισέλιδο που έγραφε λόγους για τους οποίους πρέπει να διαλέξουμε τα γαλλικά. Για τα γερμανικά ούτε λόγος! Μόνο για τα γαλλικά έγραφε! Έλεος! Άσχετο ότι οι περισσότεροι διάλεξαν γερμανικά, αυτοί μας ενθάρρυναν να διαλέξουμε γαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω μια άκυρη ερώτηση εδώ: Κάνουν 2η ξένη γλώσσα στο Δ' Δημοτικού? Ή εννοείς ότι την επιλέγουν πριν τη λήξη της Δ', ώστε να προετοιμαστούν τμήματα με την έναρξη της Ε'?

Σχετικά με την απάντηση του νίκου, το αρχικό κείμενου σου αφήνει πολλά κενά. Ποια είναι το λόγια της καθηγήτριας? Ποιες οι παλαιότερες δημοσιεύσεις.

Εν πάση περιπτώση. Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο η όλη ιδέα του να βάει παιδιά Δημοτικού να κάνουν δεύτερη ξένη γλώσσα στο σχολείο. Ειδικά τη στιγμή που, όλοι πιστεύω έχουμε συνειδητοποιήσει, ότι ούτε 1η ξένη γλώσσα δεν μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο. Με το που πατάνε το πόδι στη Γ' μαθαίνουν τι εστί Φροντιστήριο Αγγλικών και στην Ε' τι είναι Φροντιστήριο Γαλλικών/Γερμανικών.

Έχω κάνει (4+3+3) 10 χρόνια αγγλικά στο σχολείο, τα οποία τσίμα-τσίμα σου φτάνουν για να δώσει ένα Lower. Από την άλλη, με 5 χρόνια Γαλλικά (χωρίς φροντιστήριο εδώ), δεν με κόφτω να παίρνω κάνα πτυχίο στη γλώσσα...

Επομένως το θεωρώ μικρό κακό πώς ο κάθε καθηγητής προβάλλει την γλώσσα. Ακόμα και αν δυσφημεί εναντίον της άλλης 2ης γλώσσας. Όχι όμως συναδέλφων που τη διδάσκουν. Βρισκόμαστε σε μια περίοδο που το κράτος ψάχνει απεγνωσμένα να διώξει και να απολλύσει κόσμο. Οι ξενόγλωσσοι μπαίνουν πρώτοι στη λίστα, λόγω της ιδιαιτερότητας των μαθημάτων τους. Λογικό είναι οι άνθρωποι να προσπαθούν να διαφημίσουν τη γλώσσα που διδάσκουν, για να συμπληρώσουν τμήμα και ώρες στη δουλειά τους. Στο κάτω-κάτω, πόσο χειρότερη να είναι η διαφήμιση που κάνει ένας εκπαιδευτικός, από αυτές που τρώμε στη μάπα από μεγάλα φροντιστήρια ξένων γλωσσών?

Συμπερασματικά, το μόνο αξιόμεμπτο στην υπόθεση είναι η αντίδραση των συναδέλφων και των καθηγητών. Αλλά και εδώ θα ήθελα μια διευκρίνιση, ως προς το τι είναι το "Glossomobil".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το Glossomobil, το κάναμε και εμείς! Και έχω να πω ότι ήταν ένα υπέροχο πρόγραμμα! Μέσα σε δυο ώρες μάθαμε τα χρώματα, τις κινήσεις, τα σημεία του ορίζοντα και ένα γερμανικό τραγούδι. Παίξαμε με ένα τεράστιο πανί από αερόστατο που σχεδόν μας σήκωνε επάνω, κάναμε διαγωνισμούς και γενικά περάσαμε τέλεια! Η δασκάλα μας ήταν αυτή που επέλεξε το πρόγραμμα, είχε πολύ μεράκι γι αυτό που έκανε και το διασκεδάζαμε! Τώρα σχετικά με αυτά που λες, ότι δεν ενθαρρύνουν τα παιδιά να διαλέξουν τα γερμανικά συμφωνώ! Όταν έπρεπε να διαλέξουμε γλώσσα στην Δ' μας έδωσαν ένα ολόκληρο δισέλιδο που έγραφε λόγους για τους οποίους πρέπει να διαλέξουμε τα γαλλικά. Για τα γερμανικά ούτε λόγος! Μόνο για τα γαλλικά έγραφε! Έλεος! Άσχετο ότι οι περισσότεροι διάλεξαν γερμανικά, αυτοί μας ενθάρρυναν να διαλέξουμε γαλλικά!

Το Glossomobil το κανουν μονο οσοι καθηγητες αγαπουν πραγματικα την γλωσσα τους! Ειναι υπεροχο προγραμμα! Και το προγραμμα που εχουν για το γυμνασιο ειναι εξισου υπεροχο: γερμανικο τραγουδι, παζλ με τον χαρτη της Γερμανιας, Αφισα με τον χαρτη της γερμανιας και διαφορα εθιμα που πρεπει να τα βαλεις στην σωστη περιοχη, πολεις τις Γερμανιας και φυσικα το τεραστιο πολυχρωμο πανι!! Παιχνιδι με τα χρωματα και μπαλα! Αξιζει!! Προσφατα μια καθ γερμανικων ανεβασε ενα φυλλαδιο που επεσε στα χερια της με τους λογους του να μαθεις γαλλικα:P ειχε υπογραμμισει τα σημεια που ηταν καθαρα για να κανουν τα παιδια να τα επιλεξουν!

Εγώ θα κάνω μια άκυρη ερώτηση εδώ: Κάνουν 2η ξένη γλώσσα στο Δ' Δημοτικού? Ή εννοείς ότι την επιλέγουν πριν τη λήξη της Δ', ώστε να προετοιμαστούν τμήματα με την έναρξη της Ε'?

Σχετικά με την απάντηση του νίκου, το αρχικό κείμενου σου αφήνει πολλά κενά. Ποια είναι το λόγια της καθηγήτριας? Ποιες οι παλαιότερες δημοσιεύσεις.

Εν πάση περιπτώση. Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο η όλη ιδέα του να βάει παιδιά Δημοτικού να κάνουν δεύτερη ξένη γλώσσα στο σχολείο. Ειδικά τη στιγμή που, όλοι πιστεύω έχουμε συνειδητοποιήσει, ότι ούτε 1η ξένη γλώσσα δεν μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο. Με το που πατάνε το πόδι στη Γ' μαθαίνουν τι εστί Φροντιστήριο Αγγλικών και στην Ε' τι είναι Φροντιστήριο Γαλλικών/Γερμανικών.

Έχω κάνει (4+3+3) 10 χρόνια αγγλικά στο σχολείο, τα οποία τσίμα-τσίμα σου φτάνουν για να δώσει ένα Lower. Από την άλλη, με 5 χρόνια Γαλλικά (χωρίς φροντιστήριο εδώ), δεν με κόφτω να παίρνω κάνα πτυχίο στη γλώσσα...

Επομένως το θεωρώ μικρό κακό πώς ο κάθε καθηγητής προβάλλει την γλώσσα. Ακόμα και αν δυσφημεί εναντίον της άλλης 2ης γλώσσας. Όχι όμως συναδέλφων που τη διδάσκουν. Βρισκόμαστε σε μια περίοδο που το κράτος ψάχνει απεγνωσμένα να διώξει και να απολλύσει κόσμο. Οι ξενόγλωσσοι μπαίνουν πρώτοι στη λίστα, λόγω της ιδιαιτερότητας των μαθημάτων τους. Λογικό είναι οι άνθρωποι να προσπαθούν να διαφημίσουν τη γλώσσα που διδάσκουν, για να συμπληρώσουν τμήμα και ώρες στη δουλειά τους. Στο κάτω-κάτω, πόσο χειρότερη να είναι η διαφήμιση που κάνει ένας εκπαιδευτικός, από αυτές που τρώμε στη μάπα από μεγάλα φροντιστήρια ξένων γλωσσών?

Συμπερασματικά, το μόνο αξιόμεμπτο στην υπόθεση είναι η αντίδραση των συναδέλφων και των καθηγητών. Αλλά και εδώ θα ήθελα μια διευκρίνιση, ως προς το τι είναι το "Glossomobil".:D

Εννοω οτι στην ληξη θα επιλεξουν για την γλωσσα που θα κανουν στην Ε. Σε πληροφορω επισης πως με 3 χρονια γερμανικα ΧΩΡΙΣ φροντιστηριο εφτασα σε επιπεδο Β2.
Για το Glossomobil διαβασε αυτο που εγραψε η Ρασερ κι εγω. Επισης τα λογια της καθηγητριας δεν μπορω να τα παραθεσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αλλά και εδώ θα ήθελα μια διευκρίνιση, ως προς το τι είναι το "Glossomobil".:D
Είναι ένα διασκεδαστικό πρόγραμμα εκμάθησης γερμανικών που επισκέπτεται σχολεία μαθαίνοντας στα παιδιά γερμανικά μέσα από παιχνίδια, παζλ, τραγούδια, βίντεο, χορευτικά κ.λ.π.! Είναι υπέροχο και το θετικό είναι ότι μαθαίνεις πράγματα σε λιγότερο από 2 ώρες! Τόσες περίπου κάναμε κι εμείς και μάθαμε τις κινήσεις δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω, τους αριθμούς μέχρι το 100, τα χρώματα και 1 τραγούδι και χορογραφία στα γερμανικά! Είναι υπέροχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο ειναι απλα αχρηστη, εχεις παιδια που ακομα δεν εχουν μαθει την μητρικη τους σε καλο επιπεδο και ηδη εχεις και μια ξενη που παροτι ξεκιναει απο μικρη ηλικια, η διδασκαλια της ειναι απλα απαραδεκτη και δεν εχουν τοσο οφελος τα παιδια. Και πας και βαζεις και τριτη ουσιαστικα γλωσσα. Ωραια να μαθει το πιτσιρικι Ich bin, Du bist etc. Ε και? Απλα τα βαζεις στο τριπακι για εξτρα φροντιστηριο. Τα ειπα και ησυχασα, παμε στο θεμα τωρα

Ο καθε καθηγητης θελει τα παιδια να εχουν ενδιαφερον για το μαθημα του. Και πολυ πιθανον να θελει στο δημοτικο ενα στανταρ αριθμο σε καθε ταξη ωστε να μεινει στο σχολειο και να μην τρεχει σε 2-3 για να γεμισει τις ωρες του. Αν τα περισσοτερα παιδια διαλεξουν τη μια γλωσσα, εστω Γερμανικα, μπορει τα Γαλλικα να μη γινουν καθολου. Ειχε γινει στο δημοτικο της γειτονιας μου επειδη πολλα παιδια ειχαν διαλεξει Γαλλικα τα Γερμανικα δεν γινονταν καθολου. Για αυτο γινεται και ολη η προωθηση.

Γενικα τα Γαλλικα απο οσο βλεπω εχουν χασει τη μαχη της δευτερης γλωσσας (στο γυμνασιο στην ταξη ημασταν 48 παιδια, τα 35 Γερμανικα, το ιδιο και σε σχολεια φιλων) οποτε αναμενομενα προσπαθουν να επανακτησουν ενα χαμενο ποσοστο μαθητων. Δεν ειναι κακο, ειναι η πολιτικη τους για να επιβιωσουν. Σαν χρησιμοτητα για ενα νεο κατα την αποψη μου ειναι εξισου χρησιμες και οι δυο και οτι αν καποιος θελει δυνατα εφοδια στο γλωσσικο τουλαχιστον επιπεδο πρεπει να τις ξερει και τις δυο οταν στην Ηπειρωτικη Ευρωπη πρεπει να εχουν κοντα 200,000,000 ανθρωπους που εχουν μια εκ των δυο μητρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Αθάνατη Ελλαδάρα με τα ωραία σου. Πριν χρόνια ...σε καιρό οικονομικής καταναλωτικής ευμάρειας, είχα διαβάσει στον Τύπο, ότι το Ελληνικό κράτος δαπανάει κάποια εκατοντάδες εκατομμύρια € για την γλωσσομάθεια και περίπου τα διπλά εκατοντάδες εκατομμύρια € φεύγουν στην ιδιωτική εκπαίδευση (από τις τσέπες των γονιών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,114 μηνύματα.
Ειχε γινει στο δημοτικο της γειτονιας μου επειδη πολλα παιδια ειχαν διαλεξει Γαλλικα τα Γερμανικα δεν γινονταν καθολου. Για αυτο γινεται και ολη η προωθηση.
.

Και σε καποια γυμνασια πιλοτικα εχει ισπανικα η ιταλικα. Παντως δεν ειναι λυση σν για ενα η δυο μαθητες δε γινεται η μια η η αλλη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top