Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μάθε λοιπόν πως όσοι συνεχίζουν για Β2 και διπλώματα ανώτερα απ'αυτό σίγουρα δεν είναι επειδή το λέει η μαμά και ο μπαμπάς. Είναι επειδή γουστάρουν αυτό που κάνουν και έχουνε τα κότσια να το κάνουν. Δεν είναι τυχαίο πως είναι ελάχιστοι αυτοί που πάνε για C1 και όσοι πάνε είναι στην πλειοψηφία τους Ελληνογερμανοί που χρειάζονται το πτυχίο για σπουδές κλπ κλπ. Μιλάω εκ πείρας που έχω που μόλις ξεκίνησα το Β2. Πτυχία Β2 και πάνω είναι σημαίνουν ότι το άτομο είναι πορωμένο. Στάνταρ πράγματα. Ρώτα και την Deutsch Lover,εμένα και όποιον άλλο πορωμένο ξέρεις από εδώ το ίδιο θα σου πούμε:P

Συμφωνώ απόλυτα.
Ναι ενταξει μετα απο το Β2 πηγαινουν συνηθως ατομα που λατρευουν την γλωσσα και θελουν να ασχοληθουν με αυτη ή να φυγουν σε χωρες που μιλιετε αυτη η γλωσσα δηλαδη αν εγω θελω να εχω απλα ενα πτυχιο σε μια ξενη γλωσσα μπορω να παρω και το Α2 αλλα αν θελω να ασχοληθω μαζι της ναι θα συνεχίσω σε μεγαλυτερα και καλυτερα επιπεδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ναι ενταξει μετα απο το Β2 πηγαινουν συνηθως ατομα που λατρευουν την γλωσσα και θελουν να ασχοληθουν με αυτη ή να φυγουν σε χωρες που μιλιετε αυτη η γλωσσα δηλαδη αν εγω θελω να εχω απλα ενα πτυχιο σε μια ξενη γλωσσα μπορω να παρω και το Α2 αλλα αν θελω να ασχοληθω μαζι της ναι θα συνεχίσω σε μεγαλυτερα και καλυτερα επιπεδα

Nαι. Έχεις δίκιο, Μαρία.
Διάθεση να έχουμε κι από εκεί και πέρα ό,τι μαθαίνουμε είναι χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ναι ρωτατε τωρα ενα κοριτσακι 13 χρονων......(εσυ δεν εισουν που ειχες παει Γερμανια; πως κατέληξες Τρικαλα χααχαχαχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ναι ρωτατε τωρα ενα κοριτσακι 13 χρονων......(εσυ δεν εισουν που ειχες παει Γερμανια; πως κατέληξες Τρικαλα χααχαχαχ)

ασχετο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ε ρε δούλεμα που πέφτει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Γερμανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Βγαινουν πρωτα ομως τα γαλλικα... γιατιιιιι?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βγαινουν πρωτα ομως τα γαλλικα... γιατιιιιι?:confused:

Γιατι ολοι σνομπαρουν τα γερμανικα και λογω των πολιτικων;:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Γιατι ολοι σνομπαρουν τα γερμανικα και λογω των πολιτικων;:confused::hmm:
Ασχετα με τα πολιτικα σαν γλωσσα είναι καλη! Τα γαλλικα ειναι πολυ των "σαλονιων" :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ασχετα με τα πολιτικα σαν γλωσσα είναι καλη! Τα γαλλικα ειναι πολυ των "σαλονιων" :hmm:

Και δεν τα παω τα σαλονια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάποτε που είχα την επιλογή αυτή διάλεξα τα γαλλικά και δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάποτε που είχα την επιλογή αυτή διάλεξα τα γαλλικά και δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα.

Πράγματι. Ούτε κι εγώ. Είναι μια μαγευτική γλώσσα. Απολάμβανα την εκμάθησή της. Πρέπει, όμως, να μάθω και γερμανικά.:redface: Δεν βαριέσαι; Μικρή είμαι ακόμα. Θα τα μάθω κι αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πράγματι. Ούτε κι εγώ. Είναι μια μαγευτική γλώσσα. Απολάμβανα την εκμάθησή της. Πρέπει, όμως, να μάθω και γερμανικά.:redface: Δεν βαριέσαι; Μικρή είμαι ακόμα. Θα τα μάθω κι αυτά.:P

:redface::redface: Εδω ειναι η δασκαλα σου Λυσιστρατη:redface: :P Αντε να σε δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top