Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Εξάλλου εύκολη γλώσσα είναι. Όποιος είναι γαλλοτραφής, δεν αξίζει να ασχοληθεί με τα Γερμανικά. Τα βλέπει ως αγγαρεία και στο τέλος τα παρατάει.

Αυτό ίσως έχει βάση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Εξάλλου εύκολη γλώσσα είναι. Όποιος είναι γαλλοτραφής, δεν αξίζει να ασχοληθεί με τα Γερμανικά. Τα βλέπει ως αγγαρεία και στο τέλος τα παρατάει.

Σορρυ ρε συ... Η Λυσιστρατη θελι να ξεκινησε γερμανικα δε το καταλαβαινεις πως με αυτα που της λες την κανεις να αλλαξει γνωμη; και δτο κατω κατω γιατι δεν αξιζει; τι παραπανω εχουν τα γαλλικα; αν το πας ετσι και ολοι οι γερμανοφιλοι δεν πρεπει να μαθουν γαλλικα γιατι ειναι αχρηστα... ( ολα αυτα βασει τα δικα σου λεγομενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για χόμπυ και ευχαρίστηση τα γαλλικά για επαγγελμτική χρήση τα γερμανικά....
τα γαλλικά έχουν πολύ πιο απλή γραμματική, είναι πολύ πιο κατανοητά και δεν θέλουν πολύ διάβασμα (αν και δεν ξέρω γαλλικά έκανα ιταλικά όμως και νομίζω είναι παρόμοια).
Τα γερμανικά έχουν μια ιδιαίτερη λογική και '΄φιλοσοφία' που πρέπει να είναι κανείς κολλημένος για να τα μάθει!
Για να μπορεί να ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ)
Χρειάζονται πολύ διάβασμα και πολύ μα πολύ εξάσκηση
Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις θα τα μάθεις και θα πορωθείς κιόλας,,, όμως κάπου κάπου σου τη σπάνε γιατί έχουν πολύ αυστηρούς κανόνες και τεράστιο λεξιλόγιο (μπορώ να πως πώς φτάνει ίσως και το ελληνικό!)... έχουν όμως ένα ενδιαφέρον,,, μοιάζουν πολύ με τα αρχαία,,, και το να τα μιλάς είναι σαν να κάνεις μαθηματικές πράξεις στο μυαλό σου! (καθαρά προσωπική άποψη αυτό)...
Αν δεν ήθελα να σπουδάσω γερμανία δεν θα έμπενα στη διαδικασία να μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μην τρελαινεστε! ας μαθει κανεις και τις 2 γλωσσες, αν βρισκεται σε διλλημα... σιγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
μην τρελαινεστε! ας μαθει κανεις και τις 2 γλωσσες, αν βρισκεται σε διλλημα... σιγα!

Ρε συ... Διαβασε το μηνυμα μου πανω και πες μου..
Ι στουντεντ μου αρεσε που χρησιμοποιησες το σωστο ρημα ΠΟΡΩΘΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σορρυ ρε συ... Η Λυσιστρατη θελι να ξεκινησε γερμανικα δε το καταλαβαινεις πως με αυτα που της λες την κανεις να αλλαξει γνωμη; και δτο κατω κατω γιατι δεν αξιζει; τι παραπανω εχουν τα γαλλικα; αν το πας ετσι και ολοι οι γερμανοφιλοι δεν πρεπει να μαθουν γαλλικα γιατι ειναι αχρηστα... ( ολα αυτα βασει τα δικα σου λεγομενα)

Σ' ευχαριστώ φιλενάδα για την ενθάρρυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ φιλενάδα για την ενθάρρυνση!

Παρακαλω δεν κανει τιποτα ε μα μου φαινετε σε αυτο το τοπικ γραφουν χωρις να σκεφτονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παρακαλω δεν κανει τιποτα ε μα μου φαινετε σε αυτο το τοπικ γραφουν χωρις να σκεφτονται

Φαίνεται :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για χόμπυ και ευχαρίστηση τα γαλλικά για επαγγελμτική χρήση τα γερμανικά....
τα γαλλικά έχουν πολύ πιο απλή γραμματική, είναι πολύ πιο κατανοητά και δεν θέλουν πολύ διάβασμα (αν και δεν ξέρω γαλλικά έκανα ιταλικά όμως και νομίζω είναι παρόμοια).
Τα γερμανικά έχουν μια ιδιαίτερη λογική και '΄φιλοσοφία' που πρέπει να είναι κανείς κολλημένος για να τα μάθει!
Για να μπορεί να ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ)
Χρειάζονται πολύ διάβασμα και πολύ μα πολύ εξάσκηση
Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις θα τα μάθεις και θα πορωθείς κιόλας,,, όμως κάπου κάπου σου τη σπάνε γιατί έχουν πολύ αυστηρούς κανόνες και τεράστιο λεξιλόγιο (μπορώ να πως πώς φτάνει ίσως και το ελληνικό!)... έχουν όμως ένα ενδιαφέρον,,, μοιάζουν πολύ με τα αρχαία,,, και το να τα μιλάς είναι σαν να κάνεις μαθηματικές πράξεις στο μυαλό σου! (καθαρά προσωπική άποψη αυτό)...
Αν δεν ήθελα να σπουδάσω γερμανία δεν θα έμπενα στη διαδικασία να μάθω!
Αυτό είναι το τεράστιο πλεονέκτημά τους σε σύγκριση με οποιαδήποτε γλώσσα έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής. Οι κανόνες της γραμματικής τους είναι απόλυτοι ναι μεν ζόρικοι όμως αν τους μάθεις αποκλείεται να κάνεις λάθος. Το λεξιλόγιό τους είναι η αιτία που τα αγάπησα και εξακολουθώ να'μαι κολλημένη μαζί τους. Μάθαινα λέξεις που στα αγγλικά τις είδα στο επίπεδο το Lower. Πάντοτε είχα μια μανία να θέλω να μαθαίνω κάτι παραπάνω στις γλώσσες που συνήθως ήταν ανώτερο του επιπέδου και τα βιβλία που το έκανα μου προσέφεραν αυτή την δυνατότητα. Όμως αν θέλει κάποιος να μάθει 5 ουσιώδη πράγματα στα γερμανικά,να τα κατανοεί και να μπορεί να συνενοηθεί απαιτείται άριστη γνώση της Νεοελληνικής Γλώσσας (για να μη μιλήσω για γραμματική και συντακτικό) αυτός είναι και ο λόγος που όσοι ασχολούνται ουσιαστικά με αυτά σε ανώτερα πτυχία είναι αρκετά καλοί στα Αρχαία και στη Γλώσσα γενικότερα. Άσε που είναι μερικές φορές που βγάζω το συντακτικό τους από τα Αρχαία:P
Πιστεύω ότι θέλουν μυαλό που να κόβει και να'χει και σωστές βάσεις. Αν τα έχεις μη φοβάσαι τίποτα.
Πι.Ες: Και΄γω όταν τα ξεκίνησα τα μισούσα και τα θεωρούσα δύσκολα,πλέον αν δεν κάτσω για 10 λεπτά να ασχοληθώ με αυτά κάθε μέρα παθαίνω στέρηση :whistle:
Καλή σου Επιτυχία στα μελλοντικά σου σχέδια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Εξάλλου εύκολη γλώσσα είναι. Όποιος είναι γαλλοτραφής, δεν αξίζει να ασχοληθεί με τα Γερμανικά. Τα βλέπει ως αγγαρεία και στο τέλος τα παρατάει.

reversed psychology... nice one ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να σας ρωτησω κι εγω κατι; Με ποια κριτήρια απαντατε σε αυτο το τοπικ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ο καθένας με τα δικά του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο καθένας με τα δικά του :P

Γι αυτο βλεπω τι απαντησεις και μου πεφτουν τα μαλλια!:P:P:whistle::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
H βλέπουν τις δικές σου και πέφτουν τα μαλλιά των άλλων. Έτσι είναι αυτά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helion

Νεοφερμένος

Η tulip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Για χόμπυ και ευχαρίστηση τα γαλλικά για επαγγελμτική χρήση τα γερμανικά....
τα γαλλικά έχουν πολύ πιο απλή γραμματική, είναι πολύ πιο κατανοητά και δεν θέλουν πολύ διάβασμα (αν και δεν ξέρω γαλλικά έκανα ιταλικά όμως και νομίζω είναι παρόμοια).
Τα γερμανικά έχουν μια ιδιαίτερη λογική και '΄φιλοσοφία' που πρέπει να είναι κανείς κολλημένος για να τα μάθει!
Για να μπορεί να ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ)
Χρειάζονται πολύ διάβασμα και πολύ μα πολύ εξάσκηση
Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις θα τα μάθεις και θα πορωθείς κιόλας,,, όμως κάπου κάπου σου τη σπάνε γιατί έχουν πολύ αυστηρούς κανόνες και τεράστιο λεξιλόγιο (μπορώ να πως πώς φτάνει ίσως και το ελληνικό!)... έχουν όμως ένα ενδιαφέρον,,, μοιάζουν πολύ με τα αρχαία,,, και το να τα μιλάς είναι σαν να κάνεις μαθηματικές πράξεις στο μυαλό σου! (καθαρά προσωπική άποψη αυτό)...
Αν δεν ήθελα να σπουδάσω γερμανία δεν θα έμπενα στη διαδικασία να μάθω!
Χα. Δεν ξέρω αν αυτά που ανέφερες για τα γαλλικά ισχύουν πάντως όσον αφορά στα γερμανικά με εκφράζεις απόλυτα. είναι μαθηματική γλώσσα, δυστυχώς όμως παραμένει γλώσσα και άρα όχι τόσο λογική όσο θα θέλαμε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις θα τα μάθεις και θα πορωθείς κιόλας,,,!

Ας πάρω πρώτα ένα Β2 κι ας μου λείπει η πώρωση....:P Μακάρι -βέβαια- να πωρωθώ και με τα Γερμανικά΄-όταν επιτέλους τα ξεκινήσω-όπως και με τα γαλλικά. Αυτό θα είναι θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Χα. Δεν ξέρω αν αυτά που ανέφερες για τα γαλλικά ισχύουν πάντως όσον αφορά στα γερμανικά με εκφράζεις απόλυτα. είναι μαθηματική γλώσσα, δυστυχώς όμως παραμένει γλώσσα και άρα όχι τόσο λογική όσο θα θέλαμε ...

Αυτο με τη λογική το συνειδητοποίησα με τη λέξη gleich! Οταν λέμε π.χ gleich zwei ,για την ωρα ,εννοούμε περίπου 2! Στην πράξη όμως 1+1=2 ,τότε το gleich σημαινει ίσον ! Πράγμα που όντως δεν εχει και πολλή λογική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ας πάρω πρώτα ένα Β2 κι ας μου λείπει η πώρωση....:P Μακάρι -βέβαια- να πωρωθώ και με τα Γερμανικά΄-όταν επιτέλους τα ξεκινήσω-όπως και με τα γαλλικά. Αυτό θα είναι θαύμα.
Μάθε λοιπόν πως όσοι συνεχίζουν για Β2 και διπλώματα ανώτερα απ'αυτό σίγουρα δεν είναι επειδή το λέει η μαμά και ο μπαμπάς. Είναι επειδή γουστάρουν αυτό που κάνουν και έχουνε τα κότσια να το κάνουν. Δεν είναι τυχαίο πως είναι ελάχιστοι αυτοί που πάνε για C1 και όσοι πάνε είναι στην πλειοψηφία τους Ελληνογερμανοί που χρειάζονται το πτυχίο για σπουδές κλπ κλπ. Μιλάω εκ πείρας που έχω που μόλις ξεκίνησα το Β2. Πτυχία Β2 και πάνω είναι σημαίνουν ότι το άτομο είναι πορωμένο. Στάνταρ πράγματα. Ρώτα και την Deutsch Lover,εμένα και όποιον άλλο πορωμένο ξέρεις από εδώ το ίδιο θα σου πούμε:P
Αυτο με τη λογική το συνειδητοποίησα με τη λέξη gleich! Οταν λέμε π.χ gleich zwei ,για την ωρα ,εννοούμε περίπου 2! Στην πράξη όμως 1+1=2 ,τότε το gleich σημαινει ίσον ! Πράγμα που όντως δεν εχει και πολλή λογική!

Όντως το΄χω δει και΄γω αυτό. Όμως καθαρά από μετάφραση δεν βγάζεις τη σημασία του gleich αν το θες ως περίπου ή ίσον. :whistle:
Τώρα που μου'ρθε πιο συχνό πλέον είναι το machen αν θες να πεις ίσον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μάθε λοιπόν πως όσοι συνεχίζουν για Β2 και διπλώματα ανώτερα απ'αυτό σίγουρα δεν είναι επειδή το λέει η μαμά και ο μπαμπάς. Είναι επειδή γουστάρουν αυτό που κάνουν και έχουνε τα κότσια να το κάνουν. Δεν είναι τυχαίο πως είναι ελάχιστοι αυτοί που πάνε για C1 και όσοι πάνε είναι στην πλειοψηφία τους Ελληνογερμανοί που χρειάζονται το πτυχίο για σπουδές κλπ κλπ. Μιλάω εκ πείρας που έχω που μόλις ξεκίνησα το Β2. Πτυχία Β2 και πάνω είναι σημαίνουν ότι το άτομο είναι πορωμένο. Στάνταρ πράγματα. Ρώτα και την Deutsch Lover,εμένα και όποιον άλλο πορωμένο ξέρεις από εδώ το ίδιο θα σου πούμε:P

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top