Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ρε παιδιά εννοώ ότι είναι μια γλώσσα πολύ όμορφη (Μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά) :P
αχαχα0χ0αχ0α0χα...η ομορφιά ωστόσο είναι υποκειμενική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κοίτα, είναι και ανάλογα τα γούστα! Εγώ στη Πέμπτη δημοτικού είχα επιλέξει γερμανικά αλλά επειδή δεν ήρθε δασκάλα αναγκαστικά έκανα γαλλικά...Και συνέχισα και στην έκτη,στην πρώτη και στην δευτέρα γυμνασίου. Και θα συνεχίσω!Γιατί πίστεψέ με, τα λάτρεψα! Είναι μια υπέροχη γλώσσα αν και δύσκολη.... =)=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnnysFoto

Νεοφερμένος

Ο JohnnysFoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι. Εγώ έκανα Γαλλικά στο γυμνάσιο, αλλά τώρα θα ξεκινήσω Γερμανικά. Ποτέ μη λες ότι θα μάθω μία ξένη γλώσσα για να ψιλοσυνεννοούμαι. Δε ξέρεις πότε θα σου χρειαστούν. Ορίστε εμένα μου χρειάζονται για Erasmus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αν και έχω επιλέξει γερμανικά, κάνω γαλλικά( ένα από τα μειονεκτήματα της επαρχίας...) ...έχω να πω πως τα γαλλικά έιναι υπερβολικά εύκολα(ίσως είναι η καθηγήτρια μας που τα γράφει 300 φορές στον πίνακα) αλλά είναι επίσης και πολύ βαρετά...Παρόλ' αυτά , τα γαλλικά έιναι πιο χρήσιμα καθώς τα μιλάνε σε περισσότερες χώρες και αρκετοί άνθρωποι τα επιλέγουν για δεύτερη ξένη γλώσσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι. Εγώ έκανα Γαλλικά στο γυμνάσιο, αλλά τώρα θα ξεκινήσω Γερμανικά. Ποτέ μη λες ότι θα μάθω μία ξένη γλώσσα για να ψιλοσυνεννοούμαι. Δε ξέρεις πότε θα σου χρειαστούν. Ορίστε εμένα μου χρειάζονται για Erasmus.

Σωστό, αλλά αφού ξέρω ήδη κάποια βασικά, γιατί να ξαναρχίσω πάλι από το 0? Αν ξέρεις έστω τα βασικά έχεις εφόδια για να συνεχίσεις και να συνεχίσεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lizaki k etc

Νεοφερμένος

Η Lizaki k etc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γερμανικα.

Κανω Γερμανικα και δεν πιστευω πως ειναι δυσκολα.Στα γαλλικα χρειαζετε μια προφορα και πρεπει ''να το'χεις'' ρε παιδι μου :Pενω στα γερμανικα -τις περισσοτερες φορες- τα λες οπως τα διαβαζεις (δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα :redface: ).Τα ειχα προσπαθησει τα γαλλικα αλλα καθε φορα γελαγα με την προφορα :D

Το μονο δυσκολο στα γερμανικα ειναι η γραματικη,αλλα και παλι ειναι λιγα αυτα που ειναι δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KnightKostas

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γερμανικά... Βασικά καμμιά γλώσσα δεν είναι δύσκολη. Το θέμα είναι το πόσο χρόνο αφιερώνεις και αν έχεις διάθεση... Από εκεί και μετά... Άν κάποιος είναι φαν της μπύρας πρέπει να ξέρει και γερμανικά :Ρ χεχεχε πλακίζω... Ό,τι γουστάρει ο καθένας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Εγω προτιμω γερμανικα!!! Πιστευω θα χρειαστουν πιο πολυ απ΄ οτι τα γαλλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συμφωνώ..τα γερμανικά είναι πιο χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
συμφωνώ..τα γερμανικά είναι πιο χρήσιμα.

Γιατί είναι πιο χρήσιμα?
Και οι 2 γλώσσες μιλιούνται από 2 ισχυρά κράτη (Γερμανία και Γαλλία) και από άλλες χώρες στον κόσμο..

Προσωπικά, γαλλικά έκανα , αλλά δε μου άρεσαν.
Δεν ξέρω, γενικά πρέπει να σ αρέσει και η προφορά για να σ αρέσει και ως γλώσσα.
Εμένα ποτέ δε μου άρεσε , αντίθετα μου την έσπαγε.Απορώ πως άντεξα μέχρι το B2. :P
Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω , μάλλον θα ξεκινούσα μια διαφορετική γλώσσα.
Είναι στο γούστο του καθενός πάντως ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γιατί είναι πιο χρήσιμα?
Και οι 2 γλώσσες μιλιούνται από 2 ισχυρά κράτη (Γερμανία και Γαλλία) και από άλλες χώρες στον κόσμο..

Προσωπικά, γαλλικά έκανα , αλλά δε μου άρεσαν.
Δεν ξέρω, γενικά πρέπει να σ αρέσει και η προφορά για να σ αρέσει και ως γλώσσα.
Εμένα ποτέ δε μου άρεσε , αντίθετα μου την έσπαγε.Απορώ πως άντεξα μέχρι το B2. :P
Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω , μάλλον θα ξεκινούσα μια διαφορετική γλώσσα.
Είναι στο γούστο του καθενός πάντως ! ;)

τα γερμανικά είναι η γλώσσα του εμπορείου και γενικά στην Ελλάδα πολλές εταιρίες ζητάνε ως 2η γλώσσα τα γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
τα γερμανικά είναι η γλώσσα του εμπορείου και γενικά στην Ελλάδα πολλές εταιρίες ζητάνε ως 2η γλώσσα τα γερμανικά

Δε μου λέει κάτι αυτό..και τα γαλλικά είναι γλώσσα της διπλωματίας , άρα? :P
Τα γερμανικά είναι πιο βιομηχανικά και εμπορικά σα γλώσσα , ενώ τα γαλλικά πιο "κουλτουριάρικα" και μιλιούνται από πιο πολλούς.
Πιστεύω ότι είναι και οι 2 εξίσου χρήσιμες , απλά εξαρτάται σε τι θα τις χρειαστείς ( σε ποια δουλειά , για σπουδές κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δε μου λέει κάτι αυτό..και τα γαλλικά είναι γλώσσα της διπλωματίας , άρα? :P
Τα γερμανικά είναι πιο βιομηχανικά και εμπορικά σα γλώσσα , ενώ τα γαλλικά πιο "κουλτουριάρικα" και μιλιούνται από πιο πολλούς.
Πιστεύω ότι είναι και οι 2 εξίσου χρήσιμες , απλά εξαρτάται σε τι θα τις χρειαστείς ( σε ποια δουλειά , για σπουδές κλπ.)

καλά όταν πάει κάποιος να δουλέψει σε μια εταιρία και τον ρωτήσουν άμα ξέρει γερμανικά για να συνεννοείται με τις γερμανικές εταιρίες, να πάει να πει: όχι δεν ξέρω..ξέρω γαλλικά που είναι και κουλτουριάρικα.


το θέμα είναι να κάνει μια γλώσσα που θα του προσφέρει όσο περισσότερα + στον χώρο εργασίας. και τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, μετά τα αγγλικά είναι τα γερμανικά σε αυτόν τον τομέα.
Τα γαλλικά όπως είπες και εσύ είναι της κουλτούρας και είναι πιο ωραίο να τα μαθαίνει κάποιος για δική του ευχαρίστηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
καλά όταν πάει κάποιος να δουλέψει σε μια εταιρία και τον ρωτήσουν άμα ξέρει γερμανικά για να συνεννοείται με τις γερμανικές εταιρίες, να πάει να πει: όχι δεν ξέρω..ξέρω γαλλικά που είναι και κουλτουριάρικα.


το θέμα είναι να κάνει μια γλώσσα που θα του προσφέρει όσο περισσότερα + στον χώρο εργασίας. και τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, μετά τα αγγλικά είναι τα γερμανικά σε αυτόν τον τομέα.
Τα γαλλικά όπως είπες και εσύ είναι της κουλτούρας και είναι πιο ωραίο να τα μαθαίνει κάποιος για δική του ευχαρίστηση.

Απλά σου λέω ότι και οι 2 είναι σημαντικές , η καθεμία χρησιμεύει αλλού περισσότερο.
Στην Ελλάδα η καλή γνώση γαλλικών θεωρείται καλό προσόν.Μπορεί να μη σε δεχτούν στις εταιρίες που λες άμα ξέρεις γαλλικά,αλλά δεν παύουν να παραμένουν μια διεθνής γλώσσα σε διπλωματικό και εμπορικό επίπεδο.Έπειτα, είναι απαραίτητα για εργασία σε γαλλόφωνες χώρες και διδάσκονται αρκετά στις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POVEPY

Νεοφερμένος

Η POVEPY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγώ προτιμώ τα γερμανικά....έχω κάνει γαλλικά 3 χρόνια στο γυμνάσιο και δεν αγαπηθήκαμε...ενώ με τα γερμανικά.....
πάντως πιστεύω πως τα γερμανικά είναι πολύ πιο δύσκολα...και από άποψη γραμματικής και από λεξιλόγιο......για την προφορά δεν θα έλεγα ότι είναι δύσκολη αν κάνεις μία μικρή προσπάθεια στην αρχή μετά θα τα μιλάς μια χαρά....ενώ τα γαλλικά..... Τώρα για το ποια γλώσσα είναι ποιο σημαντική αυτό δεν το ξέρω.....και η δύο είναι σημαντικές και χρήσιμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εμένα δε μου αρέσει τόσο η γαλλική προφορά.:D αυτά το γου, ζε,ζου λίγο με ενοχλούν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POVEPY

Νεοφερμένος

Η POVEPY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Άσε που μετά μπορεί να σου μείνει κουσούρι !! :laugh: Το είχα πάθει με τα γερμανικά. Τον πρώτο καιρό που τα μάθαινα είχα χάσει την προφορά μου στα αγγλικά...:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Γαλλικά και πάλι γαλλικά ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
επειδή οι γνώμες διίστανται καλύτερα να αποφασίσει μόνος του..
αρχικά πρέπει να δει και που έχει έφεση, γιατί πχ μπορεί να επιλέξει γερμανικά και να μην του αρέσουν..ενώ με τα γαλλικά να τα πάει καλύτερα.
ψάξε κανένα τραγουδάκι γερμανικό και ένα γαλλικό για να δεις ποια προφορά σου αρέσει και μετά κοιτάς και τα υπόλοιπα..το θέμα είναι να σε τραβάει η γλώσσα πριν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά μαζί της;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Tα γαλλικά το 2030 θα έχουν περισσότερους ομιλητές και από τ'αγγλικά. Ναι καλά ακούτε, τα αγγλικά υποχωρούν έναντι των γαλλικών. Το 2100 οι γαλλόφωνοι θα είναι τρεις φορές περισσότεροι από τους αγγλόφωνους.
Καθημερινή αύξηση γαλλόφωνων χωρών και πληθυσμών - Σελίδα 5 • Η ...


Δυστυχώς τα γερμανικά θα είναι μία γλώσσα περιορισμένης επιρροής στην Ευρώπη πριν τελικά παρακμάσει.

Όσο για τα περί εμπορίου (μόνο τα καρφούρ έχουν υπερτριπλάσιους εργαζόμενους από τα λιντλ)
https://www.facebook.com/topic.php?uid=135859253136819&topic=109

Και τα ντία έχουν εξαγοραστεί πια από τα καρεφούρ.

Επίσης οι ΄Ελληνες δεν επενδύουν στην Γερμανία
Οικονομική :: Μάρτιος 2011 :: Η ελληνική επιχειρηματική παρουσία ...

Έχω παρουσιάσει αναλυτικά στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος. Να μην επαναλαμβάνομαι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top