Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα αν συγκρινουμε τα ιταλικα και τα ισπανικα με τα ολλανδικα και τα σουηδικα ειναι ΓΕΛΟΙΟ!ιταλικα και ισπανικα μιλαει η μιση υμφηλιος!Ολλανδικα και σουηδικα ειναι σχεδον αχρηστα!


:thumbup:
και μια μικρη διορ8ωση αν μου επιτρεπεις...ισπανικα μιλαει η μιση υφηλιος!αν τα μα8εις, μπορεις να συνεννοη8εις και με ιταλους και με πορτογαλους!(να τη και η σχεδον υπολοιπη υφηλιος:P:P:D)


υ.γ ειμαι off ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:thumbup:
και μια μικρη διορ8ωση αν μου επιτρεπεις...ισπανικα μιλαει η μιση υφηλιος!αν τα μα8εις, μπορεις να συνεννοη8εις και με ιταλους και με πορτογαλους!(να τη και η σχεδον υπολοιπη υφηλιος:P:P:D)


υ.γ ειμαι off ε?:P

Μπορεί! Αλλά συμβάλλεις στην επίλυση του δικού μου διλήμματος που είναι αν για δεύτερο πτυχίο είναι προτιμότερο να κάνω ιταλική ή ισπανική φιλολογία!

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Μπορεί! Αλλά συμβάλλεις στην επίλυση του δικού μου διλήμματος που είναι αν για δεύτερο πτυχίο είναι προτιμότερο να κάνω ιταλική ή ισπανική φιλολογία!

Ευχαριστώ!!!

και το σκεφτεσαι??:P

χαιρομαι!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και το σκεφτεσαι??:P

χαιρομαι!:redface::)

Ναι, μ' αρέσουν πάρα πολύ κ οι δύο. Έχω ζήσει κ στις δύο χώρες κ τις λατρεύω κ μέχρι τώρα έλεγα ότι θα έδινα για ιταλική φιλολογία. Τα ιταλικά τα ξεκίνησα από μικρή κ έχω πολύ γερές βάσεις ενώ ισπανικά έμαθα στην ισπανία μιλώντας τα. Πριν λίγο καιρό άρχισα όμως να κλίνω προς τα ισπανικά κ μιας επίσκεψη στο πανεπιστήμιο μάλλον με έκανε να αποφασίσω να βάλω πρώτα τα ισπανικά. Σήμερα όμως πάλι άρχισα να σκέφτομαι μήπως να βάλω τα ιταλικά τελικά.
Θα δείξει.
Πιθανότατα η απόφαση θα ληφθεί ανάλογα με τη διάθεση την ημέρα επιλογής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ναι, μ' αρέσουν πάρα πολύ κ οι δύο. Έχω ζήσει κ στις δύο χώρες κ τις λατρεύω κ μέχρι τώρα έλεγα ότι θα έδινα για ιταλική φιλολογία. Τα ιταλικά τα ξεκίνησα από μικρή κ έχω πολύ γερές βάσεις ενώ ισπανικά έμαθα στην ισπανία μιλώντας τα. Πριν λίγο καιρό άρχισα όμως να κλίνω προς τα ισπανικά κ μιας επίσκεψη στο πανεπιστήμιο μάλλον με έκανε να αποφασίσω να βάλω πρώτα τα ισπανικά. Σήμερα όμως πάλι άρχισα να σκέφτομαι μήπως να βάλω τα ιταλικά τελικά.
Θα δείξει.
Πιθανότατα η απόφαση θα ληφθεί ανάλογα με τη διάθεση την ημέρα επιλογής...

με βαση τα οσα γραφεις, και οι 2 γλωσσες 8α ειναι ευκολες για σενα(ετσι κ αλλιως ειναι δηλαδη, αλλα ενα κλικ παραπανω οσο αφορα την περιπτωση σου;))
8α πω μονο πως τα ισπανικα ειναι κλασεις πιο χρησιμα και απο τα ιταλικα και απο πολλες αλλες γλωσσες(συμπεριλαμβανομενων και των γαλλικων, ω ναι:))και 8α ειναι σημαντικο εργαλειο στα χερια σου...ο,τι αποφασισεις;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα αν συγκρινουμε τα ιταλικα και τα ισπανικα με τα ολλανδικα και τα σουηδικα ειναι ΓΕΛΟΙΟ!ιταλικα και ισπανικα μιλαει η μιση υμφηλιος!Ολλανδικα και σουηδικα ειναι σχεδον αχρηστα!
είναι γελοίο που τις γλώσσες αυτές άχρηστες!!! και ΕΛΕΟΣ!!! οι ομιλητές των Ισπανικών και των Ιταλικών είναι παρα πολύ φυσικά, με αποτέλεσμα ο ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας γι αυτές τις γλώσσες να είναι υπερβολικά υψηλός αφού ζητουν τους καλύτερους.
ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΜΙΣΗ ΥΦΗΛΙΟΣ? ε και? σίγουρα αυτό διευκολύνει την επικοινωνία σου με τους ανθρώπους που μιλούν αυτές τις γλώσσες, όμως δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ΑΧΡΗΣΤΕΣ τις γλώσσες 2 χωρών που θεωρείται από τις πιο ανεπτυγμένες και δυνατές οικονομίες.
Πριν λοιπόν πετάξετε κάτι "γελοίο" καθήστε και ψάξτε το θέμα. μην προτρέχεται...το ότι εσύ κρίνεις έτσι δύο γλώσσες που ίσως να μην πολυχρειάζονται στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι άχρηστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
με βαση τα οσα γραφεις, και οι 2 γλωσσες 8α ειναι ευκολες για σενα(ετσι κ αλλιως ειναι δηλαδη, αλλα ενα κλικ παραπανω οσο αφορα την περιπτωση σου;))
8α πω μονο πως τα ισπανικα ειναι κλασεις πιο χρησιμα και απο τα ιταλικα και απο πολλες αλλες γλωσσες(συμπεριλαμβανομενων και των γαλλικων, ω ναι:))και 8α ειναι σημαντικο εργαλειο στα χερια σου...ο,τι αποφασισεις;):)

Όσο έμενα στο εξωτερικό είχα φτάσει κ τις δύο γλώσσες σε επίπεδο φυσικού ομιλητή (κ ακόμα καλύτερα μάλιστα γιατί οι ίδιοι οι ιταλοί για παράδειγμα δεν ξέρουν γραμματική κ σε μια περίοδο κάνουν 5 λάθη!) αλλά από τότε ασχολήθηκα με το που γύρισα με τα ιταλικά, πηγαίνω πολύ συχνά για τα ειδικά τμήματα γλώσσας κ πολιτισμού που διοργανώνουν κ έτσι ενώ τα ιταλικά μου παραμένουν σε επίπεδο native speaker χωρίς να τα ξεχνάω ποτέ, τα ισπανικά έχουν σκαμπανεβάσματα ανάλογα με την ενασχόλησή μου με τη γλώσσα. Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα κ αλλάζω γνώμη κάθε τέταρτο!! Μ' αρέσουν κ οι δύο γλώσσες πάρα πολύ. Είμαι κ στις δύο καλή κ μου είναι το ίδιο ευχάριστο να εμβαθύνω σε οποιαδήποτε απ' τις δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν ξερω πως να αντιγραψω το μυνημα που εγραψε η Αθηνουλα.Απλως η απαντηση μου ειναι οτι βεβαιως και δεν μπορω να χαρακτηριζω δο γλωσσες αχρηστες απο την στιγμη που και τα σουαχιλι ειναι χρησιμα(εστω και στους ντοπιους)Απλως εγω και απο τι μαθαινω κιολας καθως εχω πολλες φιλες και φιλους που ειναι εξωτερικο(και μαλιστα μια εξ'αυτων ελληνοσουηδεζα) μετρησαν περισσοτερο το οτι γνωριζει αγγλικα και γαλλικα και βεβαιως μετρησε και οτι γνωριζει και ελληνικα και σουηδικα.Απλως προσπαθω να σου πω οτι σε μια πολυεθνικη εταιρια πχ θα μετρησουν περισσοτερο το οτι μιλας γαλλικα (και εννοειται ισπανικα) παρα τ οτι μιαλς σουηδικα!Και νοιμζω οτι ολοι στο forum το ιδιο θα πουν!(δεν αναφερθηκα οπως ειδες στα γερμανικα μιας και αυτα ειναι οντως πολυ χρησιμα,απλως διαφωνω στο θεμα των γλωσσων που μπορεις να μαθεις μετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν ξερω πως να αντιγραψω το μυνημα που εγραψε η Αθηνουλα.Απλως η απαντηση μου ειναι οτι βεβαιως και δεν μπορω να χαρακτηριζω δο γλωσσες αχρηστες απο την στιγμη που και τα σουαχιλι ειναι χρησιμα(εστω και στους ντοπιους)Απλως εγω και απο τι μαθαινω κιολας καθως εχω πολλες φιλες και φιλους που ειναι εξωτερικο(και μαλιστα μια εξ'αυτων ελληνοσουηδεζα) μετρησαν περισσοτερο το οτι γνωριζει αγγλικα και γαλλικα και βεβαιως μετρησε και οτι γνωριζει και ελληνικα και σουηδικα.Απλως προσπαθω να σου πω οτι σε μια πολυεθνικη εταιρια πχ θα μετρησουν περισσοτερο το οτι μιλας γαλλικα (και εννοειται ισπανικα) παρα τ οτι μιαλς σουηδικα!Και νοιμζω οτι ολοι στο forum το ιδιο θα πουν!(δεν αναφερθηκα οπως ειδες στα γερμανικα μιας και αυτα ειναι οντως πολυ χρησιμα,απλως διαφωνω στο θεμα των γλωσσων που μπορεις να μαθεις μετα)
πατάς παράθεση στο μήνυμά μου για να το αντιγράψεις (άσχετο:P)
η φίλη σου είναι ελληνοσουηδέζα αλλά το θέμα είναι που πήγε να βρει δουλειά? στην ελλάδα?
εξαρτάται από την εταιρία που πρόκειται να δουλέψεις, από το τι σου ζητάνε και με ποιον έχουν κυρίως σχέσεις
πως ξέρει η φίλη σου ποια γλώσσα από αυτές που γνωρίζει της "προσέφεραν" την δουλειά?
μια πολυεθνική ζητάει και Γερμανικά αλλά δεν νομίζω τόσο τα Ισπανικά...
τα Γαλλικά και τα Γερμανικά παίζουν κυρίως σε αυτούς τους χώρους και ας μην ξεχνάμε πως το γεγονός ότι πολύ έλληνες μαθαίνουν ιταλικά ή ισπανικά είναι το πως ακούγονται και επειδή ίσως είναι πιο εύκολα! δεν τα σκέφτονται τόσο από επαγγελματικής πλευράς, παρά το γεγονός ότι είναι πολύ χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πατάς παράθεση στο μήνυμά μου για να το αντιγράψεις (άσχετο:P)
η φίλη σου είναι ελληνοσουηδέζα αλλά το θέμα είναι που πήγε να βρει δουλειά? στην ελλάδα?
εξαρτάται από την εταιρία που πρόκειται να δουλέψεις, από το τι σου ζητάνε και με ποιον έχουν κυρίως σχέσεις
πως ξέρει η φίλη σου ποια γλώσσα από αυτές που γνωρίζει της "προσέφεραν" την δουλειά?
μια πολυεθνική ζητάει και Γερμανικά αλλά δεν νομίζω τόσο τα Ισπανικά...
τα Γαλλικά και τα Γερμανικά παίζουν κυρίως σε αυτούς τους χώρους και ας μην ξεχνάμε πως το γεγονός ότι πολύ έλληνες μαθαίνουν ιταλικά ή ισπανικά είναι το πως ακούγονται και επειδή ίσως είναι πιο εύκολα! δεν τα σκέφτονται τόσο από επαγγελματικής πλευράς, παρά το γεγονός ότι είναι πολύ χρήσιμα.
και μην σου πω οτι κι τα ιταλικα δεν ειναι χρησιμα!!!!!!!!!!!ειναι μονο αν θες να σπυδασεις εκει!τα ισπανικα ομως σ εκαποιους τομεις(διπλωματια) χρειαζονται!τα ιταλικα οχι και πολυ!ειναι καλη γλωσσα σε επικοινωνιακο επιπεδο μονο!και μονο ευρωπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
και μην σου πω οτι κι τα ιταλικα δεν ειναι χρησιμα!!!!!!!!!!!ειναι μονο αν θες να σπυδασεις εκει!τα ισπανικα ομως σ εκαποιους τομεις(διπλωματια) χρειαζονται!τα ιταλικα οχι και πολυ!ειναι καλη γλωσσα σε επικοινωνιακο επιπεδο μονο!και μονο ευρωπη!
βασικά και Ιταλικά είναι πολύχρήσιμη γλώσσα στον τομέα του εμπορίου κυρίως...
ό,τι ξέρει κανείς καλό είναι! ανάλογα με το τι τον ενδιαφέρει μαθαίνει και αυτό που θέλει πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑ Ε.

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ Ε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη,μου φαίνεται λίγο περίεργο το οτι οι περισσότεροι προτιμούν τη γαλλική γώσσα από τη γερμανική.Η γερμανική γλωσσά ειναι περισσότερο διαδεδομένη από τη γαλλική γλώσσα.
Περισσότερο από 100 εκατομμύρια άνθρωποι μιλούν γερμανικά.
π.χ Τ γερμανικά μιλούνται στην Ομοσπονδική Δημοκρατία της Γερμανίας,στην Αυστρία,στο γερμανόφωνο μέρος τησ Ελβετίας,στο Λιχτενστάιν,στο Λουξεμβούργο,τη βόρεια Ιταλία,το ανατολικό Βέλγιο και την ανατολική Γαλλία.
Εξάλλου τα γερμανικά είναι πολύ πιο εύκολη γλώσσα από τα γαλλικά.
Η Γερμανία διαθέτει πολλά κορυφαία πανεπιστήμια και ιδρύματα δεν θα ήταν καλύτερο να ξέρατε ήδη την γλώσσα ώστε να στοχεύσετε σε ένα από αύτα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Kαθόλου περίεργο. Το περίεργο είναι πως τα γαλλικά δεν τα μαθαίνουν υπερδιπλάσια (και λίγο είναι) άτομα των γερμανικών. Η γερμανική γλώσσα γερνάει και πεθαίνει.
Αντίθετα πληθυσμιακά η γαλλική μιλιέται από πενταπλάσιο αριθμό ατόμων παγκοσμίως και είναι γλώσσα νέων πληθυσμών.
Βλ.
Καθημερινή αύξηση γαλλόφωνων χωρών και πληθυσμών


Επίσης η Γαλλία δεν επιβάλλει numerus closus στα πανεπιστήμια (κάτι που κάνει δυστυχώς η Γερμανία)
Η Γαλλία έχει εκτός από τα ξακουστά της πανεπιστήμια... ταGrandes écoles - Wikipedia, the free encyclopedia περίφημες σχολές από όπου βγαίνουν οι περισσότεροι υπουργοί και πρωθυπουργοί όλου του κόσμου.


Η γερμανική γλώσσα είναι πολύ δύσκολη (καμία σχέση με λατινογενείς γλώσσες όπως τα γαλλικά, τα ισπανικά κ.α) Είναι μαζοχιστικό να μαθαίνεις τρία άρθρα για τρία γένη που δεν μοιάζουν καθόλου με τα ελληνικά, δοτικές (αν και η γενική πτώση είναι τρομερά δυσκολότερη)

Πριν από 15 χρόνια ίσως να άξιζε να μάθει κανείς γερμανικά (γιατί δεν διδάσκονταν στα σχολεία - γι'αυτό έγιναν και λίγο μόδα στην αρχή - για να καλυφθεί το κενό). Τώρα δυστυχώς υπάρχει τρομερή προσφορά εργασίας από τους μετανάστες που επιστρέφουν από την Γερμανία.

Η Γαλλία πάντα ήταν πιο φιλική στους Έλληνες και με διπλάσια έκταση από την Γερμανία και με μισούς μετανάστες είναι πολύ πιο προσβάσιμη. Οι γαλλόφωνες χώρες είναι καμιά εβομηνταριά. Υπάρχουν οι wikipedia σε διάφορες γλώσσες. Μπορείς να το ψάξεις αν θέλεις.

A! Oι περισσότεροι Έλληνες ξέρουμε ήδη καμιά 3,000 λέξεις στα γαλλικά.
Γαλλικές λέξεις στην καθημερινότητά μας


Και το βασικότερο. Είμαστε μεσογειακοί τύποι και όχι μαζοχιστές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Η γερμανική γλώσσα γερνάει και πεθαίνει.
Με συγχωρείς, αλλά δεν θα συμφωνήσω καθόλου μαζί σου. Ιδιαίτερα για εμάς τους Έλληνες η γνώση της Γερμανικής αποτελεί εξαιρετικό πλεονέκτημα. Τα Γερμανικά είναι η μητρική γλώσσα σε πολλές χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το 1/3 των κατοίκων της Ε.Ε. Η Γερμανία είναι ο σημαντικότερος εμπορικός εταίρος της Ελλάδας. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ελληνικών εισαγωγών και εξαγωγών γίνεται κυρίως από και προς τη Γερμανία. Πολλές γερμανικές εταιρείες δραστηριοποιούνται σήμερα στην Ελλάδα απασχολώντας στελέχη που ξέρουν να μιλούν τα Γερμανικά και αναζητώντας συνεχώς περισσότερα.
Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκης Ένωσης εταιρείες στη Γερμανία και σε αρκετές γερμανόφωνες χώρες συνεργάζονται με άτομα που γνωρίζουν τη γερμανική γλώσσα. To 40% των τουριστών, που επισκέπτονταικάθε χρόνο την Ελλάδα, προέρχονται από γερμανόφωνες χώρες. Επομένως, η γνώση της γερμανικής γλώσσας αποδεικνύεται ιδιαίτερα πολύτιμη για όσους απασχολούνται στον τομέα του τουρισμού. Τα γερμανόφωνα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αποτελούν μια από τις πρώτες επίλογές των Ελλήνων μαθητών είτε πρόκειται για τις βασικές τους σπουδές είτε για μεταπτυχιακές. Η καλή γνώση της γερμανικής γλώσσας αποτελεί προϋπόθεση.​

Επίσης ο μύθος ότι τα Γερμανικά είναι μια από τις πιο δύσκολες στην εκμάθηση γλώσσες
έχει πλέον καταρριφθεί, ιδιαίτερα όσον αφορά τους Έλληνες. Έχει τεκμηριωμένα αποδειχθεί ότι η γερμανική γλώσσα παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με την ελληνική.
Τα Γερμανικά εμφανίζουν κοινά χαρακτηριστικά με τη γλώσσα μας τόσο στη δομή της γραμματικής και τη σύνταξη όσο και στον τρόπο σκέψης.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Με συγχωρείς Κλεοπάτρα^^ και εγώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Μου φαίνεται ότι δεν διάβασες τόσο καλά. (Αν θέλεις παραπομπές έχω πολλές).

To ίδιο σημαντικός εταίρος είναι και η Γαλλία και η Ιταλία. (οι διαφορές είναι απειροελάχιστες) Η Γαλλία είναι πρώτη σε επενδύσεις στην Ελλάδα. Το Carrefour με τα Dia κάνουν πάνω από το 55% του λιανεμπόριου στην Ελλάδα. Η Γαλλία μπορεί να έχει λιγότερες εξαγωγές από την Γερμανία, οι γαλλόφωνες χώρες όμως κάνουν το 20% παγκοσμίως ενώ η Γερμανία με την Αυστρία περίπου 3%. Επίσης τα δύο τρίτα (2/3) του ευρωπαικού εμπορίου διακινούνται μέσω Γαλλίας - είναι τεράστια χώρα σε έκταση).

Στον τουρισμό τώρα, στα αγγλικά μπορεί να συνεννοηθείς με τους Γερμανούς, αν όμως μιλήσεις με τους Γάλλους στα αγγλικά... πάπαλα. Και οι γαλλόφωνοι είναι υπερδεκαπλάσιοι και αυξάνονται.

Αν τα γερμανικά μοιάζουν 1 φορά με τα ελληνικά - τα γαλλικά τότε μοιάζουν 10. Βλέπε αρχαίοι Φωκαείς που εποίκησαν την Μασσαλία. (το ότι τα ελληνικά έχουν επηρεάσει σε ένα βαθμό όλες τις γλώσσες δεν αποδεικνύει τίποτα).

Η γερμανική εύκολη γλώσσα; (ίσως γ πιο δύσκολη από όλες όσες ξέρω ως ένα βαθμό)
Όμως οι δυσκολίες ήταν τεράστιες. Πρώτα από όλα τα τρία άρθρα (τρία οριστικά άρθρα που διαφέρουν κατά πολύ από τα ελληνικά). Έπειτα οι αντιστροφές υποκειμένων, ο τονισμός και η ανάγνωση (στα γαλλικά -ευτυχώς- όλα τονίζονται στη λήγουσα), τα αποσπώμενα ρήματα, οι αμέτρητες προθέσεις που συντάσσονται με πτώσεις και οι πτώσεις που επηρεάζονται από το τι determinant προηγείται, τα τρία γένη στα επίθετα με τις συμφωνίες τους σε γένος, αριθμό και πτώση, οι τεράστιες λέξεις (ενώ θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν μια απλή σκέτη πρόθεση), η τρομερά πυκνή και πολλές φορές παράλογη σύνταξη (κάτι που θυμίζει αρχαία ελληνικά, όταν δηλαδή το ρήμα υπό μορφή απαρεμφάτου μπαίνει στο τέλος της πρότασης-- αλλά δεν ισχύει στις δευτερεύουσες προτάσεις όπου -δυστυχώς- συνάμα έχουμε και αντιστροφή υποκειμένου και αν υπάρχει σύνθετος χρόνος το βοηθητικό ρήμα μπαίνει στο τέλος της πρότασης, η αυστηρότητα των δομών, οι πολλές γερμανικές διάλεκτοι που καταστούν ακόμα και την ενδοεπικοινωνία μέσα στη Γερμανία δύσκολη (ανάμεσα δηλαδή στους ίδιους τους Γερμανούς) και πολλά άλλα για τα οποία θα γράψω αργότερα όπως ο σχηματισμός του πληθυντικού, οι αλλαγές του ουσιαστικού στην πτώση όταν υπάρχει πριν αόριστο άρθρο ή επίθετο ή κτητικό επίθετο, η διπλή παθητική φωνή κ.α πολλά. Για μένα τα γερμανικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες, ίσως λιγότερο δύσκολη από τις ιδεογραφικές όπως τα κινέζικα και τα γιαπονέζικα, αλλά μ'αρέσουν όπως όλες οι γλώσσες και κάποτε, ακόμα και αν πάρει άλλα 5 χρόνια ελπίζω να τα μάθω καλά. Επίσης εκνευριστικά είναι τα κεφαλαία γράμματα στα ουσιαστικά.

Το ότι γερνάει η γερμανική γλώσσα δεν το λέω μόνο εγώ.
https://www.igsf.de/Band109_lang.pdf
Το ότι η Γαλλία είναι πρωταθλήτρια στις γεννήσεις εδώ και 10 χρόνια στην Ευρώπη δεν το λέω μόνο εγώ. Είναι ευρέως γνωστό. Και το ίδιο συμβαίνει στις περισσότερες γαλλόφωνες χώρες.
Ο ένας στους εννέα κατοίκους στον κόσμο το 2050 θα είναι γαλλόφωνος.

To Numerus clausus - Wikipedia, the free encyclopedia

- [ Μετάφραση αυτής της σελίδας ]en.wikipedia.org/wiki/Numerus_clausus - Προσωρινά αποθηκευμένη
Μετάβαση σε Numerus clausus in Germany‎: The numerus clausus is currently used in Germany to address overcrowding and protect specific ...

δεν σε προβληματίζει;

Το ότι υπάρχει υπερπροσφορά εργασίας στην Ελλάδα από γκασταρμπάιτερ (που δεν χρειάζεται να έχουν ούτε ένα γερμανικό πτυχίο για να πάρουν το πόστο); Αυτό ρίχνει πολύ και τις τιμές, ε; Άσε που πολύ συνταξιούχοι λαζοντόιτς επιστρέφουν στην Ελλάδα να προσφέρουν...
Που θα πήγαινε... θα πλακώνανε κάποτε κι αυτοί...




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά πάτε καλά; Τα γερμανικά πιο διαδεδομένα από τα γαλλικά; Τι άλλο θα ακούσω στη ζωή μου...

Τα γαλλικά τα μιλάνε σε όλες τις ηπείρους. Είναι η 2η πιο διαδεδομένη , μετά τα αγγλικά, γλώσσα στον κόσμο. Γι αυτό και έχουν τεράστια διπλωματική ισχύ. Ας μην λέμε ότι θέλουμε ή ότι μας είπε η θεια του παππού του μπατζανάκη της πνευματικής μας αδερφής.

Επίσης, τα πανεπιστήμια της Γαλλίας είναι από τα καλύτερα... Θα σας δώσω ένα παράδειγμα, το Sorbonne.


ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ 10000Η ΦΟΡΑ, όταν μαθαίνετε μια γλώσσα, υπολογίστε αν σας αρέσει κιόλας. Μην την μαθαίνετε καταναγκαστικά. Εμένα αν μου αρέσουν θα μάθω και esperanto ή και λατινικά.

P.s: Και κάτι τελευταίο, είναι γελοίοι/ες όσοι λένε ότι τα γαλλικά είναι γλώσσα των gay κλπ. Από πότε η φωνητική μιας γλώσσας χαρακτηρίζεται γυναικεία ή αντρική; Δεν είναι ρούχο η γλώσσα να την λέμε γυναικεία αντρική η unisex.

Για να επιστρέψω στο θέμα , στηρίζω γαλλικά:

Η Γαλλοφωνία:


890 εκατομμύρια άνθρωποι ζουν σε γαλλόφωνες χώρες
220 εκατομμύρια γαλλόφωνοι στον κόσμο
Η γαλλική γλώσσα, 3η γλώσσα στο Ιντερνετ
900 000 καθηγητές γαλλικών στον κόσμο
60% των γαλλόφωνων κάτω των 30 ετών
2η μητρική γλώσσα στην Ευρωπαϊκή Ενωση ( το αναφέρω γιατί κάτι ειπώθηκε πριν περι Ε.Ε.)
Τα γαλλικά, 2η ξένη γλώσσα στους κόλπους της Ευρωπαϊκής Ενωσης
Στην Ελλάδα, οι γαλλικές επιχειρήσεις είναι οι πρώτοι επενδυτές και οι πρώτοι αλλοδαποί εργοδότες

Η Γαλλία:

5η εμπορική δύναμη στον κόσμο
Πρώτη θέση μεταξή ξένων επενδυτών στην Ελλάδα.
Μετά τα αγγλικά, είναι η πιο χρησιμοποιημένη γλώσσα σε παγκόσμιους και ευρωπαικούς οργανισμούς, όπως τα Ενωμένα Έθνη και η Ευρωπαική Ένωση.

Οι γαλλόφωνοι σήμερα αυξάνονται σε αριθμό με πολύ μεγάλο ρυθμό, όπως είπε ο a propos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγώ μόλις πήρα το ECPE και είμαι σε μεγαλο δίλλημα ποιά γλώσσα να ξεκινήσω μετά, Γαλλικά ή γερμανικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ μόλις πήρα το ECPE και είμαι σε μεγαλο δίλλημα ποιά γλώσσα να ξεκινήσω μετά, Γαλλικά ή γερμανικά?
απο αποψη δυσκολιας,προτεινω γαλλικα γιατι μοιαζουν παρα πολυ με τα αγγλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δώρα K

Νεοφερμένος

Η Δώρα K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να μου πείτε γνώμες τι να διαλέξω στο γυμνάσιο.Ποια γλώσσα θα μου χρειαστεί πιο πολύ?Γερμανικά η Γαλλικά
Δεν ξέρω ποιά θα σου είναι πιο χρήσιμη αλλά θα σου πω τι είχε γίνει στο σχολείο μου. Είχαν διαλέξει όλοι γαλλικά εκτός από 2 άτομα. Εμείς δεν κάναμε μάθημα γιατί τα περιφρονούσαμε, κάναμε χαβαλέ και πλάκες και μάθαμε μόνο τα βασικά και το τμήμα των γερμανικών δεν έκανε τίποτα γιατί ήταν 2 άτομα και απλά συζητούσαν. Διάλεξε εσύ αυτό που θεωρείς πιο ευχάριστο γιατί πολλά πράγματα δεν θα μάθεις. Αν θες να μάθεις καλά μια γλώσσα μην περιμένεις από το σχολείο τίποτα παρά μόνο πως να λες καλημέρα. Καλύτερα να πας σε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιά θα σου είναι πιο χρήσιμη αλλά θα σου πω τι είχε γίνει στο σχολείο μου. Είχαν διαλέξει όλοι γαλλικά εκτός από 2 άτομα. Εμείς δεν κάναμε μάθημα γιατί τα περιφρονούσαμε, κάναμε χαβαλέ και πλάκες και μάθαμε μόνο τα βασικά και το τμήμα των γερμανικών δεν έκανε τίποτα γιατί ήταν 2 άτομα και απλά συζητούσαν. Διάλεξε εσύ αυτό που θεωρείς πιο ευχάριστο γιατί πολλά πράγματα δεν θα μάθεις. Αν θες να μάθεις καλά μια γλώσσα μην περιμένεις από το σχολείο τίποτα παρά μόνο πως να λες καλημέρα. Καλύτερα να πας σε φροντιστήριο.
καλα αυτο εννοειται!αλλα στο σχολειο σε καποιες περιπτωσεις ειναι καλα για επαναληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top