Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
το ποια γλώσσα είναι χρήσιμη εξαρτάται από τον τομέα στον οποίο αναφερόμαστε...για παράδειγμα αν πάρουμε την διπλωματία, τότε ναι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι τα γαλλικά. αν όμως πάρουμε την οικονομία σε παγκόσμιο επίπεδο ή την βιομηχανία είναι τα γερμανικά. δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσά τους γιατί και οι δύο χώρες είναι παντοδύναμες. Για εμένα ΔΕΝ υπάρχει χρήσιμη και άχρηστη γλώσσα. όποια γλώσσα και αν μάθετε, κάπου θα σας χρησιμεύσει, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά! αν έχει βαριά-ελαφριά προφορά, αν έχει δύσκολη- εύκολη γραμματική...για εμένα είναι και πάλι γλώσσα! δεν υπάρχει λόγος να αναφερόμαστε σε τόσο γενικές και προσωπικές απόψεις κάνοντας την συζήτηση ανούσια κατ' εμέ...για εμένα δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει αυτό το θέμα αλλά αφού βρίσκεστε σε τέτοιο δίλημμα τι να πω...ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία αξιολογούμε κάτι και το βάζουμε πιο πάνω από κάτι άλλο όταν αναφερόμαστε σε πολιτισμούς και διαφορετικές κουλτούρες οεο? γιατί ζητάτε την άποψη κάποιου για να σας πεί τι θα κάνετε εσείς? δοκιμάστε κάτι και αν δεν σας αρέσει πάτε στο άλλο...
συνεχίστε ελεύθερα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το ποια γλώσσα είναι χρήσιμη εξαρτάται από τον τομέα στον οποίο αναφερόμαστε...για παράδειγμα αν πάρουμε την διπλωματία, τότε ναι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι τα γαλλικά. αν όμως πάρουμε την οικονομία σε παγκόσμιο επίπεδο ή την βιομηχανία είναι τα γερμανικά. δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσά τους γιατί και οι δύο χώρες είναι παντοδύναμες. Για εμένα ΔΕΝ υπάρχει χρήσιμη και άχρηστη γλώσσα. όποια γλώσσα και αν μάθετε, κάπου θα σας χρησιμεύσει, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά! αν έχει βαριά-ελαφριά προφορά, αν έχει δύσκολη- εύκολη γραμματική...για εμένα είναι και πάλι γλώσσα! δεν υπάρχει λόγος να αναφερόμαστε σε τόσο γενικές και προσωπικές απόψεις κάνοντας την συζήτηση ανούσια κατ' εμέ...για εμένα δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει αυτό το θέμα αλλά αφού βρίσκεστε σε τέτοιο δίλημμα τι να πω...ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία αξιολογούμε κάτι και το βάζουμε πιο πάνω από κάτι άλλο όταν αναφερόμαστε σε πολιτισμούς και διαφορετικές κουλτούρες οεο? γιατί ζητάτε την άποψη κάποιου για να σας πεί τι θα κάνετε εσείς? δοκιμάστε κάτι και αν δεν σας αρέσει πάτε στο άλλο...
συνεχίστε ελεύθερα...:)
οκ αθηνουλα !εχεις δικιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrg98

Νεοφερμένος

Ο giwrg98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ κάνω Γερμανικά από Δ' Δηοτικού και αίναι αρκετά βαρετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κάνω γερμανικά.
Το μόνο που με δυσκολεύει είναι το ότι οι γερμανικές λέξεις μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Δηλαδή για να καταλάβεις, αλλάζουν μπροστά από την λέξη μια πρόθεση και δημιουργούν μια καινούργια λέξη με εντελώς διαφορετική σημασία, τα λεγόμενα χωριζόμενα. Άλλα με καλό διάβασμα μπορεί ο καθένας μας να τα βγάλει πέρα και όσον αφορά το επίπεδο τουτ σχολείου......είναι απλά γελοίο.
Την προφορά τους δεν θα την χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση δύσκολη. Αν αφομοιώσεις τον τρόπο που προφέρονται κάποιοι συγκεκριμένοι δίφθογκοι(sch, ch κτλ) ή κάποιες λέξεις που έχουν ιδιαιτερότητες λόγω κάποιων συμβόλων, θα τα πας περίφημα. Γενικά για μένα η προφορά βασίζεται εξ' ολοκλήρου στην προσωπική προσπάθεια και την ικανότητα του καθενός(εδώ έγκειται και η άνεση ή η τόλμη του να μην φοβάσαι να κάνεις κάποιο λάθος).
Από την άλλη, τα γαλλικά έχουν πάρα πολλές κοινές λέξεις με τα αγγλικά, κάτι που δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό και στα γερμανικά. Αυτό το διαπίστωσα και μόνος μου με την λιγοστή ενασχόληση μου με την γλώσσα αλλά μου το λέει συνεχώς και μια συμμαθήτριά μου στο φροντιστήριο των αγγλικών που βρίσκει κάθε λίγο και λιγάκι κοινές. Έτσι αλληλοβοηθιέται και στις δύο γλώσσες, αφού τυχαίνει να μην ξέρει μια στα αγγλικά και να την ξέρει στα γαλλικά και αντίστροφα.

Τέλος, γιατί πολλά είπα και κουράστηκα, τα γερμανικά θεωρούνται η γλώσσα του εμπορίου, ενώ τα γαλλικά η γλώσσα της διπλωματίας. Το εμπόριο δεν είναι πιο σημαντικό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κάνω γερμανικά.
Το μόνο που με δυσκολεύει είναι το ότι οι γερμανικές λέξεις μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Δηλαδή για να καταλάβεις, αλλάζουν μπροστά από την λέξη μια πρόθεση και δημιουργούν μια καινούργια λέξη με εντελώς διαφορετική σημασία, τα λεγόμενα χωριζόμενα. Άλλα με καλό διάβασμα μπορεί ο καθένας μας να τα βγάλει πέρα και όσον αφορά το επίπεδο τουτ σχολείου......είναι απλά γελοίο.
Την προφορά τους δεν θα την χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση δύσκολη. Αν αφομοιώσεις τον τρόπο που προφέρονται κάποιοι συγκεκριμένοι δίφθογκοι(sch, ch κτλ) ή κάποιες λέξεις που έχουν ιδιαιτερότητες λόγω κάποιων συμβόλων, θα τα πας περίφημα. Γενικά για μένα η προφορά βασίζεται εξ' ολοκλήρου στην προσωπική προσπάθεια και την ικανότητα του καθενός(εδώ έγκειται και η άνεση ή η τόλμη του να μην φοβάσαι να κάνεις κάποιο λάθος).
Από την άλλη, τα γαλλικά έχουν πάρα πολλές κοινές λέξεις με τα αγγλικά, κάτι που δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό και στα γερμανικά. Αυτό το διαπίστωσα και μόνος μου με την λιγοστή ενασχόληση μου με την γλώσσα αλλά μου το λέει συνεχώς και μια συμμαθήτριά μου στο φροντιστήριο των αγγλικών που βρίσκει κάθε λίγο και λιγάκι κοινές. Έτσι αλληλοβοηθιέται και στις δύο γλώσσες, αφού τυχαίνει να μην ξέρει μια στα αγγλικά και να την ξέρει στα γαλλικά και αντίστροφα.

Τέλος, γιατί πολλά είπα και κουράστηκα, τα γερμανικά θεωρούνται η γλώσσα του εμπορίου, ενώ τα γαλλικά η γλώσσα της διπλωματίας. Το εμπόριο δεν είναι πιο σημαντικό; :hmm:

χαχαχα το προτελευταιο που αναφέρεις με την φίλη σου το έχω και εγώ με μια συμφοιτητρια μου που ειναι ελληνογαλλιδα :P υπάρχουν πολλές λέξεις στα αγγλικά που χωρις να τις εχει ξανακουσει τις καταλαβαινει επειδη ειναι παροποιες στα αγγλικα.

όσο για την προφορα πιστευω πως ειναι καθαρα θέμα ατομικης δουλειάς και προσπάθειας!!! θέλει ΠΟΛΛΑ ακουσματα και να προσπαθείτε να τα...μιμήστε :P και πολύυυυυυυ διάβασμα δυνατα!!! υπάρχει τρομερή εξέλιξη!

ως προς το τελευταιο για το εμπόριο και την διπλωματια έχω εκφράσει την άποψή μου και δεν θεωρώ ότι μπορούμε να τα συγκρίνουμε...σκεφτείτε και αυτό για να υπάρξει εμπόριο πρέπει να υπάρχει και διπλωματία...για να εφαρμοστεί όμως η διπλωματία θα πρέπει να υπάρχει και το εμπόριο!!! είναι αλυσιδωτά!:P:P (ποοοοοοο τι είπα πάλι η ανθρωπίνα!):whistle: χαχαχα...αυταααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αρα,και οι δυο γλωσσες,ειναι παρα πολυ χρησιμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
δύο τρίτα του Ευρωπαικού εμπορίου διακινούνται μέσω Γαλλίας. Επίσης : The French-speaking zone accounts for 19% of world trade in goods With 18.9% of world exports and 19% of world imports, French-speaking countries account for 19% of world trade in goods.

Επίσης τα γαλλικά είναι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερο από ότι η Γαλλία που είναι ένα ελάχιστο κομμάτι της Γαλλοφωνίας. Μην συγχέουμε και συγκρινουμε τα γαλλικά λοιπόν μόνο με την Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
αφηστε τα γαλλικα για τους γαλλους:Pτωρα με τη μερκελ ολη η ευρωπη 8 μιλαει γερμανικα..οποτε μα8ετε γερμανικα γιατι....χανομαστε:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Χεστήκαμε για την Μέρκελ. Άσε που αν μας βγάλουν από την Ευρωζώνη η Γερμανία καταστρέφεται (γιατί χάνει κέρδη από τις εξαγωγές, ενώ τώρα κερδίζει από το ευρώ - χατήρι τους κάνουμε). Και με τις απειλές δεν πετυχαίνουν τίποτα.

Η Γερμανία κατά των μεταναστών; - Νέες «διακρίσεις» Μέρκελ εναντίον τους

Να τι είπε η φιλενάδα σου :)
Η Αγγελα Μέρκελ δήλωσε πως "το "πολυπολιτισμικό" δόγμα, σύμφωνα με το οποίο "ζούμε ο ένας δίπλα στον άλλον και είμαστε ικανοποιημένοι", απέτυχε".

Όσο για το τι γλώσσα θα μιλιέται στην Ευρώπη το 2050 και κάτι....... είναι γνωστό σε όλους.

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια ιδέα......
:whistle:
Καθημερινή αύξηση γαλλόφωνων χωρών και πληθυσμών (απ΄ότι βλέπεις οι μόνες γλώσσες που αυξάνονται πληθυσμιακά στην Ευρώπη είναι τα γαλλικά και τα αγγλικά - τα γαλλικά αυξάνονται σχεδόν διπλάσια από τα αγγλικά)


Ο Έλληνας δεν τις σηκώνει τόσο εύκολα τις απειλές. Κυρίως εν καιρώ κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
μα καλά γιατί έχετε κολλήσει όλοι με την αύξηση των γαλλόφωνων-γερμανόφωνων χωρών κτλ. κτλ.????? ο πληθυσμός δεν είναι ο βασικός παράγοντας που καθορίζει την σημαντικότητα της γλώσσας...και στην Ινδία ζουν δισεκατομμυρια άνθρωποι αλλά ποιος μαθαίνει Ινδικά?
επιπλέον να τονίσω ότι όσο περισσότεροι μιλούν μια συγκεκριμένη γλώσσα τόσο μεγαλύτερες είναι οι απαιτήσεις από την αγορά εργασίας σε ότι αφορά στο επίπεδο της γλώσσας!
όλοι ξέρουμε μια γλώσσα αλλά ΠΟΣΟ τελικά την ξέρουμε??? μπορούμε καταλάβουμε πως σκέφτεται ο συγκερκιμένος λαός?
μάθετε μια από αυτές τις δυο και μια τριτη! αυτό πιστευω τουλάχιστον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Λετ'ς φέις ιτ......

in a recent listing of international jobs (12/1/09) distributed by the US State Department: 92 required or preferred French, 36 Spanish, 11 a UN language (Arabic, Chinese, English, French, Russian, and Spanish), 7 Arabic, 5 Russian, 1 Japanese, 1 Hindi, 1 German, and 1 Chinese.

:whistle:

μα καλά γιατί έχετε κολλήσει όλοι με την αύξηση των γαλλόφωνων-γερμανόφωνων...
Κανείς δεν είπε ότι αυξάνονται οι γερμανόφωνοι. Αντίθετα μάλιστα. Ενώ οι υπερδεκαπλάσιες γαλλόφωνες χώρες αυξάνονται σημαντικά μέρα με τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε ότι αυξάνονται οι γερμανόφωνοι. Αντίθετα μάλιστα. Ενώ οι υπερδεκαπλάσιες γαλλόφωνες χώρες αυξάνονται σημαντικά μέρα με τη μέρα.
ε και? δεν με απασχολεί κάτι τέτοιο και ούτε θα έπρεπε μάλιστα! και αν το θέτεις έτσι εγω θέλω να μαθαίνω γλώσσες που δεν μιλ'ανε οι πολλοί γιατί είμαι πιο περιζήτητη...ποτε δεν έκρινα και ούτε θα κρίνω μια γλώσσα με βάση τον παράγοντα ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ!
ελεος δεν θα κάθομαι κάθε φορά να βλέπω τις στατιστικές για να επιλεξω ποια γλωσσα θα μαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Χεστήκαμε για την Μέρκελ. Άσε που αν μας βγάλουν από την Ευρωζώνη η Γερμανία καταστρέφεται (γιατί χάνει κέρδη από τις εξαγωγές, ενώ τώρα κερδίζει από το ευρώ - χατήρι τους κάνουμε). Και με τις απειλές δεν πετυχαίνουν τίποτα.

Η Γερμανία κατά των μεταναστών; - Νέες «διακρίσεις» Μέρκελ εναντίον τους

Να τι είπε η φιλενάδα σου :)
Η Αγγελα Μέρκελ δήλωσε πως "το "πολυπολιτισμικό" δόγμα, σύμφωνα με το οποίο "ζούμε ο ένας δίπλα στον άλλον και είμαστε ικανοποιημένοι", απέτυχε".

Όσο για το τι γλώσσα θα μιλιέται στην Ευρώπη το 2050 και κάτι....... είναι γνωστό σε όλους.

Διάβασε εδώ για να πάρεις μια ιδέα......
:whistle:
Καθημερινή αύξηση γαλλόφωνων χωρών και πληθυσμών (απ΄ότι βλέπεις οι μόνες γλώσσες που αυξάνονται πληθυσμιακά στην Ευρώπη είναι τα γαλλικά και τα αγγλικά - τα γαλλικά αυξάνονται σχεδόν διπλάσια από τα αγγλικά)


καταρχας χαλαρωσε λιγακι...σε βλεπω τσιτωμενο και δεν κανει, γιορτες εχουμε:D;)τα ''φιλεναδα'' και λοιπα, να λειπουν...
κατα δευτερον εκανα πλακα...ο νοων νοητω...
αυτα τα του στυλ ''ποια γλωσσα 8α μιλιεται το 2050''(τρεχα γυρευε δλδ)τα ακουω βερεσε...εγω 8α μα8ω γερμανικα κ ισπανικα, και εσυ πανε κανε παρεα με τα γαλλακια...

Ο Έλληνας δεν τις σηκώνει τόσο εύκολα τις απειλές. Κυρίως εν καιρώ κρίσης.

χαχαχα τι κανει ο ελληνας?δε μασαει?που μονο το π**** του δεν του εχουν κοψει ακομα?ναι ναι, 8α περασει καλα ο ελληνας με τα μυαλα που κουβαλαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Προτιμω Γαλλικα... εας απτους λογους ειναι οτι αφενος τα βρισκω πιο ενδιαφεροντα απτα Γερμανικα,η προφορα τους δινει αλλο πρεστιζ στην ομιλια,και ενας αλλος λογος ειναι οτι εχω ως σκεψη στο απωτερο μελλον να ζησω στον καναδα οπου οι δυο αναγνωρισμενες γλωσσες της χωρας ειναι αγγλικα-γαλλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Γαλλικα!! Πολύ όμορφη γλώσσα και αξιοπρεπέστατη!! Σε αντίθεση με τα γερμανικά που η γλώσσα ειναι βαριά και αδιάφορη για εμένα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω Γαλλικα!! Πολύ όμορφη γλώσσα και αξιοπρεπέστατη!! Σε αντίθεση με τα γερμανικά που η γλώσσα ειναι βαριά και αδιάφορη για εμένα !!
όταν λες αξιοπρεπέστατη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
όταν λες αξιοπρεπέστατη?:hmm:
χαχαχαχα ισως να εννοει οτι δεν εχει σχεση καμια με την μερκελ που μας ταραξε!αχχααχαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ναι 8α η8ελα και γω πολυ να μα8ω τι εννοει...και ελπιζω να ειναι λογικη η ε3ηγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ρε παιδιά εννοώ ότι είναι μια γλώσσα πολύ όμορφη (Μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ρε παιδιά εννοώ ότι είναι μια γλώσσα πολύ όμορφη (Μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά) :P
οκ αλλα ειχε πλακα η λεξη αξιοπρεπεστατη:clapup:οντως ειναι μια γλωσσα πολυ ομορφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top