Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eπενδύσεις στην Ελλάδα
https://www.investingreece.gov.gr/default.asp?pid=21&la=1


Total value: 14,769 million EURO

Δείτε που βρίσκεται και το Βέλγιο!!!

Source: Bank of Greece 2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
η τοποθετηση σ οτι οι αλλες γλωσσες -πλην της αγγλικης- ειναι παντελως αχρηστες,ειναι τελειως παραλογη.με ποιο κριτηριο θεωρεις οτι η εκμαθηση μιας επιλεον γλωσσας δεν αποτελει σημαντικο κ χρησιμο πνευματικο επιτευγμα;περαν της διευκολυνσης της επαγγελματικης αποκαταστασης το να μαθαινεις την γλωσσα ενος λαου ειναι ο πιο αμεσος και ουσιαστικος τροπος να τον γνωρισεις,και καθε εθνικη γλωσσα ειναι μια αλλη ταξινομια του κοσμου,μια διαφορετικη προσεγγιση τ.κ εξαλλου δεν μπορεις να αμφισβητησεις ουτε συ ουτε κανενας οτι κυρια προκληση για τους πολιτες της Ενωμενης Ευρωπης τοσο πνευματικη,οσο και ηθικη ειναι η προκληση της πολυγλωσσιας και ιδιαιτερα η δημιουργια δυνατοτητων να μαθουν οσες περισσοτερες γλωσσες αντεχει ο εγκεφαλος κ η τσεπη τους...
τα γερμανικα,συγκεκριμενα,δν αφορουν μονο τις ανθρωπιστικες και κοινωνικες επιστημες,αλλα και τις φυσικες, και ιδιως ο,τι εχει να κανει με την τεχνολογια(τεχνογνωσια,βιομηχανια,ηλεκτρονικα,αυτοκινητοβιομηχανιες,τσιπακια κτλ.) και την βιολογια/ιατρικη(χαρης σε κατι απανθρωπα πειραματα π εγιναν καποτε...).

κλεινοντας,θα συμφωνησω οτι η εκφραση "τα γαλλικα ειναι η γλωσσα της κουλτουρας" ειναι μια τελειως κλισε εκφραση κ το να παραθεσεις κ να κατσεις να αναλυσεις σε παιδια γυμνασιου την σημασια των εγων τ ουγκο και την κατασταση της γαλλιας επι λουδοβικου ηταν απλα περιττο κ θα περασε απο πολλους απαρατηρητο.η κυρια αιτια πηγαζει απο την ημιμαθεια,τον μιμητισμο ξενων προτυπων(κυριως γαλλικων) και το χαμηλο μορφωτικο επιπεδο των ανθρωπων που συχναζαν στους κοσμικους κυκλους κατα το μισο του 19ου αι. η αποψη αυτη ειναι απλως ενα απο τα "κουσουρια" μιας ουσιαστικα "αγραμματης" και ημιμαθους αστικης ταξης οπως κ πολλα αλλα π στιγματισαν την συγχρονη ελληνικη κοινωνια.


Το οτι εσυ δεν ειχες την ικανότητα στο Γυμνασιο ν'αντιληφθείς αυτά που λέω δεν σημαίνει κάτι, παριστάνοντας ότι μιλάς υπεράνω γενικών πλαισίων δεν σε κάνει να δείχνεις πιο σοφή. Σοβαρέψου.
Κατα τ'αλλα, κι επειδή δυστυχώς αδυνατείς ακόμη να με αντιληφθείς, για να σε βοηθήσω στο επίπεδο αντίληψης, σου λέω οτι το point μου ήταν πως είτε μάθεις Γαλλικά, είτε Γερμανικά είναι το ίδιο πράγμα και σε επίπεδο επαγγελματικής αποκατάστασης και σε πολιτισμικό, εκτός κι αν έχεις κάποια ιδιαίτερη κ@υλα με τους Γάλλους ή τους Γερμανούς όπως κάποιοι άπαρτοι στο forum. Κατα τ'αλλα και στις περισσότερες ακαδημαικές δουλειές σου, και στο λέω επειδη τυχαινει να σου ρίχνω 4 χρόνια, τα Αγγλικά αρκούν. Στις σχολές που πάει η πλειοψηφία των φοιτητών δεν θα χρειαστεί να βρεις πολλές γαλλικές ή γερμανικές πηγές...Αλλά ακόμη κι αν χρειαστεί, οι Γάλλοι και οι Γερμανοί, απλά και μόνο για να περνάνε διεθνώς, θα τις έχουν μεταφράσει στα Αγγλικά.
Κι ακόμη κι έτσι, πάντως, ακόμη κι όπως τα λέω να μην ήταν, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ κοπελιά, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, όχι στο φροντιστήριο. Και τη γλώσσα που θα μάθεις στο σχολείο, δεδομένου οτι δεν δίνεται κανένας τίτλος, δεν πρόκειται να στη ζητήσει κανένας. Οχι οτι κι αν στη ζητούσε οι γνώσεις σου θα ηταν αξιόλογες, δηλαδή...Το να επιλέξει κανείς ανάμεσα σε Γαλλικα ή Γερμανικά στο Γυμνασιο το θεωρώ τόσο trivial οσο και να προσπαθησει καποιος να σε μαθει να γραφεις σωστά ελληνικά, no offense.


PS: Μάθε να γράφεις, είσαι ανορθόγραφη και ασύντακτη τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σήμερα οι λέξεις π.χ. της αγγλικής γλώσσας, σύμφωνα με τον W. Skeat, είναι: 32% γαλλικές, 18% αγγλοσαξονικές, 14,4% λατινικές, 12,5% ελληνικές, 23,1% από άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το οτι εσυ δεν ειχες την ικανότητα στο Γυμνασιο ν'αντιληφθείς αυτά που λέω δεν σημαίνει κάτι, παριστάνοντας ότι μιλάς υπεράνω γενικών πλαισίων δεν σε κάνει να δείχνεις πιο σοφή. Σοβαρέψου.
Κατα τ'αλλα, κι επειδή δυστυχώς αδυνατείς ακόμη να με αντιληφθείς, για να σε βοηθήσω στο επίπεδο αντίληψης, σου λέω οτι το point μου ήταν πως είτε μάθεις Γαλλικά, είτε Γερμανικά είναι το ίδιο πράγμα και σε επίπεδο επαγγελματικής αποκατάστασης και σε πολιτισμικό, εκτός κι αν έχεις κάποια ιδιαίτερη κ@υλα με τους Γάλλους ή τους Γερμανούς όπως κάποιοι άπαρτοι στο forum. Κατα τ'αλλα και στις περισσότερες ακαδημαικές δουλειές σου, και στο λέω επειδη τυχαινει να σου ρίχνω 4 χρόνια, τα Αγγλικά αρκούν. Στις σχολές που πάει η πλειοψηφία των φοιτητών δεν θα χρειαστεί να βρεις πολλές γαλλικές ή γερμανικές πηγές...Αλλά ακόμη κι αν χρειαστεί, οι Γάλλοι και οι Γερμανοί, απλά και μόνο για να περνάνε διεθνώς, θα τις έχουν μεταφράσει στα Αγγλικά.
Κι ακόμη κι έτσι, πάντως, ακόμη κι όπως τα λέω να μην ήταν, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ κοπελιά, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, όχι στο φροντιστήριο. Και τη γλώσσα που θα μάθεις στο σχολείο, δεδομένου οτι δεν δίνεται κανένας τίτλος, δεν πρόκειται να στη ζητήσει κανένας. Οχι οτι κι αν στη ζητούσε οι γνώσεις σου θα ηταν αξιόλογες, δηλαδή...Το να επιλέξει κανείς ανάμεσα σε Γαλλικα ή Γερμανικά στο Γυμνασιο το θεωρώ τόσο trivial οσο και να προσπαθησει καποιος να σε μαθει να γραφεις σωστά ελληνικά, no offense.


PS: Μάθε να γράφεις, είσαι ανορθόγραφη και ασύντακτη τελείως.


μπα;;ανορθογραφη και ασυντακτη;μηπως οι δικες σ γνωσεις ειναι ελλιπεις οσον αφορα την γραπτη εκφραση,την ορθογραφια και το συντακτικο;;στις συζητησεις στο φορουμ εσκεμμενα δεν βαζω τονους,δεν γραφω με κεφαλαια (ακομη κ μετα απο σημεια στιξης),μπορει να ξεχναω καποιο γραμμα,αλλα ημιμαθης και ασχετη αγορι μου δεν ειμαι, σε τετοιο βαθμο που να τολμας να με προσβαλλεις και να μου κανεις και γλωσσικες υποδειξεις!
on-topic τωρα,ισως παρασυρθηκα,διοτι ξεχασα οτι προκειται για εκμαθηση ξενης γλωσσας στα πλαισια του ΣΧΟΛΕΙΟΥ..επισης και τα φροντιστηρια παιζουν σημαντικο ρολο στην εκμαθηση της ξενης γλωσσας,αλλα δεν αποτελουν και εγγυηση.ο καλυτερος και ουσιαστικοτερος τροπος ειναι να επισκεφθει κανεις και να ζησει καποιο σημαντικο χρονικο διαστημα στην ιδια τη χωρα.παρ'ολα αυτα η επιλογη της ξενης γλωσσας στο σχολειο θα μπορουσε να αποτελεσει ενα σπουδαιοτατο κινητρο να συνεχισει καποιος εξωσχολικα με την συγκεκριμενη γλωσσα,φτανοντας σ'ενα ικανοποιητικο επιπεδο ομιλιας και χειρισμου της γλωσσα αυτης.


Α!κ παιδακια..μην αφηνετε τον καθε "mr.know-it-all" να επηρεαζει την κριση σας με το να αμφισβητει σε βαθμο κακοποιησης την αξια της γλωσσομαθειας!αυτα απο μενα.καλη συνεχεια...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνΘη!!!

Νεοφερμένος

Η ΑνΘη!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
για εμενα καλυτερα ειναι τα γερμανικα αλλα προτιμω πολυ περισσοτερ τα γαλλικα.Μπερδεμα:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
για εμενα καλυτερα ειναι τα γερμανικα αλλα προτιμω πολυ περισσοτερ τα γαλλικα.Μπερδεμα:lol:
Δηλαδη εννοεις οτι βρισκεις τα γερμανικα πιο χρησιμα αλλα τα γαλλικα πιο ωραια?:wow::wow::wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γαλλικα ρε. Η γλωσσα του γομαντισμου και του εγωτα.
Δηλαδη θα πας την κοπελα σου στη Βενετια στη γονδολα, και θα της πεις ΖΕΤΕΜ. Και μετα θα σε παντρευτει.
Αν την πας και της πεις ΙΧΛΙΜΠΕΝΤΙΧ, μαλλον θα καταλαβει οτι την εβρισες.
:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Και εγώ δεν είμαι fan των Γερμανικών και σοκάρομαι μόνο που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να φτάσω στο επίπεδο των Αγγλικών μου:!:
Θα πάρω αυτό το παλιόχαρτο να τελειώνουμε και τέλος.:cool:
Είναι πολύ καλή γλώσσα αλλά είναι και δύσκολη να την μάθεις.
Σε όποιον όμως αρέσει, αξίζει να την συνεχίσει

edit:
Όταν έκανα Γερμανικά στο φροντιστήριο ήμουν απόλυτα δυσαρεστημένη.
Σήμερα όμως κάνω ιδιαίτερα με Γερμανίδα και έχω αλλάξει παντελώς την άποψη μου.
Πλέον, για μένα τουλάχιστον (και αυτό δεν το θεωρώ επιχείρημα για να σας μεταπείσω) τα Γερμανικά είναι μία από τις πιο ωραίες γλώσσες που έχω μάθει και αν και λίγο παράδοξο την θεωρώ πολύ εύηχη και ελκυστική.
Δεν παύει να είναι αρκετά δύσκολη, αλλά για να την μαθαίνεις θα πρέπει να σου αρέσει, οπότε είναι λίγο άκυρη η ερώτηση καθώς έχει να κάνει με αυτό που θέλει ο κανένας και του ταιριάζει.
Το αν θα μάθεις Γαλλικά έχει να κάνει με το αν σου αρέσει και στο κάτω-κάτω αν πιστεύεις ότι ναι, μπορείς να συνενοηθείς χρησιμοποιώντας αυτήν την γλώσσα...
Και κάτι άσχετο:Τελικά κοίταξα το βιβλίο και είμαι στο ίδιο επίπεδο Αγγλικών αλλά δεν το είχα προσέξει.:eyesup:

Υ.Γ. Ασχολίαστη η σταθερότητα μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
βασικα εγω κανω γερμανικα 8 χρονια απο το νηπιαγωγειο κε ειναι πιο χρησιμα απο τα γαλλικα αλλα τα γερμανικα ειναι πολυ δυσκολα οταν εισαι σε προχωρημενο επιπεδο οπως εγω...:(
Συγγνωμη που ρωταω αλλα σε τι θα σου χρησιμεψουν τοσα χρονια γερμανικα στο να μιλας καλυτερα;Εγω ξερω μερικους φιλους μου που εχουν κανει 3 χρονια γερμανικα και τα μιλαν φαρσι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γαλλικά...ειδικά αν ξέρεις κ αγγλικά θα σου φανούν πολύ εύκολα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Γερμανικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εγώ ως λάτρης της γαλλικής κουλτούρας , επιλέγω γαλλικά !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Γαλλικά, s' il vous plaît.

Έτσι λίγο να κυλάει η γλώσσα στο στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Deutsch und wieder Deutsch!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Mais non, nous aimons les francais.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γαλλικά...ειδικά αν ξέρεις κ αγγλικά θα σου φανούν πολύ εύκολα...!
Διαφωνώ.:PΕγώ γαλλικά έκανα,και το χιλιομετάνιωσα πάντως.Αν ξαναδιάλεγα θα προτιμούσα τα ισπανικά,αλλά τότε δεν είχαν πέραση.Γερμανικά από εμένα μεταξύ των 2.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγώ δεν πολυδιαβάζω και τις μισές λέξεις τις ξέρω απο τα αγγλικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ δεν πολυδιαβάζω και τις μισές λέξεις τις ξέρω απο τα αγγλικά!!

Τα γαλλικά δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα περιγράφεις... Προσωπικά τα διάλεξα γιατί στο άκουσμα μου άρεσαν περισσότερο από τα Γερμανικά, αλλά είναι πιο δύσκολη γλώσσα από τα αγγλικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ναι μιλάω για το λεξιλόγιο εγώ.
Επίσης αγγλικα κάνουμε όλοι 6 χρονια πανω κατω για να δωσουμε πτυχίο...Κανείς δεν κάνει τόσα χρόνια γαλλικα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ναι μιλάω για το λεξιλόγιο εγώ.
Επίσης αγγλικα κάνουμε όλοι 6 χρονια πανω κατω για να δωσουμε πτυχίο...Κανείς δεν κάνει τόσα χρόνια γαλλικα..!

Εγώ Αγγλικά έκανα 3 χρόνια(ιδιαίτερα) για να δώσω το Lower.
Όσο για το λεξιλόγιο, δεν έχεις κι άδικο... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top