Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
΄Η δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!
Το θέμα μας είναι αν αποδεικνύεται η γνώση ξένης γλώσσας με υπεύθυνη δήλωση ασχέτως επιπέδου.
Από ο,τι φαίνεται δεν αποδεικνύεται!
Απαιτείται η υποβολή του ανάλογου δικαιολογητικού.
Δεν αμφισβητώ ότι εσύ κατέθεσες υπεύθυνη δήλωση εξάλλου δεν έχεις λόγο να πεις ψέματα για κάτι τέτοιο.
΄Ομως αν δεν υπήρξε κάποια αβλεψία από την πλευρά της Γραμματείας να σου το ζητήσουν και είναι πάγια τακτική να μην ζητούνται τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι πληροίς τις προϋποθέσεις για την παρακολούθηση ενός προγράμματος, έχω δίκιο να μιλάω για χαλαρότητα.

Μάλλον εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Ανάμεσα στα δικαιολογητικά τα οποία ζητούσανε είναι Υπεύθυνη Δήλωση για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας.Δές Screenshot σε πιο πάνω πόστ.

Εγώ βέβαια ακόμα και αν δεν αρκούσε η υπεύθυνη δήλωση θα μπορούσα να τους στείλω το TOEIC όπου με Score 500 αποδεικνύεται πως κατέχω την Αγγλική Γλώσσα σε επίπεδο B1.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Ανάμεσα στα δικαιολογητικά τα οποία ζητούσανε είναι Υπεύθυνη Δήλωση για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας.Δές Screenshot σε πιο πάνω πόστ.

Εγώ βέβαια ακόμα και αν δεν αρκούσε η υπεύθυνη δήλωση θα μπορούσα να τους στείλω το TOEIC όπου με Score 500 αποδεικνύεται πως κατέχω την Αγγλική Γλώσσα σε επίπεδο B1.

Ξέρεις και ο Νίκος Κοντός ένα σωρό υπεύθυνες δηλώσεις είχε υπογράψει και παρουσιαζόταν ως γιατρός νευροογκολόγος-νευροχειρουργός-φυσιοπαθητικός, ερευνητής σπουδαίου ιατρικού κέντρου της Ελβετίας που διέθετε εξειδίκευση στην παιδοχειρουργική-παιδοογκολογία με σπουδές στην Αμερική και γνώση πρωτοποριακών μεθόδων θεραπείας και πήρε στον λαιμό του δύο παιδιά και έναν ηλικιωμένο.
Θα μου πεις την ίδια βαρύτητα έχει το ένα με το άλλο;
Ασφαλώς όχι, απλά έφερα ένα ακραίο παράδειγμα για να δείξω ότι αυτά που δηλώνεις πρέπει να αποδεικνύονται με την υποβολή των ανάλογων δικαιολογητικών τα οποία θα ελέγχονται για τη γνησιότητά τους.
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!
Καλή σου μέρα και καλή συνέχεια!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μάλλον εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Ανάμεσα στα δικαιολογητικά τα οποία ζητούσανε είναι Υπεύθυνη Δήλωση για όσους δεν έχουν πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας.Δές Screenshot σε πιο πάνω πόστ.

Εγώ βέβαια ακόμα και αν δεν αρκούσε η υπεύθυνη δήλωση θα μπορούσα να τους στείλω το TOEIC όπου με Score 500 αποδεικνύεται πως κατέχω την Αγγλική Γλώσσα σε επίπεδο B1.

Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει η @Λένω πολύ απλά είναι ότι το να αρκείται ένα ίδρυμα σε απλή υπεύθυνη δήλωση π.χ. για ένα προσόν, είναι κάπως χαλαρό αν όχι ανεύθυνο, από μέρους του, ειδικά δε όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι έγινε/γίνεται/whatever αλλά ασκείται κριτική στην εν λόγω πρακτική.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει η @Λένω πολύ απλά είναι ότι το να αρκείται ένα ίδρυμα σε απλή υπεύθυνη δήλωση π.χ. για ένα προσόν, είναι κάπως χαλαρό αν όχι ανεύθυνο, από μέρους του, ειδικά δε όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι έγινε/γίνεται/whatever αλλά ασκείται κριτική στην εν λόγω πρακτική.

To 2016 συνέβη αυτό.Τώρα είδα πως έχει αλλάξει τακτική,όχι απλά ζητάει B2 και C1 αλλά και στην περίπτωση που αρκεί η υπεύθυνη δήλωση ως εναλλακτική,εξετάζει μέσω συνέντευξης στην συνέχεια.Το ξέρω γιατί το τσέκαρα από περιέργεια.Απλά το 2016 ήμουν τυχερός που για να με πάρουν δεν ήθελαν C1 όπως τώρα.

edit Screenshot από το 2018.

Screenshot (53).png
 
Τελευταία επεξεργασία:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Kλαίω με το τι σκαρφίστηκε η Ελληνική γραφειοκρατία. Νοημοσύνη υψηλού επιπέδου.
Και ειναι αδικο γιατι το γερμανικο Β1 ιδιως του γκετε δεν ειναι ευκολο πτυχιο.... Μονο εαν σκεφτεις οτι δεν συμψηφιζονται τα παρτς το κανει αρκετα δυσκολο, ποσο μαλλον για εναν 13 χρονο(τοσο ημουν οταν το πηρα....
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Και ας πούμε ότι δεν ανεβάζεις τον τίτλο γνώσης της γλώσσας αλλά κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι τον κατέχεις.
Μετά αν επιλεγείς δεν σου τον ζητάνε; Πώς αποδεικνύεται η αλήθεια αυτών που δήλωσες;
Καταλαβαίνω πώς το λες και συμφωνώ απόλυτα, αλλά για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, όταν έκανα αίτηση για το μεταπτυχιακό μου τον Ιούνιο, σε Πανεπιστήμιο στο εξωτερικό, αρκούσε μόνη η έγγραφη δήλωση ότι γνωρίζεις τη γλώσσα. Δεν ξέρω αν μετά υπήρχε κάποιος έξτρα έλεγχος, δε μου χρειάστηκε γιατί είχα το δίπλωμα,όμως μου έκανε εντύπωση που η γνωστή μας αυτή χαλλλλλλλαρότητα δεν είναι τελικά ίδιον των Ελλήνων :rolleyes:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε ποιο ακριβώς πανεπιστήμιο στο εξωτερικό έγινε αυτό;
Γιατί και μόνο αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει ότι σε βλέπουν σαν λεφτά! :)
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Μπαα, δε νομίζω, δεν έχει δίδακτρα το μεταπτυχιακό
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά νομίζεις ότι είναι μόνο τα λεφτά που δίνεις σε μια ξένη χώρα...; Ή ακόμα και σε άλλη πόλη;
Το να έχει ένα πανεπιστήμιο φοιτητές σημαίνει μετακινήσεις, φαγητό, διαμονή, συγγράμματα. Πέρα από όλα τα εξτραδάκια που θα χρειαστούν.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη λογική αλληλουχία στο συλλογισμό: δε ζητούν αποδεικτικό γνώσης ξένης γλώσσας -> σε αντιμετωπίζουν ως πορτοφόλι, αφού ακόμη κι αν δεν πληρώνεις δίδακτρα, υπάρχει το κόστος ζωής :rolleyes:

Συμφωνώ πάρα πολύ στο ότι παραείναι χαλαρό, και αυτό ισχύει είτε για την Ελλάδα είτε για το εξωτερικό, ωστόσο ο παραπάνω συλλογισμός, με συγχωρείτε, αλλά δε βγάζει νόημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα στο εξηγήσω όπως το έζησα στο LSE :)
Το LSE έχει ένα παράλληλο σύμπαν που είναι γεμάτο από άτομα από ασιατικές χώρες που όχι απλά δεν καταλαβαίνουν αγγλικά αλλά δεν καταλαβαίνουν ούτε γλώσσα σώματος.
Αυτά τα παιδιά πλερώνουν αδρά και όλοι απορούν πώς καταφέρνουν και παίρνουν πτυχίο (γιατί είναι πολύ πιο έξυπνοι μεν αλλά δεν μπορούν να συνεννοηθούν δε).
Αυτός λοιπόν είναι ένας ωραίος τρόπος να βγάζεις τα έξοδα ενός πανεπιστημίου και της κοινωνίας και του συστήματος γύρω από αυτό. Δέχεσαι τέτοιους ανθρώπους που πληρώνουν δίδακτρα (ή/και όλα τα άλλα), καθυστερούν ίσως ελαφρώς να πάρουν πτυχίο, και αφού αποτυγχάνουν κάποιες φορές λόγω γλώσσας (κάθε επιπλέον εξέταση πληρώνεται) μετά τους το κάνεις πιο εύκολο και τους περνάς γιατί δεν σε συμφέρει να έχεις υψηλά ποσοστά αποτυχίας.
Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει με ανθρώπους από Αμερική, που ναι μεν ξέρουν ας πούμε αγγλικά αλλά δεν έχουν τα προσόντα. Αυτούς τους δέχονται επίσης γιατί πληρώνουν overseas δίδακτρα (διπλά και τριπλά από τους ΕΕ).
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πολύ διαφορετικό το ζήτημα αυτό! :)
Στο LSE και στα περισσότερα αγγλικά πανεπιστήμια αυτού του επιπέδου, όχι μόνο ζητούν πτυχίο αγγλικών, αλλά θέτουν και αυστηρότατες προϋποθέσεις ως προς τα πτυχία που δέχονται (IELTS, ίσως και Cambridge). Άρα, οι προαναφερθέντες φοιτητές είχαν κάποιου είδους πιστοποίηση. Είναι, λοιπόν, άλλη μία απόδειξη ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παππά, ή αλλιώς, το πτυχίο δε σημαίνει ότι ξέρεις τη γλώσσα, τουλάχιστον όχι σε σημείο να σπουδάσεις σε αυτή (Σημαίνει αυτό ότι πρέπει να καταργηθεί το πτυχίο ως τυπική προϋπόθεση για να γίνεις δεκτός? Προς Θεού, όχι).
Στο δικό μου πανεπιστήμιο, οι ξένοι φοιτητές είμαστε μεγάλη μειοψηφία, οι περισσότεροι από χώρες που μιλούν την ίδια γλώσσα. Παρ'όλη, όμως, τη χαλαρότητα, κατά τη γνώμη μου, στις απαιτήσεις πιστοποίησης της γνώσης της γλώσσας, δεν υπάρχει μεγάλο ποσοστό αποτυχίας στους ξένους φοιτητές (εννοώ, είναι ανάλογο των ντόπιων φοιτητών). Κι αυτό γιατί δεν έρχεται κανείς που δεν ξέρει καλά τη γλώσσα.

ΥΣ: Δε τα λέω όλα αυτά για να κάνω πρόμο στο πανεπιστήμιό μου, είμαι αρκετό καιρό εδώ ώστε να καταλάβω πώς δεν έχουν μόνο τα Ελληνικά Ιδρύματα τα προβλήματά τους.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι προφανές ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά! :)
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τέτοιες αποφάσεις ή περίεργα θεματάκια είναι "θεμιτά" γι' αυτούς καθώς πρέπει να διατηρηθεί ένα ολόκληρο οικοσύστημα γύρω από τα πανεπιστήμια. Μην μας κάνει εντύπωση. Σε άλλα λιγότερο, σε άλλα περισσότερο.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γελάω λίγο που θεωρούμε το IELTS κάτι ουσιαστικό και όχι μια εξετασούλα, αλλά το πανεπιστήμιο και τη χώρα τελικα τα μάθαμε...;
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Αν εννοείς το δικό μου πανεπιστήμιο και χώρα, όχι και όχι και δε θα τα μάθετε! Συγγνώμη :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για προετοιμασία και συμβουλευτική προς οποιαδηποτε χωρα, pm τον θείο Chem😋
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σε μεταπτυχιακά του εξωτερικού και γνώση (κάποιας) ξένης γλώσσας συμβαίνουν όλα τα παραπάνω, ανάλογα τη χώρα και τον ακαδημαϊκό τομέα του μεταπτυχιακού (π.χ. σε ανθρωπιστικές σπουδές πιο αυστηροί σε σχέση με τις θετικές/τεχνικές σπουδές). Δηλαδή, δεν υπάρχει κανόνας και προτείνεται να ρωτάτε για περισσότερες πληροφορίες το Πανεπιστήμιο για το τι ακριβώς θέλουν εν προκειμένω προτού δίνετε χρήματα για εξέταστρα σε κάποιο πιστοποιητικό ιδιωτικού φορέα ξένων γλωσσών στην Ελλάδα.

Στο τότε και εκεί Πανεπιστήμιο (που έχω εμπειρία), σε όσους δεν είχαν πιστοποιητικά υψηλού επιπέδου απόδειξης γνώσης ξένης γλώσσας, τούς εξέταζε το τμήμα ξένων γλωσσών του Πανεπιστημίου και ανάλογα με τα αποτελέσματά τους σού απαντούσαν "ξέρεις, είσαι ΟΚ" ή "ξέρεις αλλά όχι πολύ καλά, θα σού κάνουμε έξτρα βοηθητικά μαθήματα παράλληλα με τις μεταπτυχιακές σπουδές σου", ή "δεν ξέρεις σε ένα επίπεδο που θα θέλαμε, όχι".

Προσωπικό (ακραίο) μου παράδειγμα: με δέχθηκαν σε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό χωρίς να έχω κάποιο πιστοποιητικό ξένης γλώσσας, παρά μόνο με τον προσωπικό μου ισχυρισμό ότι γνωρίζω (αγγλικά έχω μάθει, σχεδόν, μόνος μου). Για να γίνω πιο πιστευτός στη msc-study advisor για το τελικό ΟΚ αποδοχής... ανέφερα και το σύνδεσμο δημοσίευσης, που έτυχε να έχω σε άλλο (παρεμφερές κάπως) γνωστικό αντικείμενο. Δεν με έστειλαν ποτέ στο τμήμα ξένων γλωσσών για κάποιο περαιτέρω έλεγχο.
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι οι μεταπτυχιακές σπουδές σε αγγλόφωνο πρόγραμμα σε μια μη αγγλόφωνη χώρα, μπορούν να επηρεάσουν την ακαδημαϊκή σου πορεία αρνητικά όσον αφορά την ποιότητα των σπουδών σου;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι οι μεταπτυχιακές σπουδές σε αγγλόφωνο πρόγραμμα σε μια μη αγγλόφωνη χώρα, μπορούν να επηρεάσουν την ακαδημαϊκή σου πορεία αρνητικά όσον αφορά την ποιότητα των σπουδών σου;
Όλα εξαρτώνται από το πανεπιστήμιο και το προγραμμα. Τα περισσότερα πανεπιστήμια που θεωρούνται κορυφαία προσφέρουν αγγλόφωνα προγράμματα σπουδών, ενώ η επίσημη γλώσσα είναι διαφορετική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top