Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αν θέλει μετά το Λύκειο να σπουδάσει Αμερική ή Αγγλία, δεν χρειάζεται να δώσει πανελλήνιες. Δεν την συμφέρει κιόλας, γιατί πρέπει να έχει πολύ καλό βαθμό απολυτηρίου για να την δεχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν θέλει μετά το Λύκειο να σπουδάσει Αμερική ή Αγγλία, δεν χρειάζεται να δώσει πανελλήνιες. Δεν την συμφέρει κιόλας, γιατί πρέπει να έχει πολύ καλό βαθμό απολυτηρίου για να την δεχτούν.

Aν θέλει να περάσει σε κάποιο αξιόλογο και πάνω πανεπιστήμιο το πιθανότερο είναι να χρειαστεί πανελλήνιες. Υπάρχουν και εναλλακτικές όπως τα foundation years στα οποία συνήθως δε χρειάζεται να έχεις δώσει πανελλήνιες για να γίνεις δεκτός.

Τέτοιο πρόγραμμα ακολούθησα κι εγώ για να γίνω δεκτός στο School of Physics and Astronomy του Manchester uni.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα :flowers:

Εγώ ενδιαφέρομαι για προπτυχιακό στην Γερμανία.
Έχω κάνει μια λίστα ( ακόμα την φτιάχνω δηλαδή:P ) με πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν και με τι χρειάζεται το καθένα για να μπω...
Θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό με την γλώσσα και ενω εδώ είναι ένα τμήμα * Γερμανική γλώσσα και φιλολογία* και είχα στο μυαλό μου πως το αντίστοιχο Germanistik στην Γερμανία είναι το ίδιο ήμουν χαλαρά.. Τώρα που άρχισα να το ψάχνω περισσότερο κατάλαβα πως το Germanistik ασχολείται με γλωσσολογία, σύγχρονη λογοτεχνία και Mittelhochdeutsch ( λογοτεχνία γραμμένη στα γερμανικά του 1050) και δεν μπορείς να γίνεις καθηγητής από εκει:confused: οι σπουδές στο Germanistik είναι 4 χρόνια και για να πάρεις ειδίκευση για να δίνεις καθηγητής πρέπει ή να κάνεις άλλα 2,5 χρόνια Fachdidaktik ή να σπουδάσεις και Aglistik ( αγγλική φιλολογία) και άν κάνεις Lehramt ( εκπαιδευτικές σπουδές, πρέπει να επιλέξεις να διδάξεις 2 μαθήματα... όμως το κακό είναι πως σε περιορίζει ΜΟΝΟ σε αυτό)
Επίσης έχει και τμήματα DaF= Deutsch als Fremdsprache * γερμανικά ως ξένη γλώσσα* με αυτό μπορείς να διδάξεις σε ινστιτούτα όπως το Goethe και κέντρα υποδοχής μεταναστών
Και το DaZ= Deutsch als Zweitsprache * γερμανικά ως δεύτερη γλώσσα*
Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο:P
Ψαχννω και για υποτροφία ταυτόχρονα και πραγματικά νιώθω κάπως χαμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα :flowers:

Εγώ ενδιαφέρομαι για προπτυχιακό στην Γερμανία.
Έχω κάνει μια λίστα ( ακόμα την φτιάχνω δηλαδή:P ) με πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν και με τι χρειάζεται το καθένα για να μπω...
Θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό με την γλώσσα και ενω εδώ είναι ένα τμήμα * Γερμανική γλώσσα και φιλολογία* και είχα στο μυαλό μου πως το αντίστοιχο Germanistik στην Γερμανία είναι το ίδιο ήμουν χαλαρά.. Τώρα που άρχισα να το ψάχνω περισσότερο κατάλαβα πως το Germanistik ασχολείται με γλωσσολογία, σύγχρονη λογοτεχνία και Mittelhochdeutsch ( λογοτεχνία γραμμένη στα γερμανικά του 1050) και δεν μπορείς να γίνεις καθηγητής από εκει:confused: οι σπουδές στο Germanistik είναι 4 χρόνια και για να πάρεις ειδίκευση για να δίνεις καθηγητής πρέπει ή να κάνεις άλλα 2,5 χρόνια Fachdidaktik ή να σπουδάσεις και Aglistik ( αγγλική φιλολογία) και άν κάνεις Lehramt ( εκπαιδευτικές σπουδές, πρέπει να επιλέξεις να διδάξεις 2 μαθήματα... όμως το κακό είναι πως σε περιορίζει ΜΟΝΟ σε αυτό)
Επίσης έχει και τμήματα DaF= Deutsch als Fremdsprache * γερμανικά ως ξένη γλώσσα* με αυτό μπορείς να διδάξεις σε ινστιτούτα όπως το Goethe και κέντρα υποδοχής μεταναστών
Και το DaZ= Deutsch als Zweitsprache * γερμανικά ως δεύτερη γλώσσα*
Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο:P
Ψαχννω και για υποτροφία ταυτόχρονα και πραγματικά νιώθω κάπως χαμένη

Έχοντας πλήρη άγνοια για το θέμα το μόνο που σκέφτομαι είναι, γιατί δεν το ψάχνεις μέσω του Γερμανικού Ινστιτούτου; Για παράδειγμα το Αγγλικό Ινστιτούτο κάθε χρόνο κάνει κάποιες εκδηλώσεις σχετικά με σπουδές στην Αγγλία, πληροφορίες για τις απαιτήσεις εισαγωγής, τα κολλέγια, κτλ.
Στείλε ένα mail και δες αν μπορούν να σου παρέχουν περισσότερες πληροφορίες ή αν μπορούν να σε παραπέμψουν κάπου! :redface:
Καλή επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχοντας πλήρη άγνοια για το θέμα το μόνο που σκέφτομαι είναι, γιατί δεν το ψάχνεις μέσω του Γερμανικού Ινστιτούτου; Για παράδειγμα το Αγγλικό Ινστιτούτο κάθε χρόνο κάνει κάποιες εκδηλώσεις σχετικά με σπουδές στην Αγγλία, πληροφορίες για τις απαιτήσεις εισαγωγής, τα κολλέγια, κτλ.
Στείλε ένα mail και δες αν μπορούν να σου παρέχουν περισσότερες πληροφορίες ή αν μπορούν να σε παραπέμψουν κάπου! :redface:
Καλή επιτυχία!:)

Ίσως ''ενοχλήσω'' και τον φορέα ανταλλαγών ( DAAD):P
Σε ευχαριστώ :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ίσως ''ενοχλήσω'' και τον φορέα ανταλλαγών ( DAAD):P
Σε ευχαριστώ :flowers:
Η δουλειά τους είναι να βοηθάνε. Σε θέματα ειδικά ακαδημαϊκά, πχ από πού μπορείς να κυνηγήσεις μία καριέρα σαν καθηγητής, είναι καλό να ρωτήσεις τους επίσημους φορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα :flowers:

Εγώ ενδιαφέρομαι για προπτυχιακό στην Γερμανία.
Έχω κάνει μια λίστα ( ακόμα την φτιάχνω δηλαδή:P ) με πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν και με τι χρειάζεται το καθένα για να μπω...
Θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό με την γλώσσα και ενω εδώ είναι ένα τμήμα * Γερμανική γλώσσα και φιλολογία* και είχα στο μυαλό μου πως το αντίστοιχο Germanistik στην Γερμανία είναι το ίδιο ήμουν χαλαρά.. Τώρα που άρχισα να το ψάχνω περισσότερο κατάλαβα πως το Germanistik ασχολείται με γλωσσολογία, σύγχρονη λογοτεχνία και Mittelhochdeutsch ( λογοτεχνία γραμμένη στα γερμανικά του 1050) και δεν μπορείς να γίνεις καθηγητής από εκει:confused: οι σπουδές στο Germanistik είναι 4 χρόνια και για να πάρεις ειδίκευση για να δίνεις καθηγητής πρέπει ή να κάνεις άλλα 2,5 χρόνια Fachdidaktik ή να σπουδάσεις και Aglistik ( αγγλική φιλολογία) και άν κάνεις Lehramt ( εκπαιδευτικές σπουδές, πρέπει να επιλέξεις να διδάξεις 2 μαθήματα... όμως το κακό είναι πως σε περιορίζει ΜΟΝΟ σε αυτό)
Επίσης έχει και τμήματα DaF= Deutsch als Fremdsprache * γερμανικά ως ξένη γλώσσα* με αυτό μπορείς να διδάξεις σε ινστιτούτα όπως το Goethe και κέντρα υποδοχής μεταναστών
Και το DaZ= Deutsch als Zweitsprache * γερμανικά ως δεύτερη γλώσσα*
Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο:P
Ψαχννω και για υποτροφία ταυτόχρονα και πραγματικά νιώθω κάπως χαμένη

Παντως οι εκπαιδευτικοι απο οσο γνωριζω δεν ειναι καλοπληρωμενοι στη Γερμανια οποτε δν ξερω αν αξιζει να επικεντρωθεις στο να γινεις καθηγητρια. Επισης στο Goethe στην Ελλαδα συνηθως παιρνουν Ελληνες της Γερμανιας με απαραιτητο κριτηριο το σνομπ υφακι.

Στη DAAD στην Αθηνα ειναι πιο απροσιτοι κι απο πριβε κλαμπ ευγενων στο Λονδινο. Μπορει να ετυχα στο συγκεκριμενο ατομο βεβαια ή να ειναι το γραφειο της Αθηνας ετσι, αλλα γενικα κανενας δεν ειναι ευχαρισητμενος με την επαφη που ειχε μαζι τους. Οπλισου με υπομονη ή προσευχησου να πεσεις σε νορμαλ ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παντως οι εκπαιδευτικοι απο οσο γνωριζω δεν ειναι καλοπληρωμενοι στη Γερμανια οποτε δν ξερω αν αξιζει να επικεντρωθεις στο να γινεις καθηγητρια. Επισης στο Goethe στην Ελλαδα συνηθως παιρνουν Ελληνες της Γερμανιας με απαραιτητο κριτηριο το σνομπ υφακι.

Στη DAAD στην Αθηνα ειναι πιο απροσιτοι κι απο πριβε κλαμπ ευγενων στο Λονδινο. Μπορει να ετυχα στο συγκεκριμενο ατομο βεβαια ή να ειναι το γραφειο της Αθηνας ετσι, αλλα γενικα κανενας δεν ειναι ευχαρισητμενος με την επαφη που ειχε μαζι τους. Οπλισου με υπομονη ή προσευχησου να πεσεις σε νορμαλ ατομο.

Στην DAAD ένα e mail έχω στείλει μια φορά για κάτι και η αλήθεια είναι ότι η απάντηση ήταν λίγο απότομη όντως:/:
Σε ινστιτούτα κλπ έχει δουλειά... Σε ελληνικά σχολεία δύσκολο γιατί τα κλείνουν:/:
Την πόρτα του Goethe δεν την έχω περάσει ακόμα:P καθώς το Β2 που έδωσα δεν ήταν Goethe:P αλλά να σου πω τους φοβάμαι γενικά:whistle:
Ξέρω βέβαια έναν κύριο που δουλεύει στο Goethe του Schwäbisch Hall αλλά όντως είναι λίγο σνόμπ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

draven

Νεοφερμένος

Ο draven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχεις δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Beatrix_

Νεοφερμένος

Η _Beatrix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από εμένα!!

Είμαι παλιό μέλος, αλλά είχα θέματα με την πρόσβαση γιατί έχω καιρό να γράψω οπότε άνοιξα νέο ακάουντ, άκυρο αυτό, απλά ήθελα να πω ότι χαίρομαι που ξαναγράφω. :D
Θεώρησα ότι το θέμα που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας, μπορεί να υπαχθεί εδώ, ωστόσο εάν θεωρείτε ότι δεν ταιριάζει και πρέπει να μεταφερθεί αλλού no problem.

Στο διαταύτα.

Είμαι 3οετής φοιτήτρια στο Τμήμα Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΤΜΧΠΠΑ) της Πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το καλοκαίρι θα κάνω 2 μήνες πρακτική και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω στην Γερμανία. Τα γερμανικά μου είναι επιπέδου Β2 και σκεφτομαι να παρακολουθήσω και 2 εξάμηνα γερμανικά πάνω στη χωροταξία. Ωστόσο δεν σας κρύβω, ότι φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα με τη γλώσσα. Κάποια γενικότερα πράγματα που με βάζουν σε σκέψεις και αμφιβολίες, είναι μήπως δεν έχω αρκετά καλό γνωστικό υπόβαθρο (ο ΜΟ μου είναι 7.45) αλλά και το οικονομικό, καθώς δεν έχω τεράστιες οικονομικές ανέσεις.

Θα ήθελα να μου πείτε τι πιστεύετε πάνω σε αυτά, αν αξίζει τον κόπο να το επιχειρήσω κλπ

Κάθε γνώμη και άποψη καλοδεχούμενη,
Ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπερα.Προσπαθω να μεταφρασω το πτυχιο μου στα γερμανικα μονος μου , ωστε να το επικυρωσει ενας γνωστος μου δικηγορος.Πως θα μεταφρασω τη βαθμολογικη κλιμακα που βρισκεται κατω δεξια στο πτυχιο.
Δηλαδη το 5-6,5 καλα
6.5-8.49 Λιαν καλως και
8.5-10 Αριστα

Ειδα οτι ο μεγιστο ςβαθμος στα γερμανικα ειναι το sehr gut που σημαινει πολυ καλα, οποτε δεν υπαρχει αντιστοιχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αφού πρόκειται για "επίσημη" (τελοσπάντων, μη μιλήσω) μετάφραση, το λογικό είναι να τα βάλεις

  • καλώς = gut
  • λίαν καλώς= sehr gut και
  • άριστα = exzellent ή hervorragend
Σκοπός σου είναι τα ελληνικά να γραφούν στα γερμανικά, όχι να αντιστοιχίσεις ή να οικειοποιήσεις τις πληροφορίες. Θέλω να πω, είναι σαφές για τον Γερμανό πως τα δύο βαθμολογικά συστήματα ανάμεσα στις δύο χώρες είναι διαφορετικά, θα καταλάβει πού αντιστοιχούν οι βαθμοί. Επίσης να ξέρεις πως ο δικηγόρος θα πρέπει να έχει σφραγίδα και για την γερμανική γλώσσα, όχι μόνο για την αγγλική για να στο επικυρώσει. Τέλος, τα περισσότερα παν/μια ζητάνε επίσημη μετάφραση από την Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το βαζω περισσοτερο ως γενικο οδηγο, μην το παρεις δεδομενο, οτι αυτη ειναι η αντιστοιχια που κανουν και τα γερμανικα πανεπιστημια

https://www.gov.uk/government/publications/overseas-degree-equivalency-table-and-methodology

Επισης οντως εφοσον πορκειται για μεταφραση απο τα ελληνικα τα γερμανικα για χρηση στο εξωτερικο (και οχι το αντιστροφο) μηπως θα ηταν καλυτερα να μεταφραστει απο την Μεταφραστικη Υπηρεσια του ΥΠΕΞ και οχι απλως απο δικηγορο (αν και θα κοστισει λογικα παραπανω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα!!

Είμαι παλιό μέλος, αλλά είχα θέματα με την πρόσβαση γιατί έχω καιρό να γράψω οπότε άνοιξα νέο ακάουντ, άκυρο αυτό, απλά ήθελα να πω ότι χαίρομαι που ξαναγράφω. :D
Θεώρησα ότι το θέμα που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας, μπορεί να υπαχθεί εδώ, ωστόσο εάν θεωρείτε ότι δεν ταιριάζει και πρέπει να μεταφερθεί αλλού no problem.

Στο διαταύτα.

Είμαι 3οετής φοιτήτρια στο Τμήμα Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΤΜΧΠΠΑ) της Πολυτεχνικής σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το καλοκαίρι θα κάνω 2 μήνες πρακτική και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω στην Γερμανία. Τα γερμανικά μου είναι επιπέδου Β2 και σκεφτομαι να παρακολουθήσω και 2 εξάμηνα γερμανικά πάνω στη χωροταξία. Ωστόσο δεν σας κρύβω, ότι φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα με τη γλώσσα. Κάποια γενικότερα πράγματα που με βάζουν σε σκέψεις και αμφιβολίες, είναι μήπως δεν έχω αρκετά καλό γνωστικό υπόβαθρο (ο ΜΟ μου είναι 7.45) αλλά και το οικονομικό, καθώς δεν έχω τεράστιες οικονομικές ανέσεις.

Θα ήθελα να μου πείτε τι πιστεύετε πάνω σε αυτά, αν αξίζει τον κόπο να το επιχειρήσω κλπ

Κάθε γνώμη και άποψη καλοδεχούμενη,
Ευχαριστώ πολύ :D
Επειδη δεν τα γνωριζω πολυ καλα τα πραγματα,οντας πρωτοετης φοιτητρια,πρακτικη μπορεις να κανεις ακομα και στο εξωτερικο;Αν αποφασισεις να πας για πρακτικη τελικα στην Γερμανια εχεις κανεναν γνωστο/συγγενη εκει ή πας εντελως στα τυφλα;Αν ισχυει το δευτερο θα δυσκολευτεις αρκετα τοσο στην γλωσσα οσο και στην προσαρμογη.Ασε που θα ξοδευτεις γιατι θα πρεπει να νοικιασεις σπιτι ή εστω να μενεις σε ενα κεντρο νεοτητας και ολο αυτο για δυο μηνες.Γιατι δεν κοιτας να το κανεις εδω στην Ελλαδα και πιο φθηνα θα σου ερθει και θα αποκτησεις και εμπειρια.Αν εχεις την τρελα να πας Γερμανια μπορεις και με erasmus εκτος και αν το εχεις κανει ηδη αυτο.:PΓενικοτερα η προσβαση με το εξωτερικο δεν χανεται,μπορεις αποκτωντας το πτυχιο να κανεις μεταπτυχιακο σε οποιαδηποτε ξενη χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos236

Νεοφερμένος

Ο pavlos236 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
βασικά με τι είδους εξετάσεις γίνεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια του εξωτερικού?(π.χ γαλλια αγγλια γερμανια ΗΠΑ κλπ)

και αν κάποιος έχει εμπειρία απο αυτές πως συγκρίνονται με τις δικές μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γενικα θα σου πω στις ηπα ειναι το sat 1 και 2 με ανολογη δυσκολία,δινεις μαθηματικα,φυσικη χημεια και ενα ακομη.Υπαρχουν πολλες ερωτήσεις επιλογής οι οποιες ειναι οι πιο πολλες ευκολες,καποιες γελοίες,η παγιδα ειναι ο χρονος.Στην κορεα ή την Ιαπωνία δεν θυμάμαι εχουν σαν το δικο μας συστημα,4 θεματα με αναβαθμισμένη δυσκολία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στο Γερμανικο συστημα παιρνεις απολυτηριο απο το σχολειο στο οποιο υπολογιζονται με μια φορμουλα βαθμοι απο Β και Γ λυκειου με βαρυτητα σε 4 μαθηματα που τα δινεις γραπτα ή/και προφορικα. Μετα με αυτο τον βαθμο μπορεις να κανεις αιτησεις στα πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν.

Στη Γερμανια αυτα ισχυουν για το Gymnasium και για την εισαγωγη στα πανεπιστημια. Απο τα αλλα σχολεια υπαρχουν αλλοι δρομοι για την τριτοβαθμια εκπαιδευση τους οποιους δεν γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι καινουριο μελος και εγγραφηκα στο forum σας επειδη ψαχνω αρκετο καιρο χωρις επιτυχια εαν μπορω να σπουδασω στο εξωτερικο μεσω ΕΠΑ.Λ. Ειμαι μαθητης του τομεα Οικονομιας και Διοικησης και ειμαι στη Γ' Λυκειου. Περυσι τελειωσα με 17,6 μεσο ορο κυριως επειδη δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια στις εξετασεις. Σκοπευω να δωσω Πανελληνιες, αλλα ονειρο μου ειναι να σπουδασω στο Ηνωμενο Βασιλειο. Μπορω να μπω σε καποιο πανεπιστημιο με απολυτηριο ΕΠΑ.Λ.; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι καινουριο μελος και εγγραφηκα στο forum σας επειδη ψαχνω αρκετο καιρο χωρις επιτυχια εαν μπορω να σπουδασω στο εξωτερικο μεσω ΕΠΑ.Λ. Ειμαι μαθητης του τομεα Οικονομιας και Διοικησης και ειμαι στη Γ' Λυκειου. Περυσι τελειωσα με 17,6 μεσο ορο κυριως επειδη δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια στις εξετασεις. Σκοπευω να δωσω Πανελληνιες, αλλα ονειρο μου ειναι να σπουδασω στο Ηνωμενο Βασιλειο. Μπορω να μπω σε καποιο πανεπιστημιο με απολυτηριο ΕΠΑ.Λ.; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Πιθανα ναι γιατι θεωρητικα ειναι ισοτιμα τα απολυτηρια Γενικου και ΕΠΑΛ. Σιγουρα θα σου ζητησουν πανελληνιες ή/και Α-levels οπως και να 'χει. Στειλε στα Πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν και ρωτα τους αν δεχονται αποφοιτους Επαγγελματικου Λυκειου για να το επιβεβαιωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top