Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Didia

Νεοφερμένος

Η Λυδια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Που μπορω να μαθω τι μπορει καποιος να σπουδασει σε πανεπιστημια οπως το harvard yale κλπ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hristinoola

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα τους. Μπες σε κάποια μηχανή αναζήτησης και γράψε το όνομά του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει. Η επίσημη ιστοσελίδα τους βγαίνει πρώτη πρώτη συνήθως. Από κει και πέρα τα περισσότερα, αν όχι όλα, λένε τι μπορείς να σπουδάσεις εκεί. Αν και σε γενικές γραμμές εγώ θα σε συμβούλευα να επιλέξεις πανεπιστήμιο ανάλογα με το αντικείμενο των σπουδών σου και όχι αντικείμενο ανάλογα με το πανεπιστήμιο. Καλύτερα να πας κάπου όχι τόσο γνωστό αλλά να σπουδάσεις κάτι που αγαπάς πραγματικά παρά να σπουδάσεις κάτι απλά για να έχεις ένα γερό χαρτί στα χέρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didia

Νεοφερμένος

Η Λυδια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..εγω προσωπικα ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη..εχω ακουσει πως απο καλυτερα πανεπιστημια ειναι της Ζυριχης και του Μοναχου και δεν εχω καλες σχεσεις με τα γερμανικα για αυτο ψαχνω για αλλα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hristinoola

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για αρχιτεκτονική συγκεκριμένα δεν ξέρω τίποτα να σου πω την αλήθεια... Εκτός του ότι πρέπει να'σαι αρκετά καλή στο σχέδιο και του ότι είναι πολύ ψηλές οι βάσεις, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να προετοιμαστείς καλά ώστε να μπορέσεις να περάσεις Ελλάδα και μετά βλέπεις. Όσο για τα γερμανικά θα μπορούσες να τα ξεκινήσεις τώρα λίγο και μετά αν θες ακόμα να πας στο εξωτερικό πας εκεί για μια προπαρασκευαστική χρονιά να προετοιμαστείς και να τελειοποιήσεις και τη γλώσσα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για Ιταλία Ρώμη έχει πολύ καλό και σχετικά κοντά, για έξοδα όμως δεν έχω ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pitbad

Νεοφερμένος

Ο Pitbad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ελα Νανσυ εδω πετρος.Ενα εχω να σου πω...μη σπουδασεις στην Ελλαδα!
Να σου πω αφου εκανες ετηση για το ΜΙΤ λογικα θα εδωσες και το SAT ετσι; που εκανες μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνα

Νεοφερμένος

Η κωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τι πτυχιο αγγλικων χρειαζεται για να μπει κανεις στο χαρβαρντ;
πως μπορει να παρει κανεις ολικη υποτροφια;;
-----------------------------------------
Βασικά έγινα αποδεχτός απο το Harvard για master στο
Human Development and Psychology.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είδα ούτε έναν Ελληνα...

τι έγινε ρε παιδιά, δεν διαβάζει κανεις πια?

πως εγινες αποδεκτος στο χαρβαρντ; τι διαδικασια ακολουθησες; πως ειναι αυτες οι εξετασεις SAT; ποσα είναι τα λεφτα για τα διδακτρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
τι πτυχιο αγγλικων χρειαζεται για να μπει κανεις στο χαρβαρντ;
πως μπορει να παρει κανεις ολικη υποτροφια;;
Τουλάχιστον ιδιοφυία για να πάρεις υποτροφία στο χάρβαρντ.Ειδικά σε σχολές υψηλής ζήτησης πχ ιατρική.Δεν κάνω πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Μπορεί να με βγάλετε τρελή και δεν θα 'χετε άδικο....τέσπα....

Είμαι Α' Λυκείου. Έχω το Proficiency του Michigan και το Β2 απο το Goethe Institut στα Γερμανικά. (τώρα τι θυμάμαι από το τελευταίο είναι άλλο θέμα)

Θα ήθελα να σπουδάσω σε πανεπιστήμιο της Ευρώπης (κατά προτίμηση που να κάνουν τα μαθήματα στα Αγγλικά) χωρίς να δώσω Πανελλήνιες, μόνο με τον βαθμό απολυτηρίου. Γίνεται;;;;;; Τι άλλο χρειάζομαι;;;;;

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα απολυτήριο νομίζω πως δε μπορείς να πάρεις αν δε δώσεις πανελλήνιες. Δεν παίρνω όρκο, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να δίνεται η επιλογή για το αν θα πάρεις απλά απολυτήριο ή αν θα δώσεις και πανελλήνιες:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μα απολυτήριο νομίζω πως δε μπορείς να πάρεις αν δε δώσεις πανελλήνιες. Δεν παίρνω όρκο, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να δίνεται η επιλογή για το αν θα πάρεις απλά απολυτήριο ή αν θα δώσεις και πανελλήνιες:/
Ούτε κι εγώ παίρνω όρκο, αλλά δεν νομίζω πως γίνεται να πάρεις απολυτήριο ελληνικού λυκείου αν δεν δώσεις πανελλήνιες. Εξ'άλλου, οι βαθμοί των πανελληνίων μετρούν στον μέσο όρο του απολυτηρίου λυκείου. Καλύτερα, βέβαια, αν κάποιος θέλει να μάθει με βεβαιότητα αν γίνεται κάτι τέτοιο, να αποτανθεί στη διεύθυνση του σχολείου του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ναι, ναι, ρώτησα....δυστυχώς δεν μπορώ να μην δώσω Πανελλήνιες, αλλιώς θα έχω πολύ κακό βαθμό στο απολυτήριο και αυτό είναι το τελευταίο που θέλω....

Βασικά πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην πάω φροντιστήρια, έτσι ώστε τα 10.000 περίπου ευρώ που θα έδινα στα φροντιστήρια στην Β' και στην Γ' Λυκείου να με βοηθήσουν να πληρώσω έξοδα και δίδακτρα στο εξωτερικό.

Και κάτι άλλο που έμαθα....:( τα πτυχία που έχω δεν έχουν καμία αξία στο εξωτερικό. Τι Michigan και Goethe, μόνο στην Ελλάδα με το πανέμορφο σύστημα ισχύουν......τζάμπα έδωσα 300 ευρώ και βάλε... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ναι, ναι, ρώτησα....δυστυχώς δεν μπορώ να μην δώσω Πανελλήνιες, αλλιώς θα έχω πολύ κακό βαθμό στο απολυτήριο και αυτό είναι το τελευταίο που θέλω....

Βασικά πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην πάω φροντιστήρια, έτσι ώστε τα 10.000 περίπου ευρώ που θα έδινα στα φροντιστήρια στην Β' και στην Γ' Λυκείου να με βοηθήσουν να πληρώσω έξοδα και δίδακτρα στο εξωτερικό.

Και κάτι άλλο που έμαθα....:( τα πτυχία που έχω δεν έχουν καμία αξία στο εξωτερικό. Τι Michigan και Goethe, μόνο στην Ελλάδα με το πανέμορφο σύστημα ισχύουν......τζάμπα έδωσα 300 ευρώ και βάλε... :(
αληθεια?για το cambridge τι ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ελα Νανσυ εδω πετρος.Ενα εχω να σου πω...μη σπουδασεις στην Ελλαδα!

Όσοι σπουδάζουμε στην Ελλάδα προπτυχιακά, είμαστε τρελοί ή ηλίθιοι ή μαζόχες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τα πτυχια που παιρνουμε στις ξενες γλωσσες δεν ειναι οτι δεν ισχυουν, απλα πολλα πανεπιστημια, για να εχουν ενα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κριτηριο, ζητανε IELTCs k TOEFL για Αγγλικα. Δεν ξερω για αλλες γλωσσες. Επισης να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις A level για να πας Αγγλια. Τα πανεπιστημια σε δεχονται κ με απολυτηριο λυκειου (εχοντας δωσει πανελληνιες να διευκρινισω, για να μη σας μπαινουν ιδεες). Τωρα τι βαθμο θελουν εξαρταται απο το αντικειμενο κ το πανεπιστημιο. Για ιατρικη στην Αγγλια που ρωτησε καποιος, ΟΛΑ τα πανεπιστημια σε δεχονται ΜΟΝΟ με αριστους βαθμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα πτυχια που παιρνουμε στις ξενες γλωσσες δεν ειναι οτι δεν ισχυουν, απλα πολλα πανεπιστημια, για να εχουν ενα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κριτηριο, ζητανε IELTCs k TOEFL για Αγγλικα. Δεν ξερω για αλλες γλωσσες. Επισης να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις A level για να πας Αγγλια. Τα πανεπιστημια σε δεχονται κ με απολυτηριο λυκειου (εχοντας δωσει πανελληνιες να διευκρινισω, για να μη σας μπαινουν ιδεες). Τωρα τι βαθμο θελουν εξαρταται απο το αντικειμενο κ το πανεπιστημιο. Για ιατρικη στην Αγγλια που ρωτησε καποιος, ΟΛΑ τα πανεπιστημια σε δεχονται ΜΟΝΟ με αριστους βαθμους!
και ποιο ειναι το επιπεδο δυσκολιας του toefl?σαν το proficiency για παραδειγμα?για τα πανεπιστημια των ηπα τι ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Να ξερω τι για πανεπιστημια των ΗΠΑ?? Αν μπορεις να μπεις με πανελληνιες? Δυστυχως δε γνωριζω, για αγγλια ομως σας το λεω με σιγουρια γιατι θα παει η αδερφη μου του χρονου. Γενικα κ τα δυο πτυχια ειναι περιπου στο επιπεδο του proficiency, ισως λιγο πιο ευκολα...Θελουν ομως μια μικρη προετοιμασια ακομα κι αν εχεις ηδη καποιο αλλο πτυχιο γιατι εχουν το δικο τους συστημα, οπως κ καθε πτυχιο αλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ante_geia

Νεοφερμένος

Ο ante_geia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να μου πειτε ποια η διαφορα μεταξυ ενος πτυχιουχου πχ. harvard ιατρικη που εχει περασει μεσω SAT's και ενος αποφοιτου του ιδου τμηματος που ειχε παει μεσω IB(International Baccalaureate)
εχουν και τα δυο πτυχια την ιδια ακριβως αναγνωρισημοτητα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
προφανως...οι διαγωνισμοι που αναφερεις ειναι για την εισαγωγη. Απο κει κ περα ολοι ειστε ομοιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
προφανως...οι διαγωνισμοι που αναφερεις ειναι για την εισαγωγη. Απο κει κ περα ολοι ειστε ομοιοι!
Το IB δεν είναι διαγωνισμός τύπου πανελληνίων. Είναι ένα διετές πρόγραμμα σπουδών στο τέλος του λυκείου (αντι της 2ας και 3ης λυκείου) το οποίο στην Ελλάδα προσφέρεται από ορισμένα ιδωτικά σχολεία. Τα μαθήματα είναι στα αγγλικά, με εξαίρεση το μάθημα των Νέων Ελληνικών και της Ιστορίας, που διδάσκονται στην ελληνική γλώσσα - νομίζω μάλιστα πως αυτά τα δυο μαθήματα διδάσκονται από τα βιβλία του ΟΕΔΒ, αλλά δεν παίρνω κι όρκο!. Εκτός από τα μαθήματα (τα οποία επιλέγεις ανάλογα με αυτό που θες να σπουδάσεις) πρέπει να κάνεις και άλλες δραστηριότητες, όπως αθλητισμό, κοινωνική εργασία - εθελοντισμό κλπ. Τελειώνοντας το IB δεν μπορείς να δώσεις πανελλήνιες.

Επειδή δεν έχω τελειώσει IB και αυτά που γράφω τα ξέρω μόνο σε γενικές γραμμές, καλόν θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες, να απευθυνθεί στο σχολείο του. Οπως είπα και παραπάνω, μονο ορισμένα ιδιωτικά σχολεία προσφέρουν αυτό το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top