Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν σπουδάσεις αγγλική φιλολογία, ανάλογα με το πανεπιστήμιο θα μπορείς να κάνεις την αντιστοίχιση με το ελληνικό πτυχίο (υπάρχει ένας κατάλογος του ΥΠΕΠΘ σχετικά με αυτό, αλλά δε θυμάμαι πώς τον λένε). Γι' αυτό πριν επιλέξεις πανεπιστήμιο, να δεις αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Υποθέτω ότι μετά έχεις όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν και οι πτυχιούχοι αγγλικής φιλολογίας από ελληνική σχολή. Πάντως, ξέρω κάποιον που έχει σπουδάσει αγγλική φιλολογία στην Αγγλία και έχει έρθει και έχει ανοίξει φροντιστήριο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η σχολή των χημικών μηχανικών έχει ανεργία. Ίσως είναι καλύτερη η ηλεκτρολόγων μηχανικών. Σκέψου το.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Η σχολή των χημικών μηχανικών έχει ανεργία. Ίσως είναι καλύτερη η ηλεκτρολόγων μηχανικών. Σκέψου το.:)

Η χημικών μηχανικών έχει πολύ καλή αποκατάσταση.:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Αχ πειτε λιγο σιγουρα για τη Χημικων Μηχανικων γιατι θελει να τη δηλωσει η κολλητη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ έχω διαφορετική πληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αχ πειτε λιγο σιγουρα για τη Χημικων Μηχανικων γιατι θελει να τη δηλωσει η κολλητη μου!!



δεν ξέρω τι ισχύει τελικά!!
εμένα στο φροντηστήριο μου την έχουν για top βασικά..:xixi:
και δεν έχω ακούσει κακά λόγια από άλλους είναι η αλήθεια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Λοιπόν οι Χημικοί μηχανικοί έχουν χαμηλή ανεργία αλλά αυτό οφείλεται στη μεγάλη ετεροαπασχόληση. Δηλαδή @@. Μόνο εξωτερικό αν σκέφτεσαι να δουλέψεις.

Α, και Χριστίνα.. πέρασα πέρσι στους χημικούς και ξαναέδωσα φέτος για πολιτικους(περνάω)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα το οποίο με αποσχολεί ιδιαίτερα όσο πλησιάζω προς το τέλος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...
Έχω ακούσει πως στα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται πολύ καλύτερη και σοβαρότερη δουλειά απ' ότι στη χώρα μας, τόσο σε επίπεδο ποιότητας μαθήματος (καθηγητές, εγκαταστάσεις κτλ.), όσο και σε επίπεδο οργάνωσης (π.χ. καμία σχέση με τις μακροχρόνιες και συνεχείς καταλήψεις της ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης).:(
Προσωπικά με ενδιαφέρουν αντικείμενα σπουδών που έχουν σχέση με Ιατρική (τόσο κληνική όσο και ερευνητική) και γενικότερα με Βιολογία και Χημεία, χωρίς βέβαια να αποκλείω τα Μαθηματικά...

Έχετε παρόμοιο προβληματισματισμό ή αποψη επί του θέματος???
Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής του εξωτερικού ας δώσει παρακαλώ μια ακριβή εικόνα του όλου θέματος.

Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια σας...:thanks:

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για τις επιστήμες υγείας (χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα τι ακριβώς θα επιλέξω να ακολουθήσω στη ζωή μου) και έχω κάνει μία έρευνα μέσω του σχολείου μου αλλά και μόνη σχετικά με τα πανεπιστήμια τέτοιου επιστημονικού ενδιαφέροντος στην Αγγλία.

Αρχικά, αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές στην Αγγλία, θα σε παραπέμψω στο site το οποίο βοήθησε και εμένα πάρα πολύ να διαμορφώσω μια πιο εμπεριστατωμένη εικόνα του θέματος, το www.ucas.com (site του οργανισμού διαχείρισης αιτήσεων των πανεπιστημίων της Αγγλίας). Σε αυτό θα βρεις πληροφορίες σχετικά με το σε ποια πανεπιστήμια υπάρχει ο κύκλος σπουδών (course) που θέλεις να ακολουθήσεις, μία γενική ιδέα του αντικειμένου αυτού που έχεις επιλέξει, γενικές πληροφορίες σχετικά με τα πανεπιστήμια και στοιχεία επικοινωνίας με αυτά, πρόγραμμα ανά εξάμηνο του πανεπιστημίου που επέλεξες και πληροφορίες σχετικά με πρακτικές στο τέλος της φοίτησής σου, δίδακτρα ανά έτος, επιλογές διαμονής και άλλα πολλά.

Βέβαια, θα πρέπει να σου πω ότι συνήθως το κόστος των σπουδών στην Αγγλία είναι ιδιαιτέρως υψηλό στα διακεκριμένα πανεπιστήμια (π.χ. Cambridge, Manchester, Bath κ.ά.), ιδίως διότι τα έτη φοίτησης στις επιστήμες υγείας είναι πολλά (κυμαίνονται από 3 έως 6 έτη, ανάλογα με τι course θα διαλέξεις τελικά) και το κόστος διαμονής και στις φοιτητικές εστίες των πανεπιστημίων αλλά ιδιαίτερα το νοίκι εκτός campus είναι πολύ ακριβό (όπως και γενικότερα ισχύει στην Αγγλία). Φυσικά, έχεις δυνατότητα μέσω της σχετικής υπηρεσίας των πανεπιστημίων να ζητήσεις να σου βρουν κάποια ημιαπασχόληση η οποία θα συμβαδίζει με τον κύκλο σπουδών σου.

Τέλος, προσωπικά θα προσπαθήσω να αποσπάσω κάποια θέση σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό, συγκεκριμένα σε Αγγλία και Αμερική. Θεωρώ ότι εάν η οικογένειά σου μπορεί να το υποστηρίξει οικονομικά ή αποσπάσεις υποτροφίες από το εκπαιδευτικό ίδρυμα στο οποίο φοιτάς (εφόσον τις παρέχει) ή/και τον κρατικό οργανισμό υποτροφιών θα αποτελέσει μία εμπειρία ζωής για εσένα (καθώς θα ανεξαρτητοποιηθείς ευκολότερα αργότερα) αφ' ενός, αφ' ετέρου θα εξασφαλίσεις ένα υψηλό επίπεδο φοίτησης και κατάρτισης στο αντικείμενό σου, ποιότητας σπουδών και μία καλή, αν όχι άριστη, επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον. Ειδικά εφ' όσον λες ότι σε αφορούν οι επιστήμες υγείας (και με αυτό τον όρο εννοώ Βιολογία - Βιοχημεία - Ιατρική - Φαρμακευτική και τα παρακλάδια τους), θεωρώ ότι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, και ιδιαίτερα της Αμερικής, θα σου ανοίξουν πολλές πόρτες για μελλοντική ενασχόληση με την έρευνα (αν σε ενδιαφέρει) και καταξίωση.

Ελπίζω να σε βοήθησα - και όποιον άλλο έψαχνε πληροφορίες σε σχέση με αυτά στα οποία αναφέρθηκα :)

~Sadie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Λοιπόν οι Χημικοί μηχανικοί έχουν χαμηλή ανεργία αλλά αυτό οφείλεται στη μεγάλη ετεροαπασχόληση. Δηλαδή @@. Μόνο εξωτερικό αν σκέφτεσαι να δουλέψεις.

Α, και Χριστίνα.. πέρασα πέρσι στους χημικούς και ξαναέδωσα φέτος για πολιτικους(περνάω)!


συγχαρητηρια :no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδια επειδη βλεπω να λετε για χημικους μηχανικους τελικα εχουν ή οχι ανεργια. γιατι ο καθενας λεει το δικο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΣΤΑ A-LEVELS που έψαξα τις παλιές εξετάσεις οταν πάταγα για κάποιο μάθημα, φυσική για παράδειγμα μου έβγαζε 6 - 7 διαφορετικές material και κατι άλλα δεν θημάμαι. Ο καθένας δήνει όποιο θέλει από αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
παιδια επειδη βλεπω να λετε για χημικους μηχανικους τελικα εχουν ή οχι ανεργια. γιατι ο καθενας λεει το δικο του
'Οπως γράφω παραπάνω έχουν μικρή ανεργία, ωστόσο μεγάλη ετεροαπασχόληση, επομένως είναι παραπλανητικά τα στοιχεία. Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Στο εξωτερικό είναι άλλη υπόθεση βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όσοι ενδιαφέρονται για εηωτερικό μπορούν να κοιτάξουν κι εδώ!

https://195.251.20.34/ekswteriko/ekswteriko.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τι ενοείς ζητάνε μόνο απο την 3η λυκείου?το ΜΙΤ ζητάει τα official transcript μεχρι την μέση του senior year. δεν σου ζητάνε απολυτήριο και τέτοια. συμφωνώ ότι το ΣΑΤ θέλει ύλη και απο την 3η λυκείου. αφού κάποιος όμως κάνει αίτηση στο ΜΙΤ θα (πρέπει) να έχει την υπομονή και την θέληση να βγάλει την ύλη της 3η λυκείου πολύ νωρίτερα. καλή σου επιτυχία φέτος. και ότι θές ρώτα με.ξέρω αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_giwrgos

Νεοφερμένος

Ο _giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν,επειδή και εγώ θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό στην Αμερική και έχω επιλέξει το Harvard, το Princeton κ.α. το έχω ψάξει και μπορώ να σου πω 2-3 πράγματα.Πρώτον τα πανεπιστήμια αυτά της Αμερικής δεν δίνουν υποτροφίες. Δίνουν το λεγόμενο Financial Aid ή οικονομική βοήθεια, ανάλογα με το εισόδημα των γονέων σου.Τόσο πιο χαμηλό, τόσο πιο πολλά πληρώνει το πανεπιστήμιο για τις σπουδές σου.Όμως, πρέπει να δώσεις και κάποιες ειδικές εξετάσεις οι οποίες λέγονται SAT exams.Σε αυτές τις εξετάσεις δίνεις τα Reasoning Test και τα Subject Test. Στα Reasoning test δίνεις 3 μαθήματα:Critical Reading, Maths and Writing.Στα Subject test δίνεις Maths and Physics και ακόμα ένα Chemistry or MathsII.Το επίπεδο του Subject test είναι ανώτερο και τα μαθήματα αυτά περιέχουν ενότητες που δεν τις διδασκόμαστε στο λύκειο.Πρέπει να σου τονίσω ότι τα πανεπιστήμια αυτά δέχονται ορισμένο ποσοστό μαθητών κάθε χρόνο και πρέπει να γράψεις αρκετά καλά πάνω από ένα συγκεκριμένο βαθμό. Πληροφοριακά σου λέω ότι το Harvard δέχεται 9% από αυτούς που δήλώνουν κάθε χρόνο και το Princeton δέχεται μόνο 10%.Τα άλλα λίγο πιο πάνω..

Αααα να προσθέσω: Όντως η φοιτητική ζωή είναι δύσκολη και απαιτεί πάρα πολύ διάβασμα για να ανταπεξέλθεις.Ιδιώς εάν θες να μπεις με υποτροφία.Πρέπει να είσαι διατεθειμένος εάν μπορείς να μείνεις μόνος σου μακρυά από τους γονείς σου.Αλλιώς θα είναι πολύ δύσκολο

Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων:

www.princeton.edu
www.harvard.edu

Γεια σας Κρικέλη Μαρία,επειδή βλέπω οτι το έχετε ψάξει χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν και θα ήθελα αν μπορούσατε να με ενημερώσεται για καποια πράγματα οχι μόνο εσείς,μπορεί να μου πει την γνώμη του ο καθένας.Είμαι φοιτητής κ πρόκειται να φύγω και να εγκατασταθώ μόνιμα στην Αμερική (Βοστώνη) και να αρχίσω έκει τις σπουδές μου,ο κλάδος που θέλω να ακολουθήσω είναι αρχιτεκτονική.Παραμερίζω το οικονομικό κομμάτι και μπαίνω κατευθειαν στο θέμα.Ο βαθμός του απολυτηρίου παίζει μεγάλο ρόλο σε σύγκριση με τα S.A.T. tests,τα μαθηματικά και η φυσική τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτα που διδαχτήκαμε στο Λύκειο,οι συγκεκριμένες εξετάσεις θεωρούνται κάτι σαν εισαγωγικές,το TOFLE τι επιπέδου είναι,χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο εκτός απο αυτές τις εξετάσεις?Σε πσιλοτρέλανα ε:xixi:απλώς μ φαίνονται λίγο βούνο τα πράγματα,μπορεί να τα κρίνω λάθος.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι πτυχεία είναι το Bachelor, Master k Degree?
Θέλω να πω ποιο είναι για μεταπτυχιακό κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Hellen

Νεοφερμένος

Η Flying Hellen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά η Αμερική πολύ πακέτο (πολλά λεφτά, ιδιωτικά πανεπιστήμια, ακριβά κ μακριά) και η Αυστρία θέλει να ξέρεις Αυστριακά (Γερμανικά!) εγώ το βλέπω για Αγγλία που συμφέρει από ΚΑΘΕ άποψη!!
Μπήκα στο www.britishcouncil.gr που έχει πολλές πληροφορίες και τόχω σχεδόν αποφασίσει. Το θέμα είναι ότι θέλει και A-Levels μάλλον ( σαν το Sat) ή Foundation και δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω από τα δύο. Ξέρει κανείς τίποτε να με διαφωτίσει?? Βρήκα ένα φροντιστήριο το Network που τα προσφέρει τα δύο και είναι πολύ μέσα στα πράγματα. Τι να κάνω A-Levels ή Foundation? Ιδού η απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω (Flying Hellen) κάτι την Τσεχία δεν την είδες κάθόλου σαν ιδανική περίπτωση;
-----------------------------------------
Η περίτωση για σπουδές στην Αγγλία είναι ιδιαίτερα περίεργη απο πολλές απόψεις.

1] Επικρατεί τα τελευταία χρόνια μία αντίληψη ''εγλωβισμού'' των φοιτητών στα Πανεπιστήμια με την έννοια ότι το ίδιο το Πανεπιστήμιο δεν περνάει τους φοιτητές προσπαθώντας ουσιαστικά να αποτρέψει την συνέχεια φοίτησης. Και όλο αυτό γιατί και καλά οι αλλοδαποί φοιτητές ίσως εγκατασταθούν στην Αγγλία και πιάσουν θέσεις γηγενών στην αγορά εργασίας.

2] Τα περισσότερα Αγγλικά Πανεπιστήμια δεν επιτρέπουν μεταφορά μαθημάτων σε άλλο έτος. Και αν δε καταφέρεις να το περάσεις μέχρι και την τρίτη φορά το Πανεπιστήμιο (α) έχει -έχουν την δυνατότητα διακοπής της φοίτησης.

3] Για να μπείς χρειάζεσαι αρκετά εφόδια (IELTS ή TOEFL ήProficiency) με συγκεκριμένους και ιδιαίτερα υψηλούς βαθμούς ή στην χειρότερη περίπτωση απολυτήριο με υψηλό βαθμό και πάλι δεν είσαι σίγουρος-η.

Άρα εφόσον σου δίνεται η σίγουρη δυνατότητα για να σπουδάσεις αυτό που θέλεις γιατί να ριψοκινδυνέψεις το σίγουρο; Στην θέση σου θα επέλεγα με χίλα την Τσεχία απο πολλές απόψεις.

Όλα αυτά που σου είπα τα έχω βρεί απο ένα πρόσφατο περιοδικό ''Που και τι να σπουδάσω''. Το τελευταίο προσωπική άποψη. Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Billi

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας, πηγαίνω τρίτη λυκείου και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να σπουδάσω σε κρατικό πανεπιστήμιο της ζυρίχης παιδαγωγικά πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ή ψυχολογία. μήπως ξέρει κάποιος κάτι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top