Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ξέρετε φροντιστήρια στην Αθήνα που κάνουν προετοιμασία για SAT?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
τα sat όπως ανέφερε και η ,Μαρία Κρικέλη χωρίζονται σε 3 μαθήματα. Το critical reading έχει grammar επιπέδου advanced-proficiency και είναι αρκετά εύκολο να βγει kαθώς και ένα κείμενο με ερωτήσεις κατανόησεις vocab κ.ά. το οποίο είναι δυσολάκι εως παλουκάκι εξαρτάται ειδικότερα το λεξιλόγιο είναι πολύ προχωρημένο.to writing είναι το δυσκολότερο part έχεις 25 λεπτά να αναπτύξεις μια έκθεση opinion essay βασικά σε ένα θέμα ενω παράλληλα σου δίνει και ένα απόφθεγμα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις. η έκθεση βαθμολογείται με ανώτερο σκορ το 6.τα άλλα μαθήματα είναι στα 800 το μέγιστο.τα καλυτερα πανεπιστήμια έχουν φοιτητές συνήθως με σουπερ βαθμούς sat του στυλ 760/800 και στο math μέχρι και 800/800 .
υπάρχει τέλος μια επιλογή περα από τα βασικά ένα subject το οποίο επιλέγεις και το οποίο διαλέγεις σύμφωνα με το γνωστικό σου επίπεδο-μπορεί ναναι ιστορία, μαθηματικά, φυσικά, γαλλικά, έχει μια λίστα κάνε στον γούγλη καμιαναζητησούλα αν θέλεις- .SAT'ς εξετάζονται νομίζω 2 φορές το χρόνο δεν είμαι όμως σίγουρη, τώρα για φροντιστήρια που προετοιμάζουν δεν ξέρω από συμμαθητές μου οι περισσότεροι κάνουν ιδιαίτερα και είναι μερικά σχολεία που προετοιμάζουν εντός τους μαθητές που θέλουν για τα sat. αν κάοπιος από σας είναι σε ιδιωτικό και ακολουθεί το πρόγραμμα I.B.(International Baccalaureat) δεν νομίζω να χρειάζεται περεταίρω προετοιμασία για τις εξετάσεις αυτές.

cheerio,
nafsi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickolas13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε τίποτα για Φαρμακευτική σε καμιά πόλη της Αγγλίας?

όποιος ξέρει έστω και το παραμικρό ας το πει σας παρακαλώ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μια φίλη μου έχω που σπουδάζει φαρμακευτική στην αγγλία (δεν ξέρω που ακριβώς), μπήκε με εξετάσεις, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολες.
Τους έχουν πολύ αυστηρό πρόγραμμα του στυλ 8-6 κάθε μέρα με μια δυο ώρες κενό.
Εχει πολλή βιολογία, χημεία και κάποια μαθήματα όπως βοτανολογία.

Χονδρικά αυτα ξερω. Πες μου κατι πιο συγκεκριμενο αν θες να ρωτησω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε τίποτα για Φαρμακευτική σε καμιά πόλη της Αγγλίας?

όποιος ξέρει έστω και το παραμικρό ας το πει σας παρακαλώ...!

https://courses.brighton.ac.uk/course.php?cnum=29
Για δες εδώ μπας και βοηθήσει...
Αν δεν είναι αυτό που ψάχνεις googlαρε το:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vzorvzor

Νεοφερμένος

Ο vzorvzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για να ξαναμπούμε λίγο στο θέμα, μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς απαιτείται για σπουδές σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού όπως π.χ. Αγγλία ή Ολλανδία; Το απλό απολυτήριο του λυκείου αρκεί, ή απαιτείται και κάτι άλλο ή κάποιος βαθμός στο απολυτήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Για να ξαναμπούμε λίγο στο θέμα, μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς απαιτείται για σπουδές σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού όπως π.χ. Αγγλία ή Ολλανδία; Το απλό απολυτήριο του λυκείου αρκεί, ή απαιτείται και κάτι άλλο ή κάποιος βαθμός στο απολυτήριο;
Εξαρτάται την ειδκότητα που θες να σπουδάσεις.
Ορισμένα παν/στήμια, στην Αγγλία τουλάχιστον,ζητάνε ένα αξιοπρεπή βαθμό στο απολυτήριο Λυκείου (απο 16 και πάνω σε αυτά που έχω ψάξει) και επίσης θέλουν κάποιο επίπεδο αγγλικών όχι αναγκαστικά Proficiency, αλλά κάπου στο Advanced. Αν δεν έχει δέχονται επίσης και τα διπλώματα TOEFL ή IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Στην Αγγλια τα διπλώματα του πανεπιστημίου του michigan αναγνωρίζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Στην Αγγλια τα διπλώματα του πανεπιστημίου του michigan αναγνωρίζονται?
Από όσο μου είπαν όχι.
Είναι αμερικάνικο οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλα τα πανεπιστήμια θέλουν ειδική εξέταση Αγγλικών, δεν ισχύει αυτόματα κανένα Proficiency. Πρέπει να δώσεις και κάποιο TOEFL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όλα τα πανεπιστήμια θέλουν ειδική εξέταση Αγγλικών, δεν ισχύει αυτόματα κανένα Proficiency. Πρέπει να δώσεις και κάποιο TOEFL.
Αυτό είπα αλλά αλλιως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vzorvzor

Νεοφερμένος

Ο vzorvzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδή με ένα 16 ας πούμε και ένα proficiency είμαι καλυμένος για να μπω σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ακριβώς από πάνω λέει πως πρέπει να δώσεις κάποιο TOEFL:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vzorvzor

Νεοφερμένος

Ο vzorvzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έστω, ένα 16 κι έναν καλό βαθμό στο TOEFL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όλα τα πανεπιστήμια θέλουν ειδική εξέταση Αγγλικών, δεν ισχύει αυτόματα κανένα Proficiency. Πρέπει να δώσεις και κάποιο TOEFL.
Για μεταπτυχιακά τουλάχιστον που έχω κοιτάξει εγώ, δεν ισχύει αυτό. Σε κάποια ευρωπαϊκά προγράμματα δέχονται το proficiency του cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γιατί να μην το δέχονται?
Απλά αν δεν το έχεις συνιστάται το TOEFL,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι αρκετά δύσκολο γιατί όλα αυτά τα πτυχία δεν είναι ειδικευμένα. Τo master ειναι όντως πιο free κατάσταση και λογικό είναι να ποικίλει. Για παράδειγμα, ας πούμε, δε νοείται καποιος να σπουδάσει οικονομικά-διοίκηση στα αγγλικά και να μην έχει το GMAT.
Σε ειδικές περιπτώσεις, βέβαια, αν πχ κανεις αίτηση στο Cambridge και προσκομίσεις δικό τους πτυχίο αγγλικών σαφώς και θα το δεχτούν, αλλά υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί. Δεν αρκεί να το έχεις, πρέπει να το έχεις και με βαθμό Α σε ορισμένα τμήματα.
Μπα, το 16 το βλέπω ελάχιστο. Και δεν τους ενδιαφέρει γενικώς το απολυτήριο μόνο. Τους ενδιαφέρουν κυρίως τα μαθήματα ειδικότητας που θα κληθείς να αντιμετωπίσεις στο πανεπιστήμιο. Ας πχ. πας Πολιτικών Μηχανικών δε νομίζω να τους απασχολεί και τόσο το 14 στα Αρχαία, αλλά τα περισσότερα πανεπιστήμια για οικονομικά στη Βρετανία που έχω ρωτήσει απαιτούν Μαθηματικά τουλάχιστον 18 μέσο όρο, δηλαδή τετράμηνα + Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αυτό που λες θα ήταν το λογικό. Και μάλλον συμβαίνει στα "καλά" πανεπιστήμια

University of Portsmouth
Εκεί μπήκε μια φίλη μου με απολυτήριο ~17, στο τμήμα φαρμακευτικής (στην ελλδα δεν κατάφερε να περάσει σε υψηλόβαθμη σχολή και ήταν τεχνολογική κατεύθυνση aka no χημεία και βιολογία)
Με τι κριτήρια πέρασε αυτη άραγε?
Ξερω και άλλες ανάλογες περιπτώσεις για νομικές κυριως, δεν ειναι η μοναδική αυτη.
Αυτα όμως πρέπει να ναι τπτ παρακμιακα πανεπιστήμια ξερωγω. Δεν έχω ιδέα τι παίζει εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάρα πολλά από τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, που η κατάσταση είναι ελεύθερο εμπόριο εδώ και χρόνια, από αυτά που πάνε Έλληνες και σπουδάζουν είναι κάτι τρώγλες που δεν φτάνουν ούτε στο επίπεδο του ΤΕΙ Κοζάνης. Ακούνε Αγγλία και νομίζουν ότι όλοι πάνε και σπουδάζουν σε καμιά Οξφόρδη. Δεν πάνε όλοι εκεί, η μαγκιά είναι να καταφέρεις να μπεις σε κάποιο από τα 15-20 πραγματικά καλά πανεπιστήμια όχι κάτι παρακμιακά σαν αυτά που περιμένουν να βγάλουν λεφτά στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες ανοίγοντας κάτι κακομοίρικα κολλέγια τύπου Deree. Έχει κάνει εκπομπή ο Τσίμας γι'αυτόν πριν χρόνια βέβαια και αναζήτησε κάτι πανεπιστήμια που σπουδάζουν όσοι φεύγουν απ'την Ελλάδα μετά την αποτυχία στις Πανελλήνιες και κατέληξε να ψάχνει γραφεία σε κάτι ημιόροφους ενός παρακμιακού προαστίου του Λονδίνου.
Αξίζει να πας, αλλά σε καλό όμως, όχι όπου να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πάρα πολλά από τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, που η κατάσταση είναι ελεύθερο εμπόριο εδώ και χρόνια, από αυτά που πάνε Έλληνες και σπουδάζουν είναι κάτι τρώγλες που δεν φτάνουν ούτε στο επίπεδο του ΤΕΙ Κοζάνης. Ακούνε Αγγλία και νομίζουν ότι όλοι πάνε και σπουδάζουν σε καμιά Οξφόρδη. Δεν πάνε όλοι εκεί, η μαγκιά είναι να καταφέρεις να μπεις σε κάποιο από τα 15-20 πραγματικά καλά πανεπιστήμια όχι κάτι παρακμιακά σαν αυτά που περιμένουν να βγάλουν λεφτά στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες ανοίγοντας κάτι κακομοίρικα κολλέγια τύπου Deree. Έχει κάνει εκπομπή ο Τσίμας γι'αυτόν πριν χρόνια βέβαια και αναζήτησε κάτι πανεπιστήμια που σπουδάζουν όσοι φεύγουν απ'την Ελλάδα μετά την αποτυχία στις Πανελλήνιες και κατέληξε να ψάχνει γραφεία σε κάτι ημιόροφους ενός παρακμιακού προαστίου του Λονδίνου.
Αξίζει να πας, αλλά σε καλό όμως, όχι όπου να ναι.
Θα συμφωνήσω με εσένα μόνο θα σταθώ στο Deree.
Κατά την γνώμη μου δεν είναι κακομοίρικο κολλέγιο,μέχρι κάποια χρόνια δηλαδή.
Θεωρούνταν από τα καλύτερα κολλέγια οικονομικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top