Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Όταν, όμως, σκάσει μύτη σε 40 χρόνια και κλαίει που θα βγει στη σύνταξη στα 75, μην έχει και παράπονο που θα του ρίχνουν δακρυγόνα τα ΜΑΤ.


ντάμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω καμία περιορισμένη αντίληψη, αλλά αν σαν έθνος θέλουμε να πάμε μπροστά οφείλουμε να ξεφύγουμε απ'την υποκουλτούρα του 25αρη χαροκαμμένου 10-χρόνια-ψάχνω-ώρε-μάνα-και-δε-βρισκω που κατά ένα περίεργο τρόπο, λεφτά για καφέ έχει πάντα.
-----------------------------------------
Δικαίωμα να κρίνω τους πάντες έχω, ούτως ή άλλως. Απλά σ'αυτη τη χώρα τυχαίνει να μιλάμε πολύ και να δουλεύουμε λίγο. Ναι, δυστυχώς έτσι είναι και για όσο δουλεύει ο μέσος Έλληνας ειλικρινά και πολλά έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...σπουδές στην Αγγλία.....beautiful....!
-----------------------------------------
Αν έχεις από πίσω ένα βλάκα να πληρώνει, κι εκεί τα ίδια θα κάνεις. Άσε, γιατί τα έχω δει με πολλούς. :D
Σημασία έχει να σπουδάζεις με τα λεφτά σου και να τα πονάς. Δεν είναι πράγμα αυτό να υπάρχουν 20 χρονών γομάρια που να μην έχουν δουλέψει ποτέ. Αυτό είναι αλητεία, δεν υπάρχει πρόφαση "σπουδάζω".


έλεος και εσυ 20 χρονών δεν το λες και γομάρι....θα βαρεθείς να δουλεύεις μια ζωή ας χαρούμε λίγο φοιτητική ζωή...(αν σε "παίρνει" πάντα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Επειδή τυγχάνει να είμαι ένα από τα γομάρια που δεν δουλεύουν αλλά σπουδάζουν μόνο, νομίζω ότι πρέπει να σου απαντήσω.

Αν έχεις από πίσω ένα βλάκα να πληρώνει, κι εκεί τα ίδια θα κάνεις. Άσε, γιατί τα έχω δει με πολλούς. :D
Σημασία έχει να σπουδάζεις με τα λεφτά σου και να τα πονάς. Δεν είναι πράγμα αυτό να υπάρχουν 20 χρονών γομάρια που να μην έχουν δουλέψει ποτέ. Αυτό είναι αλητεία, δεν υπάρχει πρόφαση "σπουδάζω".

Θεωρείς ότι είναι έυκολο να τελειώσει κάποιος μία απαιτητική σχολή τουλάχιστον ενώ παράλληλα δουλεύει?

Φίλε, συγγνώμη αλλά δεν ξέρεις τι λιώσιμο υπάρχει στο πανεπιστήμιο αν θες να λέγερσαι σοβαρός φοιτητής. Και δεν έννοω από θέμα διαβάσματος μόνο αλλά και από θέμα εργαστηρίων, τα οποία δεν είναι μονο μια ή δυο ώρες, έλεος. Για να μην μιλήσω για τις εβδομαδιαίες εργασίες (οι οποίες είναι προαιρετικές αλλά τι να κάνουμε δεν πάμε όλοι στο πανεπιστήμιο για να πιούμε καφέ) που πρέπει να παραδώσουμε.

Δεν ξέρω τι γινεται σε άλλες σχολές αλλά στη δική μου, αν δεν παρακολουθείς καθημερινά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις μάθημα ακόμα κ αν λιώσεις πανω απ το βιβλίο στην εξεταστική. Στο Α εξάμηνο 10 μέρες έλειψα, μπήκα στο αμφιθέατρο και δεν καταλάβαινα Χριστό.

Έξω από το χορό είναι εύκολο να λέμε πολλά τραγούδια (κι εσύ είσαι έξω απ το χορό αυτή τη στιγμή). Πήγαινε πρώτα φοιτητής και μετά τα λέμε.

Και μη μου πεις πως για τους περισσότερος φοιτητής=καφές. Έκανες μια απαράδεκτη γενικευση, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν είναι έτσι και το ξέρεις καλά.

Όταν, όμως, σκάσει μύτη σε 40 χρόνια και κλαίει που θα βγει στη σύνταξη στα 75, μην έχει και παράπονο που θα του ρίχνουν δακρυγόνα τα ΜΑΤ.

Αν είναι δυνατόν.

Εγώ ξέρω ότι η προηγούμενη γενιά έζησε καλύτερα απ'τους δικούς της γονείς γιατί δεν τους είχε από πίσω να τ'ακουμπάνε. Από κει και πέρα τι λες δεν ξέρω...

wtf?
Αυτές τις συγκρίσεις μπορω να τις ακούσω μόνο από τους παππούδες μου και αν. Δεν ξέρω αν είσαι φερέφωνο απόψεων κάποιων άλλων ή απλώς προσπαθείς να το παίξεις, πάντως οι απαιτήσεις σήμερα δεν ειναι αυτές που ήταν πριν 20 ή 30 χρόνια. Μάθε να μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Διαφορετικές οι ΤΟΤΕ συνθήκες, διαφορετικές οι σημερινες.


Σε ορισμένες (ανεπτυγμένες) χώρες που δουλεύουν απ'τα 16 θα έχουν όλο το δίκιο μαζί τους αν κατέβουν και σπάσουν τα πάντα για την ανεργία, την ακρίβεια και την εκμετάλλευση. Εδώ δεν έχουν καν το ηθικό δικαίωμα. Αν σερβίρεις καφεδάκι κούκλα μου τι μηνιάτικο περιμένεις να πάρεις; Τα...1200 του βασικού μισθού α λα ΣΥΡΙΖΑ;
Δεν δέχομαι υπονοούμενα για την γραφειάρα και την πληκτρολόγηση, γιατί αν κι έχω την πολυτέλεια, αν θέλω, να μου τ'ακουμπάνε σε οποιοδήποτε γεωγραφικό πλάτος κι αν πάω, εγώ ως φοιτητής θα δουλέψω.

Οπότε επανερχόμαστε: δεν είναι δυνατόν ένας ανειδίκευτος εργαζόμενος, χωρις πείρα να καλύψει επαρκώς τα εξοδα του. Κσι μη μου πεις να τα περιορίσει, αν εσύ είσαι Αθημαίος και έχεις την πολυτέλεια να σπουδάζεις στην πόλη σου μαγκιά σου. Εγώ όμως δεν είμαι και θέλω κάπου 450 ευρώ μονάχα για λογαριασμόυς, ενοίκιο, κοινόχρηστα κλπ...

Δεν έχω καμία περιορισμένη αντίληψη, αλλά αν σαν έθνος θέλουμε να πάμε μπροστά οφείλουμε να ξεφύγουμε απ'την υποκουλτούρα του 25αρη χαροκαμμένου 10-χρόνια-ψάχνω-ώρε-μάνα-και-δε-βρισκω που κατά ένα περίεργο τρόπο, λεφτά για καφέ έχει πάντα.

Μάλλον ούτε κ εσύ καταλαβαίνεις για τι μιλάς εν τέλει. Το να είσαι φοιτητης και να μην σπουδάζεις δεν σημαίνει απαραίτητα πως είσαι και τεμπέλης. Γι αυτό που λες, μαζί σου κ εγώ, απλώς να καταλάβεις πως το δεν δουλέυω σαν φοιτητής δεν συνεπάγεται πως δεν δουλεύω και αργότερα.

Δικαίωμα να κρίνω τους πάντες έχω, ούτως ή άλλως. Απλά σ'αυτη τη χώρα τυχαίνει να μιλάμε πολύ και να δουλεύουμε λίγο. Ναι, δυστυχώς έτσι είναι και για όσο δουλεύει ο μέσος Έλληνας ειλικρινά και πολλά έχει.

Από που κι ως που?

Δεν έχω να κληρονομήσω καμία επιχείρηση. Δεν δουλεύουν, συνήθως, οι λεχρίτες που έχουν. Εγώ δεν έχω. Απλά έχω τη δυνατότητα η οικογένειά μου να με τροφοδοτεί μέχρι να γίνω "μεγάλος, μπαμπάκα", στα 23 μου για να πάρω πτυχίο...

Άρα οι περισσότεροι φοιτητες έχουν να κληρονομήσουν επιχειρήσεις.

Όταν η οικογένεια σε πληρώνει σε μια πλήρως παραγωγική ηλικία (θεωρείσαι τουλάχιστον σκατόφλωρος αν σε κάποια χώρα του εξωτερικού πεις ότι τα έξοδα και τη στέγαση στα καλύπτει η μαμά και είσαι πάνω από 19), τότε έχει όλο το δικαίωμα, κατόπιν, να σου πει ότι δεν δικαιούσαι καμία ανεξαρτητοποίηση, πως να το κάνουμε. Όχι εκεί που γουστάρουμε εξεγερμένοι κι εκεί που μας βολεύει το πορτοφόλι του μπαμπά μέχρι τα 30.

Again, δεν μπορείς να συγκρίνεις χώρες όπως η Γαλλία ή το Βέλγιο, επειδή ακρειβώς δεν έχουν κανένα κοινό μ εμάς, παρ όλο που όντως συμβαίνει αυτό που λες. Δεν είναι δυνατόν ξαφνικά να γίνουμε όλοι ίδιοι έλεος.

Και κάτι γενικότερο: δεν έχεις κανένα δικάιωμα να χαρακτηρίζεις ως λεχρίτες, αλήτες, ουατέβερ όλους όσους δεν δουλεύουν. Λίγη κοσμιότητα δε βλάπτει που και που. Ωρες ώρες σε παραδέχομαι ρε miv, αλλά όταν παίρνεις αυτό το ύφος είσαι.....

Αυτά τα λίγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άστα, κι εγώ λεχρίτης αισθάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν ένας άνθρωπος πάει 23 χρονών και δεν έχει δουλέψει ποτέ σε ωράριο δε μπορεί να έχει την απαίτηση να παίρνει πάνω από 700 ευρώ. Ούτε βέβαια να βγει στη σύνταξη πριν τα 65. Είναι, όμως, έτσι, αραλίκι, συνδικαλισμός, αγώνες, παπαριές κι άγιος ο Θεός. Λες και η "γενιά των 700" κατάλαβε ποτέ τι σημαίνει δουλειά. Anyway...Το ότι η ζωή μαθαίνεται στο δρόμο κι όχι όταν σε πληρώνουν μέχρι τα 25 είναι διαχρονική αξία, δεν έχει καμία σχέση η εποχή.
Σίγουρα, πάντως, δεν λέω πάντα όσα κάθονται καλά στ'αυτιά, αυτό το ξέρω, οπότε γι'αυτό ίσως να σε κοντράρω αυτή τη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv;255327[B:
][/b]Όταν ένας άνθρωπος πάει 23 χρονών και δεν έχει δουλέψει ποτέ σε ωράριο δε μπορεί να έχει την απαίτηση να παίρνει πάνω από 700 ευρώ. Ούτε βέβαια να βγει στη σύνταξη πριν τα 65.Είναι, όμως, έτσι, αραλίκι, συνδικαλισμός, αγώνες, παπαριές κι άγιος ο Θεός. Λες και η "γενιά των 700" κατάλαβε ποτέ τι σημαίνει δουλειά. Anyway...Το ότι η ζωή μαθαίνεται στο δρόμο κι όχι όταν σε πληρώνουν μέχρι τα 25 είναι διαχρονική αξία, δεν έχει καμία σχέση η εποχή.
Σίγουρα, πάντως, δεν λέω πάντα όσα κάθονται καλά στ'αυτιά, αυτό το ξέρω, οπότε γι'αυτό ίσως να σε κοντράρω αυτή τη φορά.

Το να δουλέψεις ημιαπασχόληση σερβιτόρος ουτε θα σε βγάλει νωρίτερα στη σύνταξη, ουτε θα κανει 750 τα 700 ευρώ. Σου μιλάω πάντα γι αυτούς που χουν σκοπό να ακολουθήσουν κάτι πέρα από το σερβίρισμα(χωρίς να το υποτιμώ). Η μήπως εσύ σαν εργοδότης θα μετρήσδεις σαν προυπηρεσία τα 4-5 χρόνια που δούλεψε ο τάδε σαν σερβιτόρος στην οποιαδήποτε συνοικιακή καφετέρια?

Όσο για τη διαχρονική αξία που λες, δεν το αμφισβητώ, απλώς δεν είναι ωραίο να γενικέυεις και ξαφνικά να ισχύουν τα ίδια για όλους. Και αυτό γιατι σου επαναλαμβάνω, σε κάποιες σχολές τουλάχιστον είναι αδύνατον να συνδυαστούν, σωστά εργασία και σπουδές. Εκ των πραγμάτων κάποιο από τα δύο θα μείνει πίσω. Αν υπάρχουν άτομα που τα καταφέρνουν μπράβο τους. Εγώ τουλάψιστον όμως δεν γνωρίζω κάποιον.

Θεωρητικά μπορούμε να λέμε πολλά. Ας δουμε όμως τι γίνεται και στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και αυτό γιατι σου επαναλαμβάνω, σε κάποιες σχολές τουλάχιστον είναι αδύνατον να συνδυαστούν, σωστά εργασία και σπουδές. Εκ των πραγμάτων κάποιο από τα δύο θα μείνει πίσω. Αν υπάρχουν άτομα που τα καταφέρνουν μπράβο τους. Εγώ τουλάψιστον όμως δεν γνωρίζω κάποιον.
Επειδή εγώ όμως γνωρίζω,έχω να πω πως αν θέλεις κάτι και το προσπαθείς μπορείς να το καταφέρεις, Αν θες να περάσεις βρίσκεις ώρα και διαβάζεις. Ότι δουλειά και να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Επειδή εγώ όμως γνωρίζω,έχω να πω πως αν θέλεις κάτι και το προσπαθείς μπορείς να το καταφέρεις, Αν θες να περάσεις βρίσκεις ώρα και διαβάζεις. Ότι δουλειά και να κάνεις.


Τελικά στην Ελλάδα, είμαστε όλοι παντογνώστες. Και για πες μας εσύ που γνωρίζεις, τί γνωρίζεις αλήθεια, ή, μάλλον, αν υποθέτω καλά, τί έχεις ακούσει; Γιατί υπάρχουν πολλά παραδείγματα με τα οποία μπορώ να σου αποδείξω ότι λες επιεικώς μπούρδες. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι, αν θες κάτι, μπορείς να το συνδυάσεις με κάτι άλλο και να τα καταφέρεις. Σπουδές και εργασία όμως, δεν συνδυάζονται όσο εύκολα πιστεύετε μερικοί ότι μπορούν να συνυπάρξουν και μάλιστα, υπάρχουν αντικείμενα σπουδών, στα οποία αν επιλέξεις να εργαστείς παράλληλα, τότε ουσιαστικά βάζεις ταφόπλακα στις σπουδές. Όλα τ' άλλα είναι ιστορίες για λαϊκή κατανάλωση. Όπως είπε και η Αλέκα, έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τελικά στην Ελλάδα, είμαστε όλοι παντογνώστες. Και για πες μας εσύ που γνωρίζεις, τί γνωρίζεις αλήθεια, ή, μάλλον, αν υποθέτω καλά, τί έχεις ακούσει; Γιατί υπάρχουν πολλά παραδείγματα με τα οποία μπορώ να σου αποδείξω ότι λες επιεικώς μπούρδες. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι, αν θες κάτι, μπορείς να το συνδυάσεις με κάτι άλλο και να τα καταφέρεις. Σπουδές και εργασία όμως, δεν συνδυάζονται όσο εύκολα πιστεύετε μερικοί ότι μπορούν να συνυπάρξουν και μάλιστα, υπάρχουν αντικείμενα σπουδών, στα οποία αν επιλέξεις να εργαστείς παράλληλα, τότε ουσιαστικά βάζεις ταφόπλακα στις σπουδές. Όλα τ' άλλα είναι ιστορίες για λαϊκή κατανάλωση. Όπως είπε και η Αλέκα, έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέγονται.
Καλά δεν ξαναλέω την γνώμη μου. Συγγνώμη που σε έθιξα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε με έθιξες, και δε σου απαγόρευσα να λες την γνώμη σου, αλλά ισχύει το: όταν είσαι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λες. Είναι σπαστικό (κι εγώ το κάνω) μερικοί να παρουσιάζουν τα πράγματα τόσο εύκολα και απλοποιημένα και να λένε χαρακτηρισμούς για άτομα αβίαστα, γιατί έτσι τους κάπνισε.




ΥΓ. Κόμπλεξ ανωτερότητας λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Έγω απλά είπα ότι ξέρω άτομα τα όποια τα καταφέρνουν κι στα 2! Και συγκεκριμένα τον ξάδερφο μου. Είναι χημικό και παράλληλα σερβίρει! Και δεν ζει παντελώς ει βάρος των δικών του., Ακόμα και τις διακοπές μόνος του τις πληρώνει. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μα δε διαφωνώ μαζί σου, απλά λέω, ότι υπάρχουν αντικείμενα σπουδών που δεν συνδυάζονται.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν ένας άνθρωπος πάει 23 χρονών και δεν έχει δουλέψει ποτέ σε ωράριο δε μπορεί να έχει την απαίτηση να παίρνει πάνω από 700 ευρώ. Ούτε βέβαια να βγει στη σύνταξη πριν τα 65. Είναι, όμως, έτσι, αραλίκι, συνδικαλισμός, αγώνες, παπαριές κι άγιος ο Θεός. Λες και η "γενιά των 700" κατάλαβε ποτέ τι σημαίνει δουλειά. Anyway...Το ότι η ζωή μαθαίνεται στο δρόμο κι όχι όταν σε πληρώνουν μέχρι τα 25 είναι διαχρονική αξία, δεν έχει καμία σχέση η εποχή.
Σίγουρα, πάντως, δεν λέω πάντα όσα κάθονται καλά στ'αυτιά, αυτό το ξέρω, οπότε γι'αυτό ίσως να σε κοντράρω αυτή τη φορά.


Χμ δεν ειναι θεμα απαιτησης να παιρνει 700Ε καποιος, ειναι θεμα επιβιωσης. Εσυ μιβ εχεις μεινει μονος για μηνες να συντηρηθεις, να πληρωνεις ενοικια, λογαριασμους κτλ ωστε να δεις πως τα καταφερνεις με 700Ε? Μαλλον οχι. Ουτε φοιτητης δεν εχεις παει ακομα και μιλας λες και εχεις σπουδασει, δουλεψει και εισαι στη συνταξη τωρα. Ελεος. Η ζωη μαθαινεται στο δρομο ακριβως, εσυ εχεις βγει στο δρομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γομάρι κι εγώ.

Βασικά είναι ακριβώς όπως τα λέει η Αλέκα. Αν κάποιος θέλει να επιβιώσει αποκλειστικά απο το δικό του εισόδημα, θα πρέπει αναγκαστικά να δουλέψει σε θέση πλήρους απασχόλησης. 8 ώρες τη μέρα δηλαδή, 5 μέρες την εβδομάδα (λέμε τώρα, μπορεί και παραπάνω). Φυσικά ως ανειδίκευτος οπότε θα παίρνει 700 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Συνήθως είναι και μαύρα αυτά, ούτε ασφάλειες ούτε τίποτα, οπότε δεν έχεις καν απόδειξη οτι δούλευες για να μπορείς να το αναφέρεις ως προϋπηρεσία.

Δεν γίνεται να σπουδάσεις παράλληλα με τέτοια δουλειά υπο φυσιολογικές συνθήκες. Ο άνθρωπος χρειάζεται (εκτός απο ύπνο προφανώς) και ελεύθερο χρόνο να ασχοληθεί με τα πράγματα που του αρέσουν. Συμφοιτητές μου που δουλεύουν 4ωρο είναι περίπου 2 χρόνια πίσω στη σχολή και εξακολουθούν να χρειάζονται την υποστήριξη της οικογένειας γιατί με 300-400 ευρώ δεν ζεις. Υπολογίζουν να τελειώσουν στα 7-8 χρόνια, οπότε πολύ χοντρικά θα τους έχουν δώσει το ίδιο ποσό οι γονείς τους με κάποιον που δεν δουλεύει και τελειώνει στα 5 χρόνια κανονικά τη σχολή (σε πολυτεχνείο είμαι, εξ'ου και τα 5 χρόνια). Εκτός αυτού, πραγματικά πιστεύω οτι χωρίς παρακολούθηση των διαλέξεων δεν μπορείς να μάθεις σε βάθος το αντικείμενό σου. Οπότε τι έχουμε; Ένα παιδί που ναι μεν έχει αποκτήσει κάποια εμπειρία απο τη δουλειά, αλλά η οικογένειά του τελικά ξόδεψε πάνω-κάτω τα ίδια λεφτά για την ανώτατή εκπαίδευσή η οποία μάλιστα δεν ήταν και όσο καλή θα μπορούσε να είναι.

Μιλάμε πάντα για προπτυχιακές σπουδές έτσι; Σε μεταπτυχιακό επίπεδο κανονικά πληρώνεσαι για την έρευνα που κάνεις. Εδώ βέβαια οι μεταπτυχιακοί φοιτητές παίρνουν αστεία ποσά και είναι πραγματικά απο το πρωί μέχρι το βράδυ στη σχολή (τους βλέπω γιατί έχω κι εγώ τέτοιο ωράριο λόγω πτυχιακής). Αναγκαστικά τους στηρίζουν οι γονείς τους ακόμα. Άτομα 23-28 χρονών χοντρικά τα οποία δουλεύουν ουσιαστικά, αλλά δεν πληρώνονται.

Κανένας προπτυχιακός φοιτητής δεν θα έπρεπε να αναγκάζεται να δουλεύει για να τα βγάλει πέρα. Αν του περισσεύει χρόνος, σαφώς να δουλέψει, αλλά όταν σπουδάζεις προτεραιότητα (θα έπρεπε να) έχουν οι σπουδές και όχι η επιβίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
υπαρχουν πολλοι αξιολογοι επιστημονες που ειναι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων και διαπρεπουν και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο.Με την βοηθεια του γουγλη θα δεις πολλα ονοματα ελληνων που σπουδασαν στα ελληνικα πανεπιστημια και υστερα μπορει να συνεχισαν στο εξωτερικο...
δεν γινετε ενα ποσοστο φοιτητων που την ειδε καπως και δεν ασχολειται με πανεπιστημιο και κοιμαται ολη μερα να υποβαθμιζει το ρολο του ελληνικου πανεπιστημιου


εχμ...Ποιον από όλους να θυμηθώ?Τον Νανόπουλο, φυσικός ο οποίος διέπρεψε στο εξωτερικό και μόλις γύρισε ο άνθρωπος στην πατρίδα του θέλοντας να προσφέρει τις γνώσες του για ένα καλ΄θυτερο αύριο στον τομέο που μπορούσε τον έδιωξαν κλοτσιδόν?
Φυσικά και υπάρχουν άριστοι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων με ικανότητες που αξιοποιούνται το ζήτημα όμως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό.Είναι το αν μπορεί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα να προσφέρει σε έναν μαθητή που θέλει και μπορεί να εργαστεί και έχει δεξιότητες και μέλλον τα ίδια και τα τον καταρτίσει όπως θα 'εκανε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Σαφώς και έξω δεν είναι χαβαλές όπως δεν είναι ούτε εδώ για κάποιον ΣΟΒΑΡΟ φοιτητή.Βέβαια πάντα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο στο διάβασμα και ως γνωστόν αυτό το μέτρο είναι σχεδόν ανύπαρκτο έξω===>φοιτητική ζωή μηδεν εις το πηλίκο τις περισσότερες φορές αν και όλα μπορουν να γίνουν. Από την άλλη όση και να είναι η θέληση τουθ έλληνα φοιτητή οι καταλήψεις είναι σαφώς περισσότερες.Όμως νομίζω πως καλό΄θα είναι να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια δεν τα κάνει το κτίριο αλλά οι μαθητές.Οταν λοιπόν η πλειοψηφία των μαθητών είναι κακομαθημένα βλαμμένα χωρίς τρόπους που μόνη τους επιθυμία είναι η απόκτηση ενός ψωροπτυχίου με βάση όσο το δυνατόν χαμηλότερη, καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον ότι το πρόβλημα ΔΕΝ είναι το πανεπιστήμιο είναι η νοτροπία μας.Το καθαρά ελληνικό ρίχνω όλο το φταίξιμο στο δίπλα, προσπαθώ να ξεφύγω με όσο το δυνατόν λιγότερη ποινή, θέλω να την περνάω αραχτός και light και χέστηκα με όλη τη σημασία της λέξης για τον διπλανό μου.Εγω κι ο εαυτούολης μου κιαν αυτό το πετυχαίνω μέσω των καταλήψεων βουρ στον πατσά.Διαβάζω΄μόνο για τις Πανελλήνιες κι εκεί στο φροντ το σχολείο το χω γραμμένο, τους καθηγητές ποιος νοιάζεται?από τη στιγμή που εισάγομαι στην τριτοβάθμια με επιτυχία λέω ότι τώρα είναι όλα τέλεια έχω δέσει το γαιδαρό μου βάζω τα χέρια στις τσέπες παίρνω και τον φραπέ και σπάω και κανα τζάμι κάνω και ρημάδι κανα εργαστήριο πανεπιστημίου για να αποτελειώσω οποιοαδήποτε ενδεχόμενη προσπάθεια αναβάθμισης της Παιδείας,....Μην γελοιόμαστε...Το πρόβλημα είμαστε εμείς και μόνο εμείς.Η συμπεριφορά μας δεν αφήνει κανένα περιθώριο προόδου.Ο ρόλος της Πολιτείας είναι μεν σημαντικός αλλά εμείς έχουμε την μεγαλύτερη ευθ΄λυνη,Εμείς σπυδάζουμε κάνουμε χρήση των εγκαταστλασεων πάμε την ελλάδα μπροστά.Μένοντας πλεονεκτικά εγωιστικά όντα δεν άνουμε τίποτα.Απλά συνεχίζουμε τη ύπαρξη της κοινωνίας του κοννέ κοινώς γνωριμιών και παραδίδουμε το αύριο χειρότερο από το σήμερα κλαίγοντας τη μοίρα μας.


ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ..."ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ"

Μουρχεται να βάλω πραγματικά τα κλάματα μόνο που θυμαμαι το γράψιμο που φαγε ο καθηγητης φυσικής σήμερα που προσπαθούσε με όλη του την ψυχή να μας δώσει γνώση κι η τάξη να μην πω.Έπρεπε μονάχα τα δεις τη θλίψη στο βλέμμα του.Μπορεί να υπάρχουν χάλια και αδιάφοροι καθηγητές ακόμα ομως κιαυτοί που θέλουν στερούνται την ευκαιρία από τους μαθητές.Από το Λύκειο κιόλας και πιο νωρίς.Στο χέρι μας είναι....

συγνώμη για το μεγάλο κείμεο ένιωσα όμως την ανάγκη να πω κάποια πράγματα κατά τη γνώμη μου σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
εχμ...Ποιον από όλους να θυμηθώ?Τον Νανόπουλο, φυσικός ο οποίος διέπρεψε στο εξωτερικό και μόλις γύρισε ο άνθρωπος στην πατρίδα του θέλοντας να προσφέρει τις γνώσες του για ένα καλ΄θυτερο αύριο στον τομέο που μπορούσε τον έδιωξαν κλοτσιδόν?
Φυσικά και υπάρχουν άριστοι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων με ικανότητες που αξιοποιούνται το ζήτημα όμως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό.Είναι το αν μπορεί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα να προσφέρει σε έναν μαθητή που θέλει και μπορεί να εργαστεί και έχει δεξιότητες και μέλλον τα ίδια και τα τον καταρτίσει όπως θα 'εκανε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Σαφώς και έξω δεν είναι χαβαλές όπως δεν είναι ούτε εδώ για κάποιον ΣΟΒΑΡΟ φοιτητή.Βέβαια πάντα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο στο διάβασμα και ως γνωστόν αυτό το μέτρο είναι σχεδόν ανύπαρκτο έξω===>φοιτητική ζωή μηδεν εις το πηλίκο τις περισσότερες φορές αν και όλα μπορουν να γίνουν. Από την άλλη όση και να είναι η θέληση τουθ έλληνα φοιτητή οι καταλήψεις είναι σαφώς περισσότερες.Όμως νομίζω πως καλό΄θα είναι να λάβουμε υπόψη μας το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια δεν τα κάνει το κτίριο αλλά οι μαθητές.Οταν λοιπόν η πλειοψηφία των μαθητών είναι κακομαθημένα βλαμμένα χωρίς τρόπους που μόνη τους επιθυμία είναι η απόκτηση ενός ψωροπτυχίου με βάση όσο το δυνατόν χαμηλότερη, καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον ότι το πρόβλημα ΔΕΝ είναι το πανεπιστήμιο είναι η νοτροπία μας.Το καθαρά ελληνικό ρίχνω όλο το φταίξιμο στο δίπλα, προσπαθώ να ξεφύγω με όσο το δυνατόν λιγότερη ποινή, θέλω να την περνάω αραχτός και light και χέστηκα με όλη τη σημασία της λέξης για τον διπλανό μου.Εγω κι ο εαυτούολης μου κιαν αυτό το πετυχαίνω μέσω των καταλήψεων βουρ στον πατσά.Διαβάζω΄μόνο για τις Πανελλήνιες κι εκεί στο φροντ το σχολείο το χω γραμμένο, τους καθηγητές ποιος νοιάζεται?από τη στιγμή που εισάγομαι στην τριτοβάθμια με επιτυχία λέω ότι τώρα είναι όλα τέλεια έχω δέσει το γαιδαρό μου βάζω τα χέρια στις τσέπες παίρνω και τον φραπέ και σπάω και κανα τζάμι κάνω και ρημάδι κανα εργαστήριο πανεπιστημίου για να αποτελειώσω οποιοαδήποτε ενδεχόμενη προσπάθεια αναβάθμισης της Παιδείας,....Μην γελοιόμαστε...Το πρόβλημα είμαστε εμείς και μόνο εμείς.Η συμπεριφορά μας δεν αφήνει κανένα περιθώριο προόδου.Ο ρόλος της Πολιτείας είναι μεν σημαντικός αλλά εμείς έχουμε την μεγαλύτερη ευθ΄λυνη,Εμείς σπυδάζουμε κάνουμε χρήση των εγκαταστλασεων πάμε την ελλάδα μπροστά.Μένοντας πλεονεκτικά εγωιστικά όντα δεν άνουμε τίποτα.Απλά συνεχίζουμε τη ύπαρξη της κοινωνίας του κοννέ κοινώς γνωριμιών και παραδίδουμε το αύριο χειρότερο από το σήμερα κλαίγοντας τη μοίρα μας.


ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ..."ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ"

Μουρχεται να βάλω πραγματικά τα κλάματα μόνο που θυμαμαι το γράψιμο που φαγε ο καθηγητης φυσικής σήμερα που προσπαθούσε με όλη του την ψυχή να μας δώσει γνώση κι η τάξη να μην πω.Έπρεπε μονάχα τα δεις τη θλίψη στο βλέμμα του.Μπορεί να υπάρχουν χάλια και αδιάφοροι καθηγητές ακόμα ομως κιαυτοί που θέλουν στερούνται την ευκαιρία από τους μαθητές.Από το Λύκειο κιόλας και πιο νωρίς.Στο χέρι μας είναι....

συγνώμη για το μεγάλο κείμεο ένιωσα όμως την ανάγκη να πω κάποια πράγματα κατά τη γνώμη μου σωστά...

Καθόλου συγγνώμη μη ζητάς, τα μεγάλα κείμενα χωράνε περισσότερες σκέψεις:D.

Για τη θλίψη που λες στα μάτια του καθηγητή... Δε φαντάζεσαι πόσο με νευριάζουν οι συμμαθητές μου, όταν γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια αυτά που λένε οι καθηγητές στο σχολείο... Νομίζουν ότι το φροντιστήριο είναι πανάκεια, και τελικά είναι αυτοί που όταν τους ρωτάς τί λέμε μέσα στην τάξη, σε κοιτάνε σαν να είσαι από άλλο κόσμο...

Συμφωνώ μαζί σου, πάντως:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Είμαι στην διαδικασία να πάω να σπουδάσω στην Αυστρία και πρέπει να συμπληρώσω ένα βιογραφικό λένε. Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρω μια φόρμα για να συμπληρώσω σχετική με τα πανεπιστήμια?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιδια οι εξ αποστασεως σπουδες τι ακριβως ειναι;Ειναι κανονικα τα πτυχια που δινουν;Αν κανεις ξερει λεπτομερειες για αυτου του ειδους τις σπουδες ας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Είμαι στην διαδικασία να πάω να σπουδάσω στην Αυστρία και πρέπει να συμπληρώσω ένα βιογραφικό λένε. Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρω μια φόρμα για να συμπληρώσω σχετική με τα πανεπιστήμια?:)

Δες αυτά

https://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europasss+Documents/Europass+CV.csp
https://www.cvtips.com/


Γενικά λες πράγματα για τον εαυτό σου, γράφεις συνοπτικά και με σαφήνεια, κατά προτίμηση να μην ξεπερνάει τις δυο σελίδες. Γράφεις γενικά Στοιχεία επικοινωνίας, στοιχεία εκπαίδευσης (βαθμός απωλητηρίου - αν δεν έχεις γράψε τον αναμενόμενο - και περίοδοι σπουδών), πτυχία αγγλικών ή άλλης ξένης γλώσσας, πτυχία/διπλώματα απο άλλες δραστηριότητες, πχ μουσικής, άλλες δραστηριότητες στις οποίες συμμετέχεις (πχ σκάκι) καθώς και αξιοσημείωτα πράγματα για τη ζωή σου, πχ αν έχεις κάποιο χρόνο προεργασίας κάπου, αν έχεις συμμετάσχει σε οργανώσεις εκδρομών ή οτιδήποτε άλλο θεωρείς αξιοσημείωτο.

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις απο γνωστούς σου να σου δώσουν το βιογραφικό τους να πάρεις ιδέες.

Αν το πανεπηστήμιο που θες να σπουδάσεις έχει site, παίζει και να βρείς template ωστε να συμπληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top