Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Ιxristina

Νεοφερμένος

Η Ιxristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ακομα κανεις??

please οτιδοιποτε γνωριζετε θ ηταν χρησιμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Για αγγλια ενδιαφερεσαι να φανταστω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στο εξωτερικό φοιτητική ζωή =διάβασμα. Αγγλία βγαίνει 2-3 χιλιάδες ευρώ παραπάνω από ότι θα σου βγει Ελλάδα με δίδακτρα και τα πάντα μέσα αλλά πρέπει να κάνεις αίτηση πολύ νωρίς για τα καλά.
Αμερική να σου πω τι χρειάζεται φραγκα πολλά πολλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μπορεις να ψάξεις και τα παν/μια στην Γαλλία όπου υπάρχουν αρκετά καλά δημόσια η αν αντέχει η τσέπη των γονίων σου να πας στην ecole polytechnique (ελπίζω να το έγραψα σωστά) στην οποία πάει η μαθητική ελίτ. Από εκεί έχεις σίγουρη αποκατάσταση στο μέλλον σε πολύ καλές θέσεις, σε ενημερώνω ακόμα ότι ο φόρτος εργασίας στην εκολ πολυτεκνικ είναι τεράστιος και τα γαλλάκια που θέλουν να φοιτήσουν εκεί κάνουν ένα προπαρασκευαστικό έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Ιxristina

Νεοφερμένος

Η Ιxristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Some hlp please.........

Πρωτα απο ολα να διευκρινησω οτι ενδιαφερομαι για αγγλια η αμερικη
(λογω της γλωσσας)και σε σχολες υψηλων απαιτησεων(σκεφτομαι για ιατρικη)...Ξερω οτι ειναι δυσκολο ν μπω στα κορυφαια πανεπηστημια(harvard,cambridge κτλ)αλλα θε θελα ν τ προσπαθησω...:iagree:

Επισης νομιζω οτι τ παν/πηστημια της αγγλιας ειναι δημοσια και εχουν μικρο ποσο για τα διδακτρα..Ισχυει?/

Ακομα τι skills χρειαζονται κ που θα μπορουσα να βρω επιπλεον πληροφοριες(εκτος απο τα sites τν πανεπηστημιων)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
αν θελεις να παρεις ενα καλυτερο πτυχιο κ να εχεις περισσοτερες ευκαιριες τοτε καλυτερα εξωτερικο.......δεν ξερω την αναλογια χρηματων σε σχεση με την ελλαδα αλλα οσα κ να ειναι τα διαθετεις για το μελλον σου.....τουλαχιστον θα λες οτι εχεις κανει κατι στην ζωη σου.....παντως να ξερεις στο εξωτερικο δεν υπαρχει η σιγουρια κ η λουφα του δημοσιου της ελλαδας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και το ίδιο ισχύει και για την φοιτητική ζωή...Εκεί διαβάζεις,δεν πίνεις όλη μέρα φραπέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν έχεις από πίσω ένα βλάκα να πληρώνει, κι εκεί τα ίδια θα κάνεις. Άσε, γιατί τα έχω δει με πολλούς. :D
Σημασία έχει να σπουδάζεις με τα λεφτά σου και να τα πονάς. Δεν είναι πράγμα αυτό να υπάρχουν 20 χρονών γομάρια που να μην έχουν δουλέψει ποτέ. Αυτό είναι αλητεία, δεν υπάρχει πρόφαση "σπουδάζω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι έχουν την δυνατότητα να σπουδάζουν και τα έξοδα να τα καλύπτει η οικογένεια καλό θα ήταν να το κάνουν.Χιλιάδες φοιτητές πιάνουν μια δουλειά,γλυκαίνονται από τον πρώτο μισθό και παρατάνε τη σχολή(γιατί η σχολή θέλει και διάβασμα για να τελειώσει) και μένουν μια ζωή σε μια δουλειά που έπιασαν από ανάγκη.
Όσοι βέβαια δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα και πρέπει να δουλέψουν για να ζήσουν καλό θα ήταν να μην ξεχάσουν τον σκόπο τους που πάνω απ'όλα είναι η σχολή.
Τα 20 χρονών παιδιά που δεν έχουν δουλέψει ποτέ δεν είναι ούτε γομάρια ούτε αλήτες.Αυτός που πληρώνει δεν είναι βλάκας.Τα λεφτά που θα πάρουν φοιτητές που είναι ανειδίκευτοι και δουλέυουν πχ, ως σερβιτόροι δεν φτάνουν για να καλύψουν τα έξοδα(ενοίκιο,νερό,τηλέφωνο,κοινόχρηστα,προσωπική διασκέδαση,ρεύμα κτλ κτλ)
Η οικογένεια πρέπει να έχει μεριμνήσει για τις σπουδές των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν, όμως, σκάσει μύτη σε 40 χρόνια και κλαίει που θα βγει στη σύνταξη στα 75, μην έχει και παράπονο που θα του ρίχνουν δακρυγόνα τα ΜΑΤ.
Τουλάχιστον αυτοί που φωνάζουν τώρα για συντάξεις δουλεύουν απ'τα 15 τους, δεν κάθονταν στις καφετέριες των σχολών περιμένοντας τον εργοδότη να έρθει να τους βρει...
-----------------------------------------
Όταν η οικογένεια σε πληρώνει σε μια πλήρως παραγωγική ηλικία (θεωρείσαι τουλάχιστον σκατόφλωρος αν σε κάποια χώρα του εξωτερικού πεις ότι τα έξοδα και τη στέγαση στα καλύπτει η μαμά και είσαι πάνω από 19), τότε έχει όλο το δικαίωμα, κατόπιν, να σου πει ότι δεν δικαιούσαι καμία ανεξαρτητοποίηση, πως να το κάνουμε. Όχι εκεί που γουστάρουμε εξεγερμένοι κι εκεί που μας βολεύει το πορτοφόλι του μπαμπά μέχρι τα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δουλειά και σπουδές δεν συνδιάζονται τόσο εύκολα όσο μπορεί να το φαντάζεσαι.Το να μη δουλεύει κάποιος στα 19 δεν σημαίνει ότι είναι φλώρος ή ότι άλλο προανέφερες.
Άμα έχει το αφεντικό πάνω από το κεφάλι από τα 19 και του λέει δεν με νοιάζει αν έχεις εξεταστική,δεν με νοιάζει εκείνο και το άλλο,εγώ σε πληρώνω για να δουλέψεις τότε θα είναι χειρότερα.Θα χάσει τη σχολή ,που ο υποτιθέμενος βλάκας πατέρας πλήρωσε τόσα και τόσα ,για να καταφέρει το παιδί να μπει.Τόσα φροντιστήρια-τόσα βιβλία-τόσα λεφτά.Πεταμένα λεφτά.Και τι θα πρωτοπρολάβει να πληρώσει δηλαδή το παιδί?Ε δεν είναι όλοι οι φοιτητές που στηρίζονται οικονομικά από την οικογένεια μέχρι να τελειώσουν και να πιάσουν δουλειά φλώροι γομάρια και αλήτες.
Τόσο διάβασμα και τόση κούραση,ε όχι και στη βιοπάλη με το που τελειώσουν.
Οι γονείς παλεύουν για να έχουν τα παιδιά μια καλύτερη ζωή από τι δική τους και αυτή η ζωή προυποθέτει μόρφωση,εξειδίκευση.Για να πετύχεις κάτι πρέπει και να προσηλωθείς σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι η προηγούμενη γενιά έζησε καλύτερα απ'τους δικούς της γονείς γιατί δεν τους είχε από πίσω να τ'ακουμπάνε. Από κει και πέρα τι λες δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει.Όλα τα παιδιά που δεν δουλεύουν από τα 19 ή τα 15 όπως έκαναν οι παλιοί θα βγούνε άχρηστα τώρα.Τι να πει κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι βιοπάλη να πας να σερβίρεις καφέδες, έλεος, τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σου δίνουν ένα μηνιάτικο μικρό και να παλεύεις να τα βγάλεις πέρα με όλα τα έξοδα σε μια κοινωνία ακρίβειας και συγχρόνως να έχεις το διάβασμα είναι βιοπάλη.
Και όσο για το σερβίρισμα του καφέ είναι κι αυτό μια κούραση μικρότερη από αυτή του εργάτη και μεγαλύτερη από αυτή που έχει κάποιος που κάθεται στη γραφειάρα του και πληκτρολογεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ορισμένες (ανεπτυγμένες) χώρες που δουλεύουν απ'τα 16 θα έχουν όλο το δίκιο μαζί τους αν κατέβουν και σπάσουν τα πάντα για την ανεργία, την ακρίβεια και την εκμετάλλευση. Εδώ δεν έχουν καν το ηθικό δικαίωμα. Αν σερβίρεις καφεδάκι κούκλα μου τι μηνιάτικο περιμένεις να πάρεις; Τα...1200 του βασικού μισθού α λα ΣΥΡΙΖΑ;
Δεν δέχομαι υπονοούμενα για την γραφειάρα και την πληκτρολόγηση, γιατί αν κι έχω την πολυτέλεια, αν θέλω, να μου τ'ακουμπάνε σε οποιοδήποτε γεωγραφικό πλάτος κι αν πάω, εγώ ως φοιτητής θα δουλέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επομένως με το μηνιάτικο που παίρνει ένας σερβιτόρος-φοιτητής δεν τα βγάζει πέρα όπως είπα και αρχικά.Δεν μπορείς όμως να προσβάλλεις κάθε φοιτητή που δεν δουλεύει.

Δεν ήταν υποννούμενο αλλά έπρεπε να βρω μια δουλειά που δεν έχει και μεγάλη κούραση.Εξάλλου δεν ήξερα για τις επιχειρήσεις που μπορεί να έχεις κληρονομήσει.

Τώρα αν εσύ αν και έχεις τις επιχειρήσεις έτοιμες αλλά θες να δουλέψεις για να σε πούμε μάγκα και σωστό ανεξαρτητοποιημένο πολίτη δεν με απασχολεί και πολύ.
Είτε δουλέψεις είτε όχι εμένα ο ύπνος δεν θα μου κοπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω να κληρονομήσω καμία επιχείρηση. Δεν δουλεύουν, συνήθως, οι λεχρίτες που έχουν. Εγώ δεν έχω. Απλά έχω τη δυνατότητα η οικογένειά μου να με τροφοδοτεί μέχρι να γίνω "μεγάλος, μπαμπάκα", στα 23 μου για να πάρω πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλεις να δουλέψεις ενώ έχεις την οικονομική δυνατότητα να μην το κάνεις?Συγχαρητήρια αφού αυτό θες να ακούσεις.
Άσε όμως στην ησυχία τους, τους φοιτητές που δεν δουλεύουν γιατί δεν έχεις δικαίωμα να τους κρίνει και να τους προσδίδεις διάφορες ονομασίες με βάση τις δικές σου περιορισμένες αντιλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top