Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
μη λετε πλειοψηφιες και μειοψηφιες βρε παιδια...τους μετρησατε και σας βγηκαν τα ποσοστα?αμα ακουτε απο ξαδερφια σκυλια γατια οτι ενας δεν δεχθηκε να κανει αναβαθμολογηση και οτι ειπε το και το σημαινει οτι η πλειοψηφια ειναι για πεταμα?μην λεμε ανυποστατα πραγματα.
Δεν είπα τίποτα τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Στη πλειοψηφία πάντως είναι για φτύσιμο
Γιατι? Ιδιαιτερα μερικοι (Μπαμπινιωτης κλπ) ειναι εξαιρετοι επιστημονες.
Οτι η οργανωση στα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τζι τι πι τι ει αυτο ειναι γνωστο.
Δεν πρεπει βασει αυτου ουτε να αξιολογουμε τους πανεπιστημιακους και την υλικοτεχνικη υποδομη των πανεπιστημιων που πιστευω ειναι αρκετα επαρκεις
-----------------------------------------
Και γιατι να πας εξω εχοντας ολα αυτα τα μειονεκτηματα και αφου γυρισεις θα χεις ουσιαστικα τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν Ελληνα αποφοιτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
γιατι ανεφερα εγω το ονομα σου?:D

Σωστή,νυστάζω και είμαι αλλού,άλλο κατάλαβα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
SoZi όντως ίσως να πρόκειται περί υπεργενικεύσεως...

Πάντως εγώ εμμένω στο ότι το ελληνικό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης(και δευτεροβάθμιας) "μπάζει" γενικότερα...
Στο εξωτερικό τα παιδιά δεν πιέζονται στους δικούς μας "βάρβαρους" ρυθμούς των πανελληνίων, ούτε κάνουν ολοκληρώματα (ένα απλό παράδειγμα φέρνω) στην Γενική Υποχρεωτική Εκπαίδευση...Όποιος ενδιαφέρεται για ένα αντικείμενο διαλέγει το αντίστοιχο πανεπιστήμιο και εμβαθύνει εκεί...
Η πίεση αυτή των Ελλήνων μαθητών είναι και ο κύριος λόγος που σαν φοιτητές, μόνη ασχολία των περισσοτέρων είναι η "φραπεδιά" και όλα τα συναφή...Αλλά δεν φταίνε σαφώς αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Alexgreen, στο θέμα που λες έχεις άδικο, δεν υπάρχει πλειοψηφία-μειοψηφία. Ειδικά τα τελευταία χρόνια το επιστημονικό προσωπικό έχει ανέβει πολλά επίπεδα. Κι ανέκαθεν ήταν βέβαια. Το πρόβλημα στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τελείως άλλο, δεν έχει να κάνει με τους καθηγητές, μη λέμε ότι θέλουμε.
Επίσης, σου ξαναλέω ότι ειδικά στη Βρετανία η σειρά GSCE-A Levels όχι μόνο είναι λιγότερο πιεστικό απ'τις Πανελλήνιες, αλλά είναι πλήρως κατευθυνσιοποιημένο και έχει διάρκεια πίεσης κάπου 2-3 χρόνια, όχι 1. Και στον τομέα των Μαθηματικών κάνουν ολοκληρώματα...Άλλωστε στο επίπεδο της Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου τα ολοκληρώματα δεν είναι κάτι το τρελό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ALFISTI: ναι το απολυτήριο λυκείου μετράει για να περάσεις σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Τα μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (συγκεκριμένα της Αγγλίας πχ. oxford, cambridge, imperial κτλ. θέλουν οποσδήποτε απολυτήριο με 19. Ωστόσο πολύ καλά πανεπιστήμια όπως bristol,york και πολλά άλλα θα σε δεχτούν σίγουρα αν εχείς το απολυτήριο λυκείου με τόσο καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πρώτ' απ' όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους παιδιά για τη συμμετοχή σας...:thanks:
Miv εγώ είδα το θέμα συνολικά...Και θα σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ: Έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, παιδιά καταφεύγουν στα φροντιστήρια τουλάχιστον στα δύο τελευταία χρόνια του Λυκείου (δεν αρνούμαι πως υπάρχουν και εξαιρέσεις (και μάλιστα λαμπρότατες), αλλά πολλοί το κάνουν...). Αυτό είναι ευρέως γνωστό στους κύκλους των καθηγητών και έτσι πολλές φορές υπάρχει ένας εκνευριστικός καθησυχασμός από μέρους τους του είδους:"ε...τι πειράζει κι αν κάνω λίγο χαβαλέ μωρέ, αφού τα μαθαίνουν στα φροντιστήρια..."( τον χαρακτηρίζω εκνευριστικό, διότι ήμουν στη δυσάρεστη θέση να το ζήσω σε δύο μαθήματα φέτος (Φυσική κ Μαθηματικά, τα οποία με ενδιαφέρουν πολύ), οπότε απογοητεύτηκα γενικότερα). Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό σε άλλες πόλεις πάντως στη Ξάνθη έχει γίνει κανόνας...! Αυτά όσον αφορά τη δευτεροβάθμια...

Στα πανεπιστήμια δε, όπως αναίρεσα και πριν, ίσως το "πλειοψηφία" να πρόκειται περί υπεργενικεύσεως, όπως επίσης προανέφερα...Ζητώ συγνώμη πάντως...
Δεν μπορείς να αρνηθείς,όμως, ότι γενικότερα κάτι φταίει...Ίσως εγώ να το καταλαβαίνω έτσι... Και στην οικογένεια μου, αλλά και γενικότερα από φίλους των αδελφών μου και από τους ίδιους (ο ένας τελείωσε Οδοντιατρική και ο άλλος Οικονομικά), δεν ακούω και τα καλύτερα λόγια για τα πανεπιστήμια...Πρώτα πρώτα οι καταλήψεις, των οποία τα αίτια σαφώς και τις δικαιολογούν εν μέρει, αλλά η συχνότητα τους είναι αδικαιολόγητη...Μετά έχω ακούσει και κάτι (ακραίο μεν αλλά πραγματικό) ότι πήγαιναν σε μαθήματα, υπερβολικά πολλές φορές, και ο καθηγητής απλούστατα (!) δεν ήταν εκεί!...

Όσον αφορά τώρα για το πρόγραμμα σπουδών σε άλλες χώρες, το βασικό προτέρημα του είναι στην οργάνωση, πιστεύω, η οποία παίζει σπουδαίο ρόλο και ειδικά σε ένα τόσο μεγάλης βαρύτητας θεσμό όπως η εκπαίδευση... Και για να μην λέμε όλα τα αρνητικά του δικού μας πάντως, ειδικά στην Αγγλία (το λέω επειδή είχα φιλοξενήσει ένα παιδί πέρσι) δεν έχουν σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο εμείς αυτό που λέμε γενική (καθολική) παιδεία, δήλαδή διευρημένη γνώση και ικανότητα κρίσης σε πολιτικά,θρησκευτικά κ.ο.κ. θέματα...Και αυτό κυρίως γιατί δεν συνεχίζουν τα γενικά μαθήματα (Θρησκευτικά ή κάτι αντίστοιχο του Δικαίου που έχουμε εμείς) Εδώ τον είχε ρωτήσει ο αδερφός μου σε μια συζήτηση πως αντιλαμβάνεται αυτός το θέμα της εκκλησίας στη χώρα του και κοιτούσε σα χάνος...Ωστόσο, μπορεί να έπεσα και σε περίπτωση, τι να πώ... :D Έχω ακούσει παρόμοιες καταστάσεις και από άτομα που σπούδασαν Αγγλία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κατ'αρχήν το βρισκώ εξαιρετικά ανόητο το να σχολιάζουν καποίοι απο το forum ,των οποίων τα ονόματα δεν θα αναφέρω, τα Βρετανικά πανεπιστήμια χώρις να έχουν καμία ιδέα απολύτως για το θέμα.
(1) για όσο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο μιλάμε τόσα λίγοτερα χρήματα αυτό το πανεπιστήμιο απαιτεί εαν θέλετε να ξέρετε
(2) επίσης δεν κατανοώ τα σχόλια που λένε μερικοί οτι δηλαδή για να μπαί και να τα βγαλει κανείς πέρα σε ένα βρετανικό πανεπιστήμιο είναι δυσκολότερο από τις πανελλήνιες. Αυτό δεν ισχύει δεν είναι δυσκολότερα από τις πανελλήνιες απλά εκεί μπορεί να περάσει μόνο όποιος πραγματικά τοπ αξίζει
(3)όντως είναι αλήθεια ότι το "ελληνικό κράτος" δεν αναγνωρίζει τα διπλώματα από ξένα πανεπιστήμια για αυτόν τον λόγο θα ήταν καλό όποιος αποφασίζει να σπουδάσει έξω να σκεφτεί σοβαρά την πιθανότητα να παραμείνει στο εξωτερικό και να εργαστεί εκεί . ζητώ συγνώμη εάν κάποια από τα παραπάνω σχόλια είναι λίγο προσβλητικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tezaou

Νεοφερμένος

Ο Tezaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ALFISTI: ναι το απολυτήριο λυκείου μετράει για να περάσεις σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Τα μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού (συγκεκριμένα της Αγγλίας πχ. oxford, cambridge, imperial κτλ. θέλουν οποσδήποτε απολυτήριο με 19. Ωστόσο πολύ καλά πανεπιστήμια όπως bristol,york και πολλά άλλα θα σε δεχτούν σίγουρα αν εχείς το απολυτήριο λυκείου με τόσο καλό βαθμό.
Τα περισσότερα ΚΑΛΑ πανεπιστήμια της Αγγλίας θέλουν γύρω στο 17-18 απολυτήριο.Βέβαια η αποδοχή σε ένα απο αυτά εξαρτάται και από το λεγόμενο recommendation letter που θα στείλεις(το οποίο το γράφει κατα προτίμηση κάποιος καθηγητής ο οποίος είναι άμεσα συσχετιζόμενος με το θέμα το οποίο θέλεις να σπουδάσεις). Επίσης τεράστια βαρύτητα έχει και το personal letter το οποίο πρεπει κάποιος να στείλει και ουσιαστικά είναι οι προσωπικοί λόγοι του καθενός ως προς την επιθυμία του να σπουδάσει αυτό που θέλει να σπουδάσει και φυσικά μέσα σε αυτό πρέπει να αναφέρεται και οποιαδήποτε γνώση υπάρχει γύρω από θέμα που ενδιαφέρει τον υποψήφιο(να περιλαμβάνονται όμως και διάφορες άλλες ασχολίες που μπορεί να υπάρχουν γιατί οι Άγγλοι θέλουν ανοιχτόμυαλους φοιτητές).

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ζητηθεί από τον ενδιαφερόμενο να προσέλθει για ένα interview και στο οποίο τις περισσότερες φορές μολις λήξει γνωρίζεις αν θα σε δεχθούν ή όχι.

Να τονίσω επίσης οτι ΔΕΝ γίνεται να κάνει κάποιος αίτηση ταυτόχρονα και στο πανεπιστήμιο του Cambridge και στο Oxford ΕΚΤΟΣ και αν είναι ήδη πτυχιούχος.

Κάτι εξίσου σημαντικό είναι οτι τα 2 αυτά πανεπιστήμια πολλές φορές ζητούν από τους υποψηφίους να δώσουν ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ εξετάσεις ώστε να γίνει ουσιαστικά "κοσκίνισμα".

Σαν μια συμβουλή απο κάποιον που σπούδασε στο πανεπιστήμιο του LSE(London School of Economics) να μην σκοπεύσετε για 2ης και 3ης τάξης σχολών στην Αγγλία διότι ύστερα απο εμπειρίες γνωστών και φίλων μπορεί να τα βρείτε σχετικά "σκούρα" στην αναγνώριση των πτυχίων σας στην Ελλάδα(γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα γυρίσεις ή όχι).

Με ευχές για τις καλύτερες επιτυχίες στην ζωή και ελπίζω να βοήθησα εστω κ λίγο. :):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αυτη τη διάταξη δεν τη γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Τεσπα θα το ψάξω.
Νομιζω οτι κατι βρηκα.Στην αιτηση που μας δωσαν να συμπληρωσουμε στο σχολειο, στις οδηγιες αναφερει αυτο:
Δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριως αλλα νομιζω οτι ειναι σχετικο.Μπορει να αναφερει και κατι αλλο παρακατω αλλα βαριεμαι να το διαβασω ολο(6 σελιδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άκυρο ολόκληρο το ποστ, με το συμπάθειο.
1) Κάνεις λάθος, τα προπτυχιακά προγράμματα όλων των πανεπιστημίων δημοσίου χαρακτήρα της Αγγλίας (όχι ακριβώς δημόσια) έχουν κόστος 3500 λίρες περίπου το χρόνο για τους πολίτες της ΕΕ. Είναι άστοχο να λέμε "βρετανικά", γιατί στη Σκωτία και την Ιρλανδία ισχύουν άλλα.
2) Είναι αρκετά δυσκολότερα, τουλάχιστον στον τομέα των κλασικών/θεωρητικών σπουδών ήδη από το επίπεδο A levels, δηλαδή πριν την είσοδο στο πανεπιστήμιο. Τυχαίνει να γνωρίζω και να μιλάω με παιδιά που είναι τώρα σε αυτό το επίπεδο.
3) Ποιος σου είπε ότι το ελληνικό κράτος δεν αναγνωρίζει πτυχία της Ευρωπαικής Ένωσης; Απλά δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς γίνεται στην πρόσληψη στο Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris19

Νεοφερμένος

Ο dimitris19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλήσπέρα.Να σας ρωτήσω κατι?Σκέφτεται κανείς από εσάς για εξωτερικό?Εγώ σκέφτομαι...:)
παιδια εγω σκεφτομαι για νομικη στο εξωτερικο
τι μου προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris19

Νεοφερμένος

Ο dimitris19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα το οποίο με αποσχολεί ιδιαίτερα όσο πλησιάζω προς το τέλος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...
Έχω ακούσει πως στα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται πολύ καλύτερη και σοβαρότερη δουλειά απ' ότι στη χώρα μας, τόσο σε επίπεδο ποιότητας μαθήματος (καθηγητές, εγκαταστάσεις κτλ.), όσο και σε επίπεδο οργάνωσης (π.χ. καμία σχέση με τις μακροχρόνιες και συνεχείς καταλήψεις της ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης).:(
Προσωπικά με ενδιαφέρουν αντικείμενα σπουδών που έχουν σχέση με Ιατρική (τόσο κληνική όσο και ερευνητική) και γενικότερα με Βιολογία και Χημεία, χωρίς βέβαια να αποκλείω τα Μαθηματικά...

Έχετε παρόμοιο προβληματισματισμό ή αποψη επί του θέματος???
Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής του εξωτερικού ας δώσει παρακαλώ μια ακριβή εικόνα του όλου θέματος.

Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια σας...:thanks:
παιδια για νομικη εχετε να μου προτεινετε κατι΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Harvard:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμούσα γαλλικό πανεπιστήμιο γιατί παρέχουν δωρεάν εκπαίδευση δε αντίθεση με τα αγγλικά που είναι ολόκληρη βιομηχανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανάλογα το πτυχίο. Αν θες να σπουδάσεις οικονομικά και ναυτιλιακά δεν θα πας στη Γαλλία. Ειλικρινά, καλύτερα στο ΠΑΠΕΙ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Απαντηση σε miv: κατ'αρχας όσων αφορά το πρώτο σχόλιο θα πρέπει να λάβεις υπόψην σου ότι τα πανεπιστήμια του cambridge και του oxford προσφέρουν την καλύτερη οικονομική βοήθεια στου μαθητές ετσι ώστε αν κάποιος γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο να μην αναγκαστεί να εγκαταλείψει τα σχεδιά του για οικονομικούς λόγους πράγμα το οποίο ισχύει. Δεύτερον, και τί έγινε που είναι δυσκολότερο όποιος θέλει μπορεί. Και τέλος, και εγώ για τον δημόσιο τομέα μιλούσα, στον οποίο για να περάσει κάποιος με πτυχίο από το εξωτερικό πρέπει να δώσει εξετάσεις. ΑΙΣΧΟΣ! Πάντως εγώ προσωπικά προτείνω για όποιν θέλει να σπουδάσει στο εξωτερικό να φτιάξει την ζωή του εκεί καθώς είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amanda!!

Νεοφερμένος

Η Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φίλε dimitris19 επειδή το έχω ψάξει πολύ για τα πανεπιστήμια του εξωτερικόυ και ιδιαίτερα για τη Νομική θα σου προτείνω αυτά που γνωρίζω ότι είναι τα καλύτερα...
Από Μ.Βρετανία σαφώς Oxford και Gambridge αλλά και: University College London , Warwick και Edinburgh... Από Αμερική το καλύτερο για Νομική είναι το Yale και μετά το Harvard και ακολουθούν Stanford,Berkeley Boalt Hall,Columbia,New York και Chicago... Από Γαλλία το καλύτερο ειδικά για Νομική είναι η Σορβόνη. Γνωρίζω επίσης ότι και η Γερμανία έχει "καλές Νομικές".. Έχω ακούσει ότι το νομικό σύστημα στην Γερμανία είναι παρόμοιο με το ελληνικό σε σχεση με τα πανεπιστήμια της Αγγλίας που διαφέρει και για να σου αναγνωρίσουν εδώ το πτυχίο πρέπει να δώσεις επιπλέον μαθήματα.. Τώρα ψάξ'το και εσύ μπορεί να μάθεις περισσότερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιxristina

Νεοφερμένος

Η Ιxristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Hi first of all ειμαι νεα στο forum οποτε...μν βαράτε αν κανω κανα λάθος..:P

Λοιπόν ξέρω οτι εχω ακομα χρονο ν τ ψαξω τ θεμα αλλα εχω totally μπερδευτει μ οσα εχω βρει στο google:jumpy::jumpy:
οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει...please!!!!

Μερικα θεματα για τ οποια θ θελα a little help:

1-Τι χρειαζεται τελικα για την εισαγωγη σ καλα παν\στημια τ εξωτερικου(μ τ καλα εννοω harvard,yale.cambridge,oxford ktl)σε καλες σχολες(πχ ιατρικη)?
Ποια ειναι δημόσια-αν ειναι καποιο??Κ τι χρειαζεται γ υποτροφια σ καποιο απο αυτα??(αν δν εισαι ο einstain i mean;))

2-Ποσο ειναι γενικα το κοστος στν βρετανια κ τι εναλλακτικες υπαρχουν(δλδ δανεια,επιδομα κ τετοια...)

3-Πως ειναι γενικα η φοιτητικη ζωη στ εξωτερικο???

Αν ξερετε links μ χρησιμες πληροφοριες θ ημουν ευγνωμων:):)
Ευχαριστω προκαταβολικα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top