Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος που έχει περάσει σε κάποια σχολή στην Ελλάδα είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ να κάνει την εγγραφή εδώ και να μην πατήσει το ποδι του στην σχολή, αλλά παράλληλα να κάνει και μια εγγραφή σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και να σπουδάζει εκεί?....αλλά αν κάτι πάει στραβά εκεί και γυρίσει στην Ελλάδα μπορέι να πάει στο Ελληνικό πανεπιστήμιο που έκανε εγγραφή πριν π.χ πριν 2 χρόνια?


Σε ποιον να απευθυνθώ για να ρωτήσω αυτήν την απορία μου και να πάρω μια σίγουρη απάντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
όταν κάνεις αίτηση σε πανεπιστήμιο ελληνικό,σου ζητάνε αν δε κάνω λάθος βεβαίωση οτι δεν είσαι εγγεγραμμένη σε κάποια άλλη ανώτατη σχολή στην Ελλάδα..δεν τους ενδιαφέρει το εξωτερικό..αν δεν έχει κάποια διαφορετική στάση το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει,νομίζω δεν έχεις πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Και δηλαδή θα μπορούσα να είμαι χρόνια γραμένη στο Ελληνικό πανέπιστημιο και κάποια στιγμή μετά απο 2 χρόνια να μπορούσα να πάω και να φοιτήσω εκεί, παρόλο που είμουν σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος Δεδες

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος Δεδες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ειμαι εντελως μπερδεμενος και θα ηθελα καποιες συμβουλες.βαικα θελω να περασω πολυτεχνειο αλλα μαλλον δε θα τα καταφερω.τι θα μου προτεινατε?να παω για σπουδες στο εξωτερικο για παραδειγμα στην ουγγαρια (οχι αγγλια αμαρικη και τετοια εξαιτιας του κοστους) η σε μια αλλη σχολη εδω οπως φυσικο η κατι απο 5ο πεδιο?τι λες εσυ ρε αλικη?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κατ αρχάς πρέπει να προσπαθήσεις για τις πανελλήνιες (και που ξέρεις μπορεί να τα καταφέρεις). Εξάλλου υπάρχουν και πολυτεχνικά τμήματα με "προσιτές" βάσεις (ακόμα και στο ΕΜΠ:P)

Κοίτα, αν πραγματικά το γουστάρεις το αντικείμενο και δεν τα καταφέρεις και είσαι πρόθυμος να διαβάσεις σοβαρά και όχι να κάνεις αυτά τα καραγκιοζιλίκια τότε μη συμβιβαστείς και πήγαινε έξω.

Αν μείνεις εδώ και δεν σου αρέσει η σχολή σου, σίγουρα θα αποτύχεις.

Το ότι η πλειονότητα αυτών που έρχεται από εξωτερικό είναι στην κατάσταση που είναι οφείλεται και στο ότι επέλεξαν μια σχολή που δεν τους ταίριαζε/άρεσε πραγματικά μόνο και μόνο επειδή προσφέρει κάποια κοινωνική καταξίωση/χρήματα ορ ουατέβερ, κακά τα ψέμματα.

Αν όμως δεις ότι σ ενδιαφέρει και κάποια άλλη σχολή εδώ, στην οποία να περνάς, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ξενιτευτείς. Αυτό εσυ θα το δεις.

Και στο κάτω κάτω τι είναι καλύτερο ένας πετυχημένος μηχανικός του εξωτερικού ή ένας αποτυχημένος φυσικός?;)

Ψάξε τι χρειάζεται για να μπεις σε κπ σχολές του εξωτερικού από τώρα (οι περισσότερες έχουν κτ εξετάσεις γύρω στο φεβρουάριο νομίζω), να έχεις κτ σίγουρο και όταν βγουν οι βαθμοί αποφασίζεις πια τι θα κάνεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγώ έκανα αιτήσεις μέσω ucas χθες για πανεπιστήμια της Βρετανίας,και τώρα,απλά περιμένω να δω,τι προϋποθέσεις θα μου θέσουν..πχ τι βαθμό απολυτηρίου κλπ κλπ

Τι είναι το ucas????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
για να εισαχθείς σε πανεπιστήμιο αγγλικό καταθέτεις την αίτηση σου (μέχρι 5 πανεπιστήμια) σε ένα κεντρικό σύστημα διαχείρισης,το οποίο την προωθεί στα πανεπιστήμια..αυτό είναι το ucas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Για το deree ποιος ξέρει γιατί εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα και επίσης ότι πολλά παιδειά πολιτικών είναι εκεί. Και εγώ το έχω σκεφτεί για έξω, έχω την οικονομική δυνατότητα αλλά δεν ξέρω φοβάμαι κάπως, θα περάσω πιστεύω ασοεε αλλά αν πραγματικά θες να κάνεις μια πολύ καλή καριέρα έχω ακούσει ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση που θέλω οικονομικά Αγγλία είναι το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν έχεις τη δυνατότητα,ούτε να σκεφτείς να βάλεις στα ίδια το deree με κάποιο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού..πρώτα πρώτα,αν δε κάνω λάθος το deree,δεν έχει "πίσω" του,ένα πανεπιστήμιο ξένο.διορθώστε με αν κάνω λάθος..η ζωή έξω,τον πρώτο καιρό,θα είναι κάπως δυσκολότερη..αλλά αυτά είναι προσωρινά..αξίζει να πας έξω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τι λετε για σπουδες σε χωρες οπως βουλγαρια ρουμανια κλπ?

Δεν είναι φυσικά του επιπέδου Αγγλίας, Γαλλίας, Γερμανίας και Ιταλίας αλλά είναι οικονομικά και με ένα λογικό επίπεδο αναγνώρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
αν έχεις τη δυνατότητα,ούτε να σκεφτείς να βάλεις στα ίδια το deree με κάποιο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού..πρώτα πρώτα,αν δε κάνω λάθος το deree,δεν έχει "πίσω" του,ένα πανεπιστήμιο ξένο.διορθώστε με αν κάνω λάθος..η ζωή έξω,τον πρώτο καιρό,θα είναι κάπως δυσκολότερη..αλλά αυτά είναι προσωρινά..αξίζει να πας έξω ;)

Χωρις να εχω καμια διαθεση να διαφημισω το deree, επειδη ομως το γνωριζω καλα για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης, εχω να σου πω οτι εχεις λαθος.
Το deree απαιτει για να παρεις πτυχιο (bachelor of science) 40 μαθηματα ( στη πλειονοτητα αφορουν οικονομια και διοικηση), επιλεγεις κατευθυνση οπως στα ελληνικα ΑΕΙ ( management η marketing), τα μαθηματα ολα στα αγγλικα, τα βιβλια αμερικανικα( με οτι αυτο συνεπαγεται)- γενικα εχει πολυ καλη αποκατασταση στην αγορα εργασιας.Σοβαρο μειονεκτημα η ελλειψη ερευνας.Νομιζω συνεργαζεται με καποιο πανεπιστημιο, μαλλον αμερικανικο.Ειναι το λεγομενο bussiness school και μονο με αντιστοιχα του εξωτερικου συγρινεται, δλδ ειναι μονο για οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Deree με το νέο νόμο θα ενταχθεί στα ΚΕΣ. Όπως και όλα τα παρόμοια. Εννοείται ότι θα προτιμήσετε απευθείας κάποιο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού και όχι κάποιο παράρτημα, είτε αυτό έχει πίσω του πανεπιστήμιο, είτε είναι ανεξάρτητο. Δεν συγκρίνονται αυτά ούτε σε διασφάλιση ποιότητας, ούτε στα εργασιακά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina2

Νεοφερμένος

Η Kwnstantina2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Α-levels και SAT,πως αντιστοιχούν οι βαθμοί με τους ελληνικούς?
π.χ. το 19 με τι βαθμό αντιστοιχεί στο SAT?
στην Ελλάδα ποιο ισχύει?ποιο πρέπει δηλαδή να δώσεις για
να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Α-levels και SAT,πως αντιστοιχούν οι βαθμοί με τους ελληνικούς?
π.χ. το 19 με τι βαθμό αντιστοιχεί στο SAT?
στην Ελλάδα ποιο ισχύει?ποιο πρέπει δηλαδή να δώσεις για
να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό?

Δεν υπάρχει αντιστοιχία. Είναι διαφορετικού τύπου εξετάσεις. Α-levels είναι για Αγγλία και SAT για αμερική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina2

Νεοφερμένος

Η Kwnstantina2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
υπάρχει κάποιο site που να μπορώ να μάθω
κάποια πράγματα?ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fleck

Νεοφερμένος

Ο fleck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βασικά έγινα αποδεχτός απο το Harvard για master στο
Human Development and Psychology.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είδα ούτε έναν Ελληνα...

τι έγινε ρε παιδιά, δεν διαβάζει κανεις πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δηλαδή όσοι μαθητές θα πάνε στο εξωτερικό πρέπει να δώσουν υποχρεωτικά πανελλήνιες; Αφού μόνο το απολυτήριο χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ε ναι αλλά πως θα πάρεις απολυτήριο αν δεν δώσεις πανελλήνιες?

Εκτος έχεις πολύ μεγάλους βαθμούς στα τετράμηνα και το βγάλεις με κανα 11 τελικά.

Αλλά τότε θα σε δεχτούν στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ε ναι αλλά πως θα πάρεις απολυτήριο αν δεν δώσεις πανελλήνιες?

Εκτος έχεις πολύ μεγάλους βαθμούς στα τετράμηνα και το βγάλεις με κανα 11 τελικά.

Αλλά τότε θα σε δεχτούν στο εξωτερικό?

Εμ δίκιο έχεις.. Φοβάμαι τα αρχαία ρε παιδιά τι να κάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Προσπάθησε όσο μπορείς...δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top