Γενική συζήτηση για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
και εναν δουλο πτωχο να μας σερβιρει ντομ περινιον στο κολονατο ποτηρι ξεχνατε! τςτςτςτς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Pano το ξέρω γιατί η μητέρα μου είναι Γαλλίδα και έχει πάει σχολείο εκεί . Εξάλλου το Γαλλικό σύστημα εκπαίδευσης είναι μέσα στα 15 πρώτα παγκόσμιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tι ακριβώς κάνετε στη σάουνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Τι θες να πεις? Συγνώμη από όλα όσα είπα εσύ κόλλησες στην σάουνα δεν κοιτάμε λέω τα χάλια μας που ούτε καρέκλες δεν έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ωραια και τι τωρα μπηκες εδω να μας πουλησεις τρελα για την γαλλια ? Αντε πηγαινε μην μας λες ποσο καλυτερη ειναι και ποσο κακη ειναι η ελλαδα. Μας το παιζεις ιστοριας εδω περα αντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Μάλλον φίλε μου δεν ήταν καλή η ημέρα σου σήμερα.Πρωτα πρώτα δεν χρεαζεται να πω ότι η Γαλλία είναι καλύτερη γιατί είναι γνωστό, επίσης είναι χώρα της μητέρας για αυτο την υποστηρίζω τελος δεν έχω λόγο να υποστηρίζω ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δεν προσφέρει τίποτα.



.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τι θες να πεις? Συγνώμη από όλα όσα είπα εσύ κόλλησες στην σάουνα δεν κοιτάμε λέω τα χάλια μας που ούτε καρέκλες δεν έχουμε.

Καρέκλες έχουμε. Απλά κάτι μάγκες πάνε και τις σπάνε, τις λερώνουν με τσίχλες και κάτι άλλα κολλώδη παχύρευστα υγρά, ζωγραφίζουν κάτι μόρια πάνω με βελάκια σε Μαράκια έξ ι ντι, Μαράκια πίνω βούρτσες, τις αφήνουν χωρίς την ξύλινη πλάτη κλπ κλπ. Ξυδάκι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Ξυδάκι αυτο που κολλάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
στην γαλλικη κουζινα ειναι ευρεως γνωστο οτι χρησιμοποιειτα το ξυδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Ναι αλλα τι σχέση έχει με τις καρέκλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
μαλλον ο φιλτατος εννοει οτι με αυτους του αλητες που μας κυβερνανε [pappous mode off/] θα τρωμε καρεκλες με λαδοξιδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Pano το ξέρω γιατί η μητέρα μου είναι Γαλλίδα και έχει πάει σχολείο εκεί . Εξάλλου το Γαλλικό σύστημα εκπαίδευσης είναι μέσα στα 15 πρώτα παγκόσμιος.

Αν εσύ είσαι 17 χρόνων τότε η μητέρα σου γεννήθηκε (min) πριν 35 χρόνια (17+18 ).
Μου λες, λοιπόν, ότι γύρω στο 1995 η Γαλλία είχε εγκαταστήσει σάουνα στα σχολεία; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Όχι όταν ήταν η μητέρα μου είχαν βιβλιοθήκες,πισίνα,εστιατόριο και γήπεδα λ.Η σάουνα εγκαταστάθηκε μετά το 2004.Να πω ότι το γαλλικό σύστημα μιμείται το Φιλανδικο που είναι το καλύτερο στον κόσμο,το Γαλλικό είναι θέση 12,το ελληνικό ούτε στις 50 πρώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μου λες, λοιπόν, ότι γύρω στο 1995 η Γαλλία είχε εγκαταστήσει σάουνα στα σχολεία; :worry:

Για την αύξηση του πληθυσμού. Καλά κάνουν. Μην κοιτάς στην Ελλάδα που μας έφαγαν οι εντροπές και έχουμε υπογεννητικότητα. :P Λεπενικές τακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μάλλον φίλε μου δεν ήταν καλή η ημέρα σου σήμερα.Πρωτα πρώτα δεν χρεαζεται να πω ότι η Γαλλία είναι καλύτερη γιατί είναι γνωστό, επίσης είναι χώρα της μητέρας για αυτο την υποστηρίζω τελος δεν έχω λόγο να υποστηρίζω ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δεν προσφέρει τίποτα.



.

Και μετα λες στο σχολειο σε κοροϊδεύουν και σου προσβαλουν τη Γαλλια. Καλα σου κανουν μεγαλε, οταν τους τριβεις στα μουτρα ποσο καλυτερη ειναι η χωρα σου. Στο κατω κατω, αμα δεν σ αρεσει στην Ελλαδα και θες να πας να κανεις σαουνα στη Γαλλια, ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα.

Για την αύξηση του πληθυσμού. Καλά κάνουν. Μην κοιτάς στην Ελλάδα που μας έφαγαν οι εντροπές και έχουμε υπογεννητικότητα. :P Λεπενικές τακτικές.

Για αυξηση του λευκου γαλλικου πληθυσμου. Οχι απο το Μαγκρεμπ :P

(εκτος αν ειναι να βγαλουν κανα Ζινταν ή κανα Μπενζεμα, τοτε καλοι ειναι και οι Αλγερινοι)

Tι ακριβώς κάνετε στη σάουνα;

Ελα που δεν ξερεις :P

Το ξέρω παιδιά η μητέρα μου είναι Γαλλίδα βεβαι τα σχολεία στην Γαλλία έχουν μέχρι και σάουνα μέσα και λέω για τα δημόσια ,αλλα εντάξει είναι η Νο5 οικονομία του πλανήτη. Οσο για το απολυτήριο θέλω μεγάλο βαθμό για πολλούς λόγους.

Η 5η μεγαλυτερη οικονομια του πλανητη ειναι η χωρα που λατρευετε να μισειτε

Ηνωμενο Βασιλειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι όταν ήταν η μητέρα μου είχαν βιβλιοθήκες,πισίνα,εστιατόριο και γήπεδα λ.Η σάουνα εγκαταστάθηκε μετά το 2004.Να πω ότι το γαλλικό σύστημα μιμείται το Φιλανδικο που είναι το καλύτερο στον κόσμο,το Γαλλικό είναι θέση 12,το ελληνικό ούτε στις 50 πρώτες.

Το επιτυχημένο εκπαιδευτικό σύστημα δεν έχει να κάνει ούτε με πισίνες, ούτε με σάουνες, ούτε με interactive οθόνες. Το επιτυχημένο εκπαιδευτικό σύστημα έχει να κάνει με το πόσο προσλήψιμος είναι ένας μαθητής την ώρα που αποφοιτά από την τελευταία τάξη και σε αυτό τον τομέα η Γαλλία είναι τα ίδια σκατά με την Ελλάδα φίλτατε. Αν θες να δεις επιτυχημένο εκπεδευτικό σύστημα δες αυτό της Ελβετίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια νομιζω εχουμε ξεφυγει λιγο ..εγω για παραδειγμα δεν περιμενω απο την ελλαδα να βαλει ξαφνικα πισινες και σαουνες κλπ στα σχολεια της .. Περιμενω ομως πολλα αλλα πραγματα γιατι σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ευχαριστημενο με το ελληνικο συστημα το απεχθανομαι βασικα..αυτο δεν εγινε απο την μια μερα στην αλλη αλλα σιγα σιγα ειδικα μετα το δημοτικο..Τελος παντων εγω πιστευω πως αυτο που χρειαζομαστε πρωτα πρωτα ειναι καλυτερα βιβλια ..μπορει το επιπεδο των γνωσεων που παιρνουμε στην ελλαδα συγκριτικα με αλλες χωρες σ αυτην την ηλικια να ειναι ανεβασμενο αλλα τα σχολικα βιβλια με τιποτα δεν ανταποκρινονται σ αυτο.. Βιβλια παλια, κακοσχεδιασμενα , με σχηματα και εικονες θολες (πολυ κακο τοσο για τις φυσικες επιστημες αλλα και γιατα υπολοιπα μαθηματα) , χωρις αρκετες ασκησεις τουλαχισοτν για τα θετικα.. σε καμια περιπτωση δνε τραβανε τον μαθητη να τα επεξεργαστει σε αντιθεση με τα βιβλια που ειδα του αδερφου φετος που ειναι πρωτοετης μηχανολογος τα οποια ειναι πολυ συγχρονα σχεδον σ ολα μαθηματα, φυσικη-χημεια-μηχανικη εξαιρετικα σχηματα ακησεις , περαιτερω πληροφοριες πραγματικα πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ειναι τα βιβλια το προβλημα. Το προβλημα ειναι ο στοχος του συστηματος και ο τροπος επιτευξης αυτου του στοχου. Ο στοχος ειναι το να γραψεις πανελληνιες και ο τροπος ειναι να σου μαρμελαδοποιουν τον εγκεφαλο. Αν το σχολειο στοχευε στο να σου μαθει σοβαρα 10 πραγματα και να σε βοηθησει στη μετεπειτα ζωη σου, και βιβλια του 1970 να ειχαμε, δεν θα υπηρχε θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δεν ειναι τα βιβλια το προβλημα. Το προβλημα ειναι ο στοχος του συστηματος και ο τροπος επιτευξης αυτου του στοχου. Ο στοχος ειναι το να γραψεις πανελληνιες και ο τροπος ειναι να σου μαρμελαδοποιουν τον εγκεφαλο. Αν το σχολειο στοχευε στο να σου μαθει σοβαρα 10 πραγματα και να σε βοηθησει στη μετεπειτα ζωη σου, και βιβλια του 1970 να ειχαμε, δεν θα υπηρχε θεμα.

το καταλαβαινω αυτο που λες να μαθιανουμε 10 ουσιαστικα πραγματα και συμφωνω.. ομως ο κοσμος προχωραει ..δεν γινεται να διαβαζουμε φυσικη με σχημα που ειναι αδυνατον να καλαβεις ποια δυναμη ειναι ποια στο σχημα(φετος μου ετυχε) ...να κανουμε γεωγραφια στο δημοτικο με χαρτες στα σχολικα που δεν ξεχωριζουν οι γραμμες και τα γραμματα των χωρων και απο πανω να μην εχουμε και χαρτη στην ταξη ,ναι εδω θα συμφωνησω δεν πειραζει κι ας ειναι και απο το 60 ο χαρτης θα την κανει την δουλεια του στην ταξη .. αλλα ξερεις τι αλλο? οι πανελληνιες εχουν απαιτησεις και τα βιβλια τα σοχλικα δεν γινεται να μην αντιστοιχα αυτων ..υπαρχουν πολλοι καθηγητες που δεν διδασκουν καλα στο σχολειο και παιδια χωρις δυνατοτητα για φροντ η και βοηθηματα .Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
το καταλαβαινω αυτο που λες να μαθιανουμε 10 ουσιαστικα πραγματα και συμφωνω.. ομως ο κοσμος προχωραει ..δεν γινεται να διαβαζουμε φυσικη με σχημα που ειναι αδυνατον να καλαβεις ποια δυναμη ειναι ποια στο σχημα(φετος μου ετυχε) ...να κανουμε γεωγραφια στο δημοτικο με χαρτες στα σχολικα που δεν ξεχωριζουν οι γραμμες και τα γραμματα των χωρων και απο πανω να μην εχουμε και χαρτη στην ταξη ,ναι εδω θα συμφωνησω δεν πειραζει κι ας ειναι και απο το 60 ο χαρτης θα την κανει την δουλεια του στην ταξη .. αλλα ξερεις τι αλλο? οι πανελληνιες εχουν απαιτησεις και τα βιβλια τα σοχλικα δεν γινεται να μην αντιστοιχα αυτων ..υπαρχουν πολλοι καθηγητες που δεν διδασκουν καλα στο σχολειο και παιδια χωρις δυνατοτητα για φροντ η και βοηθηματα .Κ

Το γραφεις μονη σου. Οι πανελληνιες εχουν απαιτησεις. Ο στοχος δηλαδη ειναι εκει. Και τα πιο μοντερνα βιβλια να φτιαξουμε, οταν τα παιδια μπαινουν στην πρεσσα 6 χρονια με στοχο τις εξετασεις, στο τελος δεν θα μαθουν τιποτα. Αμα παρουμε αποφοιτους του 15 ή του 16 και τους ρωτησουμε τι τους εμεινε εκτος απο την υλη των εξετασεων, θα δεις τι θα μας πουν. Τιποτα απολυτως. Και οσο πιο αμαθης ειναι καποιος, τοσο πιο ευκολα θα κανει λαθος επιλογες και τοσο πιο ευκολα θα μπορει να πεσει θυμα οποιου θελει να τον παραμυθιασει. Μαθαινουμε συγκεκριμενα πραγματα και παμε και τα γραφουμε αλλα δεν αποκτουμε κριτικη σκεψη. Ακομα και η εκθεση, που υποτιθεται ειναι το μαθημα οπου θα πρεπει να βγαλεις τις παρωπιδες σου, διδασκεται και εξεταζεται προκατ. Ρατσισμος/Περιβαλλον/Τεχνη/Τεχνολογικη επανασταση κ.ο.κ.; Μαθαινεις τα στανταρ που θελουν να δουν οι εξεταστες και πας και τα γραφεις. Φαντασια μηδεν, σκεψη μηδεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top