Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ρε παιδες ειναι κανεις απο εδω μεταπτυχιακος-διδακτορικος στο warwick (economics) να μου πει δυο λογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν ξερω και η προετοιμασια αν δεν κανεις μονο σου ειναι πανακριβα. Αλλα η γλασκωβη και το st andrews που ηθελα οπως και το manchester πλεον λενε οτι δνε θελουμε πανελληνιες θελουμε α-λεβελς. Αρα εχω μεινει με εδιμβουργο,bristol,southampton,aberdeen που τα 3 τελευταια δεν ξερω κατα ποσο καλα ειναι. :hmm:


Επικοινωνησες με το πανεπιστημιο ή το λες βασιζομενος απλα σε πληροφοριες που πηρες απο τις ιστοσελιδες τους; Μην παρεις αποφασεις πριν στειλεις ενα mail τουλαχιστον μοχο με πληροφοριες απο το διαδικτυο.

Επισης γενικα εγω προτεινω ενα απο τα αρχαια της Σκωτιας (St.Andrews, Edinbourgh, Glasgow, Aberdeen, Dundee)*, για να μην φορτωθεις με το φοιτητικο δανειο... Πλην Νοσηλευτικης φυσικα, που πληωνει το NHS, αλλα κι αυτο ποιος ξερει ποσο θα κρατησει.

*Οχι οτι τα λοιπα της Σκωτιας ειναι ασχημα ειδικα σε μερικους κλαδος, οπως το Strathclyde

Για ποιον κλαδο σε ενδιαφερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Επικοινωνησες με το πανεπιστημιο ή το λες βασιζομενος απλα σε πληροφοριες που πηρες απο τις ιστοσελιδες τους; Μην παρεις αποφασεις πριν στειλεις ενα mail τουλαχιστον μοχο με πληροφοριες απο το διαδικτυο.

Επισης γενικα εγω προτεινω ενα απο τα αρχαια της Σκωτιας (St.Andrews, Edinbourgh, Glasgow, Aberdeen, Dundee)*, για να μην φορτωθεις με το φοιτητικο δανειο... Πλην Νοσηλευτικης φυσικα, που πληωνει το NHS, αλλα κι αυτο ποιος ξερει ποσο θα κρατησει.

*Οχι οτι τα λοιπα της Σκωτιας ειναι ασχημα ειδικα σε μερικους κλαδος, οπως το Strathclyde

Για ποιον κλαδο σε ενδιαφερει;

επικοινωνησα και η γλασκωβη μου λεει οτι δεν δεχεται πανελληνιες.
Το manchester τελικα ξαναεπικοινωνησα και λεει οτι δεχονται αν και δεν ειναι standard τροπος για να μπεις στο πανεπιστημιο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angeliki92

Νεοφερμένος

Η Angeliki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα. Λεγομαι Νικος και εδω και ενα μηνα περιπου, εχω μπει στην προετοιμασια για την τριτη λυκειου! Ωστοσο παντα με ενδιεφερε το ενδεχομενο να σπουδασω στην Αγγλια και συγκεκριμενα στο Λονδινο( εννοω προπτυχιακο)! Τον τελευταιο καιρο μαλιστα το εχω σαν πρωτη επιλογη. Θα ηθελα λοιπον να μου απαντησετε σε μερικες αποριες που εχω. Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε τι συμφερει πιο πολυ( οικονομικα παντα)! Να σπουδασω στο Λονδινο η και γενικοτερα στην Αγγλια η να σπουδασω στην Αθηνα; Φυσικα εχοντας ως δεδομενο το φοιτητικο δανειο που θα παρω στο εξωτερικο! Θελω δηλαδη να δω τα ετησια εξοδα οσον αφορα το φαγητο και τις μεταφορες και για τις δυο χωρες! Ευχαριστω :)

Γεια σου Νίκο,

Καταρχάς καλό κουράγιο για την τρίτη λυκείου, πού θα πάει, θα περάσει.
Τώρα να σου πω, η Αγγλία, σαν χώρα είναι πιο ακριβή. Όποιος σου πει το αντίθετο, είτε ζει με πολύ, πολύ λιγότερα απ'οτι ζούσε στην Ελλάδα (μιλάμε να μοιράζεσαι ένα μπάνιο με 3-4 άτομα και να κάνει αυστηρή διατροφή "πίτσα Domino's") είτε δεν ζει στην Αγγλία :P. Από την άλλη, για να μην πανικοβληθείς, είναι πιο ακριβά, ναι, αλλά όχι τραγικά ακριβά.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τρένα. Το φοιτητικό εισιτήριο στην Αθήνα έχει 60 λεπτά να πας και 60 επιστροφή, σύνολο 1,20. Στην Αγγλία με φοιτητική κάρτα (Railcard) δίνεις 2,10 ευρώ για ένα δρομολόγιο μέσα στην πόλη με επιστροφή (έκανα τη μετατροπή για ΄σενα).
Το φαγητό, αν μπορείς να μειώσεις τα delivery, σου έρχεται περίπου 30 ευρώ την εβδομάδα, αλλά αν πεις ότι παίρνεις έναν καφέ στο χέρι κάθε μέρα, πας ωραιότατα στα 50 ευρώ την εβδομάδα.
Ενοίκιο... Να σου πω για το ενοίκιο. Στην Ελλάδα μένεις βασιλιάς στο δυάρι σου με 350 ευρώ το μήνα. Στην Αγγλία με 350 ευρώ το μήνα, θα μένεις σε ένα παλιούτσικο σπίτι με άλλους 3 έως 5 συγκάτοικους, θα μοιράζεσαι την τουαλέτα με τουλάχιστον 2 από αυτούς και την κουζίνα με όλους. Και δεν το λέω αυτό ως κακό απαραίτητα. Αν το ψάξεις το θέμα και βρεις καλά (και καθαρά) άτομα δεν είναι τόσο τρομερό, αντίθετα μπορεί να καταλήξεις με μια καλή παρέα, απλά σου εξηγώ τις διαφορές. :)
Για μένα, αν θες να μπαίνεις μέσα στο δωμάτιο σου και να μην παθαίνεις κλειστοφοβικό σοκ, θα ηταν καλή ιδέα να βρεις ένα σπίτι με 400 ευρω και πάνω (δηλαδή κοντά 300 λίρες). Επιπλέον, εδώ παίζει πολύ η έννοια του "μπροστά". Για παράδειγμα σου λένε "θέλω κάθε ενοίκιο μπροστά" ή ακόμη καλύτερα, "τους πρώτους 4 μήνες μπροστά". Και το παζάρι δεν πολύπιάνει. Τουλάχιστον στο Birmingham που βρίσκομαι εγώ.
Ξέρω ότι το Λονδίνο είναι πιο ακριβό, ακόμη και οι Άγγλοι το αποφεύγουν γι'αυτό το λόγο. Πόσο πιο ακριβό, δεν γνωρίζω. Αλλά όταν το λένε αυτό εννοούν συνήθως το ενοίκιο και το φαγητό έξω. Να δίνεις δηλαδή 20 ευρώ για μια μεγάλη πίτσα.

Εκτός από όλα αυτά τα ευχάριστα, έχω να αναφέρω ότι αν έρθεις με όρεξη εδώ και καλές διαθέσεις, σε καλοδέχονται. Εντάξει έχει να κάνει και το ότι δίνεις μια περιουσία σε δάδακτρα, αλλά παίρνεις πράγματα. Παίρνεις για παράδειγμα, τις ατελείωτες βιβλιοθήκες, τα περιποιημένα κτήρια, τους φοιτητικούς συλλόγους, τις ομάδες (αθλητικές, κοινωνικές, για χόμπι, για εκδρομές, για εθελοντισμό, για δικτύωση, για το τσάι!) τους welfare officers, τις part-time δουλείες για φοιτητές, που κάνεις 5 ώρες τη βδομάδα και βγάζεις ένα 50αρι ευρώ για τις βόλτες σου. Και άλλα.
Στην Αθήνα απο την άλλη σκληραγωγείσαι. Πας εκει, ψάχνεις, μπερδεύεσαι, βγάζεις άκρη μετά από πολύ κόπο. Έρχονται οι γονείς, οι φίλοι, η γιαγιά σου να βοηθήσουν... :P Βέβαια, έχει το καλό οτι είναι η χώρα που μεγάλωσες, οπότε ξέρεις να το χειριστείς. Να φωνάξεις όταν πρέπει και να είσαι ευγενικός όταν πρέπει. ;) Καλοί καθηγητές και καλά προγράμματα και καλά σεμινάρια και παρέες και στέκια και ευκαιρίες υπάρχουν παντού. Απλά στη Ελλάδα θα πρέπει να τα ψάξεις, δεν στα δίνουν έτοιμα. Αυτή είναι για μενα η μεγαλύτερη διαφορά.

Ελπίζω να μην σε κούρασα με την έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angeliki92

Νεοφερμένος

Η Angeliki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
επικοινωνησα και η γλασκωβη μου λεει οτι δεν δεχεται πανελληνιες.
Το manchester τελικα ξαναεπικοινωνησα και λεει οτι δεχονται αν και δεν ειναι standard τροπος για να μπεις στο πανεπιστημιο τους

Αν δεν είσαι σίγουρος που δέχονται Πανελλήνιες και που όχι, ή αν κάπου είναι μια κρύο, μια ζέστη, τότε κάνε πολλές αιτήσεις. Και μεταξύ μας, γίνονται πολλοί γατοκαβγάδες εδώ μέσα για το ποιο Πανεπιστήμιο είναι καλύτερο και ποιο χειρότερο, αλλά ο καλύτερος τρόπος να διαλέξεις (εγώ δεν θα έδινα a-levels, θεωρώ οτι δεν αξίζει να χαλάσεις τόσο χρόνο και χρήμα για να πας στη Γλασκώβη αντί για το Southampton ας πούμε) είναι να στείλεις ένα μέιλ σε κάποιον υπεύθυνο του τμήματος σου, ή έστω στο Admissions Office να δεις βασικά πράγματα όπως, "σου απαντούν γρήγορα;", "μπαίνουν στον κόπο να σου εξηγήσουν και να σου πουν τι θα κάνεις ή σε ξεπετάνε;", "έχουν πράγματα να σου προσφέρουν ή δεν αξίζει;" Μην κοιτάς δηλαδή μόνο τα rankings. Αυτά σου δίνουν μια ιδέα για το τι είναι τι, αλλά αν ένα πανεπιστήμιο είναι στην 20 θέση και το άλλο στην 16 δεν έχουν τρελή διαφορά και δεν αξίζει να δώσεις a-levels για να πας στο νούμερο 16.

Επίσης διακρίνω ένα άγχος στα σχόλια για το αν σε δέχονται εφόσον έχεις τα προσόντα που ζητούν ή αν θέλουν κι άλλα και άλλα και άλλα. Οπότε σε αυτό το σημείο θα ήθελα να επισημάνω ότι θα πληρώνεις εκεί που θα πας. Με το ένα ή τον άλλο τρόπο. Θα τους τα σκας. Δεν σου κάνουν χάρη που σε δέχονται. Αν πας για Οξφόρδη, Κειμπριτζ, Εδιμβούργο, Imperial, King's College και ίσως ένα-δύο άλλα, τότε ναι, μπορεί να έχεις τα τέλεια προσόντα και να φας πόρτα.
Αλλά στα περισσότερα καλά πανεπιστήμια (Durham, Manchester, York, Southampton, Glasgow, Birmingham και τα λοιπά) με 19 απολυτήριο και πάνω απο 17.000-18.000 πανελλήνιες (ή Foundation), 7.0 - 7.5 IELTS και ένα καλό Personal Statement πας κύριος. Με αυτοπεποίθηση. Όχι λες και περιμένεις να σου κάνεις κάποιος τη χάρη και να σε δεχτεί. Αν είσαι πρόθυμος και επιμελής σε θέλουν στην Αγγλία, είσαι asset για το πανεπιστήμιο. ;)

Αντί να τρελαίνεσαι για το αν θα τους φτάνουν τα προσόντα σου ή όχι, απλά κάνε πολλές αιτήσεις. Δωρεάν είναι.

Το ένα πράγμα που πολλοί υποτιμούν πριν έρθουν για σπουδές Αγγλία και θεωρώ ότι προκαλεί μεγάλο θέμα αφού ξεκινησεις, είναι τα Αγγλικά. Το ότι θα σε δεχτούν σε ένα καλό πανεπιστήμιο εγώ το θεωρώ δεδομένο, αν έχεις αυτά τα προσόντα. Αλλά τι κάνεις μετά;

Σου ζητούν 7.0 ή ακόμα και 6.5 στα IELTS (και 6.0), πράγμα που δεν είναι πολύ δύσκολο. Αν έχεις Lower και τα θυμάσαι τα Αγγλικά το γράφεις το βαθμό. Όμως αν έχεις 6.5 στα IELTS και πας να κάνεις Πληροφορική για παράδειγμα, να ξέρεις ότι όλα, μα όλα σου τα βιβλία θα είναι στα Αγγλικά. Προγραμματισμός στα Αγγλικά, Στατιστική στα Αγγλικά και τα λοιπά. Για να μην μιλήσω για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες, οπού θα κάνεις Φιλοσοφία στα Αγγλικά, Λογοτεχνία στα Αγγλικά, Ψυχολογία στα Αγγλικά. Οπότε μπορεί να λένε 6.5 σαν βάση, αλλά εσύ, για να μην υποφέρεις μετά, κάνε καλό διάβασμα. Θέλεις ένα 7.5 για να είσαι άνετος με τη γλώσσα.

Αυτά. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακές σπουδές σε γνωστικά αντικείμενα mathematics, statistics, decision making, finance, τα Πανεπιστήμια αυτά που γράφω πιο κάτω τι φήμη έχουν;

Bristol
Essex
Nottingham
Southampton
Kent
Leeds
Reading
Sheffield
Plymouth
Surrey
York
Strathclyde
Newcastle Upon Tyne
Leicester
Lancaster
Edinburgh
Cardiff
Brunel
Bradford
Birmingham
Durham
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Για Strathclyde ξερω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα(top 5) για Finance στο UK
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακές σπουδές σε γνωστικά αντικείμενα mathematics, statistics, decision making, finance, τα Πανεπιστήμια αυτά που γράφω πιο κάτω τι φήμη έχουν;

Bristol
Essex
Nottingham
Southampton
Kent
Leeds
Reading
Sheffield
Plymouth
Surrey
York
Strathclyde
Newcastle Upon Tyne
Leicester
Lancaster
Edinburgh
Cardiff
Brunel
Bradford
Birmingham
Durham

Για Mathematics βρίσκω:
https://www.topuniversities.com/univ...ion=+country=208+faculty=+stars=false+search=
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=mathematics

Για Accounting & Finance:
https://www.topuniversities.com/univ...ion=+country=208+faculty=+stars=false+search=
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Accounting+&+Finance

Για Statistics:
https://www.topuniversities.com/univ...ion=+country=208+faculty=+stars=false+search=

Συνολικά:
https://www.topuniversities.com/univ...ion=+country=208+faculty=+stars=false+search=
https://www.webometrics.info/en/europe/united kingdom (Αυτή τη στιγμή η ιστοσελίδα έχει πέσει)
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?

Καμία κατάταξη δε θα είναι απολύτως αντικειμενική, καθώς υπάρχουν αρκετές παράμετροι που επηρεάζουν την αξιολόγηση, αλλά θεωρώ πως μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου έχοντας αυτά τα στοιχεία ως δεδομένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι ναι μεν παίρνεις όσες πληροφορίες μπορείς από έγκυρες πηγές (ώστε να περιορίσεις λίγο το χάος) αλλά η σημαντική δουλειά που θα καθορίσει την απόφασή σου, γίνεται από το λιώσιμο των sites των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακές σπουδές σε γνωστικά αντικείμενα mathematics, statistics, decision making, finance, τα Πανεπιστήμια αυτά που γράφω πιο κάτω τι φήμη έχουν;

Bristol
Essex
Nottingham
Southampton
Kent
Leeds
Reading
Sheffield
Plymouth
Surrey
York
Strathclyde
Newcastle Upon Tyne
Leicester
Lancaster
Edinburgh
Cardiff
Brunel
Bradford
Birmingham
Durham

Για Strathclyde εχω ακουσει και εγω οτι ειναι καλο για χρηματοοικονομικα, βεβαια δεν ξερω σε συγκριση με τα υπόλοιπα που τοποθετείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H φήμη παίζει ρόλο; Για το Warrick, ως παράδειγμα, ασχέτως φήμης και δυναμικής που έχει, δεν μ' αρέσουν τα προγράμματα σπουδών που έχει στις θετικές επιστήμες. Είναι κάπως ελλιπή για τα δίδακτρα που έχει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
επισης για ranking αν θελετε κοιταξτε και ARWU και Times Higher Education (THE)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οπως το εχω ψαξει βασει κριτηριων
οι περισσοτερο αντικειμενικες που προσεγγιζουν περισσοτερο ποιοτικα,παρα ποσοτικα κ υποκειμενικα χαρακτηριστικα ή τουλαχιστον σου δινουν αυτην την δυνατοτητα ειναι της
leiden(πιο ενδιαφερουσα η περσινη που ειχε περισσοτερα subjects)
και multiranks(δεν εχει ομως ολα τα τμηματα εδω)

τωρα αρκετα καλες ειναι και των
Times
QS
με αυτην την σειρα μαλλον
τα κριτηρια των αλλων δεν τα θυμαμαι (ειμαι και με λιγες ωρες υπνου τωρα ):P αλλα εχω αποκομισει την αισθηση πως αφου τις τσεκαρα προτιμησα τις παραπανω που ανεφερα .(θα τις ξαναδω καποια στιγμη εν τουτοις για να επιβεβαιωσω)

για μεταπτυχιακα τωρα ειναι λιγο μπερδεμα η κατασταση για αμερικη υπαρχει αυτο το link
https://grad-schools.usnews.rankingsandreviews.com/best-graduate-schools

για αγγλια πιο δυσκολα,βρισκεις καποιες,αλλα τωρα τι παιζει και αν ειναι αξιες λογου!
ισως αν δεις τις τα league tables σε προπτυχιακο επιπεδο(αφου συνηθως υποθετω ενα καλο προπτυχιακο τμημα σε ενα πεδιο θα εχει αντιστοιχα και καλα μεταπτυχιακα στο ειδος )
βεβαια αυτα ειναι λιγο σαν τις βασεις στις πανελληνιες,καπως υποκειμενικα μιλωντας για την ποιοτητα(μεσα θα δεις πως βγαινουν,στην μεθοδολογια και κρινε εσυ αν καλυπτει τα θελω σου,δεν το εχω ψαξει πολυ το συγκεκριμενο,γενικα εξειδικευμενα για αγγλικα πανεπιστημια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα)
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings

στο παρακατω εχει αφαιρεσει την αποδοση του ερευνητικου εργου καθε σχολης,οποτε δεν συνιστω,αλλα τσεκαρε,εχει καποια κριτηρια(παντα προπτυχιακο λεμε)
https://www.theguardian.com/education/ng-interactive/2015/may/25/university-league-tables-2016
επειδη καταλαβαινω πως ειναι εντονα εξειδικευμενο αυτο που ψαχνεις,δεν ξερω αν μπορεις να καλυφθεις με τα παραπανω,ισως μονο μια ενδειξη να παρεις,πρεπει να κανεις ακομα πιο βαθια αναζητηση ,να ψαχτεις περαιτερω

σημειωνω πως ο guardian εχει καποιες πληροφοριες και για μεταπτυχιακα π.χ
https://www.theguardian.com/educatio...eb/24/postgraduate-guide-2015-a-z-of-subjects

αυτα τωρα τα ειδα
https://www.educationuk.org/global/
https://www.studyin-uk.com/
δεν τα εχω ψαξει καθολου,για δες μπας και βοηθησει,ισως αποκομισεις καποιες γενικες πληροφοριες χρησιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
H φήμη παίζει ρόλο; Για το Warrick, ως παράδειγμα, ασχέτως φήμης και δυναμικής που έχει, δεν μ' αρέσουν τα προγράμματα σπουδών που έχει στις θετικές επιστήμες. Είναι κάπως ελλιπή για τα δίδακτρα που έχει. :hmm:

Νομίζω οτι εχεις μια μεγαλη λίστα και αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πιο πολλά.... μη ξεχνάς πως συνήθως δεν είναι ενδεικτικό του πόσο καλό είναι πχ το τμημα των οικονομικών από το τμημα της φυσικής (το λέω επειδη αναφερεις γενικα "θετικές επιστήμες").
Δε θα απέκλεια εύκολα διαφορα δυνατά ονόματα όπως το Edinburgh ή Durham, έστω και αν δεν εχω ιδέα τι γίνεται στα οικονομικά τμηματά τους. Λίγο καλύτερη ερευνα πάνω σε αυτά πιστεύω πως αξίζει να κάνεις.
Έπειτα μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε δημοσιευσεις...υποθέτω θα έχεις καποια πρόσβαση σε σχετικές δημοσιεύσεις, και να δεις εαν καποια τμήματα ή καποιοι καθηγητές έχουν πολλές.
Εαν έχεις συγκεκριμένες απορίες που αφορουν το πρόγραμμα σπουδων μπορεις να απευθυνθείς κατευθείαν στα ιδρύματα.
Οι λίστες με τα Rankings μπορεί να σου φανουν χρήσιμες, αν και θα διαφωνούσα οτι η λίστα με τα προπτυχιακα προγράμματα είναι κάτι χρήσιμο, καθώς αυτές συνήθως φτιάχνονται με βάση την απορρόφηση των αποφοίτων ή την ικανοποίηση τους από την εμπειρία τους ως προπτυχιακοι, και οχι τόσο με την ερευνητική δουλειά.
Τέλος μπορείς να εγραφει στο thestudentroom (google it), οπου ειναι το αναλογο ischool ας πουμε, για Βρετανια, και να παρακολουθησεις εκει τα αναλογα θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι γι αυτο εδωσα πρωτιστως leiden και multiranks που με τις επιλογες που κανει ο ενδιαφερομενος μετρα ποιοτητα,ερευνητικο εργο
βεβαιως τωρα εξειδικευμενα τι γινεται σε καθε τομεα ,που καλη ωρα ψαχνει ο npb ειναι μπερδεμα,θελει περαιτερω αναζητηση στο δικτυο (και οχι μονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας,ενδιαφερομαι εγω και η αδελφη μου να σπουδασουμε στην αγγλια η στη Σκωτια εδω και 5 μηνες και θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο πανεπιστημιο οχι τελειο που θα ιακανοποιουσε τον καθενα .Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα:
1.Μπορω να κανω μονη μου την αιτηση και πως;
2.Χρειαζεται να δωσω συστατικη επιστολη;
3.Για το πτυχιο ειναι το ΙELTS και ζητανε ως καλο βαθμο 6 και πανω;
4.Δινουν βοηθηματα και επιδοματα (grants?) γιατι εβλεπα καποιες ιστοσελιδες απο πανεπιστημιαν και ελεγαν οτι δινουν σε κατηγοριες ανθρωπων.
5.Μεχρι ποτε γινονται οι αιτησεις και θα εχω εξασφαλισμενη θεση;
6.Ποσος χρονος προετοιμασιας χρειαζεται για το IELTS?
7.Τα χριστουγεννα και το πασχα που εχουν διακοπες μενεις στις εστιες του πανεπιστημιου;
8.Μπορω να κανω την αιτηση και μετα να δωσω το IELTS ?
9.Οι εστιες του πανεπιστημιου ειναι καλες για να μεινει καποιος-α;
10.Ειναι ευκολες οι σπουδες στην αγγλια η στη σκωτια;
Ευχαριστω! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.
Γεια σας,ενδιαφερομαι εγω και η αδελφη μου να σπουδασουμε στην αγγλια η στη Σκωτια εδω και 5 μηνες και θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο πανεπιστημιο οχι τελειο που θα ιακανοποιουσε τον καθενα .Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα:
1.Μπορω να κανω μονη μου την αιτηση και πως;
2.Χρειαζεται να δωσω συστατικη επιστολη;
3.Για το πτυχιο ειναι το ΙELTS και ζητανε ως καλο βαθμο 6 και πανω;
4.Δινουν βοηθηματα και επιδοματα (grants?) γιατι εβλεπα καποιες ιστοσελιδες απο πανεπιστημιαν και ελεγαν οτι δινουν σε κατηγοριες ανθρωπων.
5.Μεχρι ποτε γινονται οι αιτησεις και θα εχω εξασφαλισμενη θεση;
6.Ποσος χρονος προετοιμασιας χρειαζεται για το IELTS?
7.Τα χριστουγεννα και το πασχα που εχουν διακοπες μενεις στις εστιες του πανεπιστημιου;
8.Μπορω να κανω την αιτηση και μετα να δωσω το IELTS ?
9.Οι εστιες του πανεπιστημιου ειναι καλες για να μεινει καποιος-α;
10.Ειναι ευκολες οι σπουδες στην αγγλια η στη σκωτια;
Ευχαριστω! :) :D

Υποθετω οτι εννοεις για προπτυχιακο οποτε επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα γνωστης για το συγκεκριμενο, θα σου πω γενικα τι ισχυει.

1. Ναι, μπορεις μονη σου και δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο. Μιας και ειστε μικρες βεβαια και δε θα ξερετε πολλα περι τινους ζητανε, καλο θα ηταν αν μπορειτε να βρειτε καμια βοηθεια απο καποιον που εχει κανει τη διαδικασια κατα προτιμηση.
2. Συστατικες θα χρειαστει να παρεις απο καθηγητες.
3. IELTS ζητανε και ο βαθμος ειναι αναλογα το προγραμμα. Το 6 στο IELTS δεν ειναι κατι δυσκολο και η προετοιμασια ειναι αναλογα το επιπεδο σου. Αν εχεις Lower με ενα δυμηνο εισαι ενταξει, με C1/C2 και μονη σου να κανεις προετοιμασια το πιανεις.
4. Αν ισχυει ακομα, η κυβερνηση της Σκωτιας καλυπτει τα προπτυχιακα διδακτρα για Ευρωπαιους πολιτες. https://www.saas.gov.uk/
5. Εχω την εντυπωση πως εισαι αργα για προπτυχιακες αιτησεις μεσω UCAS (μπορει να κανω και λαθος).
6. 3.
7. Οπου θες πας τα Χριστουγεννα και το Πασχα. Αν μενεις στις εστιες μπορεις να παραμεινεις προφανως.
8. Για τα μεταπτυχιακα αυτο γινεται, οποτε φανταζομαι και για το προπτυχιακο θα ισχυει το ιδιο.
9. Σχετικο και αναλογα το block. Αν το ψαξεις μια χαρα καλες θα βρεις.
10. Επισης σχετικο. Uni of Edinburgh/Glasgow/Aberdeen/Strathclyde/Herriot-Watt to name a few που ειναι στην Σκωτια εχουν ολα καλη φημη, οποτε φανταζομαι πως και το επιπεδο σπουδων θα ειναι απαιτητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σας,ενδιαφερομαι εγω και η αδελφη μου να σπουδασουμε στην αγγλια η στη Σκωτια εδω και 5 μηνες και θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο πανεπιστημιο οχι τελειο που θα ιακανοποιουσε τον καθενα .Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα:
1.Μπορω να κανω μονη μου την αιτηση και πως;
2.Χρειαζεται να δωσω συστατικη επιστολη;
3.Για το πτυχιο ειναι το ΙELTS και ζητανε ως καλο βαθμο 6 και πανω;
4.Δινουν βοηθηματα και επιδοματα (grants?) γιατι εβλεπα καποιες ιστοσελιδες απο πανεπιστημιαν και ελεγαν οτι δινουν σε κατηγοριες ανθρωπων.
5.Μεχρι ποτε γινονται οι αιτησεις και θα εχω εξασφαλισμενη θεση;
6.Ποσος χρονος προετοιμασιας χρειαζεται για το IELTS?
7.Τα χριστουγεννα και το πασχα που εχουν διακοπες μενεις στις εστιες του πανεπιστημιου;
8.Μπορω να κανω την αιτηση και μετα να δωσω το IELTS ?
9.Οι εστιες του πανεπιστημιου ειναι καλες για να μεινει καποιος-α;
10.Ειναι ευκολες οι σπουδες στην αγγλια η στη σκωτια;
Ευχαριστω! :) :D

1. Ναι, μπορείς να κάνεις μόνη σου την αίτηση ακολουθώντας τα βήματα που δινει το UCAS. Μπορει να σ φανει λιγο δυσκολο αν δεν το εχεις κάνει ποτέ ξανά, αλλά γίνεται.
2. Θα ζητησεις συστατικη επιστολή από καποιο καθηγητή σου που σε ξερει καλά.
3. Ναι ειναι το ielts, συνηθως νομιζω ζητανε 6.5-7 και πανω, μπορει να κανω λαθος, τσεκαρε τα site των πανεπιστημίων.
4. Στην Αγλία μπορείς να πάρεις δάνειο με ευνοικούς όρους, στη Σκωτία καλύπτονται όλα τα διδακτρα για τους προπτυχιακους μετά από σχετικη αίτηση.
5. Μαρτιο, αν θυμαμαι καλα για τα περισσοτερα. Εξαιρεση αποτελούν Cambridge και Oxford, και ολα τα τμηματα Ιατρικης και Κτηνιατρικης (Οκτωβριο). Έτσι και αλλιώς από δημόσιο ελληνικο σχολείο δεν έχεις σχεδον καμία ελπίδα σε αυτά.
6. Εξαρτάται το επιπεδό σου. Εγώ ειχα παρει 2 proficiency δυο χρονια περιπου πριν δωσω ielts και πηγα ετσι, χωρις προετοιμασια (αυτο βεβαια εξαρταται και απο το πόσο έχεις κρατησει επαφη με τη γλωσσα στο μεσοδιάστημα).
7. Αν εχεις δωματιο ναι, μπορεις να μεινεις και την περιοδο των διακοπων, συνηθως τα συμβολαια κρατανε Σεπτεμβρη-Ιουλη
8. Ναι
9. Συνηθως ναι, αλλα και να μην ειναι τον πρωτο χρονο τουλαχιστον αξιζει μόνο και μόνο για την εμπειρια
10. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ....εκτος και αν πας σε καποιο κολλέγιο της κακιας ωρας ξερω γω, οποτε ναι... Παντως σε δημοσια Πανεπιστήμια, και μαλιστα σε Πανεπιστήμια με "ονομα", δεν πας για να περάσεις καλά και χαλαρα 3-4 χρονακια. Συνήθως δεν έχει δεύτερες ευκαιρίες να παράσεις το μάθημα. Αν εχει, και αναγκαστεις να δώσεις δευτερη φορα μπορεί να σου στοιχίσει το συγκεκριμένο πτυχίο που θες και να πρεπει να αλλάξεις ή να τα παρατήσεις. Δεν παίζουν ρήτρες μεχρι να γράψεις σε όλα τα μαθηματα πανω από 8. Απουσίες παίρνουν συχνά, όχι μονο σε εργαστηρια αλλά και σε διαλεξεις. Αν ερχεσαι από δημόσιο ελληνικό σχολείο θα τα βρεις σκουρα στην αρχη μεχρι να εξοικιωθεις να γραφεις εργασίες και lab reports. Αν επιλέξεις επιστήμη (πχ Βιολογια, Χημεια, ή και Ψυχολογια), ετοιμασου να αφησεις τα βιβλια στην ακρη γιατι τελευταίο έτος ΟΛΗ η υλη θα ειναι βασισμένη σε δημοσιευσεις και μαλιστα πολύ πρόσφατες!! Γενικα ή στρωνεις πωπό ή παίρνεις ένα πτυχίο χωρις Honours, που δεν εχει την ιδια αξια και αναγνωρισημότητα ή χαντακώνεσαι με πολύ χαμηλο βαθμό και δυσκολευεσαι να κανει μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andrikozzz

Νεοφερμένος

Ο Andrikozzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σας :clapup: .

Ειμαι πρωτοετης με απολυτηριο ΓΕΛ 18,3 και fce του cambridge.
Σκεφτομαι να σπουδασω πληροφορικη στην Αγγλια,μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλα πανεπιστημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ξεκινάς με την σειρά Cambridge,Oxford,Imperial,UCL που ειναι τα Top και μετά Edinburgh,Manchester,Bristol και πολλα αλλα αλλα αυτα που σου εγραψα ειναι με την σειρά τα πιο καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top