Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ!!!

Ξέρεις αν χρειάζεται να στείλω και τους βαθμούς της β λυκείου;
Οχι δεν υπαρχει επιλογη να τους βαλεις μονο αν ειναι πλ καλοι μπορει να αναφερει στην συστατικη επιστολη τ μεσο ορο σ ,αυτος π θα στο κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι να συνεχισω τις σπουδες μου στην Αγγλια και τον τελευταιο καιρο ανακαλυψα διαφορα foundation courses στην Ελλαδα (Αθηνα-Θασσαλονικη) για τα οποια ακουω γενικα καλα λογια αλλα δεν εχω διαβασει ακομα σχολιο απο καποιον ο οποιος εχει κανει foundation στην Ελλαδα.Μηπως μπορει να μα πει καποιος την εμπειρια του απο ενα foundation στην Ελλαδα (η καποιου γνωστου/φιλου/συγγενη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα πάντως.Προσωπική εμπειρία δεν έχω.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαλέξεις το foundation course που σε ενδιαφέρει,και να ρωτήσεις απευθείας το πανεπιστήμιο της επιλογής σου αν θα το δεχτεί προς αξιολόγηση για εισαγωγή στο 1ο έτος σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα πάντως.Προσωπική εμπειρία δεν έχω.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαλέξεις το foundation course που σε ενδιαφέρει,και να ρωτήσεις απευθείας το πανεπιστήμιο της επιλογής σου αν θα το δεχτεί προς αξιολόγηση για εισαγωγή στο 1ο έτος σπουδών.

Σοβαρα?Εχεις καποιον ο οποιος σου εχει πει την εμπειρια του και ηταν χαλια?Δηλαδη εκανε το foundation και τελικα δεν περασε στην Αγγλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Σοβαρα?Εχεις καποιον ο οποιος σου εχει πει την εμπειρια του και ηταν χαλια?Δηλαδη εκανε το foundation και τελικα δεν περασε στην Αγγλια?

Οτι θα περάσεις κάπου θα περάσεις αλλά κατα 99,99% από ελληνικό foundation σε μπουρδελαδικο θα περάσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Οτι θα περάσεις κάπου θα περάσεις αλλά κατα 99,99% από ελληνικό foundation σε μπουρδελαδικο θα περάσεις !

Eχεις εμπερια απο foundation στην Ε λλαδα?H απο καποιον γνωστο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο έχω ακούσει από εμπειρία φίλου ενός φίλου μου.Τι ισχύει δε ξέρω,άλλα γενικά ακούω τα χειρότερα.
Η ασφαλής επιλογή είναι foundation σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οπως εχω γραψει κι σε προηγουμενα ποστς ειμαι λιγο μπερδεμενος με το reference. Πιο συγκεκριμενα με τον καθηγητη που θα μου το κανει! Επειδη στο σχολειο αλλαζουμε καθε χρονο βιολογο ( -_-) ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτω τον καινουργιο και δεν με ξερει κιολας. Σκεφτηκα κι για την διευθηντρια αλλα πραγματικα δεν ξερει αγγλικα κι δεν ξερω αν μπορεσει να τ γραψει. Ετσι σκεφτηκα την καθηγητρια αγγλικων μου το φροντηστηριου μ που με ξερει πολλα χρονια κι την εμπιστευομαι απολυτα ( εχει σπoυδασει στο ucl κι στο kent). Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι καθ. αγγλικων κι εγω θελω να σπουδασω βιολογια οποτε μηπως αυτο ειναι μειον? Επισης επειδη εχουμε μιλησει κι ειναι προθημη να μ το κανει μου λεει πως θα τους φανει που θα βαλλει αυτη τους predicted grades. Περιμενω την βοηθεια σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Or u know, μπορείς να κάνεις το απλούστερο πράγμα στον κόσμο: Γράψ' το μόνος σου και βάλε τον καθηγητή να στο υπογράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Or u know, μπορείς να κάνεις το απλούστερο πράγμα στον κόσμο: Γράψ' το μόνος σου και βάλε τον καθηγητή να στο υπογράψει.
Χμμμ αυτο δεν νομιζω οτι ειναι λυση και αν μαθευτει καπως δεν θελω να το διακυνδινευσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Χμμμ αυτο δεν νομιζω οτι ειναι λυση και αν μαθευτει καπως δεν θελω να το διακυνδινευσω.
Καλά, κάνε το δεύτερο πιο απλό πράγμα, πες στη διευθύντρια να στο γράψει στα ελληνικά και μετέφρασέ το εσύ (και μετά κάνε το 2ο βήμα από τη 1 απάντησή μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ΟΚ παιδια ολα μια χαρα εστειλα email στα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν και δεχονται τα foundation courses απο 2 συγκεκριμενα κολλεγια εδω στην Ελλαδα τα οποια δεν θα ηθελα να αναφερω.Επισης μου ανεφεραν πως ο βαθμος του απολυτηριου ΔΕΝ αποτελει κριτηριο εισαγωγης σε περιπτωση βεβαια που ολοκληρωσω ενα foundation year στην Ελλαδα με μια συγκεκριμενη βαθμολογια.Να πω επισης πως 2 απο ττα 6 πανεπιστημια στα οποια εστειλα email ειναι στο top 10 των πανεπιστημιων του UK.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Studentpro

Νεοφερμένος

Η Studentpro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν μπορώ να στείλω αιτήσεις τώρα και να ξεκινήσω
σπουδές ή foundation το Γενάρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακές σπουδες αρχιτεκτονικής , στην Σκωτία έχω ακούσει ότι είναι δωρεάν ,ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν μπορώ να στείλω αιτήσεις τώρα και να ξεκινήσω
σπουδές ή foundation το Γενάρη;
Οι αιτήσεις γίνονται Οκτώβριο ή Ιανουάριο. Η πρώτη περίπτωση ισχύει αν στις επιλογές υπάρχει ένα από τα Cambridge ή Οξφόρδη.
Τα μαθήματα αρχίζουν τέλος Σεπτεμβρίου ή Αρχές Οκτωβρίου.
Οπότε λογικά η απάντηση είναι όχι και στα δύο.
Για μεταπτυχιακές σπουδες αρχιτεκτονικής , στην Σκωτία έχω ακούσει ότι είναι δωρεάν ,ισχύει;
Επιδοτούμενα από τη Σκωτσέζικη κυβέρνηση είναι τα δίδακτρα (όχι η διαμονή κ.λ.π.) των προπτυχιακών σπουδών των Ευρωπαίων, μόνο για το πρώτο πτυχίο.
Αυτό δεν ισχύει για επόμενο πτυχίο ή για μεταπτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Επιδοτούμενα από τη Σκωτσέζικη κυβέρνηση είναι τα δίδακτρα (όχι η διαμονή κ.λ.π.) των προπτυχιακών σπουδών των Ευρωπαίων, μόνο για το πρώτο πτυχίο.
Αυτό δεν ισχύει για επόμενο πτυχίο ή για μεταπτυχιακές σπουδές.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Για να γίνει δεκτός κάποιος σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα κάποιου σχετικά καλού πανεπιστημίου στο εξωτερικό, τι πρέπει να έχει στο βιογραφικό του; πχ. ποια προσόντα υπολογίζονται περισσότερο σε έναν υποψήφιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emilygeorgia_

Νεοφερμένος

Η emilygeorgia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!
Ενδιαφερομαι να σπουδασω εγκληματολογια.Εδω μπορεις να μπεις απο Κοινωνιολογια,Νομικη,κλπ,αλλα και απο τους αξιωματικους.Εγω θελω να σπουδασω στην Αγγλια,αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο πανεπιστημιο που να προσφερει το προγραμμα "forensic science & criminology" :/ Το βλεπω περισσοτερο απο πρακτικη αποψη,crime investigation και ετσι,και εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω που να το κανω αυτο στην Αγγλια και δε μπορω :(
Οποιος ξερει ας μου πει,καθως και το τι μαθηματα χρειαζονται (θελω να ακολουθησω το προγραμμα GCE)
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας!!
Ενδιαφερομαι να σπουδασω εγκληματολογια.Εδω μπορεις να μπεις απο Κοινωνιολογια,Νομικη,κλπ,αλλα και απο τους αξιωματικους.Εγω θελω να σπουδασω στην Αγγλια,αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο πανεπιστημιο που να προσφερει το προγραμμα "forensic science & criminology" :/ Το βλεπω περισσοτερο απο πρακτικη αποψη,crime investigation και ετσι,και εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω που να το κανω αυτο στην Αγγλια και δε μπορω :(
Οποιος ξερει ας μου πει,καθως και το τι μαθηματα χρειαζονται (θελω να ακολουθησω το προγραμμα GCE)
Ευχαριστω :)


Αν κανεις αναζητηση στο google ''forensic science and criminology UK'' θα σου βγαλει παρα πολλα πανεπιστημια τα οποια προσφερουν αυτο το πτυχιο (π.χ. https://www.port.ac.uk/courses/law-and-criminology/bsc-hons-criminology-and-forensic-studies/).Για τα gce A levels πρεπει να κανεις σιγουρα χημεια και βιολογια και σαν τριτο A level προτεινουν καποια αλλη επιστημη (οπως φυσικη).Αν και εχεις καποιες γνωσεις απο το γυμνασιο και το λυκειο στον τομεα της χημειας και της βιολογιας θα πρεπει να ξερεις πως για να μελετησεις αυτα τα 2 μαθηματα (οπως επισης και ενα τριτο) σε επιπεδο A level (τα οποια διδασκονται μονο στην αγγλικη γλωσσα και ειναι σε επιπεδο πανελληνιων εξετασεων) θα πρεπει να γνωριζεις αριστα την ορολογια των επιστημων αυτων οπως ακριβως συμβαινει και με ενα μαθητη λυκειου στην Αγγλια.Τα πιστοποιητικα (εξετασεις που δινουν οι αγγλοι) πριν τα gce A levels ονομαζονται GCSE (general certificate of secondary education η για καποιον ο οποιος θελει να δωσει εξετασεις και βρισκεται εκτος Αγγλιας IGCSE δηλαδη inernational general certificate of secondary education) και θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο εκει (μιας που ειναι η καλυτερη προετοιμασια για τα gce A levels) ωστε να εξοικειωθεις με την ορολογια πριν αρχισεις με τα πολυ δυσκολα A levels (για τα igcse υπαρχουν βιβλια τα οποια μπορεις να παραγγειλεις απο το amazon.co.uk απλα κανε αναζητηση με το μαθημα που θελεις και διπλα τα αρχικα igcse) .Ελπιζω να σε καλυψα αν οχι ρωτα οτι αλλο θελεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Studentpro

Νεοφερμένος

Η Studentpro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι ακριβώς το foundation year?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top