Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αντιμετώπισε ποτέ κανείς πρόβλημα με το φοιτητικό δάνειο από την student finance;
Bλέπω τη σελίδα τους στο facebook και μόνο παράπονα βλέπω.Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα και να μη καταφέρω να πάω στο πανεπιστήμιο;
Τα προβλήματα που βλέπω ότι υπάρχουν είναι κυρίως για maintenance loans & grants πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τα προβλήματα που βλέπω ότι υπάρχουν είναι κυρίως για maintenance loans & grants πάντως.
Δε μου κάνει εντύπωση. Το δάνειο για τα δίδακτρα είναι πλασματικό - δεν ακουμπάς ποτέ τα λεφτά, άρα είσαι αρκετά ασφαλής. Το maintenance αντίθετα θέλει ρευστό, λογικό να αργεί καμιά φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Για το foundation,
@Dr.Quantum, καλύπτεται επίσης απο το δανειο; Ποσο ειναι η τιμη για τους Home / EU students?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν το foundation είναι integrated course με το υπόλοιπο πρόγραμμα,δηλαδή προγράμματα τύπου Physics Bsc with Foudnation ναι,τα δίδακτρα καλύπτονται από το student finance και είναι 9,000 λίρες.Foundations όπως αυτό του warwick,UCL,St.Andews etc δεν τα καλύπτει,γιατί τα δίδακτρα είναι 9,000++ και δεν είναι integrated course.

Παρ'όλα αυτά όταν ρώτησα για 1-year foundation του Birmingham,το οποίο δεν έχει συνέχεια σε κάποιο πρόγραμμα,και είναι απλώς ένα qualification,μου είπαν ότι το καλύπτει και αυτό,φαντάζομαι κατ'εξέραιση μιας και τα tuition fees του ήταν 9,000 και ήταν ακριβώς το ίδιο με το integrated foundation του ίδιου πανεπιστημίου.

Υ.Γ
Σε βρήκα και στο the student room στο thread για το foundation του Durham :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απλα Στην σελιδα του durham ειδα κατι για 17.000 αλλα μαλλον ηταν για τους μη EU student. :P

χαχα
ναι ειμαι και εκει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Nα ενα ωραιο βιντεακι σχετικα με τα Ucas applications. Δε βοηθαει ιδιαιτερα αλλα δινει πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες που μπορει να μη ξερατε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πολύ καλό,ευχαριστώ :)

Xαχα,δείτε και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έκανα λογαριασμό στο UCAS για να αρχίσω να συμπληρώνω τα πεδία και δηλώνοντας ότι θα κάνω την αίτηση μέσω σχολείου,μου ζητάει ένα buzzword,το οποίο απ' ότι λέει θα το πάρω από τον καθηγητή μου.Τι είναι αυτό;Δήλωσα ότι θα κάνω αίτηση σαν individual αρχικά για να συμπληρώσω τα πεδία,άλλα όταν πάω να αλλάξω την επιλογή,ότι δηλαδή θα κάνω αίτηση μέσω σχολείου (για το ρίφερενς μετράει αυτό) μου ζητάει το buzzword,το οποίο με κάποιο τρόπο πρέπει να μου δώσουν από το σχολείο.Μπερδέυτηκα.

Επίσης,αν και νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κάπου λέει:
Disability/special needs
Universities and colleges welcome students with disabilities, and will try to meet your needs wherever possible. The information you give here will help them do this.

Και μου έχει να επιλέξω.Εγώ είμαι στη φάση διάγνωσης για σύνδρομο Asperger.Δηλαδή σε λίγο καιρό θα έχω επίσημη διάγνωση,να το βάλω ή υπάρχει περίπτωση να απηρεάσει την αίτηση αρνητικά; (αν γίνεται αυτό είναι απαράδεκτο,άλλα δε νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas4

Νεοφερμένος

Ο kostas4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kαλησπερα παιδια....καινουριος στο φορουμ...! Ειμαι 17 και εχω τελιωσει τη Β λυκειου....φετος θα πηγαινα Γ αλλα τελικα βρεθηκα στο Brighton του Ηνωμενου Βασιλειου μαζι με την οικογενεια μου....Αυριο λοιπον ξεκιναω στο City College Brighton and Ηove ( https://www.ccb.ac.uk/ ) για το συγκεκριμενο course που θα δειτε παρακατω. Οι βαθμοι μου μεχρι σημερα στο σχολειο δεν ηταν καλοι και κυριως με δεχτηκαν επειδη ηξερα αγγλικα και στο Interview που μου εκαναν τα πηγα πολυ καλα. Βεβαια το θεμα μου δεν ειναι εκει....Αφου δειτε το course που θα κανω απο κατω θα σας αναλυσω τις αποριες και φοβους που εχω.

Business BTEC Intermediate Diploma Level 2

https://www.ccb.ac.uk/public/courses...iploma-level-2-sept-11-5440.html#.Uiym18bxpbg

Οπως βλεπετε ειμαι στο Level 2. Βεβαια εκει με εχουν βαλει δοκιμαστικα για 6 βδομαδες να δουν πως θα τα παω και οταν τους ρωτησα τι θα γινει αν δεν παει καλα δεν μου ειπαν οτι θα με βαλουν στο Level 1 μαλιστα η απαντηση ηταν οτι δεν μπορουμε να σου απαντησουμε τωρα αυτο θα το δουμε και για να ειμαι ειλικρινης εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν κατι στραβωσει θα παρω ποδι :P

Επειδη τα πραγματα εγιναν τοσο γρηγορα με τις μετακομησεις κλπ δεν ειχα ενημερωθει σχεδον καθολου και ειχα την καθοδηγηση μιας θειας μου η οποια ηταν ελιπεσταση...τελικα επρεπε να βγαλω το φιδι μονος μου απο την τρυπα και να ψαχτω μονος μου γιατι αν δεν το εκανα αυτο και εμενα με σταυρομενα τα χερια αυριο δεν θα μπορουσα να περασω στο κολλεγιο μεσα.... Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει αν ξερει μερικα πραγματα για το κολλεγιο αυτο την αναγνωρισημοτητα των πτυχιων του στον κλαδο που επελεξα κλπ. Υποψιν οτι η προοπτικη μου ειναι να κανω μεχρι και το 3ο Level, δεν θα αντεχα να κατσω παραπανω εδω γιατι δεν μου αρεσει καθολου, αλλα οπως και να εχει ειναι για το καλο μου. Τον κλαδο θα τον δειτε παρακατω με ολα τα επιπεδα κλπ. Θα ηθελα λοιπον καποιος να με βοηθησει με αυτο γιατι ειναι αρκετα δυσκολο και δεν θελω να κανω κατι που μπορει τελικα να μου ειναι και αχρηστο στο μελλον και να πιεστω τελικα χωρις λογο.

Business Courses at City College

https://www.ccb.ac.uk/public/college-life/business-department#.UiyovMbxpbh

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

Σβήνω.... :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ειμαι 17 και εχω τελιωσει τη Β λυκειου....φετος θα πηγαινα Γ αλλα τελικα βρεθηκα στο Brighton του Ηνωμενου Βασιλειου μαζι με την οικογενεια μου....Αυριο λοιπον ξεκιναω στο City College Brighton and Ηove.Οι βαθμοι μου μεχρι σημερα στο σχολειο δεν ηταν καλοι και κυριως με δεχτηκαν επειδη ηξερα αγγλικα και στο Interview που μου εκαναν τα πηγα πολυ καλα.
Σε δεχτηκαν στο κολλεγιο, χωρις να εχεις καποιο απολυτηριο? Ουσιαστικα ομως αυτο που θα σπουδασεις θεωρειται τριτοβαθμια εκπαιδευση, σωστα?

Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει αν ξερει μερικα πραγματα για το κολλεγιο αυτο την αναγνωρισημοτητα των πτυχιων του στον κλαδο που επελεξα κλπ. Υποψιν οτι η προοπτικη μου ειναι να κανω μεχρι και το 3ο Level, δεν θα αντεχα να κατσω παραπανω εδω γιατι δεν μου αρεσει καθολου, αλλα οπως και να εχει ειναι για το καλο μου. Τον κλαδο θα τον δειτε παρακατω με ολα τα επιπεδα κλπ.
Με τα κολλεγια υπαρχει παντα ενα θεμα, εσυ σε ποιο κρατος θες να αναγνωριζεται το μετεπειτα πτυχιο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas4

Νεοφερμένος

Ο kostas4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με δεχτηκαν με τους βαθμους της Β λυκειου! και το πτυχιο των αγγλικων lower ηταν.... Κοιτα εμενα δεν μου αρεσει η Αγγλια και γενικα με το εξωτερικο εχω ενα θεμα κυριως για Ελλαδα ή Κυπρο το θελω.....Οσο γι αυτο για τν τριτοβαθμια εκπαιδευση που μου λες δεν εχω ιδεα πραγματικα.....Γιναν ολα σαν μη πω πως και γενικα αρχιζω και χανω τη μπαλα....Θα προτιμουσα να δωσω πανελληνιες κι ας μην περνουσα πουθενα παρα αυτο....

Γενικα τις 2 μερες που εχω παει μεχρι τωρα δεν μου αρεσει πολυ το κλιμα εκει μεσα....Δεν ειχα ποτε εικονα το πως ηταν να εισαι σ ενα κολλεγιο, αλλα νομιζα οτι θα ηταν ενταξει....Αλλα εγω εβλεπα ειδικα απο τους αγγλους μαθητες να απλωνουν ποδια πανω στα θρανιο να σηκωνουν κινητα μεσα στο μαθημα χωρις να τους λενε τιποτα.....

Απλα θελω να δω αν γνωριζετε κι εσεις κατι παιδια γι αυτο το κολλεγιο κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Χρησιμοποίησε και το thestudentroom.co.uk ,έχει φόρουμ.Είναι Αγγλικό και ίσως εκεί λάβεις τις πληροφορίες που ζητάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas4

Νεοφερμένος

Ο kostas4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Eυχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας! Θα ανατρεξω και σε αυτο το site που μου εστειλες :) Ευχαριστω και παλι να στε καλα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος κι να μου πει τι γινεται σχετικα με τ reference? Εχω ψαξει στο ucas αλλα μπορω να πω οτι μπερδευτηκα πιο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η διαδικασία με μπέρδεψε κι εμένα.Και με το πως θα πληρώσω τα fees του UCAS επίσης,άλλα επειδή έχω καιρό δεν έχω ρωτήσει ακόμα.Είναι το μόνο που με μπερδεύει νομίζω στην αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σκέφτομαι με το που τελειώσω με τη διαδικασία της αίτησης και μου κάνουν τα offers και είμαι πλέον σίγουρος για όλα,να γράψω ένα πλήρη οδηγό,από το πως να ξεκινήσεις και πως να επιλέξεις πανεπιστήμιο,μέχρι το πως να γράψεις PS,reference και πως να κάνεις την αίτηση καθώς και τι γίνεται με το δάνειο κτλ.Δηλαδή ένα πλήρη οδηγό για το τι βήματα και ποιοί τρόποι και εναλλακτικές υπάρχουν ώστε να σπουδάσεις στην Αγγλία.Θα βοηθηθούν πολλά παιδιά και δε θα χρειάζεται να ψάχνουν για δεκάδες ώρες συνολικά πως,τι κτλ.Με λίγα λόγια θα γράψω ο,τι ξέρω σχετικά με τις σπουδές στην Αγγλία από αυτά που έμαθα ψάχνοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι χαρτιά χρειάζεται να στείλω στα βρετανικά πανεπιστήμια για να γίνω δεκτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι χαρτιά χρειάζεται να στείλω στα βρετανικά πανεπιστήμια για να γίνω δεκτή;
Αν δεν κανω λαθος δεν χρειαζεται να τ στείλεις τπτ τωρα που κανεις την αιτηση,οταν σ κανουν τ coditional τοτε τ στελνεις οτι qualification έγγραφο εχεις βαλει στην αιτηση(απολυτηριο λυκειου,ielts):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ!!!

Ξέρεις αν χρειάζεται να στείλω και τους βαθμούς της β λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top