Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Παιδια οποιος ενδιαφερεται για birmingham μ ειπαν το εξης για πανελληνιεςDear George

#

Further to my previous email, I now have additional information from our Central Admissions Team.# The Panhellenic exams are part of the Apolytirion required for entrance into Greek Universities, but UK Universities do not hold this requirement. Thus, we require an overall grade of 18 out of 20 in the Apolytirion plus the individual grade for Biology (18 out of 20) and one other science.

#

Κι εγώ θα δήλωνα για foundation,μιας και νόμιζα ότι για direct entry θέλουν πανελλήνιες.Ευχαριστώ για τη πληροφόρηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Κι εγώ θα δήλωνα για foundation,μιας και νόμιζα ότι για direct entry θέλουν πανελλήνιες.Ευχαριστώ για τη πληροφόρηση.
Χαχα τιποτα :-) .Βεβαια για καποιο λογο λεει οτι ολα τ υκ παν/μια θελουν απολυτηριο χωριες πανελληνιες...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Xεχ,να είσαι επιφυλακτικός με αυτά που λένε γενικά,γιατί μετά από ΠΟΛΛΑ mails πλέον μπορώ νομίζω με ασφάλεια να συμπεράνω ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται με την Ελλάδα.Το κάθε πανεπιστήμιο λέει τα δικά του :Ρ
Στο Durham μου άλλαξαν 3 φορές τη βαθμολογία και έκαναν μήνα να μου απαντήσουν για το αν θέλω πανελλήνιες η οχι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Xεχ,να είσαι επιφυλακτικός με αυτά που λένε γενικά,γιατί μετά από ΠΟΛΛΑ mails πλέον μπορώ νομίζω με ασφάλεια να συμπεράνω ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται με την Ελλάδα.Το κάθε πανεπιστήμιο λέει τα δικά του :Ρ
Στο Durham μου άλλαξαν 3 φορές τη βαθμολογία και έκαναν μήνα να μου απαντήσουν για το αν θέλω πανελλήνιες η οχι :Ρ

Ναι κι εγω το εχω παρατηρήσει,μονο απο σκωτια μου απαντανε ξεκαθαρα..ισως.επειδη εχουν μεγαλυτερη ζητηση:-P
Τουλαχιστον στο conditional offer να λενε ξεκαθαρα τ θελουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Xεχ,να είσαι επιφυλακτικός με αυτά που λένε γενικά,γιατί μετά από ΠΟΛΛΑ mails πλέον μπορώ νομίζω με ασφάλεια να συμπεράνω ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται με την Ελλάδα.Το κάθε πανεπιστήμιο λέει τα δικά του :Ρ
Στο Durham μου άλλαξαν 3 φορές τη βαθμολογία και έκαναν μήνα να μου απαντήσουν για το αν θέλω πανελλήνιες η οχι :Ρ



Με Το Bristol τι τελικά εγινε;
Το Durham για direct entry τι βαθνο απολυτηριου θελει νε πανελλαδικές εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Με Το Bristol τι τελικά εγινε;
Το Durham για direct entry τι βαθνο απολυτηριου θελει νε πανελλαδικές εξετάσεις;[/QUOTE
οπως ειχα πει κι.αλλη φορα μου ειχαν πει 19 σκετο απολυτηριο χωρις πανελληνιες απο bristol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για Bristol είναι 19 χωρίς απλυτήριο για Direct Entry και στο Durham θες 18,5 στο απολυτήριο με πανελλήνιες και 2 A-levels.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
^ Αποκλείεται να ισχύει αυτό ,,, απο την αλλη αν ισχυει πραγματικα απορω, μονο στο Oxbridge υπαρχει τετοια πολιτικη. (μη σου πω μονο στο 1ο γτ για το 2ο κατι γντε),.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κι όμως.Έτσι είναι.Check it yourself.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δύο λόγια για τις πανελλήνιες.
Μου φαίνεται ανόητη αυτή η συζήτηση για τις πανελλήνιες, το αν χρειάζονται ή όχι.
Λέτε ότι τα Βρετανικά πανεπιστήμια δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο θέμα αυτό. Υποψιάζομαι ότι εσείς τους έχετε μπερδέψει με τα mail σας.
Μέχρι πριν ένα χρόνο στις ιστοσελίδες του ischool θεωρούνταν αυτονόητο ότι δε γίνεσαι δεκτός χωρίς πανελλήνιες. Θεωρούνταν αυτονόητο επίσης ότι όταν ανέφεραν δύο A Levels, εννοούσαν δύο μαθήματα κατεύθυνσης. Δεν έχω πειστεί ακόμα ότι κάτι έχει αλλάξει. Διαβάζοντας το ischool, δε βγάζεις άκρη. Όπως ομολογείτε και σεις, παίρνετε συνεχώς διαφορετικές απαντήσεις.

Και άλλα δύο για τα entry requirements.
Ασχολείστε με τα entry requirements, αντί να σκέφτεστε, οι πιο μικροί, πως θα εμπλουτίσετε το ακαδημαϊκό βιογραφικό σας μέχρι τη στιγμή της αίτησης. Δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι τα entry requirements είναι η δεύτερη φάση. Προηγείται η κατ' αρχάς αποδοχή. Διαβάζοντας τα κείμενα στην ιστοσελίδα, νομίζει κανείς ότι τα entry requirements είναι η αρχή και το τέλος. Μεγάλο λάθος. Το κρίσιμο μέγεθος είναι το ακαδημαϊκό βιογραφικό τη στιγμή της αίτησης.
Όταν έκανα την αίτηση το μόνο που με απασχολούσε ήταν το αν θα γίνω δεκτός υπό όρους. Άρχισαν να με απασχολούν τα entry requirements μόνο όταν έγινα δεκτός και διάβασα τους όρους που μου τέθηκαν από το κάθε πανεπιστήμιο.
Τα entry requirements απευθύνονται στον καθένα χωριστά. Μην παίρνετε κατά γράμμα τα γενικά που δημοσιεύονται στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικά,άλλα διαφωνώ στο ότι η αναζήτηση για το θέμα των πανελληνίων είναι ανόητη.
Πχ στη περίπτωσή μου,που έχω τελικά ως πρώτη επιλογή το Durham,είτε δώσω πανελλήνιες,είτε οχι,μόνο στο foundation μπορώ να γίνω δεκτός.Δηλαδή και με τους 2 τρόπους.Συνεπώς,μπορώ να μη δώσω πανελλήνιες,να το ξέρω από την αρχή,και να οργανώσω το πλάνο μου για τη φετινή χρονιά έτσι που να εξυπηρετί αυτό το σκοπό.Μπορώ μέχρι την ημερομηνία των αιτήσεων να κάνω ο,τι προλαβαίνω για να εμπλουτίσω το βιογραφικό ( όπως και τελικά έκανα και θα κάνω) που δε θα προλάβαινα αν είχα το βάρος των πανελληνίων.

Επίσης,προσωπική εντύπωση και επιμένω,είναι ότι γενικά σε πολλά πανεπιστήμια δεν έχουν κατανοήσει το ελληνικό σύστημα,και το κοιτάνε τελευταία στιγμή και παίρνουν αποφάσεις.Το ίδιο και στο Durham.Άλλος μου απαντάει κάτι,μετά άλλος κάτι διαφορετικό...και σε πράγματα ξεκάθαρα,όπως το αν χρειάζομαι απολυτήριο με πανελλήνιες ή χωρίς,και τι βαθμολογία.

Όσον αφορά την αξιοπιστία των πληροφοριών,μεγαλύτερα πιστήρια από τα mails των ίδιων των πανεπιστημίων δεν νομίζω να υπάρχουν,αν και ο καθένας πρέπει να κάνει τελικά την έρευνά του και να μη βασίζεται σε ο,τι διαβάζει σε ένα φόρουμ,που βοηθάει μεν στη καθοδήγηση,άλλα δε μπορείς να βασιστείς σε αυτό για μια τόσο σημαντική απόφαση.

Τελικά εγώ πιστεύω πως όσο νωρίτερα ξέρεις τι χρειάζεσαι και τι απαιτήσεις υπάρχουν τόσο καλύτερο,γιατί είσαι πιο σίγουρος και οργανωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικά,άλλα διαφωνώ στο ότι η αναζήτηση για το θέμα των πανελληνίων είναι ανόητη.
Πχ στη περίπτωσή μου,που έχω τελικά ως πρώτη επιλογή το Durham,είτε δώσω πανελλήνιες,είτε οχι,μόνο στο foundation μπορώ να γίνω δεκτός.Δηλαδή και με τους 2 τρόπους.Συνεπώς,μπορώ να μη δώσω πανελλήνιες,να το ξέρω από την αρχή,και να οργανώσω το πλάνο μου για τη φετινή χρονιά έτσι που να εξυπηρετί αυτό το σκοπό.Μπορώ μέχρι την ημερομηνία των αιτήσεων να κάνω ο,τι προλαβαίνω για να εμπλουτίσω το βιογραφικό ( όπως και τελικά έκανα και θα κάνω) που δε θα προλάβαινα αν είχα το βάρος των πανελληνίων.

Επίσης,προσωπική εντύπωση και επιμένω,είναι ότι γενικά σε πολλά πανεπιστήμια δεν έχουν κατανοήσει το ελληνικό σύστημα,και το κοιτάνε τελευταία στιγμή και παίρνουν αποφάσεις.Το ίδιο και στο Durham.Άλλος μου απαντάει κάτι,μετά άλλος κάτι διαφορετικό...και σε πράγματα ξεκάθαρα,όπως το αν χρειάζομαι απολυτήριο με πανελλήνιες ή χωρίς,και τι βαθμολογία.

Όσον αφορά την αξιοπιστία των πληροφοριών,μεγαλύτερα πιστήρια από τα mails των ίδιων των πανεπιστημίων δεν νομίζω να υπάρχουν,αν και ο καθένας πρέπει να κάνει τελικά την έρευνά του και να μη βασίζεται σε ο,τι διαβάζει σε ένα φόρουμ,που βοηθάει μεν στη καθοδήγηση,άλλα δε μπορείς να βασιστείς σε αυτό για μια τόσο σημαντική απόφαση.

Τελικά εγώ πιστεύω πως όσο νωρίτερα ξέρεις τι χρειάζεσαι και τι απαιτήσεις υπάρχουν τόσο καλύτερο,γιατί είσαι πιο σίγουρος και οργανωμένος.
Από τη μια.
Το Bristol δεν απαιτεί πανελλήνιες. Το Birmingham μας ενημερώνει ότι όλα τα Βρετανικά πανεπιστήμια δεν απαιτούν πανελλήνιες.
Από την άλλη.
Το Durham θέλει υποχρεωτικά A Levels. Πολλά πανεπιστήμια θέλουν A Levels.
Αν διαβάσεις τις τελευταίες 4-5 σελίδες του τόπικ, θα νομίσεις ότι έγινε κάποια κοσμογονία στη Βρετανία.

Εγώ ήξερα ότι με το Ελληνικό σχολικό σύστημα των πανελληνίων, μπορείς να περάσεις σε οποιοδήποτε σχεδόν πανεπιστήμιο. Απέκλεισα μόνο το ucl που μας είπαν ότι δέχονταν μόνο από το Ι.Β. Το Ι.Β. είναι ο δεύτερος τρόπος εισαγωγής στα Βρετανικά πανεπιστήμια.
Εφέτος πέρασαν πολλά παιδιά από το σχολείο μου, με το σύστημα των πανελληνίων, σε πανεπιστήμια της Βρετανίας. Από το Cambridge μέχρι και μέτρια πανεπιστήμια. Πέρασαν και στο Durham (χωρίς A Levels).

Ίσως έχει μπλεχτεί το foundation με την απ' ευθείας αποδοχή υπό όρους. Τους έχουμε ζαλίσει με τα mail, μια για το ένα μια για το άλλο.

Επιμένω. Τα entry requirements είναι προσωπική υπόθεση, όταν γίνεις δεκτός υπό όρους.
Δε θέλω κάποια παιδιά, με άριστο βιογραφικό μέχρι την αίτηση, να προετοιμαστούν χωρίς πανελλήνιες, να γίνουν δεκτά υπό όρους και να πάθουν κανένα εγκεφαλικό όταν δουν τους όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς για το Durham!; Eμένα με mails μου είπαν ότι άλλαξαν τα κριτήρια εισαγωγής και από φέτος δηλαδή 2013 θες A levels για εισαγωγήσ το πρώτο έτος.
Πάντως,όντος επικρατεί ένα χάος,και δεν υπάρχει κάτι σταθερό για όλα τα πανεπιστήμια.Ο καθένας πρέπει να στήλει στο πανεπιστήμιο που τον ενδιαφέρει και να βγάλει άκρη έτσι για το τι ζητάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Κοινώς αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι το Απολυτήριο Λυκείου, με ή χωρις πανελλήνιες, για κάποιο λόγο δεν τ έχουν και πολυ σε υπόληψη, όπως πχ το IB (Ξέρω, συγκρίνω μήλα και πορτοκάλια αλλά whatever), οπότε δεν το έχουν ψάξει όσο έπρεπε ή όσο θα θέλαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια θα ακουστει λιγο χαζο αλλα μπορει να μ εξηγησει καποιος τ γινεται με τισ πανελληνιες δηλαδη πως βλεπουν τους βαθμους που εχεις.γραψει στα μαθηματα που ζητανε αφου συμψηφίζονται με τ απολυτηριο?και πως βγανει ενας βαθμος αφου πχ εγω θα βγαλω 2 βαθμους για.3,2 πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Για το αν σε κάποια πανεπιστήμια απαιτούνται πλέον τα A Levels δε θα επιμείνω. Άλλωστε ενισχύει την άποψή μου ότι τα πράγματα μάλλον δυσκολεύουν παρά γίνονται πιο εύκολα.
Όμως δε μπορεί να γράφεται εδώ ότι το Bristol, ένα πανεπιστήμιο ανάμεσα στα 100 πρώτα του κόσμου, δέχεται Έλληνες φοιτητές χωρίς ούτε καν πανελλήνιες. Ή ότι το Birmingham, άλλο καλό πανεπιστήμιο, πιστεύει ότι όλα τα Βρετανικά πανεπιστήμια δεν απαιτούν πανελλήνιες. Μου φαίνονται εντελώς απίθανα τα παραπάνω.
Δε θέλω να οδηγούνται τα παιδιά, που τώρα αρχίζουν να ενδιαφέρονται για σπουδές στη Βρετανία, στην άποψη ότι οι πανελλήνιες είναι άχρηστες για την εισαγωγή τους σε ένα καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδια θα ακουστει λιγο χαζο αλλα μπορει να μ εξηγησει καποιος τ γινεται με τισ πανελληνιες δηλαδη πως βλεπουν τους βαθμους που εχεις.γραψει στα μαθηματα που ζητανε αφου συμψηφίζονται με τ απολυτηριο?και πως βγανει ενας βαθμος αφου πχ εγω θα βγαλω 2 βαθμους για.3,2 πεδιο..

Αφού τους στέλνεις τους βαθμους! Τα δυο τετράμηνα μαζί με τα γραπτα, φωτοτυπία απολυτήριου οπου αναγραφονται οι μεσοι οροι και πιθανά και πιστοποιητικό πρόσβασης, όλα με σφραγίδα και υπογραφη από τον διευθυντή/διευθυντρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Για το αν σε κάποια πανεπιστήμια απαιτούνται πλέον τα A Levels δε θα επιμείνω. Άλλωστε ενισχύει την άποψή μου ότι τα πράγματα μάλλον δυσκολεύουν παρά γίνονται πιο εύκολα.
Όμως δε μπορεί να γράφεται εδώ ότι το Bristol, ένα πανεπιστήμιο ανάμεσα στα 100 πρώτα του κόσμου, δέχεται Έλληνες φοιτητές χωρίς ούτε καν πανελλήνιες. Ή ότι το Birmingham, άλλο καλό πανεπιστήμιο, πιστεύει ότι όλα τα Βρετανικά πανεπιστήμια δεν απαιτούν πανελλήνιες. Μου φαίνονται εντελώς απίθανα τα παραπάνω.
Δε θέλω να οδηγούνται τα παιδιά, που τώρα αρχίζουν να ενδιαφέρονται για σπουδές στη Βρετανία, στην άποψη ότι οι πανελλήνιες είναι άχρηστες για την εισαγωγή τους σε ένα καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας.
Και μενα μου φανηκε πολυ περιεργο που δεχονται μονο απολυτηριο χωρις πανελληνιες,για αυτο ειχα παραθεσει κι μηνυματα για να το δειτε κι εσεις.Αλλα εστειλα και δευτερο μηνυμα για να μου πουν σιγουρα κι ειπαν οτι δεν θελουν πανελληνιες! Τωρα αν ενδιαφερεται κι καποιος αλλος ας στειλει,εγω να βοηθησω τ παιδια που δεν θελουν να δωσουν πανελληνιες ηθελα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ρε παιδια ξερετε τι σόι predicted grades θελουν ; Ρωτησα στο edinburgh και μου εδωσαν μια πεντακαθαρη απαντηση :

We ask for the predicted grades for all subject areas.

Wtf? Βαθμους τετραμηνων ; Βαθμους πανελληνιων; Βαθμους των εξετασεων και των μαθηματων γενικης παιδειας; Τα παντα ολα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ρε παιδια ξερετε τι σόι predicted grades θελουν ; Ρωτησα στο edinburgh και μου εδωσαν μια πεντακαθαρη απαντηση :

We ask for the predicted grades for all subject areas.

Wtf? Βαθμους τετραμηνων ; Βαθμους πανελληνιων; Βαθμους των εξετασεων και των μαθηματων γενικης παιδειας; Τα παντα ολα;;
Αναρωτιεμαι κι εγω τ ιδιο:hmm:

Παιδια προεκυψε καποιο θεμα. Αρχισα να συμπληρωνω το ucas και ειδα οτι το glasgow δεν εχει γενικη βιολογια (c100). Επειδη θελω να σπουδασω γενικη βιολογια λογικα δεν θα το δηλωσω αν κι θα το ηθελα.Απο σκωτια πιο αλλο λετε να δηλωσω? (εχω βαλει edinburgh,dundee,aberdeen,stirling)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top