Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Παιδιά τη διαδικασία για το φοιτητικό δάνειο πότε την αρχίζουμε όσοι είμαστε για 2014 entry;
Πειράζει που δεν έχω διαβατήριο μέχρι τα 18 (30 μαρτίου) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά τη διαδικασία για το φοιτητικό δάνειο πότε την αρχίζουμε όσοι είμαστε για 2014 entry;
Πειράζει που δεν έχω διαβατήριο μέχρι τα 18 (30 μαρτίου) ;
Αφού γίνεις οριστικά δεκτός, θα σταλούν από έναν Αγγλικό οργανισμό, στην κατοικία σου στην Ελλάδα, χαρτιά για το δάνειο του πρώτου έτους. Συμπληρώνονται και υπογράφονται από τον γονέα και από σένα και στέλνονται στην Αγγλία.
Για τα άλλα έτη, με την ίδια διαδικασία, τα χαρτιά υπογράφονται μόνο από σένα.
Το διαβατήριο τι σχέση έχει; Στην Αγγλία θα πας το Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε θα το έχεις. Άλλωστε και ανήλικος να είσαι μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αφού γίνεις οριστικά δεκτός, θα σταλούν από το πανεπιστήμιο στην κατοικία σου στην Ελλάδα χαρτιά για το δάνειο του πρώτου έτους. Υπογράφονται από τον γονέα και από σένα και στέλνονται στην Αγγλία.
Για τα άλλα έτη, με την ίδια διαδικασία, τα χαρτιά υπογράφονται μόνο από σένα.
Το διαβατήριο τι σχέση έχει; Στην Αγγλία θα πας το Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε θα το έχεις. Άλλωστε και ανήλικος να είσαι μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.

Ααα τόσο απλό; Γιατί έψαχνα τη διαδικασία στο student finance και έλεγε ότι χρειάζομαι διάφορα,και νόμιζα ότι το διαβατήριο βγαίνει μετά τα 18 :P Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σου έκαναν offer (conditional)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οχι,ανυπομωνώ να ανοίξουν τα σχολεία,να κάνω την αίτηση να τη στείλω και να δω τι offers θα έχω.

(Το ιδανικότερο σενάριο, που δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να συμβεί, είναι να μου κάνει unconditional offer το Durham :P,χαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Unconditional πώς ρε συ δλδ δεβ θα τους νοιάζει το απόλυτηριο κ θα βασιστούν μονο σε ps και βαθμους γ' γυμνασίου; Δυσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγω ακομα δεν εχω καταφερει αν τελειωσω το statement :P ωστοσο εγραψα τη 1η παραγραφο μεσα σε 2 ωρες :P ειχα εμπνευση :P αλλες 4 και ενας επιλογος μενουν :P τι predicted grade θα βαλετε?μακαρι quantum αλλα γενικα μου ακουγεται λιγο δυσκολο το unconditional offer...παντως και εγω ανυπομονω να δω τι θα γινει :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το statement το έγραψα το έστειλα στο the student room,μου το διόρθωσαν,τους το ξανάστειλα με αλλαγές,μου το ξαναδιόρθωσαν και τώρα το έχω έτοιμο.Σου δίνουν review,σου λένε αν είναι "πιασάρικο" κτλ.Επίσης έχει και οδηγίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια αυτοτ predicted, ειναι.λιγο.καπως..πως.να.προβλεψεις τι θα γραψεις πανελληνιες?Λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
συμφωνω...παντως στο τελος το offer μετρα.Αν εκπληρωσεις τις προυποθεσεις τους θα πας ακομα και αν επεσες και λιγο εξω στο predicted grade.Αν επεσες πολυ εξω λογικα δεν θα πληρεις ουετ τις προυποθεσεις του offer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
συμφωνω...παντως στο τελος το offer μετρα.Αν εκπληρωσεις τις προυποθεσεις τους θα πας ακομα και αν επεσες και λιγο εξω στο predicted grade.Αν επεσες πολυ εξω λογικα δεν θα πληρεις ουετ τις προυποθεσεις του offer
Κοιτα μπορω να προβλεψω σε 2-3 μαθηματα ποσο θα γραψω..αλλα τωρα ποσο θα μου βαλουν οι καθηγητες,τι θα γραψω στις ενδοσχολικες,και ποσος θα ειναι ο βαθμος των πανελληνιων ωστε να βγει ολο το απολυτηριο δεν ειναι ευκολο να το υπολογισεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Όλα αυτά για βαθμούς γυμνασίου και λυκείου,predicted κτλ που τα βρήκατε για να τα γράψετε?Δεν βλέπω κάτι στο ucas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
στο education μολις συμπληρωσεις το σχολειο σ λεει ακριβως απο κατω add qualifications.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
το σχολείο μου δεν το βρίσκω εκεί πάντως.Και δεν γνωρίζω τι να βάλω στο exam centre code που λέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το ucas λεει : If the message 'No matches found' is shown, or if the school displayed is not the correct one, then click 'My school/centre is not listed here' and enter the correct name in the box provided.
οποτε πατας my school is not here και γραφεις το ονομα του σχολειου σ.Οσον αφορα το exam center λεει " If the centre does not have a number, leave this box blank." οποτε το αφηνεις κενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Δεν ξερω ναι μεν μπορει να ειναι βοηθητικο αλλα δεν τους εμπιστευομαι :confused:

@dina η καποιος αλλος που ξερει απο glasgow..μπορειτε να μου πειτε τι εννοουν στο site με αυτο που λενε? Applicants are required to achievea minimum of 18 out of 20 in the Apolytirion programme as well as either 2 GCE A-Levels at Grade A, or the Panhellenic exams at grade 18. Για τις πανελληνιες θελουν 18.000 μορια ή γενικα απολυτηριο με πανελληνιες 18?
περσυ για οικονομικα και πολιτικα μου ζητησε το glasgow 18,5 η 19 αν θυμαμαι καλα ΜΕ πανελληνιες
το να σε αναγνωρισουν με απολυτηριο χωρις πανελλ., γελοιο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή τωρα τελευταία το έχω μελετήσει πολύ
δεν βρήσκω κάπου να υπάρχει Quantum Physics ή
ακόμα καλύτερα Quantum Chemstry, πουθενά όμως,
σε κανένα παν / μο. Τουλάχιστον ως undergradute course.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή τωρα τελευταία το έχω μελετήσει πολύ
δεν βρήσκω κάπου να υπάρχει Quantum Physics ή
ακόμα καλύτερα Quantum Chemstry, πουθενά όμως,
σε κανένα παν / μο. Τουλάχιστον ως undergradute course.

ναι γιατι και τα δυο ειναι τραγικα εξειδικευμενα και ειναι κλαδοι της φυσικης και της χημειας αντιστοιχα. Μπορεις να ασχοληθεις μαζι τους σε μεταπτυχιακο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή τωρα τελευταία το έχω μελετήσει πολύ
δεν βρήσκω κάπου να υπάρχει Quantum Physics ή
ακόμα καλύτερα Quantum Chemstry, πουθενά όμως,
σε κανένα παν / μο. Τουλάχιστον ως undergradute course.
Η κβαντική μηχανική διδάσκεται προπτυχιακά σε όλα τα τμήματα φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια οποιος ενδιαφερεται για birmingham μ ειπαν το εξης για πανελληνιεςDear George

#

Further to my previous email, I now have additional information from our Central Admissions Team.# The Panhellenic exams are part of the Apolytirion required for entrance into Greek Universities, but UK Universities do not hold this requirement. Thus, we require an overall grade of 18 out of 20 in the Apolytirion plus the individual grade for Biology (18 out of 20) and one other science.

#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top