Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας. Το Σεπτεμβρη θα πάω τρίτη Λυκείου. Οι βαθμοί μου όλα τα προηγούμενα χρόνια είναι ικανοποιητικοί και τελικά σκέφτομαι για σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για σπουδές Law. Μπορείτε να μου παραθέσετε όλα τα entry requirements που χρειαζονται για παραδειγμα στην Οξφόρδη; Το michigan proficiency θα φανει καπου χρήσιμο; Θα χρειαστεί να δώσω πανελλήνιες; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το μισιγκαν προφ δεν μετραει πουθενα.

Ielts ή cambridge θελουν (καλυτερα ielts).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μου είπαν ότι και το toefl αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σας. Το Σεπτεμβρη θα πάω τρίτη Λυκείου. Οι βαθμοί μου όλα τα προηγούμενα χρόνια είναι ικανοποιητικοί και τελικά σκέφτομαι για σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για σπουδές Law. Μπορείτε να μου παραθέσετε όλα τα entry requirements που χρειαζονται για παραδειγμα στην Οξφόρδη; Το michigan proficiency θα φανει καπου χρήσιμο; Θα χρειαστεί να δώσω πανελλήνιες; Ευχαριστώ

Oxford? Ρε φίλε στα εύκολα πηγές:hmm:
χμ....εδώ λέει (and I quote)
Apolytirion with an average of 19 / 20 points and normally 2 or more A-levels at grade A.

Όπου το απολυτήριο πιστεύω είναι δεδομένο ότι το θέλουν με Πανελλήνιες. Βέβαια εδώ τα έχει λίγο γενικά,δηλαδή σου λέει ότι σε γενικές γραμμές δέχονται Έλληνες με αυτά τα qualifications. Όμως έχε στο νου σου πως υπάρχουν courses τα οποία είναι πιο ανταγωνιστικά. Για παράδειγμα θεωρώ αδύνατο να περνά κάποιος στην ιατρική της Οξφόρδης με αυτά (η για να ακριβολογω στην ιατρική οποιουδήποτε καλού πανεπιστημίου). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες το ίδιο το πανεπιστήμιο μέσω email.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Oxford? Ρε φίλε στα εύκολα πηγές:hmm:
χμ....εδώ λέει (and I quote)


Όπου το απολυτήριο πιστεύω είναι δεδομένο ότι το θέλουν με Πανελλήνιες. Βέβαια εδώ τα έχει λίγο γενικά,δηλαδή σου λέει ότι σε γενικές γραμμές δέχονται Έλληνες με αυτά τα qualifications. Όμως έχε στο νου σου πως υπάρχουν courses τα οποία είναι πιο ανταγωνιστικά. Για παράδειγμα θεωρώ αδύνατο να περνά κάποιος στην ιατρική της Οξφόρδης με αυτά (η για να ακριβολογω στην ιατρική οποιουδήποτε καλού πανεπιστημίου). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες το ίδιο το πανεπιστήμιο μέσω email.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γενικά η Ιατρική ειναι πολύ δυσκολότερη όσον αφορά την εισαγωγή. Τους βαθμους τους έχω και το απολυτήριο πιστεύω οτι μπορώ να το καταφέρω (για Law πάντα). Τα α levels εννοεί τα μαθήματα κατεύθυνσης; Άλλα requirements?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
εξαρταται τον ανθρωπο... εγω ηδη μετραω αναποδα τις μερες για να επιστρεψω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Γενικά η Ιατρική ειναι πολύ δυσκολότερη όσον αφορά την εισαγωγή. Τους βαθμους τους έχω και το απολυτήριο πιστεύω οτι μπορώ να το καταφέρω (για Law πάντα). Τα α levels εννοεί τα μαθήματα κατεύθυνσης; Άλλα requirements?

Για παραδειγμα την εφερα την ιατρικη! Α levels εννοω βρετανικα qualification! εξετασεις παλι,σε καπως διαφορετική υλη στα αγγλικα! Κατι σαν... παναγγλικες :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για παραδειγμα την εφερα την ιατρικη! Α levels εννοω βρετανικα qualification! εξετασεις παλι,σε καπως διαφορετική υλη στα αγγλικα! Κατι σαν... παναγγλικες :Ρ

Εντάξει θα παρω κι ενα τηλ το British Council καλού κακού. Αν γνωρίζετε γενικώς τις προυποθέσεις και τα χαρτια που θα πρέπει να έχω πριν κάνω την αίτηση στο ucas θα με βοηθησετε πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θα ρωτησεις το British Council ή θα απευθυνθεις σε γραφειο....και εμενα γραφειο μ εκανε την αιτηση. Εκτος και αν έχεις κανενα γνωστο π ν έχει κανει τα χαρτια τ μονος τ και μπορει να σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γραφείο; Τι γραφείο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για Οξφόρδη ξέχνα το :/ .Θέλουν και a levels.Αυτό με το γραφείο με ενδιαφέρει και εμένα,αν και δε μου φαίνεται δύσκολη η αίτηση.(έχω δει tutorials από το ucas).
Πάντως κι εγώ δηλώνω ενθουσιασμένος :D Λατρεύω το καιρό της Αγγλίας,το κρύο,τη συννεφιά...τη φύση!Ανυπομωνώ,μακάρι όλα να πάνε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι απαραίτητα τα a levels?
Οι Έλληνες που δεν πηγαίνουν σε ιδιωτικα αγγλικα σχολεία δεν μπορουν να μπουν στο πανεπιστημιο της Οξφόρδης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οχι δεν μπορούν με το απολυτήριο,έχω στήλει και mails.Μπορείς να μεταφερθείς από κάποιο έτος ενός πανεπιστημίου στο 1ο έτος της Οξφόρδης.Για να γίνει αυτό όμως απ' όσα έχω διαβάσει πρέπει να διαγραφείς από το πανεπιστήμιο που φοιτείς,οπότε ουσιαστικά ρισκάρεις να μήνεις εκτός πανεπιστημίου γενικά,αν δε σε πάρουν στην Οξφόρδη.

Βέβαια,μπορείς να κάνεις και αίτηση στο Cambridge,όπου εκεί δέχονται απολυτήριο με πανελλήνιες,άλλα να ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο.Καλή τύχη ότι και να επιλέξεις.Υπάρχουν και άλλα,εξίσου καλά πανεπιστήμια ή κοντά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γραφεία που αναλαμβάνουν να σας κάνουν την αίτηση του UCAS! Googlaρετε "αιτήσεις ucas" και θα σας βγάλει ο,τι πληροφορίες χρειάζεται! Δυστυχώς τ γραφείο π έκανε την δικιά μου αίτηση έκλεισε :/
Αλλιώς ρωτήστε και το British Council,αν και μπορεί να κάνουν την διαδικασία οι ίδιοι!το κόστος πάνω κάτω 2χιλιαρικα βγαίνει και στις 2 περιπτώσεις.
Επίσης, ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96, αν θες να κάνεις αίτηση στο Οxford (αν και όπως ειπε και ο Dr. Quantum είναι κομματάκι δύσκολο), θυμήσου ότι η αίτηση τ ucas πρέπει να σταλεί μέχρι τις 15 Οκτωβρίου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Παιδιά επειδή τα λεφτά είναι πολλά,για την αίτηση (την οποία θα την κάνω μόνος τελικά),μπορείτε να δείτε tutorials στην ιστοσελίδα του ucas.Αν έχετε απωρίες έχω ακούσει ότι είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδιά. Θα το προσπαθήσω και θα δούμε.
Άντε καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
2U2 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας. μήπως ξέρετε αν είναι δυνατόν να εισαχθεί κανείς στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης χωρίς να δώσει α levels παρά μόνο Πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σας. μήπως ξέρετε αν είναι δυνατόν να εισαχθεί κανείς στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης χωρίς να δώσει α levels παρά μόνο Πανελλήνιες;

https://www.ox.ac.uk/admissions/unde...cants/international_qualifications/index.html

Όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε άλλα λογικά γίνεται, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top