Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Aυτό εδώ έχω δει (το έχει και σε άλλα προσφερόμενα μάστερς) https://www.dur.ac.uk/courses/2013/...as-code=Q8K307&degree=MA&year=2013#admissions .
Δεν έχει όπως το UCL ή St. Andrews ειδικό section για τους εισερχόμενους μεταπτυχιακούς και τα admissions.
Εκτος αν είμαι τόσο λάθος.
Εδώ είναι η σελίδα για την Ελλάδα, όπου απαιτεί γενικά για μεταπτυχιακά 7,5+, από τα Ελληνικά πανεπιστήμια.
https://www.dur.ac.uk/international/countryinfo/?cid=55
Ίσως, ειδικά για κλασσικές σπουδές, να δέχονται 6,5+ (Μόνο σε τέτοιες σπουδές το είδα).
Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα mail και να ρωτήσεις για το course που σ' ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Eίδα το International και δεν κοίταξα καν :P Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Eδώ ένα καλό μεταπτυχιακό Μεσαιωνικής Αρχαιολογίας.Βέβαια εδώ δεν υπάρχει αντίστοιχος κλάδοςΙΜόνο για Βυζάντιο) αλλά άν ενδιαφέρει κάποιον να μείνει έξω είναι σούπερ επιλογή.Βιγκινκς κτλ
https://www.reading.ac.uk/archaeology/pg-taught/arch-pgt-ma-medieval-archaeology.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fren

Νεοφερμένος

Ο fren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα,
Το Σεπτέμβρη με το καλό, αναχωρώ στο Λονδίνο για μεταπτυχιακό.

1) Γνωρίζει κανείς κάποιο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα δανειοδοτήσεις ή υποτροφίας για μεταπτυχιακά στην Αγγλία;;
Ποιοι οι όροι προϋποθέσεις αποπληρωμές κλπ;;

2) Γνωρίζει κανείς απο που μπορούσα να αρχίζω το ψάξιμο για "φθηνό" σπίτι;;

θενξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juana7

Νεοφερμένος

Η Juana7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και από εμένα!
Είμαι απόφοιτη Ιέκ της ειδικότητας Προσχολικής Αγωγής Ημερήσιας Φροντίδας Παιδιών Με Ειδικές Ανάγκες και σκέφτομαι να πάω εξωτερικό να συνεχίσω τις σπουδές μου σε πανεπιστήμιο για άλλα δύο χρόνια μιας και η Ελλάδα δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα.
Συγκεκριμένα σκέφτομαι για Αγγλία.
Θα ήθελα πρόσθετες πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές στην Αγγλία δηλαδή πόσο κοστίζει, τα πανεπιστήμια, πως μπαίνεις κτλ.
Η αν υπάρχουν σχετικά site με αυτό.
Σας ευχαριστώ πολύ!


Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα 48 μεταφέρθηκε από θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LanaDelRey

Νεοφερμένος

Η LanaDelRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!
Εδω και καιρο σκεφτομαι να παω Αγγλια για σπουδες. Εχω ψαξει αρκετα αλλα εχω μπερδευτει και θελω οτι βοηθεια σας οποιος ξερει ας μου απαντησει!
1ον θα πρεπει να δωσω πανελληνιες και ενδοσχολικες για να παω ή μονο ενδοσχολικες/πανελληνιες?
2ον υπαρχουν επιπλεον εξετασεις που πρεπει να δωσω και αν ναι ποιες?
3ον εχω διαβασει για το Foundation και International Bac. Ειναι απαραιτητο να τα κανω? Γιατι μου φαινονται χασιμο χρονου και χρηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας!
Εδω και καιρο σκεφτομαι να παω Αγγλια για σπουδες. Εχω ψαξει αρκετα αλλα εχω μπερδευτει και θελω οτι βοηθεια σας οποιος ξερει ας μου απαντησει!
1ον θα πρεπει να δωσω πανελληνιες και ενδοσχολικες για να παω ή μονο ενδοσχολικες/πανελληνιες?
2ον υπαρχουν επιπλεον εξετασεις που πρεπει να δωσω και αν ναι ποιες?
3ον εχω διαβασει για το Foundation και International Bac. Ειναι απαραιτητο να τα κανω? Γιατι μου φαινονται χασιμο χρονου και χρηματων.
Υπάρχουν 3 διαφορετικοί δρόμοι για την εισαγωγή στα Βρετανικά πανεπιστήμια:
α) Πανελλήνιες β) Ι.Β. γ) Foundation
Αν ακολουθήσεις τον πρώτο δρόμο, πρέπει να δώσεις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LanaDelRey

Νεοφερμένος

Η LanaDelRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχουν 3 διαφορετικοί δρόμοι για την εισαγωγή στα Βρετανικά πανεπιστήμια:
α) Πανελλήνιες β) Ι.Β. γ) Foundation
Αν ακολουθήσεις τον πρώτο δρόμο, πρέπει να δώσεις πανελλήνιες.


Οκ το πιο πιθανο ειναι να επιλεξω τον πρωτο τροπο (Πανελληνιες) γιατι foundation και Ι.Β σχολες εχει μονο αθηνα και θεσσαλονικη.Μετα τι κανω?
Εκτος απο πανελληνιες τι αλλο θα χρειαστει? Εχω ακουσει για τα Α-levels και GCE. Το TOEFL θα πρεπει να το δωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ανάλογα ποιο πτυχίο αγγλικών δέχεται η κάθε σχολή. Μερικές δέχονται και με cambridge.
Τα A- levels πάλι ανάλογα την σχολή.
Τα foundation δεν είναι μόνο ελλάδα,γίνονται και εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι μαθητής της δευτέρα λυκείου,οδεύω προς τρίτη και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Ψάχνοντας (το τελευταίο καιρό πολύ εντατικά),συνειδητοποίησα ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνεις δεκτός σε πανεπιστήμια υψηλού κύρους.Εξαιρούνται τα Cambridge-Oxford που είναι εκτός συναγωνισμού.

Είμαι λοιπόν στη δευτέρα λυκείου,και είμαι αρκετά καλός μαθητής.Στο τοπ 3 ας πούμε. Φροντιστήριο δεν πηγαίνω ακόμα,θα αρχίσω θερινά όμως σε λίγες μέρες.Έχω πάρει πολύ θερμά το θέμα των σπουδών στο εξωτερικό και σκοπεύω να αφοσιωθώ στο να γράψω όσο καλύτερα γίνεται στις πανελλήνιες.

Το θέμα είναι ότι αγχώνομαι με διάφορα θέματα,κυρίως με το αν θα καταφέρω να έχω τα κατάλληλα entry requirements.Πρώτα απ'όλα οι πανελλήνιες δεν είναι 100% προβλέψιμες απ'ότι έχω καταλάβει...κάθε άλλο.Ποτέ δε ξέρεις τι θέματα θα βάλουν και θα χαντακωθεί σε μεγάλο βαθμό το απολυτήριο.Επίσης η φήμη μου στο σχολείο δεν είναι και πολύ καλή μιας και με μερικούς καθηγητές η σχέση μας δεν είναι αυτό που λες παραγωγική.Ενώ λοιπόν στα μαθήματα θετικής είμαι πολύ καλός,σε αρχαία,ιστορία κτλ σχεδόν βάση.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να έχω πρόβλημα του χρόνου λοιπόν με το απολυτήριο.Δύσκολο δεδομένων των παραπάνω να έχω 18.5+ που θέλω.Έχω απογοητευτεί κάπως είναι η αλήθεια,άλλα δε το βάζω κάτω.Θα προσπαθήσω και ότι γίνει.

Η ερώτησή μου λοιπόν (μετά το πρόλογο :Ρ) είναι η εξής: Μπορεί κάποιος να κάτσει μόνος του και να διαβάσει για τα GCE's και απλά να πάει να δώσει έχοντας προοπτικές για A++ levels;Ή να το ξεχάσω από τώρα και να βασιστώ στο απολυτήριο το οποίο μπορεί να με καταδικάσει σαφώς;Χρήματα (10.000 έχω δει) δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση,οπότε ή μόνος,ή τίποτα.Ίσως κάποια ιδιαίτερα στο σπίτι από κάποιον που γνωρίζει...άλλα και πάλι χλωμό.Λοιπόν; είναι εφικτό;Πιθανά μαθήματα : Βιολογία,Χημεία,Μαθηματικά,Φυσική.
Θέλω να σπουδάσω είτε νευροεπιστήμη (neuroscience) είτε φυσική.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 222 - 265 προήλθαν από την συγχώνευση του παρόν θέματος με το νήμα "GCE A-levels."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι μαθητής της δευτέρα λυκείου,οδεύω προς τρίτη και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Ψάχνοντας (το τελευταίο καιρό πολύ εντατικά),συνειδητοποίησα ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνεις δεκτός σε πανεπιστήμια υψηλού κύρους.Εξαιρούνται τα Cambridge-Oxford που είναι εκτός συναγωνισμού.

Είμαι λοιπόν στη δευτέρα λυκείου,και είμαι αρκετά καλός μαθητής.Στο τοπ 3 ας πούμε. Φροντιστήριο δεν πηγαίνω ακόμα,θα αρχίσω θερινά όμως σε λίγες μέρες.Έχω πάρει πολύ θερμά το θέμα των σπουδών στο εξωτερικό και σκοπεύω να αφοσιωθώ στο να γράψω όσο καλύτερα γίνεται στις πανελλήνιες.

Το θέμα είναι ότι αγχώνομαι με διάφορα θέματα,κυρίως με το αν θα καταφέρω να έχω τα κατάλληλα entry requirements.Πρώτα απ'όλα οι πανελλήνιες δεν είναι 100% προβλέψιμες απ'ότι έχω καταλάβει...κάθε άλλο.Ποτέ δε ξέρεις τι θέματα θα βάλουν και θα χαντακωθεί σε μεγάλο βαθμό το απολυτήριο.Επίσης η φήμη μου στο σχολείο δεν είναι και πολύ καλή μιας και με μερικούς καθηγητές η σχέση μας δεν είναι αυτό που λες παραγωγική.Ενώ λοιπόν στα μαθήματα θετικής είμαι πολύ καλός,σε αρχαία,ιστορία κτλ σχεδόν βάση.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να έχω πρόβλημα του χρόνου λοιπόν με το απολυτήριο.Δύσκολο δεδομένων των παραπάνω να έχω 18.5+ που θέλω.Έχω απογοητευτεί κάπως είναι η αλήθεια,άλλα δε το βάζω κάτω.Θα προσπαθήσω και ότι γίνει.

Η ερώτησή μου λοιπόν (μετά το πρόλογο :Ρ) είναι η εξής: Μπορεί κάποιος να κάτσει μόνος του και να διαβάσει για τα GCE's και απλά να πάει να δώσει έχοντας προοπτικές για A++ levels;Ή να το ξεχάσω από τώρα και να βασιστώ στο απολυτήριο το οποίο μπορεί να με καταδικάσει σαφώς;Χρήματα (10.000 έχω δει) δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση,οπότε ή μόνος,ή τίποτα.Ίσως κάποια ιδιαίτερα στο σπίτι από κάποιον που γνωρίζει...άλλα και πάλι χλωμό.Λοιπόν; είναι εφικτό;Πιθανά μαθήματα : Βιολογία,Χημεία,Μαθηματικά,Φυσική.
Θέλω να σπουδάσω είτε νευροεπιστήμη (neuroscience) είτε φυσική.

Να βγαλεις Α*ΑΑ+ στα Α-levels ειναι εξισου δυσκολο με το να βγαλεις και 19+ απολυτηριο. Απλα διαλεξε ενα απο τα δυο και δωσε εμφαση εκει. Τα Α-levels χρειαζοντα δυο χρονια για να τα κανεις, συνεπως αν δεν εχεισ αρχισει δεν προλαβενεις. Με καλο διαβασμα μπορεις να βγαλεις γυρω στο 18 πανελληνιες και αν εχεις εικοσαρια στα ενδοχολικα να χτυπησεις 19.5++ απολυτηριο. Αυτο εκανα εγω τουλαχιστον οπου στο γυμνασιο δεν ημουν πολυ καλος μαθητης. Αν θεωρεις οτι αυτο δεν γινεται μπορεις να δωσεις ενδοσχολικα και να κανεις ενα χρονο gap year να ετοιμασεις Α-levels. Τι πανεπιστημια στοχευεις επειδη αυτο παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο τι δρομο ειναι καλυτερο να ακολουθησεις. (Oxbridge δεν ειναι τοσο εκτος ανταγωνισμου οσο νομιζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν δώσω GCE's αυτό θα γίνει με διάβασμα στο σπίτι.Οπότε δεν ξέρω καν αν έχω τη δυνατότητα να σκοράρω A's μιας και η προετοιμασία θα γίνει χωρίς εξωτερική βοήθεια.Δεν ξέρω αν είναι εφικτό κιόλας.Ίσως μετά το σχολείο αν παρ'όλα αυτά είναι εφικτό.

Πως θα έχω 18 στις πανελλήνιες και (υποθετικά) όλα 20 στα ενδοσχολικά και θα έχω 19+ αφού ο μέσος όρος από τον συμψηφισμό θα είναι 19 το μέγιστο;Εννοώ η διαδικασία δεν είναι ο μέσος όρος πανελληνίων και ενδοσχολικών εξετάσεων οι οποίες πριν έχουν συμψηφιστεί με τα τετράμηνα;

Ενδεικτικά μερικά πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει με σειρά προτεραιότητας είναι: Εδιμβούργο,King's,Glasgow

Δεν έχω ψάξει ακόμα καλά τα πανεπιστήμια πέρα από αυτά.Άλλα έχω ιδέα γενική για το τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω κτλ.
Οxbridge,κοίταξα κριτήρια εισαγωγής και μου φάνηκε ότι και 20 να έχω απολυτήριο δε μπαίνω :Ρ

Υ.Γ
Έχω τρομάξει με τις πανελλήνιες γιατί πολλά γνωστά παιδιά,άριστοι μαθητές,ήταν καλά προετοιμασμένοι και δε γράψανε όσο περίμεναν.Οπότε έχω απογοητευτεί προκαταβολικά για του χρόνου. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Αν δώσω GCE's αυτό θα γίνει με διάβασμα στο σπίτι.Οπότε δεν ξέρω καν αν έχω τη δυνατότητα να σκοράρω A's μιας και η προετοιμασία θα γίνει χωρίς εξωτερική βοήθεια.Δεν ξέρω αν είναι εφικτό κιόλας.Ίσως μετά το σχολείο αν παρ'όλα αυτά είναι εφικτό.

Πως θα έχω 18 στις πανελλήνιες και (υποθετικά) όλα 20 στα ενδοσχολικά και θα έχω 19+ αφού ο μέσος όρος από τον συμψηφισμό θα είναι 19 το μέγιστο;Εννοώ η διαδικασία δεν είναι ο μέσος όρος πανελληνίων και ενδοσχολικών εξετάσεων οι οποίες πριν έχουν συμψηφιστεί με τα τετράμηνα;

Ενδεικτικά μερικά πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει με σειρά προτεραιότητας είναι: Εδιμβούργο,King's,Glasgow

Δεν έχω ψάξει ακόμα καλά τα πανεπιστήμια πέρα από αυτά.Άλλα έχω ιδέα γενική για το τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω κτλ.
Οxbridge,κοίταξα κριτήρια εισαγωγής και μου φάνηκε ότι και 20 να έχω απολυτήριο δε μπαίνω :Ρ

Υ.Γ
Έχω τρομάξει με τις πανελλήνιες γιατί πολλά γνωστά παιδιά,άριστοι μαθητές,ήταν καλά προετοιμασμένοι και δε γράψανε όσο περίμεναν.Οπότε έχω απογοητευτεί προκαταβολικά για του χρόνου. :Ρ

Στα ιδια πανεπιστημια σχεδον ειχα κανει και εγω αιτηση (Edinburgh, Glasgow, Kings, Cambridge).GCE χωρις καθολου βοηθεια ειναι πολυ δυσκολο. Απολυτηριο βγαινει απο ολα τα μαθηματα προφορικος+γραπτος/2. Τα μαθηματα πανελληνιων ειναι μονο εξι αρα τα ενδοσχολικα βοηθανε παρα πολυ. Στο σχολειο μου δεν ηταν πολυ δυσκολο να παρεισ 20 στα ενδοσχολικα τοσο στα τετραμινα οσο και στιν ενδοσχολικες καθως επειδη οι καθηγητες ξερανε οτι ειχα πανελληνιες ηταν ελαστικοι. Πανελληνιες θελουν σωστο διαβασμα, πολλες και οσο πιο δυσκολες ασκησεις γινεται στην τεχνολογικη-θετικη+ παπαγαλια ΑΟΔΕ για να γραψεις 20. Αυτο ειναι το κολπο. Αν διαβασεισ καλα ανετα ειναι εφικτο το 17.5++ στις πανελληνιες και αυτο σε συνδυασμο με 20 στα ενδοσχολικα σου δινει μια αριστη πιθανοτητα για Glasgow και Κings και αν εχεις καλλο Personal Statement και prediction 19.5+ ρεαλιστικες πιθανοτητες για Edinburgh αλλα και Imperial που ειναι επισης πολυ καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ήδη έχω αρχίσει και κάνω επαναλήψεις ακόμα και ύλη 1ης λυκείου.Εξάλλου αρχίζουν τα θερινά σε λίγες μέρες και θα δώσω όσο μπορώ να καλύψω αν έχω τυχόν κενά κτλ.Είμαι αποφασισμένος να γράψω όσο περισσότερο γίνεται.
Στο σχολείο μας πρέπει να προσπαθήσεις για να σου βάζουν 20 στα τετράμηνα.Οι καθηγητές είναι υποτίθεται αυστηροί,και σε συνδυασμό με το ότι δε τα πάω καλά με μερικούς,τρομοκρατούμαι.Απλώς φέτος θα κάθομαι πρώτο τραπέζι πίστα με μια κουκούλα στο κεφάλι όλο το χειμώνα να κάνω ερωτήσεις και να δείχνω ενδιαφέρον γλάστρας για το μάθημα,ακόμα και αρχαία για να εξασφαλίσω όσο το δυνατόν υψηλότερους βαθμούς γίνεται.

Η αλήθεια είναι ότι το Εδιμβούργο είναι ο πρωταρχικός μου στόχος.Έχω σκεφτεί πως θα πουλήσω σωστά τον εαυτό μου και να τους δείξω πόσο το αγαπώ αυτό που θέλω να σπουδάσω.Βλέπω πολύ συχνά ομιλίες,ντοκιμαντέρ,έχω ήδη πρότυπα στο τομέα μου,έχω παρακολουθήσει σεμινάρια...οπότε πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον personal statement για να το λάβουν υπόψιν.Σε συνδυασμό με καλό prediction( σε αυτό μπορείς να υπερβάλλεις και λίγο έτσι;) εύχομαι να λάβω κάποιο conditional και πάνω απ' όλα να το φτάσω!

Με τα GCE's θα δω τι θα κάνω αν δε τα καταφέρω με πανελλήνιες.Ήδη έχω προετοιμαστεί να δουλέψω σκληρά και να δώσω το 100%.Σκοπεύω από το καλοκαίρι να λιώσω όσο γίνεται για να έχω καλές βάσεις.Η αλήθεια είναι ότι δευτέρα λυκείου ζήτημα να διάβαζα μισή ώρα τη μέρα και είχα 18-20 στα θετικής με αυστηρούς καθηγητές στα περισσότερα μαθήματα.Πόσο δυσκολότερο μπορεί να είναι στη τρίτη;Εννοείται ότι είμαι προετοιμασμένος για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δεχτεί πανεπιστήμιο της βρετανίας μόνο με το απολυτήριο λυκείου.Και άν σε δεχτεί θα είναι κανένα ξεχασμένο απο την μάνα του επαρχειακό.Οπότε αναγκαστικά θα δώσεις GCE.Το θετικό σε αυτά είναι πως δίνεις μόνο 3.Το αρνητικό είναι πως πρέπει να πληρώσεις για αυτά.
Τα εξέταστρα απο ότι θυμάμαι είναι 60-70 ευρώ ανά ενότητα με κάθε μάθημα να έχει 6.Δηλαδή μιλάμε για γύρω στα 1000 ευρώ.
Είναι νομίζω τρίωρη εξέταση σε κάθε ενότητα(δηλαδή για 3 μαθήματα θα γράψεις 18! φορές) αλλά δεν είναι όπως οι πανελλήνιες.
Οι ερωτήσεις είναι περισσότερες(όχι σαν τα 4 θέματα των πανελληνίων),αλλά πιό εύκολες(σχετικό αυτό).
Επίσης,θα πρέπει να αγοράσεις μόνος σου τα βιβλία(περίπου 30-40 ανά ενοτητα; ψάξτο στο άμαζον)
Γενικότερα η εισαγωγή δεν είναι τόσο εύκολη.Και μήν ξεχνάς πως μετά θα χρειαστείς και χρήματα για την διαβίωσή σου(αφού φαντάζομαι θα πάρεις δάνειο για τα δίδακτρα)
Αν μπορείς να αποφύγεις τις πανελλήνιες και να δώσεις μόνο ενδοσχολικά έχει καλως.Επικεντρώνεσαι μόνο στα A-levels,και αντί για 18 θα μπείς στα 19.Μήν ξεχνάς όμως πως στην βρετανία η φοίτηση είναι 3ετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ήδη έχω αρχίσει και κάνω επαναλήψεις ακόμα και ύλη 1ης λυκείου.Εξάλλου αρχίζουν τα θερινά σε λίγες μέρες και θα δώσω όσο μπορώ να καλύψω αν έχω τυχόν κενά κτλ.Είμαι αποφασισμένος να γράψω όσο περισσότερο γίνεται.
Στο σχολείο μας πρέπει να προσπαθήσεις για να σου βάζουν 20 στα τετράμηνα.Οι καθηγητές είναι υποτίθεται αυστηροί,και σε συνδυασμό με το ότι δε τα πάω καλά με μερικούς,τρομοκρατούμαι.Απλώς φέτος θα κάθομαι πρώτο τραπέζι πίστα με μια κουκούλα στο κεφάλι όλο το χειμώνα να κάνω ερωτήσεις και να δείχνω ενδιαφέρον γλάστρας για το μάθημα,ακόμα και αρχαία για να εξασφαλίσω όσο το δυνατόν υψηλότερους βαθμούς γίνεται.

Η αλήθεια είναι ότι το Εδιμβούργο είναι ο πρωταρχικός μου στόχος.Έχω σκεφτεί πως θα πουλήσω σωστά τον εαυτό μου και να τους δείξω πόσο το αγαπώ αυτό που θέλω να σπουδάσω.Βλέπω πολύ συχνά ομιλίες,ντοκιμαντέρ,έχω ήδη πρότυπα στο τομέα μου,έχω παρακολουθήσει σεμινάρια...οπότε πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον personal statement για να το λάβουν υπόψιν.Σε συνδυασμό με καλό prediction( σε αυτό μπορείς να υπερβάλλεις και λίγο έτσι;) εύχομαι να λάβω κάποιο conditional και πάνω απ' όλα να το φτάσω!

Με τα GCE's θα δω τι θα κάνω αν δε τα καταφέρω με πανελλήνιες.Ήδη έχω προετοιμαστεί να δουλέψω σκληρά και να δώσω το 100%.Σκοπεύω από το καλοκαίρι να λιώσω όσο γίνεται για να έχω καλές βάσεις.Η αλήθεια είναι ότι δευτέρα λυκείου ζήτημα να διάβαζα μισή ώρα τη μέρα και είχα 18-20 στα θετικής με αυστηρούς καθηγητές στα περισσότερα μαθήματα.Πόσο δυσκολότερο μπορεί να είναι στη τρίτη;Εννοείται ότι είμαι προετοιμασμένος για όλα.

Καλη επιτυχια, εγω τελειωσα πρωτο ετος στο πανεπιστημιο του Εδιμβουργου (Οικονομικα και πολιτικες επιστημες)! Αν θες να μαθεις τιποτα στειλε pm!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι μαθητής της δευτέρα λυκείου,οδεύω προς τρίτη και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Ψάχνοντας (το τελευταίο καιρό πολύ εντατικά),συνειδητοποίησα ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνεις δεκτός σε πανεπιστήμια υψηλού κύρους.Εξαιρούνται τα Cambridge-Oxford που είναι εκτός συναγωνισμού.

Είμαι λοιπόν στη δευτέρα λυκείου,και είμαι αρκετά καλός μαθητής.Στο τοπ 3 ας πούμε. Φροντιστήριο δεν πηγαίνω ακόμα,θα αρχίσω θερινά όμως σε λίγες μέρες.Έχω πάρει πολύ θερμά το θέμα των σπουδών στο εξωτερικό και σκοπεύω να αφοσιωθώ στο να γράψω όσο καλύτερα γίνεται στις πανελλήνιες.

Το θέμα είναι ότι αγχώνομαι με διάφορα θέματα,κυρίως με το αν θα καταφέρω να έχω τα κατάλληλα entry requirements.Πρώτα απ'όλα οι πανελλήνιες δεν είναι 100% προβλέψιμες απ'ότι έχω καταλάβει...κάθε άλλο.Ποτέ δε ξέρεις τι θέματα θα βάλουν και θα χαντακωθεί σε μεγάλο βαθμό το απολυτήριο.Επίσης η φήμη μου στο σχολείο δεν είναι και πολύ καλή μιας και με μερικούς καθηγητές η σχέση μας δεν είναι αυτό που λες παραγωγική.Ενώ λοιπόν στα μαθήματα θετικής είμαι πολύ καλός,σε αρχαία,ιστορία κτλ σχεδόν βάση.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να έχω πρόβλημα του χρόνου λοιπόν με το απολυτήριο.Δύσκολο δεδομένων των παραπάνω να έχω 18.5+ που θέλω.Έχω απογοητευτεί κάπως είναι η αλήθεια,άλλα δε το βάζω κάτω.Θα προσπαθήσω και ότι γίνει.
..................................................................................................................................................
Αγχώνεσαι για κάτι (πανελλήνιες και απολυτήριο Γ' Λυκείου), που είναι στο χέρι σου να πας τέλεια, αν δουλέψεις πολύ.
Όμως δεν είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να γίνεις κατ' αρχάς δεκτός από τα πανεπιστήμια.
Πριν ολοκληρώσεις τη Γ' Λυκείου πρέπει να σε κάνουν κατ' αρχάς δεκτό κάποια από τα 5 πανεπιστήμια που θα κάνεις αίτηση τον Οκτώβριο ή τον Ιανουάριο. Εκεί μετράνε οι βαθμοί απολυτηρίου Γυμνασίου, Β' Λυκείου, 1ου τετραμήνου της Γ' Λυκείου. Από τα παραπάνω κυρίως θα εξαρτηθεί η κατ' αρχάς αποδοχή σου από ένα καλό πανεπιστήμιο. Τα δυο πρώτα τελείωσαν. Προσπάθησε για το 3ο. Αν τα δυο πρώτα δεν είναι καλά, υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι καλά, συνεχίζεις με πολλές ελπίδες.
Μετά την κατ' αρχάς αποδοχή σου, στο χέρι σου είναι να πιάσεις τους όρους που θα σου βάλουν σε σχέση με το απολυτήριο και τα μαθήματα κατεύθυνσης (μαθηματικά και φυσική αν δηλώσεις τμήματα φυσικής), για να γίνεις οριστικά δεκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι μαθητής της δευτέρα λυκείου,οδεύω προς τρίτη και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Ψάχνοντας (το τελευταίο καιρό πολύ εντατικά),συνειδητοποίησα ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνεις δεκτός σε πανεπιστήμια υψηλού κύρους.Εξαιρούνται τα Cambridge-Oxford που είναι εκτός συναγωνισμού.

Είμαι λοιπόν στη δευτέρα λυκείου,και είμαι αρκετά καλός μαθητής.Στο τοπ 3 ας πούμε. Φροντιστήριο δεν πηγαίνω ακόμα,θα αρχίσω θερινά όμως σε λίγες μέρες.Έχω πάρει πολύ θερμά το θέμα των σπουδών στο εξωτερικό και σκοπεύω να αφοσιωθώ στο να γράψω όσο καλύτερα γίνεται στις πανελλήνιες.

Το θέμα είναι ότι αγχώνομαι με διάφορα θέματα,κυρίως με το αν θα καταφέρω να έχω τα κατάλληλα entry requirements.Πρώτα απ'όλα οι πανελλήνιες δεν είναι 100% προβλέψιμες απ'ότι έχω καταλάβει...κάθε άλλο.Ποτέ δε ξέρεις τι θέματα θα βάλουν και θα χαντακωθεί σε μεγάλο βαθμό το απολυτήριο.Επίσης η φήμη μου στο σχολείο δεν είναι και πολύ καλή μιας και με μερικούς καθηγητές η σχέση μας δεν είναι αυτό που λες παραγωγική.Ενώ λοιπόν στα μαθήματα θετικής είμαι πολύ καλός,σε αρχαία,ιστορία κτλ σχεδόν βάση.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να έχω πρόβλημα του χρόνου λοιπόν με το απολυτήριο.Δύσκολο δεδομένων των παραπάνω να έχω 18.5+ που θέλω.Έχω απογοητευτεί κάπως είναι η αλήθεια,άλλα δε το βάζω κάτω.Θα προσπαθήσω και ότι γίνει.

Η ερώτησή μου λοιπόν (μετά το πρόλογο :Ρ) είναι η εξής: Μπορεί κάποιος να κάτσει μόνος του και να διαβάσει για τα GCE's και απλά να πάει να δώσει έχοντας προοπτικές για A++ levels;Ή να το ξεχάσω από τώρα και να βασιστώ στο απολυτήριο το οποίο μπορεί να με καταδικάσει σαφώς;Χρήματα (10.000 έχω δει) δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση,οπότε ή μόνος,ή τίποτα.Ίσως κάποια ιδιαίτερα στο σπίτι από κάποιον που γνωρίζει...άλλα και πάλι χλωμό.Λοιπόν; είναι εφικτό;Πιθανά μαθήματα : Βιολογία,Χημεία,Μαθηματικά,Φυσική.
Θέλω να σπουδάσω είτε νευροεπιστήμη (neuroscience) είτε φυσική.

Aαυτό με τα A LEVELS δεν γίνεται το έxω ψάξει και εγώ! πρέπει να αφοσιωθείς πολύ, και οι ερωτήσεις εστιάζουν σε πολύ διαφορετικά θέματα από ότι οι πανελλήνιες^ δεν εννοώ μόνο την ύλη αλλά και την προσέγγιση κάθε άσκησης κλπ.
Και λες ότι δεν öέχεις την οικονομική ευχέρια για να προετοιμαστείς σε εκαποιο φροντηστήριο για τα A LEVELS, όμως τα έξοδα διαβισης στo ηνωμένο βασίλειο θα είναι εξίσου μεγάλα! το ευρωπαϊκό dανείο από όσο γνωριzω καλύπτει μόνο τα δίδακτρα σπουδών,
προτείνω να αφοσιωθείς με το απολυτήριο (όχι απαραίτητα πανελλήνιες αν δεν γουστάρεις καθόλου για ελλάδα) και να μάθεις στην τρίτη λυκείου μια γλώσσα για να φζγεις σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα.
εγώ βρίσκομαι γερμανία, και ξεκινάω τον οκτώβριο ιατρική. Τα πανεπιστήμια εδώ είναι στην πλειοψηφία τους παρά πολύ υψηλού επιπέδου με διεθνής αναγνωρίσεις και επιπλέον είναι σχεδόν δωρεάν, σε κάποια υπάρχουν διαδακτρα max 1500 ευρώ το χρόνο ( όσα θα δώσεις φέτος πρίπου φια τα φροντιστήρια τον πανελληνίων και ποιο λίγα δηλαδή!!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ok άρα να υποθέσω ότι πρέπει να ξεχάσω πανεπιστήμια όπως του Εδιμβούργου;.Και αυτό γιατί αφού το αν θα δεχτώ conditional offer εξαρτάται από τις προηγούμενες τάξεις.Στην πρώτη λυκείου πρέπει να έχω σχεδόν 19,άλλα στη δευτέρα δεν ασχολήθηκα με τίποτα πέρα από τα θετικής.Και τώρα στις εξετάσεις πάω τουρίστας ακόμα και στα θετικής και κάνω προετοιμασία στο σπίτι για τρίτη λυκείου.Μπορώ να μην αναφέρω βαθμούς δευτέρας λυκείου;Και οι βαθμοί γυμνασίου δε θυμάμαι να είναι και ιδιαίτερα επιθυμητοί.

Για τα έξοδα διαβίωσης στο εξωτερικό σύμφωνα με τα budget που έχω δει ότι χρειάζεται κάποιος,με ένα part time job,με κάποια λεφτά από τους γονείς και με λιτή ζωή θα τα καταφέρω στο οικονομικό.

Αν αντί να κάνω την αίτηση μέσω UCAS φέτος την κάνω του χρόνου για να μην αναφέρω βαθμούς προηγούμενων τάξεων,γίνεται τίποτα;Ή ένα λάθος της εφηβείας που τελικά δεν έπαιξε και τόσο μεγάλο ρόλο στην ουσιαστική πορεία μου που είναι οι πανελλήνιες θα με καταδικάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο κατώτερο από αυτό πχ του Εδιμβούργου;

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι έχει μάθει ότι είναι εφικτό να καλύψεις την ύλη για τα A-levels σε 1-2 χρόνια και να πας να δώσεις ακόμα και αν η προετοιμασία γίνει από προσωπικού σου.

Ακούστε.Αν είναι να κάτσω Ελλάδα,θα περάσω φυσικό Αθηνών όπου ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 7+ χρόνια.Άρα ακόμα και 2-3 χρόνια να χάσω στην Ελλάδα μετά τη τρίτη λυκείου προκειμένου να σιγουρέψω την είσοδό μου σε κάποιο πανεπιστήμιο,με συμφέρει.Οπότε ίσως αν αφοσιώνομαι κάθε χρονιά σε 1 A-level,ή δε ξέρω,να ξαναδώσω πανελλήνιες σαν επιπλέον qualification...κάτι το οτιδήποτε που θα με βοηθήσει να μπω στο πανεπιστήμιο.

Είναι πολύ λυπηρό 1 τάξη του λυκείου στην οποία έδωσα σημασία μόνο σε αυτά που θα σπουδάσω στο πανεπιστήμιο να καθορίσει όλη τη πορεία της ζωής μου.

Αυτό με τις σπουδές σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα το τεσκάρω.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Άλλα θα πρέπει να γίνει μετά το σχολείο,γιατί τώρα θα προσπαθήσω για πανελλήνιες.Εννοώ θα το έχω σαν εναλλακτική μετά.Θα κάνω εντατικά μια γλώσσα,και μέσα σε 2 χρόνια θα φύγω.

Ποτέ δε περίμενα η εισαγωγή σε Βρετανικά πανεπιστήμια να είναι ακόμα πιο δύσκολη και από την αντίστοιχη Ελληνική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ok άρα να υποθέσω ότι πρέπει να ξεχάσω πανεπιστήμια όπως του Εδιμβούργου;.Και αυτό γιατί αφού το αν θα δεχτώ conditional offer εξαρτάται από τις προηγούμενες τάξεις.Στην πρώτη λυκείου πρέπει να έχω σχεδόν 19,άλλα στη δευτέρα δεν ασχολήθηκα με τίποτα πέρα από τα θετικής.Και τώρα στις εξετάσεις πάω τουρίστας ακόμα και στα θετικής και κάνω προετοιμασία στο σπίτι για τρίτη λυκείου.Μπορώ να μην αναφέρω βαθμούς δευτέρας λυκείου;Και οι βαθμοί γυμνασίου δε θυμάμαι να είναι και ιδιαίτερα επιθυμητοί.

Για τα έξοδα διαβίωσης στο εξωτερικό σύμφωνα με τα budget που έχω δει ότι χρειάζεται κάποιος,με ένα part time job,με κάποια λεφτά από τους γονείς και με λιτή ζωή θα τα καταφέρω στο οικονομικό.

Αν αντί να κάνω την αίτηση μέσω UCAS φέτος την κάνω του χρόνου για να μην αναφέρω βαθμούς προηγούμενων τάξεων,γίνεται τίποτα;Ή ένα λάθος της εφηβείας που τελικά δεν έπαιξε και τόσο μεγάλο ρόλο στην ουσιαστική πορεία μου που είναι οι πανελλήνιες θα με καταδικάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο κατώτερο από αυτό πχ του Εδιμβούργου;

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι έχει μάθει ότι είναι εφικτό να καλύψεις την ύλη για τα A-levels σε 1-2 χρόνια και να πας να δώσεις ακόμα και αν η προετοιμασία γίνει από προσωπικού σου.

Ακούστε.Αν είναι να κάτσω Ελλάδα,θα περάσω φυσικό Αθηνών όπου ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 7+ χρόνια.Άρα ακόμα και 2-3 χρόνια να χάσω στην Ελλάδα μετά τη τρίτη λυκείου προκειμένου να σιγουρέψω την είσοδό μου σε κάποιο πανεπιστήμιο,με συμφέρει.Οπότε ίσως αν αφοσιώνομαι κάθε χρονιά σε 1 A-level,ή δε ξέρω,να ξαναδώσω πανελλήνιες σαν επιπλέον qualification...κάτι το οτιδήποτε που θα με βοηθήσει να μπω στο πανεπιστήμιο.

Είναι πολύ λυπηρό 1 τάξη του λυκείου στην οποία έδωσα σημασία μόνο σε αυτά που θα σπουδάσω στο πανεπιστήμιο να καθορίσει όλη τη πορεία της ζωής μου.

Αυτό με τις σπουδές σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα το τεσκάρω.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Άλλα θα πρέπει να γίνει μετά το σχολείο,γιατί τώρα θα προσπαθήσω για πανελλήνιες.Εννοώ θα το έχω σαν εναλλακτική μετά.Θα κάνω εντατικά μια γλώσσα,και μέσα σε 2 χρόνια θα φύγω.

Ποτέ δε περίμενα η εισαγωγή σε Βρετανικά πανεπιστήμια να είναι ακόμα πιο δύσκολη και από την αντίστοιχη Ελληνική!

Αυτο που λενε για πρωτη και δευτερα λυκειου δεν εχει καμια βαση! Την αιτηση την κανεις μεσα απο UCAS , το UCAS σου δινει τη δυνατοτητα να δηλωσεις μονο το απολυτηριο λυκειου και το απολυτηριο γυμνασιου(απο ελληνικα qualifications). Οι βαθμοι α και β λυκειου δεν παιζουν κανενα απολυτως ρολο. Περσυ πηρα offers απο ολα σχεδον τα πανεπιστημια που ειχα κανει αιτηση και ουδεποτε δεν μου ζητησαν βαθμουσ α και β λυκειου (αν εχεισ καλο απολυτηριο γυμνασιου εισαι μια χαρα). Οσον αφορα βαθμους γ λυκειου την αιτηση πρεπει να την κανεις μεχρι 15 Ιανουαριου (οπου δεν εχεισ παρει ακομα τουσ βαθμους του πρωτου τετραμηνου. Εγω αυτο που εκανα επειδη μερικα πανεπιστημια δεν μου ειχαν απαντησει, τον Φεβρουαριο εστειλα σε μαιλ τουσ βαθμους του πρωτου τετραμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top