Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ok κατάλαβα.Θα τα μπαλώσω κάπως στο statement αν γίνεται με τη Γ γυμνασίου γιατί θυμάμαι ότι αν και έχω καλούς βαθμούς είχα γράψει κάτι σε 12 μαθηματικά τότε.Θα γράψω ότι αργότερα στη πρώτη λυκείου κατάλαβα πόσο αγαπώ την επιστήμη κτλ.
Τι να πω εύχομαι να τα καταφέρω.Αν ήμουν σίγουρος ότι όλα θα εξαρτηθούν από μένα και από το διάβασμα που θα κάνω θα ήμουν ανακουφισμένος.Δυστυχώς όμως όπως και φέτος ποιος ξέρει τι θέματα θα βάλουν.Και για την Ελλάδα μπορεί να μη μετράει τόσο,γιατί αν όλοι γράψουν σκατά οι βάσεις θα πέσουν και ο ανταγωνισμός θα συνεχιστεί σε χαμηλότερες βάσεις,για εμάς όμως που θέλουμε να φύγουμε εξωτερικό,μας τσακίζουν.Γιατί τα requirements στο UK παραμένουν ίδια παρά τις επιτυχίες-αποτυχίες μαθητών στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Για τα A-levels δεν έχω πάρει ακόμα ξεκάθαρη απάντηση.Έχει δώσει κανείς;Θεωρείται εφικτό -ακόμα κι αν είναι δύσκολο- το να διαβάσεις μόνος για GCE's και να δώσεις με ρεαλιστικές προοπτικές επιτυχίας;

Επίσης κάτι άλλο.Σεμινάρια και διαλέξεις που έχω παρακολουθήσει μετράνε πολύ στο statement;Πως θα τους αποδείξω ότι τα παρακολούθησα και παρακολουθώ;Επίσης έχω κάνει εθελοντική δουλειά,και θα ξανακάνω φέτος.Αυτά όλα πως τα αποδεικνύω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
;

Επίσης κάτι άλλο.Σεμινάρια και διαλέξεις που έχω παρακολουθήσει μετράνε πολύ στο statement;Πως θα τους αποδείξω ότι τα παρακολούθησα και παρακολουθώ;Επίσης έχω κάνει εθελοντική δουλειά,και θα ξανακάνω φέτος.Αυτά όλα πως τα αποδεικνύω;

Πεσ στον referee σου να τα περιλαβει στο reference που θα γραψει για σενα. A levels εχω φιλους που εχουν κανει αλλα με φροντιστηριο και ειναι αρκετα απαιτητικα. Ειναι ρισκο να δοκιμασεις μονος σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αααα τέλεια!Και οι 2 καθηγητές που τους έχω πει από τώρα ότι θέλω να γράψουν για μένα συστατική επιστολή είναι πολύ καλοί άνθρωποι και τα πάμε τέλεια.Με τη μια καθηγήτρια έχω και προσωπική επαφή,και όλος τυχαίως διδάσκει Βιολογία,και είναι Διδάκτωρ βιοτεχνολογίας της Γεωπονικής Αθηνών.Της είχε προσφερθεί και θέση στο πανεπιστήμιο ως καθηγήτρια!Και πάλι όλως τυχαίως (!!) την εθελοντική δουλειά φέτος θα την κάνουμε μαζί της.

Ο άλλος καθηγητής είναι Χημείας.Επίσης πολύ καλός και με συμπαθεί,οπότε είμαι σίγουρος ότι τα references θα είναι άριστα.Και το ένα της Βιολόγου πιστεύω θα είναι σημαντικό λόγω του κύρους της.Σε συνδυασμό με ένα καλό personal statement που θα προβάλλω σωστά τον εαυτό μου και -ελπίζω- με καλές πανελλήνιες θα μπω αφού θα έχω πάρει λογικά -πάλι ελπίζω- το offer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Αααα τέλεια!Και οι 2 καθηγητές που τους έχω πει από τώρα ότι θέλω να γράψουν για μένα συστατική επιστολή είναι πολύ καλοί άνθρωποι και τα πάμε τέλεια.Με τη μια καθηγήτρια έχω και προσωπική επαφή,και όλος τυχαίως διδάσκει Βιολογία,και είναι Διδάκτωρ βιοτεχνολογίας της Γεωπονικής Αθηνών.Της είχε προσφερθεί και θέση στο πανεπιστήμιο ως καθηγήτρια!Και πάλι όλως τυχαίως (!!) την εθελοντική δουλειά φέτος θα την κάνουμε μαζί της.

Ο άλλος καθηγητής είναι Χημείας.Επίσης πολύ καλός και με συμπαθεί,οπότε είμαι σίγουρος ότι τα references θα είναι άριστα.Και το ένα της Βιολόγου πιστεύω θα είναι σημαντικό λόγω του κύρους της.Σε συνδυασμό με ένα καλό personal statement που θα προβάλλω σωστά τον εαυτό μου και -ελπίζω- με καλές πανελλήνιες θα μπω αφού θα έχω πάρει λογικά -πάλι ελπίζω- το offer.

Δεν μπορεισ να στειλεις 2 reference, πρεπει να διαλεξεις ποιος απο τουσ δυο θα Στο γραψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ααα δε με πειράζει καθόλου.Απλώς είχα διαβάσει ότι θέλουν 2 references...εννοείται ότι η καθηγήτρια Βιολογίας θα το κάνει.Ξέχασα να πω ότι είναι και υποδιευθύντρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ok άρα να υποθέσω ότι πρέπει να ξεχάσω πανεπιστήμια όπως του Εδιμβούργου;.Και αυτό γιατί αφού το αν θα δεχτώ conditional offer εξαρτάται από τις προηγούμενες τάξεις.Στην πρώτη λυκείου πρέπει να έχω σχεδόν 19,άλλα στη δευτέρα δεν ασχολήθηκα με τίποτα πέρα από τα θετικής.Και τώρα στις εξετάσεις πάω τουρίστας ακόμα και στα θετικής και κάνω προετοιμασία στο σπίτι για τρίτη λυκείου.Μπορώ να μην αναφέρω βαθμούς δευτέρας λυκείου;Και οι βαθμοί γυμνασίου δε θυμάμαι να είναι και ιδιαίτερα επιθυμητοί.

Για τα έξοδα διαβίωσης στο εξωτερικό σύμφωνα με τα budget που έχω δει ότι χρειάζεται κάποιος,με ένα part time job,με κάποια λεφτά από τους γονείς και με λιτή ζωή θα τα καταφέρω στο οικονομικό.

Αν αντί να κάνω την αίτηση μέσω UCAS φέτος την κάνω του χρόνου για να μην αναφέρω βαθμούς προηγούμενων τάξεων,γίνεται τίποτα;Ή ένα λάθος της εφηβείας που τελικά δεν έπαιξε και τόσο μεγάλο ρόλο στην ουσιαστική πορεία μου που είναι οι πανελλήνιες θα με καταδικάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο κατώτερο από αυτό πχ του Εδιμβούργου;

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι έχει μάθει ότι είναι εφικτό να καλύψεις την ύλη για τα A-levels σε 1-2 χρόνια και να πας να δώσεις ακόμα και αν η προετοιμασία γίνει από προσωπικού σου.

Ακούστε.Αν είναι να κάτσω Ελλάδα,θα περάσω φυσικό Αθηνών όπου ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 7+ χρόνια.Άρα ακόμα και 2-3 χρόνια να χάσω στην Ελλάδα μετά τη τρίτη λυκείου προκειμένου να σιγουρέψω την είσοδό μου σε κάποιο πανεπιστήμιο,με συμφέρει.Οπότε ίσως αν αφοσιώνομαι κάθε χρονιά σε 1 A-level,ή δε ξέρω,να ξαναδώσω πανελλήνιες σαν επιπλέον qualification...κάτι το οτιδήποτε που θα με βοηθήσει να μπω στο πανεπιστήμιο.

Είναι πολύ λυπηρό 1 τάξη του λυκείου στην οποία έδωσα σημασία μόνο σε αυτά που θα σπουδάσω στο πανεπιστήμιο να καθορίσει όλη τη πορεία της ζωής μου.

Αυτό με τις σπουδές σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα το τεσκάρω.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Άλλα θα πρέπει να γίνει μετά το σχολείο,γιατί τώρα θα προσπαθήσω για πανελλήνιες.Εννοώ θα το έχω σαν εναλλακτική μετά.Θα κάνω εντατικά μια γλώσσα,και μέσα σε 2 χρόνια θα φύγω.

Ποτέ δε περίμενα η εισαγωγή σε Βρετανικά πανεπιστήμια να είναι ακόμα πιο δύσκολη και από την αντίστοιχη Ελληνική!
Μα δεν χρειάζονται οι βαθμοi πρώτης λυκείου η γυμνασίου. Αν θες δεν τους αναφέρεις καν. Εγώ από όσο γνωρίζω τους ενδιαφέρει μόνο το απολυτήριο, άρα κανείς την αίτηση αν σε ενδιαφέρει τους στέλνεις τα χαρτιά pou έχεις και ανεξάρτητα με τους βαθμούς θα σε πάρουν (κύριwς για να δουν τi μαθήματα έκανες τα χρειαzονται) και θα σου πόuν για παράδειγμα έγινες δεκτός με την προιποθεση ότι μέχρι την έναρξη σπουδών θα έχεις το απολυτήριο με ένα σyγκεκρημένο βαθμό. 18ʹ,5 + σyνηθως.
Η διαδικασία για αγγλία είναι πολύ πιο ευκολη κατά τη γνώμη μου από ότι για edw, φτάνει να το έχει προγραμματίσει καπιος πολύ σωστά και πολύ νωρίς και α αφοσιώθη μόνο στο ένα από τα δύο! η αληθια είναι ότι εφόσον θα έχης της γνώσεις της τρίτης λυκείου. Σε ένα χρόνο μπορείς να προετοιμαστείς κατάλληλα για a levels. Και εφόσον ο κλάδος που σε ενδιαφέρει δεν είναι και τόσο πολύ ανταγωνιστικός όπως εμένα, Τοτε σίγουρα θα έχεις αρκετές πιθανότητες για να πάρεις μια θέση. Δηλαδή αν μετά την τρίτη λυκείου δεν έχεις περάσει εδώ βιολογία, να κάτσεις εδώ ένα χρόνο και να προετοιμαστείς για τα A Levels , μπορείς όμως αυτών τον ένα χρόνο και στην τρίτη λικίου ταυτόχρονα να προετοιμαστείς για μια γλώσσα και να σπουδάσεις σε μια χώρα που θα έχεις σίγουρα τη θέση μετά. Όμως ohi A levels mazi me ttiti likiou ! You could take alsoa look to english courses in other european countries, I think there are universities in France Germany and Netherlands which offer curses about bio science in English.
Excuse me for the use of English, but i can not use the greek Keyboard on my Computer!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Φέτος θα αφοσιωθώ στις πανελλήνιες και θα βγάλω όσο πιο καλό απολυτήριο μπορώ.Με τρομάζει όμως το ότι θα πρέπει να διαβάζω όλα τα μαθήματα,ακόμα και αρχαία.Θα το κάνω.

Αν δε γίνω δεκτός στο πανεπιστήμιο,θα γραφτώ σε μια σχολή στην Ελλάδα και από κει και μετά θα δω τι θα κάνω.Μια επιλογή είναι να προσπαθήσω να δώσω A levels με διάβασμα στο σπίτι μόνος.Μια άλλη είναι να ψάξω για σπουδές σε άλλη χώρα και να κάνω φροντιστήριο σε ξένη γλώσσα,και η άλλη είναι να μείνω Ελλάδα.Μέχρι τότε βλέπουμε.

Δε θέλω να σπουδάσω βιολογία,Neuroscience θέλω.Κατατάσσεται βέβαια στα Bio-sciences συνήθως στα courses.Δεύτερη επιλογή είναι η Φυσική(λατρεύω κβαντική φυσική, εξ'ου και το nickname),άλλα για προπτυχιακές στην Αγγλία θα δηλώσω και στα 5 neuroscience.Οπότε προς το παρόν και μέχρι τα Χριστούγεννα που θα πρέπει να ψαχτώ με αιτήσεις κτλ για να στείλω μέχρι 15 Ιανουαρίου,με ενδιαφέρουν μόνο πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μα δεν χρειάζονται οι βαθμοi πρώτης λυκείου η γυμνασίου. Αν θες δεν τους αναφέρεις καν. Εγώ από όσο γνωρίζω τους ενδιαφέρει μόνο το απολυτήριο, άρα κανείς την αίτηση αν σε ενδιαφέρει τους στέλνεις τα χαρτιά pou έχεις και ανεξάρτητα με τους βαθμούς θα σε πάρουν (κύριwς για να δουν τi μαθήματα έκανες τα χρειαzονται) και θα σου πόuν για παράδειγμα έγινες δεκτός με την προιποθεση ότι μέχρι την έναρξη σπουδών θα έχεις το απολυτήριο με ένα σyγκεκρημένο βαθμό. 18ʹ,5 + σyνηθως.
Η διαδικασία για αγγλία είναι πολύ πιο ευκολη κατά τη γνώμη μου από ότι για edw, φτάνει να το έχει προγραμματίσει καπιος πολύ σωστά και πολύ νωρίς και α αφοσιώθη μόνο στο ένα από τα δύο! η αληθια είναι ότι εφόσον θα έχης της γνώσεις της τρίτης λυκείου. Σε ένα χρόνο μπορείς να προετοιμαστείς κατάλληλα για a levels. Και εφόσον ο κλάδος που σε ενδιαφέρει δεν είναι και τόσο πολύ ανταγωνιστικός όπως εμένα, Τοτε σίγουρα θα έχεις αρκετές πιθανότητες για να πάρεις μια θέση. Δηλαδή αν μετά την τρίτη λυκείου δεν έχεις περάσει εδώ βιολογία, να κάτσεις εδώ ένα χρόνο και να προετοιμαστείς για τα A Levels , μπορείς όμως αυτών τον ένα χρόνο και στην τρίτη λικίου ταυτόχρονα να προετοιμαστείς για μια γλώσσα και να σπουδάσεις σε μια χώρα που θα έχεις σίγουρα τη θέση μετά. Όμως ohi A levels mazi me ttiti likiou ! You could take alsoa look to english courses in other european countries, I think there are universities in France Germany and Netherlands which offer curses about bio science in English.
Excuse me for the use of English, but i can not use the greek Keyboard on my Computer!
Συμφωνα με τους κανονες της αιτησεις(που το κανεις τικ οταν κανεις την αιτηση στο ucas) εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις οτι qualification περιλαμβανει η λιστα του ucas εφωσον το εχεισ αποκτησει. Αν δεν το κανεις αυτο η αιτηση σου μπορει να ακυρωθει . Ρεαλιστικα η πιθανοτητες να συμβει ειναι λιγες. Αλλα θελει καποιος να ειναι by the book πρεπει να δηλωσει το απολυτηριο γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
To παίρνουν πολύ υπόψιν το απολυτήριο Γυμνασίου;
Επίσης,μιας και νομίζω μου είπες σπούδασες πρώτο έτος στο Εδιμβούργο,τι εντυπώσεις έχεις;Σου άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
.......................................
Ακούστε.Αν είναι να κάτσω Ελλάδα,θα περάσω φυσικό Αθηνών όπου ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 7+ χρόνια.Άρα ακόμα και 2-3 χρόνια να χάσω στην Ελλάδα μετά τη τρίτη λυκείου προκειμένου να σιγουρέψω την είσοδό μου σε κάποιο πανεπιστήμιο,με συμφέρει.Οπότε ίσως αν αφοσιώνομαι κάθε χρονιά σε 1 A-level,ή δε ξέρω,να ξαναδώσω πανελλήνιες σαν επιπλέον qualification...κάτι το οτιδήποτε που θα με βοηθήσει να μπω στο πανεπιστήμιο........................................
Κοίτα να δεις φίλε μου. Αν σκέφτεσαι με το μέσο όρο αποφοίτησης στην Ελλάδα, άστο καλύτερα. Αν περάσεις στο φυσικό της Αθήνας, πρέπει να τελειώσεις στα 4 χρόνια. Αυτό είναι το ισοδύναμο με το τρίχρονο bachelor σε ένα καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας. Δε δίνεις 5-6 φορές εξετάσεις για να περάσεις ένα μάθημα.
Όσο για το τι χρειάζεται για να γίνεις κατ' αρχάς δεκτός σε ένα καλό πανεπιστήμιο, κανείς δε γνωρίζει σίγουρα. Ο hidd είναι λίγο απόλυτος στο θέμα. Δεν είναι το μοναδικό κριτήριο το απολυτήριο Γυμνασίου.
Σε μένα π.χ. μάλλον μέτρησαν πολύ τα άριστα SAT που έγραψα για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια. Αποφάσισα αργά να μπω στη διαδικασία για έξω και δεν είχα τους άριστους βαθμούς στο απολυτήριο Γυμνασίου, αφού όπως και εσένα, δε με ένοιαζε. Έστειλα λοιπόν και τους άριστους βαθμούς της Β' Λυκείου, τα SAT, τις επιτυχίες στη μαθηματική εταιρεία. Έγινα δεκτός στη φυσική, χωρίς το άριστα στο απολυτήριο Γυμνασίου, και στα 5 πανεπιστήμια που έκανα αίτηση (Durham, Imperial, Εδιμβούργο, Manchester, Lancaster).
Στείλε και συ ότι καλό έχεις κάνει, π.χ. το βαθμό της Α' Λυκείου. Όλα μετράνε, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το φυσικό σε καλά πανεπιστήμια. Είναι από τα πιο απαιτητικά τμήματα, μαζί με το μαθηματικό και τα πολυτεχνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Με έχει κερδίσει η νευροεπιστήμη.Οπότε θα κάνω αίτηση γι' αυτό το τμήμα.Διαγωνισμό δε πήγα ποτέ γαμώτο,και είχα την ευκαιρία να πάω σε διαγωνισμό αστρονομίας,και σύμφωνα με το καθηγητή μου είχα και καλές προοπτικές.Δεν ήθελα όμως...κρίμα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει για τα Βρετανικά πανεπιστήμια -ιδιαίτερα τα καλά- ,είναι ότι ψάχνουν φοιτητές με προοπτικές για μεγαλεία.Δηλαδή ψάχνουν άτομα με ambition,που να δείχνουν ότι το γουστάρουν αυτό που θα σπουδάσουν και ίσως εγκρίνοντας την αίτηση στο μέλλον έχουν ένα επιστήμονα που θα έχει αποφοιτήσει από το πανεπιστήμιό τους.

Θέλει δηλαδή να τους αποδείξεις ότι είσαι σοβαρός,υπεύθυνος και θέλουν φοιτητές με υψηλές δυνατότητες για να έχουν προοπτικές όπως είπα και πριν για διάκριση.Για να ακουστεί το όνομά τους,να ανέβει το κύρος τους και να έχουν περισσότερα κέρδη.Κάπως έτσι φαντάζομαι το concept του "ποιόν αποδεχόμαστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Με έχει κερδίσει η νευροεπιστήμη.Οπότε θα κάνω αίτηση γι' αυτό το τμήμα.Διαγωνισμό δε πήγα ποτέ γαμώτο,και είχα την ευκαιρία να πάω σε διαγωνισμό αστρονομίας,και σύμφωνα με το καθηγητή μου είχα και καλές προοπτικές.Δεν ήθελα όμως...κρίμα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει για τα Βρετανικά πανεπιστήμια -ιδιαίτερα τα καλά- ,είναι ότι ψάχνουν φοιτητές με προοπτικές για μεγαλεία.Δηλαδή ψάχνουν άτομα με ambition,που να δείχνουν ότι το γουστάρουν αυτό που θα σπουδάσουν και ίσως εγκρίνοντας την αίτηση στο μέλλον έχουν ένα επιστήμονα που θα έχει αποφοιτήσει από το πανεπιστήμιό τους.

Θέλει δηλαδή να τους αποδείξεις ότι είσαι σοβαρός,υπεύθυνος και θέλουν φοιτητές με υψηλές δυνατότητες για να έχουν προοπτικές όπως είπα και πριν για διάκριση.Για να ακουστεί το όνομά τους,να ανέβει το κύρος τους και να έχουν περισσότερα κέρδη.Κάπως έτσι φαντάζομαι το concept του "ποιόν αποδεχόμαστε".
Αυτά που γράφεις ισχύουν για τα πολύ καλά πανεπιστήμια, όχι για όλα. Υπάρχουν και πανεπιστήμια που είναι η "λύση", μετά την αποτυχία στις πανελλήνιες.
Όμως, αν είναι να σπουδάσεις σε ένα πολύ μέτριο πανεπιστήμιο στη Βρετανία, γιατί να μη σπουδάσεις εδώ σε ένα καλό πανεπιστήμιο (ειδικά σε επιστημονικά τμήματα που είναι εύκολο να περάσεις στην Ελλάδα λόγω των στρεβλώσεων που έχει το σύστημα των βάσεων, π.χ. αστυνομικά τμήματα πιο πάνω από τα μαθηματικά).
Τα προπτυχιακά έξω έχουν νόημα, αν σου δίνουν πλεονέκτημα για τη μετέπειτα πορεία σου. Ένα πολύ μέτριο πανεπιστήμιο, δε θα σου δώσει κανένα τέτοιο πλεονέκτημα, σε σχέση με τα καλά Ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γιατί να περάσω σε μέτριο πανεπιστήμιο;Αυτό λέω,ότι ή θα περάσω σε κάποιο καλό ή θα δω τι θα κάνω μετά.Δεν είπα κάπου ότι πάω για κάτι μέτριο.Απλώς δε ξέρω κατά πόσο θα έχω offers.Θα δούμε...

Προς το παρόν προετοιμάζομαι για πανελλήνιες,για να έχω όσο το δυνατόν υψηλότερη βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κοίτα να δεις φίλε μου. Αν σκέφτεσαι με το μέσο όρο αποφοίτησης στην Ελλάδα, άστο καλύτερα. Αν περάσεις στο φυσικό της Αθήνας, πρέπει να τελειώσεις στα 4 χρόνια. Αυτό είναι το ισοδύναμο με το τρίχρονο bachelor σε ένα καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας. Δε δίνεις 5-6 φορές εξετάσεις για να περάσεις ένα μάθημα.
Όσο για το τι χρειάζεται για να γίνεις κατ' αρχάς δεκτός σε ένα καλό πανεπιστήμιο, κανείς δε γνωρίζει σίγουρα. Ο hidd είναι λίγο απόλυτος στο θέμα. Δεν είναι το μοναδικό κριτήριο το απολυτήριο Γυμνασίου.
Σε μένα π.χ. μάλλον μέτρησαν πολύ τα άριστα SAT που έγραψα για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια. Αποφάσισα αργά να μπω στη διαδικασία για έξω και δεν είχα τους άριστους βαθμούς στο απολυτήριο Γυμνασίου, αφού όπως και εσένα, δε με ένοιαζε. Έστειλα λοιπόν και τους άριστους βαθμούς της Β' Λυκείου, τα SAT, τις επιτυχίες στη μαθηματική εταιρεία. Έγινα δεκτός στη φυσική, χωρίς το άριστα στο απολυτήριο Γυμνασίου, και στα 5 πανεπιστήμια που έκανα αίτηση (Durham, Imperial, Εδιμβούργο, Manchester, Lancaster).
Στείλε και συ ότι καλό έχεις κάνει, π.χ. το βαθμό της Α' Λυκείου. Όλα μετράνε, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το φυσικό σε καλά πανεπιστήμια. Είναι από τα πιο απαιτητικά τμήματα, μαζί με το μαθηματικό και τα πολυτεχνικά.

Δεν λεω οτι το απολυτηριο γυμνασιου ειναι το παν, αλλα το UCAS αναγωριζει μονο το απολυητριο λυκειου και το απολυτηριο γυμνασιου. Συνεπως οταν συμπληρωνεις την αιτηση εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις αυτα τα δυο. Και οντας τα μονα επισημα αναγνωρισμενα ελληνικα qualification, τοσο με βαση το ucas οσο και με βαση το naric, το πανεπιστημιο κρινει την ακαδημαικη πλευρα της αιτησης σου με βαση αυτα, καθως αν δεις και στο naric (απολυτηριο γυμνασιου= equivalent GCSE, απολυτηριο λυκειου=equivalent GCE). Αρα το prediction παιζει επισης πολυ μεγαλη σημασια. Τωρα αν θες να δηλωσεις και τουσ αλλουσ βαθμους βεβαια μπορεις απλα το πανεπιστημιο δεν μπορει να τουσ αξιοποιησει ιδιαιτερα επειδη δεν εχουν καμια επισημη αναγνωριση απλα ισως να μπορουν να λειτουργησουν συμπληρωματικα. Οσον αναφορα το εδιμβουργο τα πολυτεχνικα-επιστημες ειναι λιγοτερα ανταγωνιστικα σε σχεση με τα ανθρωπιστικα-κοινωνικες επιστημες οσον αφορα τα admission rates , αρα ισως να ειναι πιο ευκολο να παει καποιος.

off the record: Schooliki ποιο πανεπιστημιο επελεξες τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι το έχω κοιτάξει για το admission rate sto Edinburgh.Το 2012 στο τομέα μου,το 60% σχεδόν των offers έγινε δεκτό.Θετικό αυτό,αν και επίφοβο συνεχίζει να είναι για μένα :Ρ

Άρα θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος να τροποποιήσει τα απολυτήρια των Α - Β λυκείου; :Ο

Για το IELTS: Πότε να το δώσω;
Έχω Proficiency του Μίτσι-γκαν.Σε σχέση με αυτό σε τι επίπεδο βρίσκεται το IELTS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν λεω οτι το απολυτηριο γυμνασιου ειναι το παν, αλλα το UCAS αναγωριζει μονο το απολυητριο λυκειου και το απολυτηριο γυμνασιου. Συνεπως οταν συμπληρωνεις την αιτηση εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις αυτα τα δυο. Και οντας τα μονα επισημα αναγνωρισμενα ελληνικα qualification, τοσο με βαση το ucas οσο και με βαση το naric, το πανεπιστημιο κρινει την ακαδημαικη πλευρα της αιτησης σου με βαση αυτα, καθως αν δεις και στο naric (απολυτηριο γυμνασιου= equivalent GCSE, απολυτηριο λυκειου=equivalent GCE). Αρα το prediction παιζει επισης πολυ μεγαλη σημασια. Τωρα αν θες να δηλωσεις και τουσ αλλουσ βαθμους βεβαια μπορεις απλα το πανεπιστημιο δεν μπορει να τουσ αξιοποιησει ιδιαιτερα επειδη δεν εχουν καμια επισημη αναγνωριση απλα ισως να μπορουν να λειτουργησουν συμπληρωματικα. Οσον αναφορα το εδιμβουργο τα πολυτεχνικα-επιστημες ειναι λιγοτερα ανταγωνιστικα σε σχεση με τα ανθρωπιστικα-κοινωνικες επιστημες οσον αφορα τα admission rates , αρα ισως να ειναι πιο ευκολο να παει καποιος.

off the record: Schooliki ποιο πανεπιστημιο επελεξες τελικα?
Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του, δε θα μαλώσουμε κιόλας:).
Είμαι στο Durham για θεωρητική φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φιλε Dr.Quantum ειμαι στην ακριβως ιδια θεση με σενα! Θα βαλω πρωτη επιλογη Εδιμβουργο για Μοριακη Βιολογια και εχω σκοπο να περασω με το απολυτηριο. Οσο για τα A-levels ξεχασε τα ,ειναι αργα τωρα ,για να τα προετιμαστεις πρεπει να παρατησεις τελειως το σχολειο. Στις 22 του μηνα δινω IELTS, τον Ιουλιο λεω να ξεκινησω να γραφω το personal statement μου και τον Οκτωμβριο μαζι με τον καθηγητη Χημειας μου θα γραψουμε το recommendation letter. Για του βαθμους τετραμηνου δεν ανησυχω καθολου οι καθηγητες ειναι παρα πολυ επιεικης και αν νομιζεις πως καποιος δασκαλος ειναι αυστηρος απλως πεστου την κατασταση σου και θα σε βοηθησει. Στα θεωρητικα μαθηματα ειμαι πιο ασχετος και απο εσενα ( 08 στα αρχαια) , αυτα τα μαθηματα ομως χρειαζονται λιγες βασεις απο προηγουμενες ταξεις για αυτο παρε μερικα λυσαρια κανε την καρδια σου πετρα και διαβαζε. Αυτο θα κανω εγω. Ο αδερφος μου ο οποιος ειναι σαφως χειροτερος μαθητης απο εμενα, εβγαλε 14.5 στη Β Λυκειου και στο πρωτο τετραμηνο της Γ' εβγαλε 18.5! Αυτο που ανησυχει εμενα ειναι οι Πανελληνιες γιατι οπως ειπες και εσυ ειναι ιδιαιτερα απροβλεπτες και ως αποτελεσμα τα predicted grades μου θα ειναι ενας γριφος! Τα πανεπιστημια δινουν ιδιαιτερη σημασια στα predicted grades. Ειχα και εγω πολυ αγχος ,αλλα οταν ειδα τα admission stats του Εδιμβουργου εξεπλαγην! 57 % offer/application ratio για τις Βιολογικες επιστημες ειναι τεραστιο! Συν του οτι το Εδιμβουργο ειναι πολυ φιλοξενο πανεπιστημιο και πιο ελαστικο στους international students.

Παντως ειναι πολυ ευχαριστο να πετυχαινεις ενα ατομο στην ιδια θεση με εσενα και με τους ιδιους στοχους με εσενα! Καλη μας τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Χαχαχα πραγματικά είμαστε ακριβώς στην ίδια θέση!Να φανταστείς ότι παλαιότερα ήθελα κι εγώ Μοριακή Βιολογία στο Εδιμβούργο,με κέρδισε η νευροεπιστήμη.
Τα A-levels δε λέω για τώρα,λέω για μετά το σχολείο,αν δε καταφέρω να μπω με πανελλήνιες.
Για τα θεωρητικά θα κάνω ότι μπορώ.Θα μιλήσω στη καθηγήτρια και θα της εξηγήσω πως έχει,και θα δούμε.Πιστεύω θα τα πάω καλά,ειδικά αν δουν την αλλαγή μου.Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και ο πιο συνεργάσιμος μαθητής.Μέχρι φέτος δηλαδή.Αν και είχα άριστους βαθμούς στα μαθήματα επιστημών.
Καλή τύχη φίλε μου και εύχομαι να τα πούμε στο Εδιμβούργο!!! :D

Για το IELTS,ενώ ταυτόχρονα έχω πάρει proficiency michigan,χρειάζεται να προσέξω κάτι; Η θα μου φανεί εύκολο;Να κάνω επαναληψούλα μόνος μερικές μέρες ή πρέπει να κάνω φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα σου φανουν ουτε ευκολα ουτε δυσκολα. Το θεμα ειναι να εξοικειωθεις με το format των εξετασεων. Η καλυτερη επιλογη θα ηταν να κανεις εναν μηνα φροντιστηριο. Μπορεις να βρεις θεματα μεσω του ιντερνετ και να προετιμαστεις μονος ,αλλα ειναι δυσκολο να αξιoλογησεις τον εαυτο σε writing και speaking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Writing - Speaking είμαι πολύ καλός.Ποτέ δεν έχω κάνει fail.Γραμματική - Λεξιλόγιο θα χρειαστώ επανάληψη.
Ξέρω ότι μπορώ να το δώσω και μετά τις πανελλήνιες έτσι;Έχει κανένα αντίκτυπο αυτό στο αν θα μου κάνουν offer;
Γιατί όταν κάνω την αίτηση δε θα έχω ακόμα το IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top