Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά. Εγώ δεν θα ξαναγυρίσω στην Ελλάδα για να ψάχνω ποια αναγνωρίζονται και ποια όχι. Εγώ θέλω να μάθω για το GCSE σύστημα βαθμολογίας :) Ευχαριστώ παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,415 μηνύματα.
Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά. Εγώ δεν θα ξαναγυρίσω στην Ελλάδα για να ψάχνω ποια αναγνωρίζονται και ποια όχι. Εγώ θέλω να μάθω για το GCSE σύστημα βαθμολογίας :) Ευχαριστώ παντως.

Και στο εξωτερικό το ίδιο ισχύει. Τα κολέγια είναι κατώτερα των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και στο εξωτερικό το ίδιο ισχύει. Τα κολέγια είναι κατώτερα των πανεπιστημίων.

Είμαι 17 χρονών άρα μόνο σε κολέγιο μπορώ να πάω. Γεννήθηκα το 1995
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου δεν κατάλαβες καλά. Εγώ δεν θα ξαναγυρίσω στην Ελλάδα για να ψάχνω ποια αναγνωρίζονται και ποια όχι. Εγώ θέλω να μάθω για το GCSE σύστημα βαθμολογίας :) Ευχαριστώ παντως.

Παιδιά ακόμα περιμένω απάντηση να ξέρετε !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά ακόμα περιμένω απάντηση να ξέρετε !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φίλε μου, η περίπτωσή σου είναι ειδική. Δε νομίζω ότι θα πάρεις κάποια σοβαρή βοήθεια από το ischool.
Προτείνω να απευθυνθείς στο Βρετανικό Συμβούλιο για μια διεξοδική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsakitsan

Νεοφερμένος

Ο Tsakitsan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου, η περίπτωσή σου είναι ειδική. Δε νομίζω ότι θα πάρεις κάποια σοβαρή βοήθεια από το ischool.
Προτείνω να απευθυνθείς στο Βρετανικό Συμβούλιο για μια διεξοδική συζήτηση.

Μόνο διεξοδικές συζητήσεις δεν θέλει να κάνει το βρετανικό συμβούλιο.. Εγώ συνεχίζω και ψάχνω απλά αφήνω ανοιχτή την ερώτηση μήπως κάποιος γνώστης μου απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω συνειδητοποιήσει ότι τα Αγγλικά δεν μαθαίνονται σε ενα δυο χρόνια :P Πως μπορεί να σβηστεί αυτό το θέμα?

Εγω πήρα το lower και μετα απο 2 χρόνια αρχισα να παίζω ενα παιχνίδι online (san adreas) φαντάσου πως στην αρχή εγραφα και κόλαγα...μετα απο 1 χρόνο παιχνίδι (επαιζα σαν καμένος) τα αγγλικά μπήκαν για τα καλα στο μυαλό μου...σκεψου τωρα (εξ αιτιας της Digea) δεν εχω κανενα κανάλι παρα μονο κρατικά και CNN και στο CNN ξεχνιέμαι πως ειναι αγγλικά..δλδ το βλέπω και δεν μου κάνει εντύπωση! ;) Ηταν το μόνο καλό που μου άφησε αυτο το παιχνίδι! :P A,για το lower εκανα 7 χρόνια..το περασα με τη πρώτη :P (δε ξερω σε πόσο το έκαναν οι άλλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βηθήσω σε αυτό, ΑΛΛΑ σου συνηστώ και το συγκεκρημενο φορουμ (ελπίζω να μην υπαρχει κανονας που να μην το επιτρεπει..:redface:)

https://www.thestudentroom.co.uk/ (είναι αγγλόφωνο με μπολικο υλικο)
και φυσικά και την "Ελληνική Κοινωνία" που έχει το συγκεκρημενο φορουμ (κανε search κ θα την βρεις)

ε, και περιμενε να απαντησει και κανεις απο το ischool..

ωραίο αυτό το φόρουμ, αλλά εκεί λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Τι άλλο θα μπορούσε να περιμένει κανένας από ένα τέτοιο φορουμ με πάνω από 1.000.000 μέλη!
Εδώ στο ischool και γίνεται της μουρλής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν δημοσιεύω στο σωστό θέμα. Ελπίζω να μην είμαι off topic :P

Ξέρετε καλά Πανεπιστήμια της Αγγλίας ή της Σκωτίας ή και της Ιρλανδίας για κλασικές σπουδές; (Αρχαία, Λατινικά)
Οπως επίσης και καλά πανεπιστήμια για Αρχαιολογία; (είτε Προϊστορικής είτε Κλασικής περιόδου)
Εχώ ακούσει για UCL και ΚCL, πέρα από Οξφόρδη και Κεμπριτζ (που δεν τα φτάνω με τίποτα :/: )
Οποια πληροφορία, πρόταση, διευκρίνηση, καλοδεχούμενη!!! :)
Ευχαριστώ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν δημοσιεύω στο σωστό θέμα. Ελπίζω να μην είμαι off topic :P

Ξέρετε καλά Πανεπιστήμια της Αγγλίας ή της Σκωτίας ή και της Ιρλανδίας για κλασικές σπουδές; (Αρχαία, Λατινικά)
Οπως επίσης και καλά πανεπιστήμια για Αρχαιολογία; (είτε Προϊστορικής είτε Κλασικής περιόδου)
Εχώ ακούσει για UCL και ΚCL, πέρα από Οξφόρδη και Κεμπριτζ (που δεν τα φτάνω με τίποτα :/: )
Οποια πληροφορία, πρόταση, διευκρίνηση, καλοδεχούμενη!!! :)
Ευχαριστώ!!! :D

για προπτυχιακά ;; ή μεταπτυχιακό; πρόσθεσε και το durham, st andrews, από πάνω. Αν σου φαίνονται απλησίαστα που είναι πες μου να σου βρώ άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Πάλι αρχίσατε τις μαλακίες περί διδάκτρων , κολλεγίων, πλουσιόπεδων κλπ.

Peterborough college ΟΧΙ όχι μη πας εκέι η περιοχή είναι ελεεινή και τρισάθλια. Από τις χειρότερες να μείνει κανείς στη βρετανία.
Αν θες αναγκαστικά κολλέγιο επέλεξε κάποια άλλη πόλη κοντά, όπως το Λέστερ(Leicester) που είναι πανέμορφο, το Νορθάμπτον ή το Νοργουιτς αν θες να μείνεις αναγκαστικά κοντά σε εκείνη τη περιοχή. Αυτά που σου ανέφερα είναι πάνω από μιση ωρα με τρενο από το πίτερμπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ωραίο αυτό το φόρουμ, αλλά εκεί λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Τι άλλο θα μπορούσε να περιμένει κανένας από ένα τέτοιο φορουμ με πάνω από 1.000.000 μέλη!
Εδώ στο ischool και γίνεται της μουρλής

ναι, εχεις δικιο! εινα μια καλη αρχη ομως :P

εχει και private section (το βλεπουν μονο κατι mods), αν μπορω να το πω ετσι, στο οποιο βαζεις το ps σου και μετα απο λιγο, αναλογα με την δουλεια που εχουν, μπορει να σου κανουν και μερικες παρατηρησειςς, διορθωσεις κτλ κτλ
αλλα φανταζομαι ρισκαρεις.. εγω το εκανα και ευτυχως δεν ειχα προβλημα (να το κλεψουν πχ)

αλλα αυτα ειναι τα κυρια.. το σιτε του UCAS, το φορουμ αυτο, το αγγλικο φορουμ και τα σιτε των πανεπιστημιων.
αρκει να εχεις χρονο και διαθεση να ασχοληθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
για προπτυχιακά ;; ή μεταπτυχιακό; πρόσθεσε και το durham, st andrews, από πάνω. Αν σου φαίνονται απλησίαστα που είναι πες μου να σου βρώ άλλα

Ευχαριστώ!
Απλησίαστα από άποψη οικονομική πάντα έτσι;; :/
Για μεταπτυχιακό ενδιαφέρομαι... (Λόγω Μ.Ο ξέρω ότι το Oxbridge + St. Andrews, δεν τα φτάνω επειδή ζητάνε ελάχιστο 8 :( )

Αν δε σου κάνει κόπο και ξέρεις, γράψε μερικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Καλησπέρα άντρες και γυναίκες! :P

Τελείωσα την δευτέρα λυκείου και πρέπει να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Αγγλία για λόγους ανωτέρας βίας.
Ψάχνοντας για τα κολέγια που απο ότι κατάλαβα γίνετε να γραφτώ από τα 17 μου, όλα ζητάν έναν GCSE βαθμό!
Π.χ. https://www.peterborough.ac.uk/courses/search.php

Και ήθελα να ρωτήσω με τι ισούται αυτός ο GCSE βαθμός με του βαθμούς που έχω εδώ στην Ελλάδα. Δηλαδή θα πάω στο κολέγιο και όταν μου ζητήσουν το GCSE εγώ τι θα τους δειξω??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)

Αποσω ξερω ο GCSE βαθμος ειναι ισαξιος με αυτον που εβγαλες στο τελος του γυμνασιου.

Μπορεις παντως να βρεις που το μερος που θελεις να σπουδασεις και να τους στειλεις ενα ιμειλ για να σου πουν αυτοι τι ακριβως χρειαζεται, τι βαθμους πρεπει να στειλεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
παιδια πηγαινω β-λυκειου και σκεφτομαι να παω αγγλια για να σπουδασω βιολογια του χρονου...διαβασα ωστοσο οτι οι αιτησεις πρεπει ν γινουν μεχρι 15 οκτωβριου..εγω ομως τοτε δεν θα εχω ουτ απολητηριο ουτε θα εχω δωσει πανελληνιες...μηπως εχει κανεις ιδεα τι παιζει??ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων!!:D:)

Υ.γ μηπως ξερει κανεις την διαφορα biology kai biomedicine???

ευχαριστωωωωω....:clapup:

ας μου απαντησει καποιος....σας παρακαλώ!!!!

δες συναφη θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
cosmopolitan, έψαχνα για το Durham, αλλά δεν μπορώ να βρω τη σελίδα με τα δίδακτρα.
(Βασικά, τη βρήκα, απλά έχω μπερδευτεί με το ποιο ποσό αντιστοιχεί σε τι :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
cosmopolitan, έψαχνα για το Durham, αλλά δεν μπορώ να βρω τη σελίδα με τα δίδακτρα.
(Βασικά, τη βρήκα, απλά έχω μπερδευτεί με το ποιο ποσό αντιστοιχεί σε τι :redface: )
Για το Durham δες τα δυο Courses στην Αρχαιολογία: https://www.dur.ac.uk/courses/all/#indexA
(Επέλεξε Postgraduate για να τα δείς).
Τα δυο Courses είναι τα: F4KA09 Archaeological Science και F4K007 Archaeology
Και τα δυο είναι στις 5.900 λίρες.

Υ.Γ.
Είσαι σίγουρη ότι το Durham έχει μικρότερες απαιτήσεις από το St. Andrews ή το UCL;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)
Απαιτήσεις, εννοείς τα admissions, σωστά; Από ότι είδα, έχει ελάχιστη προϋπόθεση το 2:1 (σε παρένθεση, 6,5 -Λίαν Καλώς). Το UCL ξέρω ότι θέλει στάνταρ ένα 7,5, ενώ το St. Andrews 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)
Απαιτήσεις, εννοείς τα admissions, σωστά; Από ότι είδα, έχει ελάχιστη προϋπόθεση το 2:1 (σε παρένθεση, 6,5 -Λίαν Καλώς). Το UCL ξέρω ότι θέλει στάνταρ ένα 7,5, ενώ το St. Andrews 8.
Προφανώς το UCL θέλει 7,5 και το St. Andrews 8 από τα Ελληνικά πανεπιστήμια και όχι από τα Βρετανικά.
Το 8 στα Βρετανικά πανεπιστήμια είναι τεράστιος βαθμός. Το άριστα σ' αυτά είναι το 7+, ενώ στα Ελληνικά πανεπιστήμια το 8,5+.
Το Durham θέλει το στάνταρ που ζητούν τα καλά Βρετανικά πανεπιστήμια, δηλαδή το 2:1(6 - 6.9), από Βρετανικό πανεπιστήμιο.
(Η βάση στη Βρετανία δεν είναι το 5, αλλά το 4).
Μη θεωρείς λοιπόν δεδομένο ότι το Durham θα σε δεχθεί με μικρότερο βαθμό Ελληνικού πανεπιστημίου από τα άλλα.
Ψάξε τι ζητά από τα Ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Aυτό εδώ έχω δει (το έχει και σε άλλα προσφερόμενα μάστερς) https://www.dur.ac.uk/courses/2013/...as-code=Q8K307&degree=MA&year=2013#admissions .
Δεν έχει όπως το UCL ή St. Andrews ειδικό section για τους εισερχόμενους μεταπτυχιακούς και τα admissions.
Εκτος αν είμαι τόσο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top