Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αν και το ελυσα το προβλημα .. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
ρε παιδια στη γλωσσομαθεια γραφω (Α<20) ΚΑΙ ((Β<>3) Η (Β<>4))...και μου βγαζει συντακτικο λαθος..δεν υποστηριζει την διαζευξη??τι κανω λαθος?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
μήπως έχεις γράψει με αγγλικά (λατινικούς χαρακτήρες) κάποια γράμματα? Δεν έχω άλλη εξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ που τρέχω αυτόν τον κώδικα, το δέχεται μια χαρά...
Code:
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ test
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: Α, Β
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ Α, Β
  ΑΝ (Α < 20) ΚΑΙ ((Β <> 3) Η (Β <> 4)) ΤΟΤΕ
    ΓΡΑΨΕ 'γεια'
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
εγω ειχα κανει λαθως απο κεκτημενη ταχυτητα και καποια ειχα γραψει ελληνικα και καποια λατινικα...ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
γεια σας παιδια ,

θελω να στρογγυλοποιησω εναν πραγματικο με 3 δεκαδικα στα 2 .. και κανω τα εξης

Διαβασε αριθμος !1,258
νεος <- αριθμος * 1000 !1258
χιλιαδες <- νεος div 1000 !1

Η μεταβλητή αριθμός είναι ΄πραγματική, οπότε δε μπορεί μετά η μεταβλητή νέος να γίνει ακέραια. Εκεί κολλάω και εγώ. Όποιος μπορείς ας βοηθήσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Στην ψευδογλώσσα, δεν υπάρχουν ακέραιες και πραγματικές μεταβλητές, αλλά αριθμητικές.
Εφόσον μια αριθμητική μεταβλητή έχει ακέραια τιμή, μπορεί να συμμετέχει σε πράξη div.

Πάντως, στη Γλωσσομάθεια ή στο Διερμηνευτή μπορείς να βάλεις

νέος <- Α_Μ(αριθμός * 1000)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Στην ψευδογλώσσα, δεν υπάρχουν ακέραιες και πραγματικές μεταβλητές, αλλά αριθμητικές.
Εφόσον μια αριθμητική μεταβλητή έχει ακέραια τιμή, μπορεί να συμμετέχει σε πράξη div.

Πάντως, στη Γλωσσομάθεια ή στο Διερμηνευτή μπορείς να βάλεις

νέος <- Α_Μ(αριθμός * 1000)

Ααα, αυτό ήθελα γιατί μου έβγαζε σφάλμα, ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για στρογγυλοποιηση στα δυο δεκαδικα ειχα ξαναποσταρει μια σειρα πραξεων συντομη και κομψη. :p Κατι σελιδες πιο πισω.
Εστω x η μεταβλητη μας προς στρογγυλοποιηση.
x<--x*100
x<--x+0.5
x<--A_M(x)
x<--x\100 (η αλλη καθετος κανονικα, για καποιο λογο δε μου τη βγαζει το πληκτρολογιο μου)
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
www.pseudoglossa.gr

για εκτέλεση ψευδοκώδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Για στρογγυλοποιηση στα δυο δεκαδικα ειχα ξαναποσταρει μια σειρα πραξεων συντομη και κομψη. :p Κατι σελιδες πιο πισω.
Εστω x η μεταβλητη μας προς στρογγυλοποιηση.
x<--x*100
x<--x+0.5
x<--A_M(x)
x<--x100 (η αλλη καθετος κανονικα, για καποιο λογο δε μου τη βγαζει το πληκτρολογιο μου)
Αυτα.

Κι αν ο αριθμός είναι 1,342 ας πούμε πώς θα τον κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Η στρογγυλοποιηση σε δυο δεκαδικα του 1,342 ειναι 1,34, right?
Παρε τα βηματα που εγραψα με τη σειρα. :)
Αρχικα επι 100, αρα εχουμε 134,2
Μετα +0.5 αρα εχουμε 134,7
Μετα κραταμε το ακεραιο μερος αρα εχουμε 134
Μετα διαιρουμε με 100 αρα εχουμε 1,34.
Βουαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το +0.5 δεν το χρειάζεσαι.

Α_Μ(134,2)=Α_Μ(134,7)=134
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι αν ο αριθμος ηταν ο 1,346; Με το +0.5 στο 134,6 γινεται η στρογγυλοποιηση στην ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Κι αν ο αριθμος ηταν ο 1,346; Με το +0.5 στο 134,6 γινεται η στρογγυλοποιηση στην ουσια.

A, τώρα κατάλαβα το σκεπτικό σου. Καλή πατέντα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
γεια σας παιδια , προσπαθω να κανω μια ασκηση που να βρισκει τον μεγαλυτερο αριθμο απο τους 5 που θα δωθουν ..

μεχρι στιγμης εχω φτιαξει αυτο .. ριξτε μια ματια κ πειτε μου τι χρειαζεται ακομα ..

ΔΙΑΒΑΣΕ α, β, γ, δ, κ
ΑΝ β > α ΤΟΤΕ
ΑΝ γ > β ΤΟΤΕ
ΑΝ δ > γ ΤΟΤΕ
ΑΝ κ > δ ΤΟΤΕ
μέγιστος <- κ
ΑΛΛΙΩΣ
μέγιστος <- δ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΑΛΛΙΩΣ
μέγιστος <- γ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΑΛΛΙΩΣ
μέγιστος <- β
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΑΛΛΙΩΣ
ΑΝ γ > α ΤΟΤΕ
μέγιστος <- γ
ΑΛΛΙΩΣ
μέγιστος <- α
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Μελέτησε λίγο την άσκηση 19, στο
https://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_ask22_2.htm

και σκέψου πως θα κινηθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
την εχω μελετησει και εχω βγαλει την ασκηση για 4 .. θα την ξανα ελεγξω

ευχαριστω
- fdLP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
άρα άλλο 1 ένα ΑΝ για να πας στις 5 μεταβλητές

μιλάμε πάντα για τον 1 πρώτο που εύκολα γενικεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βασικα κυριε Τσιωτακη διορθωστε με, αλλα επειδη δεν πολυβγαζω νοημα απο τον αλγοριθμο του φιλου fdLP, δεν ειναι καπως πιο σαφες το
ΑΝ α>β και β>γ και γ>δ και δ>κ ΤΟΤΕ
ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'μεγαλυτερος ο', α
ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ β>α και α>γ και γ>δ και δ>κ ΤΟΤΕ
ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'μεγαλυτερος ο', β

κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top