Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Πονάει η καρδούλα μου τώρα.
Για να πάρεις δηλαδή το ακέραιο μέρος, τρέχεις όλο τον ακέραιο.
Φαντάζομαι οτι στη γλώσσα (δεν πρέπει να κάνετε και πολλά για απόδοση αλγορίθμων) θα είναι σωστό.

Συνιστώ κάποιο υπογλώσσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Για τους πόνους στην καρδιά τα υπογλώσσια είναι η καλύτερη λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιήσει κάποιος στην ψευδογλώσσα τις συναρτήσεις (Α_Μ, Α_Τ, Τ_Ρ) της ΓΛΩΣΣΑΣ και εξηγούμαι:

- Υποτίθεται ότι ο μαθητής μπορεί να εκφράσει τις λύσεις του "είτε σε οποιαδήποτε μορφή παράστασης αλγορίθμου είτε σε "ΓΛΩΣΣΑ""

- Με βάση αυτό, η άρνηση χρήσης συναρτήσεων της γλώσσας όταν γράφουμε ψευδοκώδικα σημαίνει ότι ένας μαθητής που θα εφαρμόσει τον παραπάνω κανόνα του Υπουργείου και χρησιμοποιήσει ΓΛΩΣΣΑ, θα φτάσει πιο εύκολα στη λύση από κάποιο μαθητή που θα επιλέξει τον ψευδοκώδικα. Αυτό και μόνο το γεγονός το κρίνω απαράδεκτο. Δεν νομίζω ότι ο σκοπός της εξέτασης στην ΑΕΠΠ είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
- Με βάση αυτό, η άρνηση χρήσης συναρτήσεων της γλώσσας όταν γράφουμε ψευδοκώδικα σημαίνει ότι ένας μαθητής που θα εφαρμόσει τον παραπάνω κανόνα του Υπουργείου και χρησιμοποιήσει ΓΛΩΣΣΑ, θα φτάσει πιο εύκολα στη λύση από κάποιο μαθητή που θα επιλέξει τον ψευδοκώδικα. Αυτό και μόνο το γεγονός το κρίνω απαράδεκτο. Δεν νομίζω ότι ο σκοπός της εξέτασης στην ΑΕΠΠ είναι αυτός.


Φαντάζομαι οτι αυτό το ρώτησε κάποιος σαν άσκηση-γρίφο (όπως πχ πως θα ανταλλάξουμε δυο μεταβλητές χωρίς την χρήση προσωρινής τρίτης κλπ).
Γενικά το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε συναρτήσεις όπου μπορούμε για να είμαστε σωστοί (για να τις έγραψε κάποιος άλλος για μας τις συναρτήσεις, υποθέτουμε οτι τις έχει κάνει σωστά) και να τρώμε τον χρόνο μας σε ουσιαστικά πράγματα και όχι να ξανα-ανακαλύπτουμε τον τροχό.

Πάντως σαν ασκησούλα καλή είναι :P
-----------------------------------------
Υποτίθεται ότι ο μαθητής μπορεί να εκφράσει τις λύσεις του"είτε σε οποιαδήποτε μορφή παράστασης αλγορίθμου είτε σε "ΓΛΩΣΣΑ""
Δεν το κατάλαβα αυτό, δηλαδή μπορούν να γράψουν δικό τους ψευδοκώδικα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το πρόβλημά σου είναι ότι δεν ξέρεις το βιβλίο και ρωτάς τα αυτονόητα. student book, σελ 28.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
το πρόβλημά σου είναι ότι δεν ξέρεις το βιβλίο και ρωτάς τα αυτονόητα. student book, σελ 28.

Ναι εντάξει, για την σημειογραφία, απλά είχα την εντύπωση οτι στις πανελλήνιες το μόνο που δεχόντουσαν ήταν ο ψευδοκώδικας που χρησιμοποιούν στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας , μηπως καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει να λυσω την ασκηση αυτη γιατι ειμαι καινουργιος στο επαγγελμα :

Σε ένα παιχνίδι ΛΟΤΤΟ ο παικτης πρεπει να διαλεξει 6 νουμερα απο τα 49 που υπαρχουν στο δελτιο. Κατα την κληρωση κληρωνονται 6 αριθμοι και ο παικτης κερδιζει οταν απο τα 6 νουμεραπ που διαλεξε κληρωθηκαν και τα 6 η και τα 5 η και τα 4 .Να γραψετε αλγοριθμο που θα διαβαζει για 20 παικτες τους 6 αριθμους που διαλεξε ο καθενας .Στη συνεχεια θα διαβαζει την εξαδα που κληρωθηκε και θα εμφανιζει ποσοι πετυχαν 4 ,ποσοι 5 και ποσοι 6 αριθμους απο αυτους που κληρωθηκαν .

Μου την εφερε ενας μαθητης απο βιβλιο φροντιστηριου και μου την αφησε να τη σκεφτω... Καμια ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkotanid

Νεοφερμένος

Ο Κοτανίδης Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Άσκηση 22.40 σελ. 212 β' Τεύχος ΑΕΠΠ Εκδόσεις Σαββάλας
Συγγραφείς Ντζιός Κ. - Κοψίνης Ι.
Τι περιέργο φροντιστήριο είναι αυτό!;;;
Επιμέλεια ( το 50 παίκτες γίναν 20 παίκτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Βοηθημα ειναι? θα παω να το βρω .Δεν ξερω ειναι η πρωτη μου χρονια και αυτος ειναι πολυ καλος μαθητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Μια παρόμοια μπορείς να βρεις και στο

https://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_ask3_5.htm

άσκηση 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστω για την βοηθεια ... εσεις εχετε γραψει το βοηθημα του σαββαλα ? Μου το εχει πρωτεινει συναδελφος . Παντως οι ασκησεις ειναι πολυ καλες , θα δωσω τη σελιδα σας στους μαθητες μου στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μου την εφερε ενας μαθητης απο βιβλιο φροντιστηριου και μου την αφησε να τη σκεφτω... Καμια ιδέα

Να αλλάξεις επάγγελμα ίσως? :jumpy::jumpy::jumpy:

Να τολμήσω να ρωτήσω τι έχεις σπουδάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πληροφορικη βεβαια αλλα ειναι η πρωτη μου χρονια και τα εχω βρει λιγο σκουρα .Τελικα την ασκηση την εκανα χαρη στη πολιτιμη βοηθεια του κ.Τσιωτακη .Σήμερα πηρα και το βοηθημα του . Πολυ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Οντως εξαιρετικο το βοηθημα του κ.Τσιωτακη ειδικα το πρωτο τευχος.Για το δευτερο εχω τα παραπονακια μου σχετικα με την λυση των ασκησεων στο τελος του βιβλιου και τις πολλες ..........τελιτσες....Αλλα εξισου και αυτο το τευχος πολυ καλο.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα το δοκιμασω στην ταξη . Αν και με τους φωστηρες που εχω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkotanid

Νεοφερμένος

Ο Κοτανίδης Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η Για της Για της Για με μια Αν ...αλλιως_αν και όλα θα παν καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η Για της Για της Για με μια Αν ...αλλιως_αν και όλα θα παν καλά!

Ωραιο ποιηματακι ! Θα το μαθω στους μαθητες μου .

Να πω και εγω ενα :

πινακακι πινακακι
σε διαβαζω με την Για...

σταθερουλα σταθερουλα
δεν αλλαζεις σαν γουρουνα

Μεταβλητουλα τουλα τουλα
μου ραγιζεις την καρδουλα

:thanks:Καλο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris777

Νεοφερμένος

Ο dimitris777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πινακακι πινακακι
σε διαβαζω με την Για...

σταθερουλα σταθερουλα
δεν αλλαζεις σαν γουρουνα

Μεταβλητουλα τουλα τουλα
μου ραγιζεις την καρδουλα


quote]




Να ρωτήσω κάτι ? Εσείς είστε διορθωτής πανελληνίων ?????:!:
-----------------------------------------
Και κάτι αλλο . Νομίζω ότι το καλύτερο βοήθημα με διαφορά είναι του ντζιού-κοψίνη απο τις εκδόσεις σαββάλα και ειδικά για μαθητές που θέλουν αναλυτικη παρουσίαση της θεωρίας και των εννοιών .Εμένα προσωπικά σαν μαθητή με βοήθησε και με βοηθάει πολύ και πιστεύω πως πρέπει να το δοκιμάσετε καθώς οι ασκήσεις που γράψατε όπως σας είπαν είναι από αυτό το βοήθημα στο οποίο περιέχεται και η λύση τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis tatsis

Νεοφερμένος

Ο orestis tatsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το εψαξα το βοηθημα αυτο αλλα δεν το ειχαν εκεινη την στιγμη και για να μην το παραγγειλω πηρα του κ. Τσιωτακη το οποίο θεωρω καταπληκτικο . Επειδη ακουσα κι απο αλλα ατομα οτι το βοηθημα των ντζιο και κοψινη ειναι το κορυφαιο θα το αναζητήσω .Ευχαριστώ πολυ dimitris777 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top