Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό,αλλά για να πάρεις HP στο GCVR με τον ελεεινότατο χρόνο που έχουν,πρέπει να κάνεις ευχέλαιο.
Δεν είναι τόσο σπάνιο το HP στο GCVR: το παίρνει το 10% των υποψηφίων παγκοσμίως. Για κάποιον που ενδιαφέρεται να σπουδάσει ή να δουλέψει στο εξωτερικό, αυτός πρέπει να είναι ο στόχος. Στο δικό μας φροντιστήριο έχουμε μια καθηγήτρια φοβερή που διδάσκει GCVR και 1/3 των μαθητών μας παίρνει HP.

Λέω να πάω σε φροντιστήριο κοντά στο σπίτι μου ή στη χειρότερη ξερω μια κοπέλα που κάνει ιδιαίτερα αλλα μένει Πειραιά :( και δεν ξερω κατα πόσο θα με βολεύουν οι μετακινήσεις... Εσυ τι λες;
Φροντιστήριο ασυζητητί, εφόσον είναι καλό. Το ιδιαίτερο στο επίπεδο αυτό είναι πολύ παρακινδυνευμένο και ποτέ δεν θα πρότεινα να ξεκινήσεις μαθήματα σε περιοχή μακριά από το σπίτι σου. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία και ποτέ δεν ξέρεις πώς στα φέρνει η ζωή, μπορεί σε 5 μήνες από τώρα ο χρόνος να είναι χρήμα για σένα.

Όσο για την έκθεση στο ECPE, το πρόβλημα δεν είναι στο λεξιλόγιο όσο στην έκφραση και στη δομή. Το βασικό είναι να μάθεις να ΜΗΝ γράφεις εκθέσεις με τον τρόπο που έχεις διδαχθεί στο σχολείο, δηλαδή σαν εκθέσεις ιδεών. Το δεύτερο πιο βασικό είναι να μην κάνεις στοιχειώδη γραμματικά λάθη, γιατί αυτά είναι που κόβουν. Αυτά τα δύο αν καταφέρεις, έχεις το LP στο τσεπάκι.

Θεωρητικά, τον τρόπο για να γράφεις essays τον έχεις μάθει από το ECCE και στο ECPE απλά τον βελτιώνεις, αλλά πολλοί καθηγητές δεν διδάσκουν essays στο ECCE λόγω έλλειψης χρόνου και για να διευκολύνουν τους μαθητές (οι οποίοι παίρνουν την κρυάδα στο ECPE).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τι εννοείτε ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφεις έκθεση;

να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι μιλούσα για το CPE το οποίο αναφερόταν πάνω απ' το δικό μου προηγούμενο σχόλιο (για να μην υπάρξει παρεξήγηση το λέω, στο ECPEαπ' όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι). Η αλλαγή έγινε στο part 1, στο οποίο σου δίνουν 2 αποσπάσματα με ένα κοινό θέμα και από εσένα ζητείται να γράψεις μια έκθεση που να περιλαμβάνει και τις 2 απόψεις, δηλαδή κάτι σαν συμπερασματική έκθεση σε ελεύθερη μετάφραση, περίληψη των 2 κειμένων ... όπως θες το λες...δεν είναι και πολύ δύσκολο αφού σου έχει έτοιμα αυτά που πρέπει να γράψεις... συνήθεια είναι... :) :) βρήκα και κάποια site αν σε ενδιαφέρουν : https://cambridgeesolsoutheasteurope.wordpress.com/tag/cpe-writing/
https://cpesamplewritings.blogspot.gr/2014/04/proficiency-in-english-cambidge-exam.html
ελπίζω να βοήθησα! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Aποφασισα να δωσω δυο πιστοποιητικα.
Το ενα θα ειναι σιγουρα το msu.

Για το αλλο εχω ενδοιασμους. edexcel, city and guilds η kpg;

Μιλαω παντα για το proficiency...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί να δώσεις δύο πιστοποιητικά; Σου περισσεύει χρόνος για διάβασμα; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα των δύο πιστοποιητικών ειδικά όταν και τα δύο είναι κατώτερης ποιότητας. Επικεντρώσου στο ένα και καλό και δώσε μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γιατί να δώσεις δύο πιστοποιητικά; Σου περισσεύει χρόνος για διάβασμα; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα των δύο πιστοποιητικών ειδικά όταν και τα δύο είναι κατώτερης ποιότητας. Επικεντρώσου στο ένα και καλό και δώσε μόνο αυτό.

Απο οσο ξερω, το msu celp ειναι ισαξιο με το ecpe.. δεν νομιζω οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όλοι όσοι το έχουν διδάξει λένε ότι είναι πιο εύκολο από το ECPE και σπρώχνουν προς τα εκεί τους πιο αδύναμους μαθητές. Αυτό εξ ορισμού το κάνει κατώτερης ποιότητας. Αν δεις και τις χώρες στις οποίες γίνονται οι εξετάσεις (Κίνα, Βιετνάμ, Ντουμπάι, Κορέα, Ελλάδα...) καταλαβαίνεις πολλά για την αναγνωρισιμότητά του ανά τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Τελικα αποφασισα να αρχισω φροντιστηριο.
Μου προτεινετε να κανω φροντιστηριο η ιδιαιτερα;
Κατα το νοεμβριο θα αρχισω αγγλικα...

Θελω να προσαρμοστω λιγο στα νεα δεδομενα, αλλα αναζητηση φροντιστηριου θα αρχισω απο τωρα.

Οι τιμες ειναι πολυ τσουχτερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φροντιστήριο ασυζητητί. Για το επίπεδο αυτό, το ιδιαίτερο δεν εξυπηρετεί (βασικά σε κανένα επίπεδο δεν εξυπηρετεί το ιδιαίτερο, εκτός αν έχεις ιδιαίτερες ανάγκες).

Ξεκίνα ψάξιμο άμεσα με στόχο να ξεκινήσεις μαθήματα όσο το δυνατόν γρηγορότερα και όχι τον Νοέμβριο. Πρόσεχε γιατί μερικά φροντιστήρια σου λένε "θα αρχίσει νέο τμήμα τον Νοέμβριο" και όταν γραφτείς ανακαλύπτεις ότι σε έχουν βάλει στο τμήμα που άρχισε τον Οκτώβριο ή τον Σεπτέμβριο.

Για τις τιμές σου απάντησα σε άλλο θέμα. Σε λίγο θα αρχίσουν προσφορές για ενήλικες και φοιτητές (π.χ. η Ευρωγνώση έχει ήδη αρχίσει να διαφημίζει το Lucky Day που νομίζω είναι για φοιτητές) φρόντισε να τις εκμεταλλευτείς. Πάντως μην περιμένεις να πληρώσεις λιγότερα από 100 ευρώ το μήνα. Γύρω στα 120-130 είναι η μέση τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Φροντιστήριο ασυζητητί. Για το επίπεδο αυτό, το ιδιαίτερο δεν εξυπηρετεί (βασικά σε κανένα επίπεδο δεν εξυπηρετεί το ιδιαίτερο, εκτός αν έχεις ιδιαίτερες ανάγκες).

Ξεκίνα ψάξιμο άμεσα με στόχο να ξεκινήσεις μαθήματα όσο το δυνατόν γρηγορότερα και όχι τον Νοέμβριο. Πρόσεχε γιατί μερικά φροντιστήρια σου λένε "θα αρχίσει νέο τμήμα τον Νοέμβριο" και όταν γραφτείς ανακαλύπτεις ότι σε έχουν βάλει στο τμήμα που άρχισε τον Οκτώβριο ή τον Σεπτέμβριο.

Για τις τιμές σου απάντησα σε άλλο θέμα. Σε λίγο θα αρχίσουν προσφορές για ενήλικες και φοιτητές (π.χ. η Ευρωγνώση έχει ήδη αρχίσει να διαφημίζει το Lucky Day που νομίζω είναι για φοιτητές) φρόντισε να τις εκμεταλλευτείς. Πάντως μην περιμένεις να πληρώσεις λιγότερα από 100 ευρώ το μήνα. Γύρω στα 120-130 είναι η μέση τιμή.

Μεχρι 120 ειναι καλα...παραπανω δε θα μπορεσω να διαθεσω...το θεμα μου ειναιι οτι ψαχνομαι για το ποιο πτυχιο να δωσω.
Δυστυχως, δεν τρεφω ιδιαιτερη αγαπη για τα αγγλικα,αλλα το προφ ειναι αναγκαιο.

Ενδεχεται αργοτερα να παω στο εξωτερικο για καποιο μεταπτυχιακο.. Το καθε πανεπιστημιο ομως εχει διαφορετικες απαιτησεις και δε μπορω να γνωριζω για ποιο πτυχιο να αρχισω προετοιμασια.

Αν μεινω Ελλαδα,σκεφτομαι αποκλειστικα το msu..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μεχρι 120 ειναι καλα...παραπανω δε θα μπορεσω να διαθεσω...το θεμα μου ειναιι οτι ψαχνομαι για το ποιο πτυχιο να δωσω.
Δυστυχως, δεν τρεφω ιδιαιτερη αγαπη για τα αγγλικα,αλλα το προφ ειναι αναγκαιο.

Ενδεχεται αργοτερα να παω στο εξωτερικο για καποιο μεταπτυχιακο.. Το καθε πανεπιστημιο ομως εχει διαφορετικες απαιτησεις και δε μπορω να γνωριζω για ποιο πτυχιο να αρχισω προετοιμασια.

Αν μεινω Ελλαδα,σκεφτομαι αποκλειστικα το msu..

Όπως είπες κι εσύ, είναι ανάλογα το πανεπιστήμιο...Τα περισσότερα πανεπιστήμια δέχονται TOEFL και IELTS... πρέπει να το ψάξεις λίγο. Προσωπικά , θα σου έλεγα να αφήσεις το proficiency και να κοιτάξεις τα άλλα δύο που ανέφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Όπως είπες κι εσύ, είναι ανάλογα το πανεπιστήμιο...Τα περισσότερα πανεπιστήμια δέχονται TOEFL και IELTS... πρέπει να το ψάξεις λίγο. Προσωπικά , θα σου έλεγα να αφήσεις το proficiency και να κοιτάξεις τα άλλα δύο που ανέφερα...

Aυτα αναγνωριζονται απο την Ελλαδα; Δηλαδη,σε περιπτωση που μεινω Ελλαδα και εχω ενα απο αυτα τα πτυχια,θα με δεχτουν για καποιο μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Aυτα αναγνωριζονται απο την Ελλαδα; Δηλαδη,σε περιπτωση που μεινω Ελλαδα και εχω ενα απο αυτα τα πτυχια,θα με δεχτουν για καποιο μεταπτυχιακο;

Nαι, φυσικά . :)

Ρίξε και μια ματιά εδώ:
https://ieltsgreece.wordpress.com/
https://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=17&t=10634
https://www.examenglish.com/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μεχρι 120 ειναι καλα...παραπανω δε θα μπορεσω να διαθεσω...το θεμα μου ειναιι οτι ψαχνομαι για το ποιο πτυχιο να δωσω.
Δες τι τιμές παίζουν στην περιοχή σου και έχε στο νου να μην δώσεις πολύ κάτω από 120. Μπορεί να βρεις και 100 με περισσότερες δόσεις. Αν σου πουν όμως 80 το μήνα ή 500 σύνολο με προπληρωμή, πάρτα καλύτερα και πέτα τα σε ένα σκουπιδοτενεκέ, να γλιτώσεις και τον κόπο.

Δυστυχως, δεν τρεφω ιδιαιτερη αγαπη για τα αγγλικα,αλλα το προφ ειναι αναγκαιο.
Ένας λόγος παραπάνω να ψάξεις πολύ προσεκτικά για το καλύτερο που θα βρεις (the best your money will buy).

Ενδεχεται αργοτερα να παω στο εξωτερικο για καποιο μεταπτυχιακο.. Το καθε πανεπιστημιο ομως εχει διαφορετικες απαιτησεις και δε μπορω να γνωριζω για ποιο πτυχιο να αρχισω προετοιμασια.
Πότε ενδέχεται να γίνει αυτό; Όλα τα πανεπιστήμια δέχονται IELTS αλλά πρέπει να το έχεις πάρει μέχρι 2 χρόνια πριν γιατί έχει ημερομηνία λήξεως. Το ελληνικό δημόσιο βέβαια το δέχεται για πάντα. Το πρόβλημα αν πας κατ' ευθείαν για IELTS είναι πως δεν το διδάσκουν όλα τα φροντιστήρια και συνεπώς στενεύουν οι επιλογές σου. Το IELTS (και το TOEFL) είναι πτυχία αρκετά δύσκολα και με ιδιαιτερότητες στην εξέταση, που σημαίνει ότι και περισσότερο χρόνο παίρνει η προετοιμασία τους και λιγότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις βαθμό που αντιστοιχεί σε επίπεδο C2.

Προσωπικά συστήνω Proficiency γιατί η διδασκαλία του υπερκαλύπτει τα πιο εξειδικευμένα πτυχία και οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μεγαλύτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δες τι τιμές παίζουν στην περιοχή σου και έχε στο νου να μην δώσεις πολύ κάτω από 120. Μπορεί να βρεις και 100 με περισσότερες δόσεις. Αν σου πουν όμως 80 το μήνα ή 500 σύνολο με προπληρωμή, πάρτα καλύτερα και πέτα τα σε ένα σκουπιδοτενεκέ, να γλιτώσεις και τον κόπο.


Ένας λόγος παραπάνω να ψάξεις πολύ προσεκτικά για το καλύτερο που θα βρεις (the best your money will buy).


Πότε ενδέχεται να γίνει αυτό; Όλα τα πανεπιστήμια δέχονται IELTS αλλά πρέπει να το έχεις πάρει μέχρι 2 χρόνια πριν γιατί έχει ημερομηνία λήξεως. Το ελληνικό δημόσιο βέβαια το δέχεται για πάντα. Το πρόβλημα αν πας κατ' ευθείαν για IELTS είναι πως δεν το διδάσκουν όλα τα φροντιστήρια και συνεπώς στενεύουν οι επιλογές σου. Το IELTS (και το TOEFL) είναι πτυχία αρκετά δύσκολα και με ιδιαιτερότητες στην εξέταση, που σημαίνει ότι και περισσότερο χρόνο παίρνει η προετοιμασία τους και λιγότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις βαθμό που αντιστοιχεί σε επίπεδο C2.

Προσωπικά συστήνω Proficiency γιατί η διδασκαλία του υπερκαλύπτει τα πιο εξειδικευμένα πτυχία και οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μεγαλύτερες.

Aυτο θα γινει σε 4-5 χρονια...
Θα το ψαξω το θεμα και θα δω τι θα κανω..
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Aυτο θα γινει σε 4-5 χρονια...
Αν είναι να το χρειαστείς σε 4-5 χρόνια, τότε με τίποτα μη δώσεις IELTS τώρα. Είναι περιττός κόπος και έξοδο και το πιθανότερο είναι να μην πιάσεις καν το βαθμό που θα σου πιστοποιήσει επίπεδο Γ2 για χρήση εντός των συνόρων.

Κάνε την έρευνα των φροντιστηρίων, δες τι θα σου πουν και τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
Εχω μια απορια και θα σας ημουν ευγνωμων εαν με διαφωτιζατε. Αρχικα να πω πως μετα απο 8 χρονια στο φροντιστηριο καταφερα περυσι να παρω το τελευταιο διπλωμα, το IGCSE της Cambridge. Διαβαζοντας οσα υποθηκαν σ αυτο το θεμα δεν ειδα πουθενα να αναφερεται το IGCSE αλλα βλεπω μονο το Lower και Profigiency.
Το Profigiency ηταν το πρωτελευταιο διπλωμα (πρωτελευταια εξαιταση) οπου εχω παρει και το διπλωμα λεει το εξης : "ANGLIA CERTIFICATE OF ENGLISH ESOL INTERNATIONAL. This is to certify that (το ονοματεπωνυμο μου) achieved Profigiency (C1) level. Δεν γνωριζω εαν αυτο ειναι το profigiency το οποιο αναφερεστε σε προηγουμενα μηνυματα, και αν ειναι αυτο μου κανει εντυπωση που ειναι σε χαμηλοτερη εκτιμηση απο το IGCSE.

Γνωριζει κανεις την αξια του IGCSE και του Profigiency οπου εχω παρει;

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Πήρες πιστποποιητικό γλωσσομάθειας, επιπέδου C2 από ποιον φορέα; Στην Ελλάδα έδωσες εξετάσεις; Για να σε ενημερώσω σχετικά, προσπαθώ να καταλάβω :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις την αξια του IGCSE και του Profigiency οπου εχω παρει;
Αν όντως ήταν Certificate of Profigiency, η αξία του είναι μηδέν :P

To IGCSE είναι σαν απολυτήριο Λυκείου. Δεν έχει ιδιαίτερη αξία στην αγορά εργασίας και γενικώς.

Το άλλο Profigiency επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Sonia: Το profigiency της Anglia το πηρα στον 7ο μου χρονο στα αγγλικα και λεει C1 LEVEL. Επισης ειμαι απο Κυπρο και εδωσα τις εξαιτασεις στην Κυπρο.

Nina : Εαν ειναι οπως τα λες, τοτε ποιος ο λογος που πηγαιναμε τοσα χρονια αγγλικα; Για να παρουμε ενα χαρτι που στην ουσια ειναι αχρηστο και κανεις δεν το αναγνωριζει; Για το igcse μας ειχαν πει πως η διαρκεια "ζωης" του ειναι 2 χρονια . Δηλαδη εαν εγω θελω να σπουδασω σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο θα δικαιουμαι να δειξω το igcse πριν περασουν τα 2 χρονια απο την μερα που το εχω παρει. Η κατι τετοιο :confused: . Οσον αφορα για το profigiency μας ειχαν πει πως ειναι σημαντικο οπλο για εναν που αναζητα δουλεια μιας και ειναι υπερ αρκετο, τουλαχιστον στην Κυπρο. Βεβαια δεν γνωριζω τι απο ολα τα πιο πανω ισχυουν ουτε το εχω ψαξει ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Sonia: Το profigiency της Anglia το πηρα στον 7ο μου χρονο στα αγγλικα και λεει C1 LEVEL. Επισης ειμαι απο Κυπρο και εδωσα τις εξαιτασεις στην Κυπρο.

Nina : Εαν ειναι οπως τα λες, τοτε ποιος ο λογος που πηγαιναμε τοσα χρονια αγγλικα; Για να παρουμε ενα χαρτι που στην ουσια ειναι αχρηστο και κανεις δεν το αναγνωριζει; Για το igcse μας ειχαν πει πως η διαρκεια "ζωης" του ειναι 2 χρονια . Δηλαδη εαν εγω θελω να σπουδασω σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο θα δικαιουμαι να δειξω το igcse πριν περασουν τα 2 χρονια απο την μερα που το εχω παρει. Η κατι τετοιο :confused: . Οσον αφορα για το profigiency μας ειχαν πει πως ειναι σημαντικο οπλο για εναν που αναζητα δουλεια μιας και ειναι υπερ αρκετο, τουλαχιστον στην Κυπρο. Βεβαια δεν γνωριζω τι απο ολα τα πιο πανω ισχυουν ουτε το εχω ψαξει ιδιαιτερα.

Βρε πουλάκι μου ποιο Profigiency? ΟΚ την πρώτη φορά νόμιζα ότι σου ξέφυγε, αλλά τώρα αρχίζει να γίνεται αστείο.

Αγγλικά κάνεις επί το πλείστον για να μάθεις τη γλώσσα. Αν την έμαθες, τότε ο βασικός σκοπός επιτεύχθηκε.

Τώρα το ποιο πιστοποιητικό θα σου είναι χρήσιμο στην αναζήτηση εργασίας, στην Ελλάδα ζητούν κυρίως Lower ή Proficiency των πανεπιστημίων Cambridge ή Michigan. Στον δημόσιο τομέα αναγνωρίζονται διάφορα πτυχία, αλλά δεν έχω δει αναφορά στο συγκεκριμένο που πήρες εσύ. Συγκεκριμένα τα πτυχία που αναγνωρίζονται ως C1 από το ελληνικό δημόσιο είναι:

CERTIFICATE IN ADVANCED ENGLISH (CAE) του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.
ΒULATS English Language Test, βαθμολογία 75-89, του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.
ΙNTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 6 έως 7.
ΒUSINESS ENGLISH CERTIFICATE – HIGHER (BEC HIGHER) από το University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES).
LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 4 -ADVANCED COMMUNICATION- του EDEXCEL.
CERTIFICATE IN INTEGRATED SKILLS IN ENGLISH ISE III του TRINITY COLLEGE LONDON.
CITY & GUILDS LEVEL 2 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) - EXPERT- και CITY & GUILDS LEVEL 2 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) - EXPERT- (Συνυποβάλλονται αθροιστικά για την απόδειξη της πολύ καλής γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL -EXPERT- και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL - EXPERT - (Συνυποβάλλονται αθροιστικά για την απόδειξη της πολύ καλής γνώσης).
ADVANCED LEVEL CERTIFICATE IN ENGLISH (ALCE) του HELLENIC AMERICAN UNIVERSITY (Manchester, ΝΗ- USA) και της ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ.
ΤΕST OF ENGLISH FOR INTERNATIONAL COMMUNICATION (TOEIC), βαθμολογία από 785 έως 900 του EDUCATIONAL TESTING SERVICE/CHAUNCEY, USA.
EDI Level 2 Certificate in ESOL International JETSET Level 6 (CEF C1).
OCNW Certificate in ESOL International at Level 2 (Common European Framework equivalent level C1).
ESB Level 2 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C1).
Test of Interactive English, C1+ και C1 Level.

Για την Κύπρο δεν ξέρω τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top