Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
H Laurentides έχει δίκιο. Τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό συνήθως ζητάνε είτε CPE, είτε TOEFL, είτε IELTS διετίας. Ο βαθμός εξαρτάται από πολλά πράγματα, κυρίως από το κύρος του πανεπιστημίου και από τη σχολή. Όσο πιο γνωστό το πανεπιστήμιο και όσο πιο γλωσσικά απαιτητική η σχολή, τόσο πιο μεγάλο το σκορ που απαιτείται. Aκόμα και για το ίδιο πανεπιστήμιο συνήθως είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις αν θέλεις να σπουδάσεις π.χ. μαθηματικά, ψυχολογία ή ιατρική γιατί η κάθε σχολή θεσπίζει τα δικά της κριτήρια (όπως γίνεται και στην Ελλάδα άλλωστε).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό είναι να κοιτάξεις τι απαιτήσεις έχουν οι συγκεκριμένες σχολές που σε ενδιαφέρουν αλλά πέρα από αυτό, φρόντισε να μάθεις όσο καλύτερα αγγλικά μπορείς. Μπορεί μια σχολή να σε δέχεται με 6.5 στο IELTS αλλά αυτή είναι μόνο η βάση. Αν πας με 6.5 θα σε δεχτούν μεν, αλλά θα δυσκολεύεσαι να ανταγωνιστείς αυτούς που έχουν καλύτερα αγγλικά και φυσικά τους ντόπιους (αν είσαι σε αγγλόφωνη χώρα). Αν σκοπός σου είναι να βγεις εξωτερικό για ένα χρόνο, να κάνεις ένα μάστερ και να επιστρέψεις, αυτό δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά αν σκέφτεσαι την πιθανότητα να μείνεις παραπάνω, να κάνεις διδακτορικό και να δουλέψεις, τότε η καλή γνώση αγγλικών είναι must.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κάθε Παν/μιο ζητάει και άλλο πιστοποιητικό που αποδεικνύει την γνώση της γλώσσας κάποια πχ. δέχονται και CPE κάποια άλλα ζητάνε αναγκαστικά TOEFL ή IELTS. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκοκαλίσεις την ιστοσελίδα του τμήματος που σε ενδιαφέρει και να δεις τι χρειάζεσαι. Απαλλακτικό που λες δεν δίνουν ως προς το ότι γλιτώνεις κάποια μαθήματα απλά αν έχεις το επίπεδο που ζητάνε γράφεσαι απευθείας.

H Laurentides έχει δίκιο. Τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό συνήθως ζητάνε είτε CPE, είτε TOEFL, είτε IELTS διετίας. Ο βαθμός εξαρτάται από πολλά πράγματα, κυρίως από το κύρος του πανεπιστημίου και από τη σχολή. Όσο πιο γνωστό το πανεπιστήμιο και όσο πιο γλωσσικά απαιτητική η σχολή, τόσο πιο μεγάλο το σκορ που απαιτείται. Aκόμα και για το ίδιο πανεπιστήμιο συνήθως είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις αν θέλεις να σπουδάσεις π.χ. μαθηματικά, ψυχολογία ή ιατρική γιατί η κάθε σχολή θεσπίζει τα δικά της κριτήρια (όπως γίνεται και στην Ελλάδα άλλωστε).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό είναι να κοιτάξεις τι απαιτήσεις έχουν οι συγκεκριμένες σχολές που σε ενδιαφέρουν αλλά πέρα από αυτό, φρόντισε να μάθεις όσο καλύτερα αγγλικά μπορείς. Μπορεί μια σχολή να σε δέχεται με 6.5 στο IELTS αλλά αυτή είναι μόνο η βάση. Αν πας με 6.5 θα σε δεχτούν μεν, αλλά θα δυσκολεύεσαι να ανταγωνιστείς αυτούς που έχουν καλύτερα αγγλικά και φυσικά τους ντόπιους (αν είσαι σε αγγλόφωνη χώρα). Αν σκοπός σου είναι να βγεις εξωτερικό για ένα χρόνο, να κάνεις ένα μάστερ και να επιστρέψεις, αυτό δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά αν σκέφτεσαι την πιθανότητα να μείνεις παραπάνω, να κάνεις διδακτορικό και να δουλέψεις, τότε η καλή γνώση αγγλικών είναι must.

Αχά κατάλαβα τι λέτε. Απλώς λέω να δώσω Proficiency ή φέτος ή του χρόνου και είμαι ανάμεσα σε Cambridge - Michigan. Φυσικά το δεύτερο είναι πιο εύκολο και αυτό θα διάλεγα αν και δεν ξέρω αν το Cambridge μπορεί να αναγνωριστεί περισσότερο σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Αν όμως πρέπει να δώσω εκ νέου εξετάσεις στην x χώρα πάω σίγουρα για Michigan να μην πιεστώ άδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το Michigan στην Ευρώπη δεν νομίζω να το δεχτούν πήγαινε για CPE καλύτερα θα μάθεις και πιο εις βάθος την γλώσσα από την άποψη του ότι το CPE απαιτεί γνώσεις συμπύκνωσης του λόγου , κατανόησης δύσκολων άρθρων , γραμματικής και έχει και το θετικό για μένα των δυο εκθέσεων κοιτάνε δηλαδή να σε ξεψαχνίσουν όσο γίνεται. ;) Τώρα αν ενδιαφέρεσαι για Αμερική πλευρά δαγκωτό TOEFL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το Michigan στην Ευρώπη δεν νομίζω να το δεχτούν πήγαινε για CPE καλύτερα θα μάθεις και πιο εις βάθος την γλώσσα από την άποψη του ότι το CPE απαιτεί γνώσεις συμπύκνωσης του λόγου , κατανόησης δύσκολων άρθρων , γραμματικής και έχει και το θετικό για μένα των δυο εκθέσεων κοιτάνε δηλαδή να σε ξεψαχνίσουν όσο γίνεται. ;) Τώρα αν ενδιαφέρεσαι για Αμερική πλευρά δαγκωτό TOEFL.

Μπα Αμερική δεν το κόβω, ίσως Αγγλία για περαιτέρω σπουδές μετά το πτυχίο. Cambridge ε; Περνιέται αυτό; :P Προσωπικά δεν ξέρω κανένα με CPE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Περνιέται αμέ με μπόλικες εκθέσεις και διάβασμα εφημερίδων , περιοδικών να βλέπει το μάτι σου λεξιλόγιο. Και με ένα γερό φρεσκάρισμα της γραμματικής εννοείται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Περνιέται αμέ με μπόλικες εκθέσεις και διάβασμα εφημερίδων , περιοδικών να βλέπει το μάτι σου λεξιλόγιο. Και με ένα γερό φρεσκάρισμα της γραμματικής εννοείται :)

Γραμματική πιστεύω το 'χω μόνο λεξιλόγιο θα χρειαστώ γιατί έχω να κάνω αγγλικά από 3η γυμνασίου!
Έχεις δώσει εσύ προφ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Μπα Αμερική δεν το κόβω, ίσως Αγγλία για περαιτέρω σπουδές μετά το πτυχίο. Cambridge ε; Περνιέται αυτό; :P Προσωπικά δεν ξέρω κανένα με CPE...

Σε αρκετά Βρετανικά, Ολλανδικά, Σουηδικά,...κεντρο-δυτικοευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, δέχονται IELTS ή Proficiency Cambridge (και με C) ή κάποια ειδικά πιστοποιητικά που αναγνωρίζουν και αναφέρουν ποια είναι (συνήθως διαφέρουν ανά Πανεπιστήμιο). Κάπου είχα δει και κανένα Advanced με A. Το Μichigan δεν το αναφέρουν καθόλου.

Ό,τι πιστοποίηση χρειάζεται αναφέρεται στις προϋποθέσεις γλωσσικής επάρκειας που αναγνωρίζει και αποδέχεται το εκάστοτε Πανεπιστήμιο - (μεταπτυχιακό) πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σε αρκετά Βρετανικά, Ολλανδικά, Σουηδικά,...κεντρο-δυτικοευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, δέχονται IELTS ή Proficiency Cambridge (και με C) ή κάποια ειδικά πιστοποιητικά που αναγνωρίζουν και αναφέρουν ποια είναι (συνήθως διαφέρουν ανά Πανεπιστήμιο). Κάπου είχα δει και κανένα Advanced με A. Το Μichigan δεν το αναφέρουν καθόλου.

Ό,τι πιστοποίηση χρειάζεται αναφέρεται στις προϋποθέσεις γλωσσικής επάρκειας που αναγνωρίζει και αποδέχεται το εκάστοτε Πανεπιστήμιο - (μεταπτυχιακό) πρόγραμμα σπουδών.
Nίκο,είναι στην ευγενική δικαιοδοσία του εκάστοτε πανεπιστήμιου αν θα κάνει δεκτό ακόμη και το Cambridge αν μιλάμε για Αγγλία.
Το ίδιο ισχύει και για όλα τα πτυχία αγγλικών,απλώς πλέον είναι ευρέως αποδεκτό σε μεταπτυχιακά το ΙΕLTS.:)
Tέλος,αν δε με απατά η μνήμη μου το Proficiency πρέπει να΄ναι αποκτημένο τα 2 τελευταία χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καλησπερα

ενα παιδι ενδιαφερεται να δωσει πιστοποιητικο lower. Ειναι αναμεσα σε ECCE και PTE. Oι δυνατοτητες του ειναι για ECCE αλλα υπαρχει ο παρακατω προβληματισμος και παρακαλω εαν καποιος εχει γνωσεις περι αυτων ας μου απαντησει.

Προσφατα πηρα το ECCE και δυστυχως στο τομεα της εκπαιδευσης (εξωτερικο) δεν ειδα να αναγνωριζεται και πολυ, το ιδιο ισχυει και για το PTE. Συγκεκριμενα ζηταγανε B2 level και δεν τους ενδιεφεραι εαν ειναι απο Αγγλια ή απο Αμερικη. Στην Ελλαδα, αν και δεν εχω καλη αποψη επειδη δεν εχω βγει στην αγορα εργασιας δεν νομιζω οτι , τουλαχιστον στα τουριστικα, εχουν καποια διαφορα.

Παρατηρησα μια διαφορα στις απαιτησεις των 2 αυτων εξετασεων αλλα μιλωντας σε επιπεδο αναγνωρισης δεν βλεπω κατι που να δικαιολογει τα extra χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παρατηρησα μια διαφορα στις απαιτησεις των 2 αυτων εξετασεων αλλα μιλωντας σε επιπεδο αναγνωρισης δεν βλεπω κατι που να δικαιολογει τα extra χρηματα.
Μιλάς μεταξύ PTE και ECCE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ακριβως γι αυτα ο λογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ακριβως γι αυτα ο λογος
Εμ,την ίδια απορία είχα και΄γω εδώ και χρόνια. Δυστυχώς ποτέ κανείς δε μου έδωσε μία επαρκή απάντηση.
Αν έχω καταλάβει καλά,ο λόγος των 180 ευρώ (βασικά δε θυμάμαι πόσο είναι το PTE) έναντι των 165 του ECCE μάλλον είναι για καθαρά "οικονομικούς" λόγους του 1ου..
Γενικά,παλιότερα οι φροντιστηριούχοι προωθούσαν το PTE γιατί το διοργάνωνε ο Europalso που ήταν ο σύλλογος των φροντιστηριούχων,τώρα ξαφνικά βλέπω και την κουτσή Μαρία να δίνει MSU.
I have no idea of what is going on.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπα Αμερική δεν το κόβω, ίσως Αγγλία για περαιτέρω σπουδές μετά το πτυχίο. Cambridge ε; Περνιέται αυτό; :P Προσωπικά δεν ξέρω κανένα με CPE...
Εγώ έχω CPE :P και ναι, περνιέται.

Κατά τη γνώμη μου διάλεξε όποιο από τα δύο πιστοποιητικά μπορείς να βρεις στο καλύτερο φροντιστήριο. Δεν διδάσκουν όλα τα φροντιστήρια το CPE γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Πρώτο σου μέλημα λοιπόν πρέπει να είναι να βρεις ένα καλό φροντιστήριο γιατί η καλή μέθοδος και η καλή καθηγήτρια κάνουν τη διαφορά. Επέλεξε κάποιο που κάνει φουλ πρόγραμμα με μικρό αριθμό μαθητών στην τάξη και όχι μισές δουλειές με 4ωρα και 8μηνα προγράμματα. Δεύτερον αφού ενδιαφέρεσαι να βγεις στο εξωτερικό, ανέβασε τον πήχη: αν πας για CPE, αρκεί να το περάσεις με C - αλλά αν πας για ECPE ο στόχος σου θα πρέπει να είναι το B. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει HP σε GCVR και Listening και P σε προφορικά και έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω CPE :P και ναι, περνιέται.
Κατά τη γνώμη μου διάλεξε όποιο από τα δύο πιστοποιητικά μπορείς να βρεις στο καλύτερο φροντιστήριο. Δεν διδάσκουν όλα τα φροντιστήρια το CPE γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Πρώτο σου μέλημα λοιπόν πρέπει να είναι να βρεις ένα καλό φροντιστήριο γιατί η καλή μέθοδος και η καλή καθηγήτρια κάνουν τη διαφορά. Επέλεξε κάποιο που κάνει φουλ πρόγραμμα με μικρό αριθμό μαθητών στην τάξη και όχι μισές δουλειές με 4ωρα και 8μηνα προγράμματα. Δεύτερον αφού ενδιαφέρεσαι να βγεις στο εξωτερικό, ανέβασε τον πήχη: αν πας για CPE, αρκεί να το περάσεις με C - αλλά αν πας για ECPE ο στόχος σου θα πρέπει να είναι το B. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει HP σε GCVR και Listening και P σε προφορικά και έκθεση.
Με όλο το σεβασμό,αλλά για να πάρεις HP στο GCVR με τον ελεεινότατο χρόνο που έχουν,πρέπει να κάνεις ευχέλαιο.:/:
Εγώ και που παρά κάτι λίγα αριθμητικά θα έπαιρνα P στο GCVR έκλαιγα από συγκίνηση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ έχω CPE :P και ναι, περνιέται.

Κατά τη γνώμη μου διάλεξε όποιο από τα δύο πιστοποιητικά μπορείς να βρεις στο καλύτερο φροντιστήριο. Δεν διδάσκουν όλα τα φροντιστήρια το CPE γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Πρώτο σου μέλημα λοιπόν πρέπει να είναι να βρεις ένα καλό φροντιστήριο γιατί η καλή μέθοδος και η καλή καθηγήτρια κάνουν τη διαφορά. Επέλεξε κάποιο που κάνει φουλ πρόγραμμα με μικρό αριθμό μαθητών στην τάξη και όχι μισές δουλειές με 4ωρα και 8μηνα προγράμματα. Δεύτερον αφού ενδιαφέρεσαι να βγεις στο εξωτερικό, ανέβασε τον πήχη: αν πας για CPE, αρκεί να το περάσεις με C - αλλά αν πας για ECPE ο στόχος σου θα πρέπει να είναι το B. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει HP σε GCVR και Listening και P σε προφορικά και έκθεση.

Λέω να πάω σε φροντιστήριο κοντά στο σπίτι μου ή στη χειρότερη ξερω μια κοπέλα που κάνει ιδιαίτερα αλλα μένει Πειραιά :( και δεν ξερω κατα πόσο θα με βολεύουν οι μετακινήσεις... Εσυ τι λες;
Κοίτα εγω θα προσπαθήσω απλώς να το περάσω το CPE τωρα για βαθμό δε με πολύ ενδιαφέρει. Το grammar-reading το πάω καλα αφού είχα πάρει high pass θυμάμαι σε ενα προηγούμενο πτυχίο (lower, advanced θα σε γέλασω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λέω να πάω σε φροντιστήριο κοντά στο σπίτι μου ή στη χειρότερη ξερω μια κοπέλα που κάνει ιδιαίτερα αλλα μένει Πειραιά :( και δεν ξερω κατα πόσο θα με βολεύουν οι μετακινήσεις... Εσυ τι λες;
Κοίτα εγω θα προσπαθήσω απλώς να το περάσω το CPE τωρα για βαθμό δε με πολύ ενδιαφέρει. Το grammar-reading το πάω καλα αφού είχα πάρει high pass θυμάμαι σε ενα προηγούμενο πτυχίο (lower, advanced θα σε γέλασω)
Αν το είχες σε πτυχίο Lower τότε σε ενημερώνω ότι τα κείμενα επιπέδου C2 δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του Β2..
H γραμματική,έχει στάνταρ πράγματα που έχεις να μάθεις,εγώ προσωπικά πάντα λάτρευα γραμματική οπότε δεν ήταν τρομερό.Αυτό που πρέπει να εξασκήσεις όσο περισσότερο μπορείς είναι το Listening συνήθως στο CPE εκεί την πατάνε αρκετοί..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
δες επίσης και το γεγονός ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφεις έκθεση... θέλει καιρό να συνηθίσεις να γράφεις με τον καινούριο τρόπο...;) :warn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δες επίσης και το γεγονός ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφεις έκθεση... θέλει καιρό να συνηθίσεις να γράφεις με τον καινούριο τρόπο...;) :warn:

Μεγάλη αλήθεια που λίγοι τη λένε.
Έπρεπε να ειπωθεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Τι εννοείτε ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφεις έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τι εννοείτε ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφεις έκθεση;
Άλλες απαιτήσεις έχεις από έναν που παίρνει πτυχίο Lower που το πιστοποιεί μία καλή γνώση της γλώσσας και άλλες απαιτήσεις έχεις από κάποιον όπου υποτίθεται ότι το επίπεδο του λεξιλογίου του και της ομιλίας του είναι "proficient".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top