Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
CAMBRIDGE ή ΜICHIGAN ζητούν. (Τουλάχιστον αυτά παίρνουν στα σοβαρά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
CAMBRIDGE ή ΜICHIGAN ζητούν. (Τουλάχιστον αυτά παίρνουν στα σοβαρά).

ανοησιες..τι σημαινει αυτα παιρνουν στα σοβαρα??? το μονο που ζητουν ειναι ενα αναγνωρισμενο πτυχιο που να πιστοποιεί την γνωση σου στα αγγλικα...δεν εχει σημασια ποιο θα ειναι...κανεις δεν θα σου πει mishigan η cambridge αλλιως δεν γινεσαι δεκτος...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
CAMBRIDGE ή ΜICHIGAN ζητούν. (Τουλάχιστον αυτά παίρνουν στα σοβαρά).

Και το ecpe και το cpe και το msu πιστοποιουν την αριστη γνωση των αγγλικων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζήτησε και τη γνώμη της Nina-nana που είναι καθηγήτρια Αγγλικών και κάτι παραπάνω θα ξέρει για την αποδοχή των διπλωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Michigan η Εdexcel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ανοησιες..τι σημαινει αυτα παιρνουν στα σοβαρα??? το μονο που ζητουν ειναι ενα αναγνωρισμενο πτυχιο που να πιστοποιεί την γνωση σου στα αγγλικα...δεν εχει σημασια ποιο θα ειναι...κανεις δεν θα σου πει mishigan η cambridge αλλιως δεν γινεσαι δεκτος...!!!
Κι όμως το λένε γιατί πλέον έχουν καταλάβει οι εργοδότες ότι δεν είναι όλα τα πιστοποιητικά το ίδιο, άσχετα με το τι λέει ο ΑΣΕΠ.

Γενικά για όσους είσαστε μικροί σε ηλικία (κάτω των 25) και δεν ξέρετε πού και πώς θα χρειαστείτε ένα πιστοποιητικό αγγλικών, εγώ προτείνω Michigan ή Cambridge ασυζητητί. Και προτείνω όχι απλά να πάρετε το χαρτί αλλά να προσπαθήσετε πραγματικά να μάθετε, για δύο λόγους: 1 γιατί αν πάτε για σπουδές στο εξωτερικό θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς να δώσετε για IELTS ή TOEFL, και 2 γιατί αν χρειαστείτε τα αγγλικά για να εργαστείτε στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιθανό να εξεταστείτε στα αγγλικά (συνέντευξη και τεστ) και τότε φυσικά δεν μετράει τι χαρτί έχεις αλλά πόσο καλά μιλάς. Και πιστέψτε με θα μιλάτε πολύ καλύτερα αν έχετε καταφέρει να πάρετε το CPE παρά αν έχετε το Proficiency του ΤΙΕ - κι ας λέει ο ΑΣΕΠ ότι είναι ισότιμα.

Μην κάνετε εκπτώσεις στη γνώση. Και μην πέφτετε στην παγίδα της επάρκειας. Οι μόνοι που θα σας δώσουν δουλειά με βάση την επάρκεια του ΤΙΕ είναι αυτοί που ψάχνουν για κορόιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Κι όμως το λένε γιατί πλέον έχουν καταλάβει οι εργοδότες ότι δεν είναι όλα τα πιστοποιητικά το ίδιο, άσχετα με το τι λέει ο ΑΣΕΠ.

Γενικά για όσους είσαστε μικροί σε ηλικία (κάτω των 25) και δεν ξέρετε πού και πώς θα χρειαστείτε ένα πιστοποιητικό αγγλικών, εγώ προτείνω Michigan ή Cambridge ασυζητητί. Και προτείνω όχι απλά να πάρετε το χαρτί αλλά να προσπαθήσετε πραγματικά να μάθετε, για δύο λόγους: 1 γιατί αν πάτε για σπουδές στο εξωτερικό θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς να δώσετε για IELTS ή TOEFL, και 2 γιατί αν χρειαστείτε τα αγγλικά για να εργαστείτε στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιθανό να εξεταστείτε στα αγγλικά (συνέντευξη και τεστ) και τότε φυσικά δεν μετράει τι χαρτί έχεις αλλά πόσο καλά μιλάς. Και πιστέψτε με θα μιλάτε πολύ καλύτερα αν έχετε καταφέρει να πάρετε το CPE παρά αν έχετε το Proficiency του ΤΙΕ - κι ας λέει ο ΑΣΕΠ ότι είναι ισότιμα.

Μην κάνετε εκπτώσεις στη γνώση. Και μην πέφτετε στην παγίδα της επάρκειας. Οι μόνοι που θα σας δώσουν δουλειά με βάση την επάρκεια του ΤΙΕ είναι αυτοί που ψάχνουν για κορόιδα.

Για το msu τι πιστευεις; θελω να το δωσω για ενα εχω ενα χαρτι για μεταπτυχιακο στην ελλαδα.
Μιλαω για το msu celp proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κι όμως το λένε γιατί πλέον έχουν καταλάβει οι εργοδότες ότι δεν είναι όλα τα πιστοποιητικά το ίδιο, άσχετα με το τι λέει ο ΑΣΕΠ.

Γενικά για όσους είσαστε μικροί σε ηλικία (κάτω των 25) και δεν ξέρετε πού και πώς θα χρειαστείτε ένα πιστοποιητικό αγγλικών, εγώ προτείνω Michigan ή Cambridge ασυζητητί. Και προτείνω όχι απλά να πάρετε το χαρτί αλλά να προσπαθήσετε πραγματικά να μάθετε, για δύο λόγους: 1 γιατί αν πάτε για σπουδές στο εξωτερικό θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς να δώσετε για IELTS ή TOEFL, και 2 γιατί αν χρειαστείτε τα αγγλικά για να εργαστείτε στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιθανό να εξεταστείτε στα αγγλικά (συνέντευξη και τεστ) και τότε φυσικά δεν μετράει τι χαρτί έχεις αλλά πόσο καλά μιλάς. Και πιστέψτε με θα μιλάτε πολύ καλύτερα αν έχετε καταφέρει να πάρετε το CPE παρά αν έχετε το Proficiency του ΤΙΕ - κι ας λέει ο ΑΣΕΠ ότι είναι ισότιμα.

Μην κάνετε εκπτώσεις στη γνώση. Και μην πέφτετε στην παγίδα της επάρκειας. Οι μόνοι που θα σας δώσουν δουλειά με βάση την επάρκεια του ΤΙΕ είναι αυτοί που ψάχνουν για κορόιδα.

πλακα μου κανεις...οταν εδινα εγω αλλα με συμβουλευαν...δηλαδη οσοι δεν εχουμε δωσει καποιο απο τα δυο να κοψουμε τον λαιμο μας??οι εργοδοτες δεν θα τα αναγνωρισουν???φτου και ελεγα να ξεκινησω γερμανικα...τωρα ξανα προετοιμασια για τα αγγλικα!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες. Τόσα χρόνια, από τόσους καθηγητές και ακόμα από περισσότερους υποψήφιους μόνο για Cambridge και Michigan έχω ακούσει. ΄Ασχετα αν για προσωπικούς τους λόγους (κυρίως για να μην ζοριστούν ή γιατί δεν τους πολυενδιαφέρει) κάποιοι δίνουν άλλα διπλώματα. Πρώτη φορά από εσένα ακούω ότι αρμόδια άτομα σου πρότειναν κάτι άλλο. Μέχρι που σκέφτομαι ότι η πρότασή τους δεν ήταν και τόσο ανιδιοτελής. ΄Αλλο να σου παρουσιάσουν όλα τα προσφερόμενα διπλώματα, να σου εξηγήσουν τα υπέρ και τα κατά και να σε αφήσουν να διαλέξεις και άλλο να σου λένε ότι το τάδε ή το δείνα "πρωτάκουστο" δίπλωμα είναι καλύτερο ή έστω ισότιμο με τα διπλώματα που χρόνια τώρα έχουν αποδείξει την ισχύ τους. Τέλος πάντων εγώ δεν είμαι αρμόδια επί των σχετικών διπλωμάτων, απλά τη γνώμη μου λέω και πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει μια προσπάθεια, καλύτερα να την κάνει έχοντας στο τέλος αποκτήσει έναν τίτλο που δεν θα αμφισβητήσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Για το msu τι πιστευεις; θελω να το δωσω για ενα εχω ενα χαρτι για μεταπτυχιακο στην ελλαδα.
Μιλαω για το msu celp proficiency

Το MSU είναι αναγνωρισμένο πτυχίο
Πιστεύω για μεταπτυχιακό είναι μια χαρά και όχι μόνο εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας φέρω ένα παράδειγμα. Μπείτε στο τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Παν/μίου Θράκης. Επιλέξτε τα "μεταπτυχιακά" και μετά το "μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης". 10ο στη σειρά έχει "πληροφορίες σχετικά με την εξέταση της Αγγλικής Γλώσσας" (η επιτυχία στην οποία είναι προαπαιτούμενη για τη συνέχιση του υποψηφίου στις εξετάσεις των υπολοίπων μαθημάτων). Ο κάτοχος ποιου διπλώματος Αγγλικών νομίζετε πώς θα μπορέσει να ανταποκριθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες. Τόσα χρόνια, από τόσους καθηγητές και ακόμα από περισσότερους υποψήφιους μόνο για Cambridge και Michigan έχω ακούσει. ΄Ασχετα αν για προσωπικούς τους λόγους (κυρίως για να μην ζοριστούν ή γιατί δεν τους πολυενδιαφέρει) κάποιοι δίνουν άλλα διπλώματα. Πρώτη φορά από εσένα ακούω ότι αρμόδια άτομα σου πρότειναν κάτι άλλο. Μέχρι που σκέφτομαι ότι η πρότασή τους δεν ήταν και τόσο ανιδιοτελής. ΄Αλλο να σου παρουσιάσουν όλα τα προσφερόμενα διπλώματα, να σου εξηγήσουν τα υπέρ και τα κατά και να σε αφήσουν να διαλέξεις και άλλο να σου λένε ότι το τάδε ή το δείνα "πρωτάκουστο" δίπλωμα είναι καλύτερο ή έστω ισότιμο με τα διπλώματα που χρόνια τώρα έχουν αποδείξει την ισχύ τους. Τέλος πάντων εγώ δεν είμαι αρμόδια επί των σχετικών διπλωμάτων, απλά τη γνώμη μου λέω και πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει μια προσπάθεια, καλύτερα να την κάνει έχοντας στο τέλος αποκτήσει έναν τίτλο που δεν θα αμφισβητήσει κανείς.

κατσε για να μην μπερδευομαστε...με συμβουλευσαν να δωσω οποιο μου αρεσει εμενα,εφοσον ειναι αναγνωρισμενο,γιατι ολα την ιδια ισχυ εχουν...!!!το οτι εγω επελεξα να δωσω αλλα διπλωματα δεν ειχε να κανει ουτε με το επιπεδο δυσκολιας ουτε λογω αδιαφοριας...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Εγω αλλο θελω να ρωτησω...
Ολα τα ελληνικα πανεπιστημια λενε οτι οποιος εχει το γ2 στα αγγλικα δεν θα εξεταστει στη ξενη γλωσσα,αν θελει να κανει καποιο μεταπτυχιακο.

Λεγοντας γ2 δεν εννοει μονο το ecpe και το cpe,ετσι δεν ειναι;
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να με αναγκασουν να εξεταστω στα αγγλικα,αν πχ εχω το msu celp proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που γράφεις δεν είναι σίγουρο. Κάθε μεταπτυχιακό έχει τις δικές του απαιτήσεις. Στο τμήμα που ανέφερα στο post μου 871 απαιτείται η εξέταση της γλώσσας ακόμα και αν έχεις proficiency Cambridge ή Michigan. Στο μεταπτυχιακό του τμήματος ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ "Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης" ζητάνε συγκεκριμένα ή proficiency Cambridge , Michigan ή TOEFL με μίνιμουμ βαθμολογία 88 ή IELTS με μίνιμουμ βαθμολογία 7,5. Σε κάποια μεταπτυχιακά τμήματα του Παντείου καταθέτεις τον τίτλο σου και εξετάζεσαι προφορικά στη γλώσσα την ώρα της συνέντευξης. Μόνο αν ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει μπορείς να μπεις στο σάιτ του και να δεις τις απαιτήσεις του. Γιαυτό επιμένω να πάρετε ένα δυνατό χαρτί ώστε όταν έρθει εκείνη η ώρα να είστε προετοιμασμένοι κατάλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά του Παντείου πάντως ζητάνε Proficiency Cambridge or Michigan κανένα άλλο αλλιώς αν δεν το έχεις περνάς από εξετάσεις, κάτι σημαίνει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Λοιπον, κοιταξα αρκετα μεταπτυχιακα που με ενδιεφεραν και στους ορους εισαγωγης ελεγε οτι για τα αγγλικα καποιος πρεπει να εχει το proficiency , για να μην εξεταστει ο υποψηφιος

Το proficiency, ομως, ειναι πολυ γενικο, καθως υπαρχουν ενα σωρο πτυχια που πιστοποιουν την αριστη γνωση.

Πραγματικα, εχω μπερδευτει και δεν ξερω για ποιο πτυχιο γ2 να προετοιμαστω.
Πρεπει να βρω το πτυχιο για να παραγγειλω και τα αναλογα βιβλια΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λοιπον, κοιταξα αρκετα μεταπτυχιακα που με ενδιεφεραν και στους ορους εισαγωγης ελεγε οτι για τα αγγλικα καποιος πρεπει να εχει το proficiency , για να μην εξεταστει ο υποψηφιος
Το proficiency, ομως, ειναι πολυ γενικο, καθως υπαρχουν ενα σωρο πτυχια που πιστοποιουν την αριστη γνωση.
Πραγματικα, εχω μπερδευτει και δεν ξερω για ποιο πτυχιο γ2 να προετοιμαστω.
Πρεπει να βρω το πτυχιο για να παραγγειλω και τα αναλογα βιβλια΄.
Ρώτα ανά μεταπτυχιακό και άτομα από μεγαλύτερα έτη της σχολής σου.
Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το πτυχίο για να το κάνουν δεκτό πρέπει να είναι αποκτημένο τα 2 τελευταία χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ρώτα ανά μεταπτυχιακό και άτομα από μεγαλύτερα έτη της σχολής σου.
Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το πτυχίο για να το κάνουν δεκτό πρέπει να είναι αποκτημένο τα 2 τελευταία χρόνια.

κανεις λαθος...αυτο με τα 2 χρονια ισχυει για toeic και ielts...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
κανεις λαθος...αυτο με τα 2 χρονια ισχυει για toeic και ielts...
Μπορεί, απλώς έχω συγγενικό πρόσωπο και σε μία πρόσφατη συζήτηση μου το΄πε.
Επίσης,ΜΑΚΡΙΑ από το ΤΟΕΙC..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μπορεί, απλώς έχω συγγενικό πρόσωπο και σε μία πρόσφατη συζήτηση μου το΄πε.
Επίσης,ΜΑΚΡΙΑ από το ΤΟΕΙC..;)
H για msu η για edexcel με βλεπω.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αποφασισω αμεσα,γιατι θελω να κανω προετοιμασια μονος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top