Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ναι, αλλά είναι ένα πτυχίο! Γιατί να υπάρχει αφού δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα? :confused: :( Αν είναι όντως έτσι, γιατί δεν καταργείται?? Έτσι όπως το λέτε, δεν έπρεπε να υπάρχει. Οπότε τα παιδιά θα πηγαίναν μόνο για Advance και για Proficiency!.... :/: :worry: Δηλαδή είναι μόνο ένα ''πτυχίο'' για την επιβράβευση πως έχεις πτυχίο και ξέρεις λίγα Αγγλικά?

Μπορείς να το πεις κι έτσι!Όσο για το αν θα έπρεπε να υπάρχει,σκέψου λίγο:πώς θα έβγαζαν λεφτά τα φροντιστήρια αν τα παιδιά δεν έδιναν πιστοποιητικά?αν έκλειναν τα φροντιστήρια,πού θα έβρισκαν δουλειά τόσοι καθηγητές αγγλικών?θα υπήρχε χάος!Δεν είπα πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει,είπα απλά πως δεν σου χρησιμεύει εκτός Ελλάδας,όπου το λοουερ ναι το αναγνωρίζουν.Εγώ πάντως που το θέλω για εξωτερικό το μετάνιωσα που το έδωσα και τον λόγο τον είπα παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το ECPE και το CPE εχουν ιδια ισχυ. (τυπικα τουλαχιστον)
- πιστοποίηση της άριστης γνώσης της Aγγλικής γλώσσας
- αναγνώριση και μοριοδότηση (70 μόρια) από τον ΑΣΕΠ
- δυνατότητα έκδοσης άδειας διδασκαλίας της Αγγλικής Γλώσσας

Τωρα οσο αναφορα σε βαθμο δυσκολιας πολλα παιζουν ρολο.
Αμα εισαι καλος στο λεξιλογιο και γρηγορος πας για michigan.
Αμα εχεις καλη αντοχη και την δυνατοτητα να συγκεντρωθεις σε κειμενα αρκετα μεγαλα και δυσκολα καθως και καλο αυτι πας για cambridge.
Πιστευω η δυσκολια του cambridge ειναι μεγαλυτερη βεβαια αλλα αυτο εχει να κανει και με τον ανθρωπο.

Εδω και δυο χρονια(νομιζω) υπαρχουν αλλαγες στο κομματι της εκθεσης του cambridge. Η πρωτη εκθεση ειναι λιγο τσιμπημενη.
Παντως να ξερεις οτι το cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τωρα οσο αναφορα σε βαθμο δυσκολιας πολλα παιζουν ρολο.
Αμα εισαι καλος στο λεξιλογιο και γρηγορος πας για michigan.
Αμα εχεις καλη αντοχη και την δυνατοτητα να συγκεντρωθεις σε κειμενα αρκετα μεγαλα και δυσκολα καθως και καλο αυτι πας για cambridge.
Πιστευω η δυσκολια του cambridge ειναι μεγαλυτερη βεβαια αλλα αυτο εχει να κανει και με τον ανθρωπο.
Από ότι μου είπε η καθηγήτρια μου, για το Michigan θες πολύ καλή γραμματική, Πολύ καλό λεξιλόγιο, και ΑΡΙΣΤΟ ακουστικό. Ενώ το Cambridge δεν θέλει ιδιαίτερα καλό ακουστικό. Πιο πολύ χρειάζεται γραμματική και έκθεση.

Μπορείς να το πεις κι έτσι!Όσο για το αν θα έπρεπε να υπάρχει,σκέψου λίγο:πώς θα έβγαζαν λεφτά τα φροντιστήρια αν τα παιδιά δεν έδιναν πιστοποιητικά?αν έκλειναν τα φροντιστήρια,πού θα έβρισκαν δουλειά τόσοι καθηγητές αγγλικών?θα υπήρχε χάος!Δεν είπα πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει,είπα απλά πως δεν σου χρησιμεύει εκτός Ελλάδας,όπου το λοουερ ναι το αναγνωρίζουν.Εγώ πάντως που το θέλω για εξωτερικό το μετάνιωσα που το έδωσα και τον λόγο τον είπα παραπάνω!
Ναι, έχεις δίκιο... δεν το σκέφτηκα! Ήταν μια αυθόρμητη απάντηση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Από ότι μου είπε η καθηγήτρια μου, για το Michigan θες πολύ καλή γραμματική, Πολύ καλό λεξιλόγιο, και ΑΡΙΣΤΟ ακουστικό. Ενώ το Cambridge δεν θέλει ιδιαίτερα καλό ακουστικό. Πιο πολύ χρειάζεται γραμματική και έκθεση.

Καταρχας ελπιζω να μιλαμε και οι δυο για Proficiency.

Το michigan το μονο κακο που εχει με το ακουστικο ειναι οτι τα ακους μια φορα και πανε σχετικα γρηγορα και αμα χασεις τον ρυθμο μπορει να χανεις 3 μαζι γιατι θα εχεις αγχωθει..
Ομως η δυσκολια ειναι πολυ μικρη.... Χωρις υπερβολες μπορει να εχει το εξης:

Is John going out tonight?
a)Yes
b)No
c)Maybe

Και το ακουστικο ειναι:
-Hey John! Nick asked me whether we want to hang out with him tonight. Are you in?
- Umm I have so many things to study, I'm not sure if I will make it.
- Alright, give me a call to let me know.

Χωρις υπερβολες! Το michigan το ακουστικο ειναι πολυ μα πολυ ευκολο (εκτος απο το 3ο part, που και εκεινο δεν συγκρινεται με το cambridge)

To cambridge ομως εχει ασκησεις που πρεπει να γραψεις ολοκληρη την λεξη και σε περιπτωση που γραψεις πχ. girls ενω η απαντηση ειναι girl στο κοβουν ολο.

Αλλα θα συμφωνησω μαζι με την καθηγητρια σου σε αυτο που λεει για την γραμματικη και την εκθεση. Οντως το cambridge θελει καλη γραμματικη και εκθεση. Και το michigan θελει καλη γραμματικη για να μαζεψεις ποντους γιατι το λεξιλογιο του ειναι παλουκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καταρχας ελπιζω να μιλαμε και οι δυο για Proficiency.
Φυσικά!

Καταρχας ελπιζω να μιλαμε και οι δυο για Proficiency.

Το michigan το μονο κακο που εχει με το ακουστικο ειναι οτι τα ακους μια φορα και πανε σχετικα γρηγορα και αμα χασεις τον ρυθμο μπορει να χανεις 3 μαζι γιατι θα εχεις αγχωθει..
Ομως η δυσκολια ειναι πολυ μικρη.... Χωρις υπερβολες μπορει να εχει το εξης:

Is John going out tonight?
a)Yes
b)No
c)Maybe

Και το ακουστικο ειναι:
-Hey John! Nick asked me whether we want to hang out with him tonight. Are you in?
- Umm I have so many things to study, I'm not sure if I will make it.
- Alright, give me a call to let me know.

Χωρις υπερβολες! Το michigan το ακουστικο ειναι πολυ μα πολυ ευκολο (εκτος απο το 3ο part, που και εκεινο δεν συγκρινεται με το cambridge)

To cambridge ομως εχει ασκησεις που πρεπει να γραψεις ολοκληρη την λεξη και σε περιπτωση που γραψεις πχ. girls ενω η απαντηση ειναι girl στο κοβουν ολο.

Αλλα θα συμφωνησω μαζι με την καθηγητρια σου σε αυτο που λεει για την γραμματικη και την εκθεση. Οντως το cambridge θελει καλη γραμματικη και εκθεση. Και το michigan θελει καλη γραμματικη για να μαζεψεις ποντους γιατι το λεξιλογιο του ειναι παλουκι!

Πάντως νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο το ακουστικό του Michigan! και αυτό είναι η απάντηση από την καθηγητρια μου!

αλλά σέβομαι την γνώμη σου intrig(hue)ing!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπορείς να το πεις κι έτσι!Όσο για το αν θα έπρεπε να υπάρχει,σκέψου λίγο:πώς θα έβγαζαν λεφτά τα φροντιστήρια αν τα παιδιά δεν έδιναν πιστοποιητικά?αν έκλειναν τα φροντιστήρια,πού θα έβρισκαν δουλειά τόσοι καθηγητές αγγλικών?θα υπήρχε χάος!Δεν είπα πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει,είπα απλά πως δεν σου χρησιμεύει εκτός Ελλάδας,όπου το λοουερ ναι το αναγνωρίζουν.Εγώ πάντως που το θέλω για εξωτερικό το μετάνιωσα που το έδωσα και τον λόγο τον είπα παραπάνω!
Εγώ τους μαθητές μου πάντα τους προτρέπω να δώσουν για Lower για πολλούς και διάφορους λόγους:


1. Δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να πάρεις κάποιο ανώτερο πτυχίο, οπότε γιατί να μην έχεις αυτό που τουλάχιστον είναι ένα επίπεδο αποδεκτό, αναγνωρίσιμο και αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ.


2. Αν σκοπεύεις να δώσεις για Proficiency καλό είναι να έχεις και εσύ και ο καθηγητής σου μια εικόνα για το πού ακριβώς βρίσκεσαι και πώς αποδίδεις σε συνθήκες εξετάσεων. Αλλιώς προχωράει ένας μαθητής που έχει πάρει το Lower στη βάση, αλλιώς ένας που το έχει πάρει με Α.


3. Αν πάρεις το FCE μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο εξωτερικό. Το ECCE είναι λίγο άχρηστο (αλλά τι να κάνουμε που είναι πιο εύκολο....)


4. Για τα παιδιά που θα δώσουν Proficiency στο Λύκειο είναι καλό να έχουν μια προηγούμενη εμπειρία από επίσημες εξετάσεις και να μην φάνε την κρυάδα κατευθείαν με το Proficiency.


5. Όταν προετοιμάζεσαι για εξετάσεις, διαβάζεις καλύτερα (με την έννοια ότι στρώνεσαι περισσότερο) ενώ όσο οι εξετάσεις είναι μακριά πολλοί μαθητές έχουν την ψευδαίσθηση ότι δεν πειράζει που αφήνουν κενά, θα τα καλύψουν όταν κάνουν επανάληψη (του Μαγιού την άλλη μέρα).


Και κάτι άλλο. Τα φροντιστήρια και οι καθηγητές θα έβγαζαν περισσότερα χρήματα στέλνοντας τους μαθητές κατευθείαν για Advanced ή Proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
3. Αν πάρεις το FCE μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο εξωτερικό. Το ECCE είναι λίγο άχρηστο (αλλά τι να κάνουμε που είναι πιο εύκολο....)
Ξέρω ότι είστε καθηγήτρια αγγλικών και σίγουρα ξέρετε πολύ περισσότερα πράγματα σε σχέση με εμένα, αλλά και εμένα με έχει ενημερώσει πλήρως η καθηγήτρια μου για το Michigan ECCE και για το Edexcel PTE εφόσον του χρόνου θα τα δώσω και τα 2. Από ότι μου έχει πει, το Michigan (είτε Lower, είτε Advance είτε Proficiensy) είναι ένα από τα σημαντικότερα και δυσκολότερα πτυχία που μπορεί κάποιος να δώσει. Φυσικά σε σχέση με το Cambridge είναι ευκολότερο το Michigan αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο!! Ειδικά μερικά σημεία του, όπως η Γραμματική, η Έκθεση, το Ακουστικό (και λίγο το λεξιλόγιο) είναι πολύ δύσκολα και χρειάζεσαι καλή προετοιμασία! Τέλος, δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ένα ''άχρηστο'' πτυχίο. Αντιθέτως θεωρείται ένα από τα χρησιμότερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φυσικά σε σχέση με το Cambridge είναι ευκολότερο το Michigan αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο!! Ειδικά μερικά σημεία του, όπως η Γραμματική, η Έκθεση, το Ακουστικό (και λίγο το λεξιλόγιο) είναι πολύ δύσκολα και χρειάζεσαι καλή προετοιμασία!
Δεν ξέρω πού διαφωνείς. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ.

Τέλος, δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ένα ''άχρηστο'' πτυχίο. Αντιθέτως θεωρείται ένα από τα χρησιμότερα!!
Στην Ελλάδα ίσως. Στο εξωτερικό.... μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ πολύ δύσκολο το Michigan. Αν και τώρα κάνω προετοιμασία για Michigan ECPE και από Σεπτ θα αρχισω προετοιμασία για Cambridge ECPE (αν και IELTS θελω να δωσω αλλά υγεία). Αυτο που μου σπάει τα νεύρα με το Michigan είναι οτι δεν έχεις χρόνο. Είναι όλα πάνω στη βιασύνη και με εκνευρίζει. Και έχω το κακό να κάνω λάθος πολλαπλής επιλογής ενώ άμα έχει σκέτο κενό το βρίσκω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και έχω το κακό να κάνω λάθος πολλαπλής επιλογής ενώ άμα έχει σκέτο κενό το βρίσκω :P
Τότε μην κοιτάς τις επιλογές, βρες τι λείπει με σκέτο το κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Και έχω το κακό να κάνω λάθος πολλαπλής επιλογής ενώ άμα έχει σκέτο κενό το βρίσκω :P
Δίκιο έχει η Nina Nana να μην κοιτάς τις επιλογές!!

Δεν ξέρω πού διαφωνείς. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ.
Εσύ είπες πως είναι λίγο άχρηστο και πιο εύκολο! :P Μήπως έκανα λάθος? Περίμενε να ξανακοιτάξω..

Στην Ελλάδα ίσως. Στο εξωτερικό.... μάλλον όχι.
Σε αυτό συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ πολύ δύσκολο το Michigan. Αν και τώρα κάνω προετοιμασία για Michigan ECPE και από Σεπτ θα αρχισω προετοιμασία για Cambridge ECPE (αν και IELTS θελω να δωσω αλλά υγεία). Αυτο που μου σπάει τα νεύρα με το Michigan είναι οτι δεν έχεις χρόνο. Είναι όλα πάνω στη βιασύνη και με εκνευρίζει. Και έχω το κακό να κάνω λάθος πολλαπλής επιλογής ενώ άμα έχει σκέτο κενό το βρίσκω :P
Τις ευχές μου στο GCVR και στο μηδαμινό του χρόνο.^^:P
Θα ήθελα να σας εξιστορήσω και΄γω την ιστορία μου και να μου πείτε τη γνώμη σας. Έδωσα ECPE το Νοέμβρη του 2013 και κόπηκα με Fail στο ακουστικό για 4 ερωτήματα.Εν τέλει ξανα-έδωσα τον Μάιο. Λόγω μίας πανδύσκολης γραμματικής και πάλι διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το εάν έχω περάσει,ή όχι. Εν κατακλείδι,σκέφτόμουν για 3η φορά να δώσω το PTE καθώς το μόνο πράγμα που προς το παρόν θέλω να έχω στα χέρια μου είναι μία πιστοποίηση και τίποτα παραπάνω γιατί εξασκώ τη γλώσσα και σε καθημερινή,οπότε ούτως ή άλλως έχω καλό επίπεδο στο λεξιλόγιο. Διατηρώ όμως κάποιες αμφιβολίες -βασικά οι γονείς μου- σχετικά με το πόσο σωστή θα΄ταν αυτή η επιλογή μου αυτή ενώ θα μπορούσα απλώς να αφήσω το πτυχίο και να το συνεχίσω ως φοιτήτρια, Καμία γνώμη;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τις ευχές μου στο GCVR και στο μηδαμινό του χρόνο.^^:P
Θα ήθελα να σας εξιστορήσω και΄γω την ιστορία μου και να μου πείτε τη γνώμη σας. Έδωσα ECPE το Νοέμβρη του 2013 και κόπηκα με Fail στο ακουστικό για 4 ερωτήματα.Εν τέλει ξανα-έδωσα τον Μάιο. Λόγω μίας πανδύσκολης γραμματικής και πάλι διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το εάν έχω περάσει,ή όχι. Εν κατακλείδι,σκέφτόμουν για 3η φορά να δώσω το PTE καθώς το μόνο πράγμα που προς το παρόν θέλω να έχω στα χέρια μου είναι μία πιστοποίηση και τίποτα παραπάνω γιατί εξασκώ τη γλώσσα και σε καθημερινή,οπότε ούτως ή άλλως έχω καλό επίπεδο στο λεξιλόγιο. Διατηρώ όμως κάποιες αμφιβολίες -βασικά οι γονείς μου- σχετικά με το πόσο σωστή θα΄ταν αυτή η επιλογή μου αυτή ενώ θα μπορούσα απλώς να αφήσω το πτυχίο και να το συνεχίσω ως φοιτήτρια, Καμία γνώμη;:)
Λοιπόν, τώρα έχεις αποτύχει στο Michigan ECPE, το ξαναέδωσες μα πιστεύεις πως δεν το έχεις περάσει λόγω της δύσκολης γραμματικής. Πόσον χρονών είσαι; Για να σου πω εάν έχεις περιθώρια να δώσεις και το PTE. Βασικά πιστεύω πως θα ήταν καλή ιδέα να δώσεις PTE γιατί είναι σχετικά ευκολότερο! Επίσης, το πόσα πτυχία έχεις (ειδικά στο Proficiensy) μετράει! Καλό είναι να το δώσεις! Όσο για το Michigan να έχεις θετικές σκέψεις και να μην ανησυχείς! Αν πιστεύεις πως λάθη έχεις μόνο στην Γραμματική θα περάσεις λογικά, εφόσον πια συμψηφίζονται τα μαθήματα, δηλαδή σε βοηθάνε και τα άλλα! Οπότε αν περάσεις στο Michigan και δώσεις και το Edexcel PTE θα έχεις ''με έναν σμπάρο 2 τρυγόνια''! :P Βέβαια, να κάνεις πολύ καλή προετοιμασία για το PTE! Να μην βιαστείς!! Τέλος, καλό θα ήταν να μην το δώσεις ως φοιτήτρια, επειδή μπορεί να μην προλαβαίνεις να διαβάζεις και για τα Αγγλικά!
Αυτή είναι η γνώμη μου... ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λοιπόν, τώρα έχεις αποτύχει στο Michigan ECPE, το ξαναέδωσες μα πιστεύεις πως δεν το έχεις περάσει λόγω της δύσκολης γραμματικής. Πόσον χρονών είσαι; Για να σου πω εάν έχεις περιθώρια να δώσεις και το PTE. Βασικά πιστεύω πως θα ήταν καλή ιδέα να δώσεις PTE γιατί είναι σχετικά ευκολότερο! Επίσης, το πόσα πτυχία έχεις (ειδικά στο Proficiensy) μετράει! Καλό είναι να το δώσεις! Όσο για το Michigan να έχεις θετικές σκέψεις και να μην ανησυχείς! Αν πιστεύεις πως λάθη έχεις μόνο στην Γραμματική θα περάσεις λογικά, εφόσον πια συμψηφίζονται τα μαθήματα, δηλαδή σε βοηθάνε και τα άλλα! Οπότε αν περάσεις στο Michigan και δώσεις και το Edexcel PTE θα έχεις ''με έναν σμπάρο 2 τρυγόνια''! :P Βέβαια, να κάνεις πολύ καλή προετοιμασία για το PTE! Να μην βιαστείς!! Τέλος, καλό θα ήταν να μην το δώσεις ως φοιτήτρια, επειδή μπορεί να μην προλαβαίνεις να διαβάζεις και για τα Αγγλικά!
Αυτή είναι η γνώμη μου... ελπίζω να βοήθησα! :)
Βασικά,είμαι 15.5 (σε λίγο καιρό 16). Περιθώρια για να το δώσω θεωρώ πως έχω. Απλώς δεν είμαι φαν του να δίνω χρήματα για πτυχίο που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Βασικά,είμαι 15.5 (σε λίγο καιρό 16). Περιθώρια για να το δώσω θεωρώ πως έχω. Απλώς δεν είμαι φαν του να δίνω χρήματα για πτυχίο που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό.:P

Ποιος είπε πως δεν προσφέρει? Στην Ελλάδα προσφέρει, όπως και στο εξωτερικό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εσύ είπες πως είναι λίγο άχρηστο και πιο εύκολο! :P Μήπως έκανα λάθος? Περίμενε να ξανακοιτάξω..
Εννοούσα σε σχέση με το FCE. Δεν το σύγκρινα με πατσαβουρόχαρτα τύπου TIE, NOCN κλπ από τα οποία σαφώς υπερέχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όσο για το Michigan να έχεις θετικές σκέψεις και να μην ανησυχείς! Αν πιστεύεις πως λάθη έχεις μόνο στην Γραμματική θα περάσεις λογικά, εφόσον πια συμψηφίζονται τα μαθήματα, δηλαδή σε βοηθάνε και τα άλλα!
Το ECPE δεν συμψηφίζεται ακόμα. Ο συμψηφισμός αρχίζει τον Νοέμβριο 2014 οπότε αναμένονται και πιο τσιμπημένα θέματα.

Fairygirl εγώ θα έλεγα να μην ασχοληθείς με το PTE. Γενικά δεν είμαι φαν των δευτεροκλασάτων πιστοποιητικών, ειδικά εφόσον δεν σε πιέζει ο χρόνος. Περίμενε να δεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Μαΐου και αναλόγως αποφασίζεις αν αξίζει να κάνεις άλλη μια προσπάθεια τον Νοέμβριο ή αν είναι καλύτερα να το αφήσεις για όταν πας στο Πανεπιστήμιο. Μόνο μην το αφήσεις πολύ, πρώτος-δεύτερος χρόνος είναι ιδανικά, από τον τρίτο και μετά αρχίζεις να καίγεσαι. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Το ECPE δεν συμψηφίζεται ακόμα. Ο συμψηφισμός αρχίζει τον Νοέμβριο 2014 οπότε αναμένονται και πιο τσιμπημένα θέματα.
Α, οκ! Δεν το ήξερα! Απλά επειδή μια φίλη μου έδωσε το ECCE και συμψηφιζόταν νόμιζα πως το ίδιο γίνεται με το ECPE! Ευχαριστώ!

Fairygirl έχει δίκιο η Nina-nana, περίμενε να δεις τα αποτελέσματα και βλέπουμε μετά! Πάντως σου είπα την γνώμη μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θεωρώ πως το CPE του Cambridge εξετάζει πολύ καλύτερα την ουσιαστική γνώση αγγλικών έχοντας μεγάλο εύρος ασκήσεων εν αντιθέσει με το Michigan που έχει μόνο πολλαπλή επιλογή και είναι κάπως μονόπλευρο.
Πιστεύω αν κάποιος περνάει το Cambridge στα δοκιμαστικά καλό είναι να το δώσει, κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει. Αντίθετα το Michigan είναι ρίσκο, σου ρχεται από κει που δεν το περιμένεις. Σε όλους έρχεται από κει που δεν το περιμένουν.
Προσωπικά είχα δώσει (και περάσει) το ECPE Michigan το Νοέμβρη της Α' λυκείου (2012 ; ) γιατί αφενός ήθελα να τελειώνω και σίγουρα δε θα μπορούσα να δώσω Cambridge με 3 μήνες προετοιμασία και αφετέρου θεωρώ πως είναι αφάνταστα κουραστικό για ένα practise test να θες μια ολόκληρη μέρα, υπερβολικά πολλές οι ώρες στο Cambridge. Συνεχίζω όμως να θεωρώ το Cambridge το μακράν πιο αξιόπιστο. Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ότι εκεί που θα έκανε 20 τεστ κάνει 5 και αν τα περνάει, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
Το PTE είναι μάλλον μια ατυχής επιλογή, όχι λόγω δυσκολίας, αλλά λόγω της γενικότερης ανοργανωσιάς του φορέα. Έχω ακούσει τα χειρότερα από παιδιά που χαν δώσει, εντελώς ξεμπουρδελεμένη η κατάσταση σε πολλές εξεταστικές και σχεδόν κανένας καθηγητής δεν στο συστήνει αν περνάς κάποιο απ' τα άλλα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Θεωρώ πως το CPE του Cambridge εξετάζει πολύ καλύτερα την ουσιαστική γνώση αγγλικών έχοντας μεγάλο εύρος ασκήσεων εν αντιθέσει με το Michigan που έχει μόνο πολλαπλή επιλογή και είναι κάπως μονόπλευρο.
Πιστεύω αν κάποιος περνάει το Cambridge στα δοκιμαστικά καλό είναι να το δώσει, κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει. Αντίθετα το Michigan είναι ρίσκο, σου ρχεται από κει που δεν το περιμένεις. Σε όλους έρχεται από κει που δεν το περιμένουν.
Προσωπικά είχα δώσει (και περάσει) το ECPE Michigan το Νοέμβρη της Α' λυκείου (2012 ; ) γιατί αφενός ήθελα να τελειώνω και σίγουρα δε θα μπορούσα να δώσω Cambridge με 3 μήνες προετοιμασία και αφετέρου θεωρώ πως είναι αφάνταστα κουραστικό για ένα practise test να θες μια ολόκληρη μέρα, υπερβολικά πολλές οι ώρες στο Cambridge. Συνεχίζω όμως να θεωρώ το Cambridge το μακράν πιο αξιόπιστο. Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί ότι εκεί που θα έκανε 20 τεστ κάνει 5 και αν τα περνάει, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
Το PTE είναι μάλλον μια ατυχής επιλογή, όχι λόγω δυσκολίας, αλλά λόγω της γενικότερης ανοργανωσιάς του φορέα. Έχω ακούσει τα χειρότερα από παιδιά που χαν δώσει, εντελώς ξεμπουρδελεμένη η κατάσταση σε πολλές εξεταστικές και σχεδόν κανένας καθηγητής δεν στο συστήνει αν περνάς κάποιο απ' τα άλλα δύο.
Δεν είναι ατυχής επιλογή! Είναι ΠΟΛΥ ''παρεξηγημένο'' πτυχίο! Εγώ είναι να δώσω Edexcel PTE και Michigan ECCE. Ξέρω πολλά παιδιά που έδωσαν ή είναι να δώσουν PTE (Proficiensy) και μου λένε τα καλύτερα! Επίσης κάποια μου είπαν πως είναι το δυσκολότερο πτυχίο που υπάρχει!! (Δεν είναι αλήθεια βέβαια αυτό... :P) Επίσης το Michigan δεν έχει μόνο πολλαπλή επιλογή! Και το Cambridge CPE ας πούμε δεν δίνει καθόλου βάση σε κείμενα και λεξιλόγιο! (Από ότι μου έχει πει η καθηγήτρια μου). Ενώ αυτά είναι πολύ σημαντικά εξίσου με τα υπόλοιπα! (Writing, Grammar). Εγώ πιστεύω πως δεν είναι πιο πτυχίο θα δώσεις... είναι πόσα αγγλικά θα μάθεις! Και με τα πτυχία που θα δώσω και αν διαβάζω, μια χαρά αγγλικά θα ξέρω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top