Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εγω ασχολουμε με ολα τα πιστοποιητικα και ξερω για ολα εγω αν θα ηθελες την αποψη μου θα σου ελεγα να δωσεις ενα msu η ενα esb η ενα city and guilds.Το msu εχει βαση 60/100 το city and guilds 50/100 και το esb 55/100 στο msu και στο esb συμπψηφίζονται ενω στο city and guilds οχι πρεπει να εχεις στο καθε μερος 50/100 η στα δυο απο τα τρια 50/100 και στο αλλο πανω απο 46/100 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η εξέταση city and guilds περιλαμβάνει 1 listening part στο οποιο πρεπει να συνεχίσεις κάποιες συζητήσεις από μια επιλογή τεσσάρων απαντήσεων που σου δίνεται.Στο listening part 2 ακούς κάποιες πάλι συζητήσεις/μικρούς διαλόγους και για κάθε conversation καλείσαι να απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.Στο Listening part 3 ακούς ενα μικρό απόσπασμα και πρέπει να σημειώσεις από μόνος σου κάποια Notes.Στο listening part 4 ακούς πάλι μικρούς διαλόγους και κυκλώνεις την σωστή απάντηση.Στο reading part 1 που ακολουθεί υπάρχει ενα κείμενο που το διαβάζεις και κυκλώνεις τις σωστές απαντησεις σε ερωτήσεις που ακολουθούν.Στο reading part 2 απο ενα κείμενο που υπάρχει λείπουν καποιες προτάσεις που σου τις δένει παρακάτω και πρέπει να τις βάλεις στην σωστή τους σειρά.Στο reading part 3 διαβάζεις κάποια μικρά κειμενάκια και υστερα σου δίνονται κάποια statements και πρέπει να πείς ποιο statement αντιστοιχεί σε ποιο κειμενάκι.Στο Reading part 4 Διαβάζεις ενα κείμενο και απαντάς σε ερωτήσεις αναπτυξης,μόνος σου.Στο writing part 1 γραφεις ενα ε-μαιλ,και στο writing part 2 συνήθως ένα Letter. Αυτή είναι η αναλυτική τυπολογία του πτυχίου που σου λένε πως είναι βατό...και όμως επαναλμβάνω να μην το επιλέξεις.
θεωρω παρ ολα αυτα οτι ειναι ευκολοτερο νομιζω απο το toiec των 200 ερωτησεων!

εγω ασχολουμε με ολα τα πιστοποιητικα και ξερω για ολα εγω αν θα ηθελες την αποψη μου θα σου ελεγα να δωσεις ενα msu η ενα esb η ενα city and guilds.Το msu εχει βαση 60/100 το city and guilds 50/100 και το esb 55/100 στο msu και στο esb συμπψηφίζονται ενω στο city and guilds οχι πρεπει να εχεις στο καθε μερος 50/100 η στα δυο απο τα τρια 50/100 και στο αλλο πανω απο 46/100 .

φιλε μουτο esb νομιζω οτι ειναι αρκετα ευκολο και αυτο ειναι ολο πολλαπλης??
αν θες στηλε μου το mail σου

εχει δωσει το bulats καποιος εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
To Cambridge είναι σαφώς το πιστοποιητικό με τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα. αλλά αφού δεν έχεις ασχοληθεί με τα αγγλικά για πολλά χρόνια, δώσε κάποιο άλλο που θεωρείται πιο "βατό", όπως το Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε για το bulats?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις το κρατικό...λιγότερα λεφτά, εξετάζεται πιό συχνά, ευκολότερο και αναγνωρίζεται από το κράτος σαν ισότιμο των ξένων (άσε που δεν πληρώνεις για "μετάφραση" του τίτλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
το να πληρωσω για την μεταφραση ειναι το τελευταιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καμια γνωμη για το bulats???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
μη δωσεις τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καλο δηλαδη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τσέκαρε και το City & Guilds. Δεν θα χάσεις.

Κατά τη γνώμη μακράν το καλύτερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για C2 ποίο από τα δύο προτείνετε:
1) City and Guilds
2) ESB
Από ότι είδα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ το C&G είναι πιο παλιό από το ESB. Από άποψη δυσκολίας από ότι μου έχουν αναφέρει το ESB πρέπει να είναι σχετικά πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Για C2 ποίο από τα δύο προτείνετε:
1) City and Guilts
2) ESB
Από ότι είδα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ το C&G είναι πιο παλιό από το ESB. Από άποψη δυσκολίας από ότι μου έχουν αναφέρει το ESB πρέπει να είναι σχετικά πιο εύκολο.

Το πιο εύκολο δώσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το πιο εύκολο δώσε
Συμφωνω στο πιο έυκολο εφόσον αναφερόμαστε σε ίδιας (;) αναγνωρισιμότητας πιστοποιητικά.
Το ESB λογικά είναι πιο εύκολο από το City & Guilds εάν και δεν έχω δει αναλυτικά Past Papers από ESB.
Το ESB δίνεται από το UCLAN ή από ανεξάτρητο ιδωτικό φορέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Έχει δώσει κανείς το msu; Τι γνώμη έχετε σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία.. Σε λίγες μέρες δίνω proficiency of Michigan university.
Η καθηγήτρια μου πρότεινε όταν τελειώσω με τις Πανελλήνιες να δώσω και το proficiency του Cambridge γιατί πιστεύει ότι έχω τις δυνατότητες και ότι πιστοποιεί την γνώση της αγγλικής γλώσσας.Ότι έχει μεγαλύτερο κύρος δηλαδή. Εσείς τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
νομιζω οτι στην αγορα εργασιας δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα. θέλουν να ξέρεις, γιαυτό μεγάλες εταιρείες κάνουν συνεντεύξεις ΚΑΙ στα αγγλικά.
τι να τα κανεις τα χαρτιά αν δεν μπορείς να μιλήσεις?
οπότε για μενα νομίζω είναι ψιλοπεταμένα λεφτά, εφόσον πάρεις το michigan, να δώσεις και το άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
νομιζω οτι στην αγορα εργασιας δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα. θέλουν να ξέρεις, γιαυτό μεγάλες εταιρείες κάνουν συνεντεύξεις ΚΑΙ στα αγγλικά.
τι να τα κανεις τα χαρτιά αν δεν μπορείς να μιλήσεις?
οπότε για μενα νομίζω είναι ψιλοπεταμένα λεφτά, εφόσον πάρεις το michigan, να δώσεις και το άλλο...

Δεν υπάρχει πιθανότητα να θεωρηθεί σαν επιπλέον προσόν (απ'ότι το Michigan) από κάποιες ιδιωτικές εταιρίες ή πανεπιστήμια του εξωτερικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία.. Σε λίγες μέρες δίνω proficiency of Michigan university.
Η καθηγήτρια μου πρότεινε όταν τελειώσω με τις Πανελλήνιες να δώσω και το proficiency του Cambridge γιατί πιστεύει ότι έχω τις δυνατότητες και ότι πιστοποιεί την γνώση της αγγλικής γλώσσας.Ότι έχει μεγαλύτερο κύρος δηλαδή. Εσείς τι πιστεύετε;
Δε νομιζω να εχει το Cambridge μεγαλυτερη αναγνωριση απο το Michigan εχουν την ιδια (να μη σου πω οτι το Michigan εχει μεγαλυτερη) αυτο τουλαχιστον ξερω εχουν την ιδια αναγνωριση το ενδεχομενο να εχει μεγαλυτερη πιστοποιηση το Cambridge εγω δεν το πιστευω . και εγω οταν εκανα το Lower ακουγα διαφορα σεναρια του στυλ οτι το βρετανικο Cambridge εχει μεγαλυτερη αναγνωριση εγω δε το πιστευω και θα σου δωσω και ενα απλο παραδειγμα επι χρονια τωρα η Αμερικη κανει κουμαντο σε παρα πολλα πραγματα που η Βρετανια δεν μπορει να κανει οποτε δωσε οποιοΕΣΕΝΑ σου φαινεται πιο ευκολο και πιο κοντα στις δικες σου δυνατοτητες γιατι συνηθως οπου τα λενε αυτα παιζει να παιρνουν και λεφτα απο εκει .
Οσο αφορα το Edexcel αν και εχει αναγνωριση ιση με εκεινη του ECCE και του FCE για μενα η χρησιμοτητα που εχει αυτο το πτυχιο ειναι μονο για να παιρνει λεφτα η Europalso (η οποια παιρνει ηδη αρκετα απο τα palso) Δηαλαδη ενταξει να δινεις λεφτα για ενα οτυχιο αλλα δωστα σε ενα πτυχιο με αξια. Επισης γιατι δεν ψαχνεις και το ενδεχομενο του Κρατικου Πιστοποιητικου Γλωσσομαθειας :confused:εχει την ιδια αναγνωριση και εχω ακουσει απο μια γνωστη μου Μεταφραστρια οτι σε λιγα χρονια η αναγνωριση του Cambridge και του Michigan θα πεσει οποτε ψαξ'το :/: Εγω προσωπικα εδωσα και αυτο αλλα και το ECCE . Επισης το ΚΠΓ ειναι και πιο οικονομικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Λεω να δώσω το city and guilds στο επίπεδο proficiency. Είναι εύκολο; Αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λεω να δώσω το city and guilds στο επίπεδο proficiency. Είναι εύκολο; Αξίζει;
Δεν εχω δωσει city & guilts βασικα δεν τα εχω ψαξει καν αν και δεν εχω ακουσει καλα λογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top