Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Παιδια προσοχη στο tie!!! Στην αρχη σου φαινετε τελειο αλλα μετα θα δεις οτι δεν ειναι και πολυ καλο... οι περισσοτεροι μετανιωνουν που το δινουν γιατι νομιζουν πως ειναι ευκολο και πως ειναι ευκολη η προετοιμασια του. Ειναι καλο να το δωσεις αν νομιζεις πως εκτος απο lower (αν πας να δωσεις lower) μπορεις να παρεις advanced ή proficiency.Εγω θα εδινα michigan αντι για tie αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ καλος στο listening και νομιζα πως θα μεινω.Αλλα , πριν 4-5 μηνες αποφασισα να δωσω tie γιατι κυριως δεν ειχε listening και νομιζα πως θα ηταν ευκολο.Ομως, τελικα καταλαβα πως αυτους τους 4-5 μηνες θα μπορουσα να κανω πολυ εξασκηση στο listening και να περασω στο michigan.Οποτε, προτιμηστε michigan!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τον Μάιο έδωσα και πήρα το FCE με Β.Στο φροντιστηριο μου θελουν να δωσω το Μάιο το CAE ή και το E.C.P.E. θεωρωντας τα ιδιο επιπεδο και σκεφτομαι και την εναλλακτικη να δωσω το TOEIC μήπως πιάσω επίπεδο advanced ή ακομα και prof.Δεν ξερω γνωριζω αρκετα αλλα τα δυσκολα με το λεξιλογιο τωρα αρχιζουν για τα καλα και ειμαι μπερδεμένος.Με το fce εχω εναλλακτικες αλλα δεν ξερω πολυ καλα την διαφορα τους,το εαν το prof το αμερικανικο ειναι σιγουρα σε επιπεδο advanced για cambridge και αν μπορω απλα να δωσω TOEIC.Ετσι και αλλιως ποτε δεν με χαλαγε να εχω 4 εναλλακτικες και να επιλεξω μια αλλα και παλι δεν ξερω.Θελω να τα ξεκαθαρισω λιγο στο μυαλο μου και θελω λιγο τιμες,πληροφοριες και συμβουλες σχετικα με το τι να δωσω τελικα και εσεις τι εχετε κανει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cathy25

Νεοφερμένος

Η cathy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τον Μάιο έδωσα και πήρα το FCE με Β.Στο φροντιστηριο μου θελουν να δωσω το Μάιο το CAE ή και το E.C.P.E. θεωρωντας τα ιδιο επιπεδο και σκεφτομαι και την εναλλακτικη να δωσω το TOEIC μήπως πιάσω επίπεδο advanced ή ακομα και prof.Δεν ξερω γνωριζω αρκετα αλλα τα δυσκολα με το λεξιλογιο τωρα αρχιζουν για τα καλα και ειμαι μπερδεμένος.Με το fce εχω εναλλακτικες αλλα δεν ξερω πολυ καλα την διαφορα τους,το εαν το prof το αμερικανικο ειναι σιγουρα σε επιπεδο advanced για cambridge και αν μπορω απλα να δωσω TOEIC.Ετσι και αλλιως ποτε δεν με χαλαγε να εχω 4 εναλλακτικες και να επιλεξω μια αλλα και παλι δεν ξερω.Θελω να τα ξεκαθαρισω λιγο στο μυαλο μου και θελω λιγο τιμες,πληροφοριες και συμβουλες σχετικα με το τι να δωσω τελικα και εσεις τι εχετε κανει:redface:

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και σου λέω οτι ο ασέπ δεν αναγνωρίζει το prof του toeic και δεν υπάρχει λόγος να το δώσεις.Αφού τα πήγες καλά δώσε ecpe που είναι αμερικάνικο ή cpe που είναι αγγλικό!Με το proficiency θα έχεις πιο πολλές εναλλακτικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_vanni

Νεοφερμένος

Ο geo_vanni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παιδια θα δωσει κανεις απο εδω MSU-CELP στις 10 δεκεμβριου??? αν ναι σε ποια πολη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
θελω την βοηθεια σας..ειμαι 25 χρονο και η τελευταια επαφη που ειχα με τα αγγλικα ηταν πριν 8 χρονια χρειαζομαι οπωσδηποτε ενα πιστοιητικο αγγλικων επιπεδου lower!εκανα μια προετημασια 2 μηνες για το toiec αλλα δεν καταφερα να το παρω!εκανα 420 σκορ!πιστευετε οτι υπαρχει καποιο ευκολοτερο?για το bulats μου ειπαν αλλα δεν ξερω!τα αγγλικα μου ειναι μετριου επιπεδου δηλαδη μεχρι lower ειχα φτασει αλλα δεν το ειχα δωσει!τι μου πρωτεινετε εσεις?
ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
γεια σου... εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις ΤΙΕ... Δεν είναι πιο εύκολο απλά εξετάζεσαι σε θέματα της απόλυτης επιλογής σου και οι μαθητές μου το προτιμούν... αν θέλεις μπορώ να σε πληροφορήσω γιαυτό... στειλε μου email σε isaak_calling@hotmail.com και θα μιλήσουμε αναλυτικότερα για όλα τα πιστοποιητικά αλλά και γιαυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα. Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το First Certificate in English(Cambridge). Είναι από τα πιο αντιπροσωπευτικά πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 που σε ενδιαφέρει και είναι σχετικά βατό με μια σωστή και συστηματική προσέεγιση. Ό,τι βοήθεια χρειαστείς, εδώ είμαι για να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι θεωρείς εσυ εύκολο... Κάποιοι προτιμούν τα πτυχία που η πλειοψηφία των ερωτήσεων είναι πολλαπλης επιλογής όπως είναι το πτυχίο του Michigan. Εγώ όπως και πολλά παιδιά που ξέρω δώσαμε το fce κυρίως επειδή μας βόλευε αυτή η μορφή εξέτασης. Επειδή δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται τα υπόλοιπα λιγότερο γνωστα πτυχία σου προτείνω είτε το ecce η το fce. Από όσο θυμάμαι είναι και τα δύο σχετικά εύκολα και προσιτα στην εξέταση. Υπάρχει επίσης ένα πτυχίο που είναι η πιό απλή μορφή τουMichigan. Το έδωσε μια φιλη και τα πήγε πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
τα πιστοποιητικά του Cambridge είναι αποδεκτά από τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια (αγγλικά και αγγλόφωνα)

ζητάνε συνήθως:
- IELTS ή
- Proficiency Cambridge πολύ πρόσφατο ή
- Advance με Α πολύ πρόσφατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μόνο που το θέμα μιλάει για Β2 ε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα. Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το First Certificate in English(Cambridge). Είναι από τα πιο αντιπροσωπευτικά πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 που σε ενδιαφέρει και είναι σχετικά βατό με μια σωστή και συστηματική προσέεγιση. Ό,τι βοήθεια χρειαστείς, εδώ είμαι για να σε βοηθήσω.
γνωριζεις αν ειναι αναγνωρισμενο απο τον ασεπ??
πως ειναι εξετασει του??με πολλαπλης οπως το toiec ας πουμε?

Εξαρτάται από το τι θεωρείς εσυ εύκολο... Κάποιοι προτιμούν τα πτυχία που η πλειοψηφία των ερωτήσεων είναι πολλαπλης επιλογής όπως είναι το πτυχίο του Michigan. Εγώ όπως και πολλά παιδιά που ξέρω δώσαμε το fce κυρίως επειδή μας βόλευε αυτή η μορφή εξέτασης. Επειδή δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται τα υπόλοιπα λιγότερο γνωστα πτυχία σου προτείνω είτε το ecce η το fce. Από όσο θυμάμαι είναι και τα δύο σχετικά εύκολα και προσιτα στην εξέταση. Υπάρχει επίσης ένα πτυχίο που είναι η πιό απλή μορφή τουMichigan. Το έδωσε μια φιλη και τα πήγε πολύ καλά.
Νομιζω πως δεν μου ταιριαζει καποιο απο αυτα,απο οτι ξερω δεν εχει και πολυ συχνα εξετασεις σωστα??

για το toiec η το bulats δεν μου ειπατε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Με μια κλίμακα δυσκολίας όσο πιο αντικειμενική γίνεται:
City and guilts (αν μείνεις προφορικά ή γραπτά τα ξαναδίνεις χωρίς να επαναλάβεις όλη τη διαδικασία)
Edexcel (επίσης πολύ προτιμητέο)
Michigan ( το προτιμά η πλειοψηφία)
Cambridge (θεωρείται το "δύσκολο")

Όλα αυτά έχουν την ίδια αναγνώριση από όλους είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα καθώς και σε όλα τα πανεπιστήμια.
Μετά είναι θέμα status etc

Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Με μια κλίμακα δυσκολίας όσο πιο αντικειμενική γίνεται:
City and guilts (αν μείνεις προφορικά ή γραπτά τα ξαναδίνεις χωρίς να επαναλάβεις όλη τη διαδικασία)
Edexcel (επίσης πολύ προτιμητέο)
Michigan ( το προτιμά η πλειοψηφία)
Cambridge (θεωρείται το "δύσκολο")

Όλα αυτά έχουν την ίδια αναγνώριση από όλους είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα καθώς και σε όλα τα πανεπιστήμια.
Μετά είναι θέμα status etc

Ελπίζω να βοήθησα
σε ευχαριστω πολυ..θα ψαξω λιγο το City and guilts να δω τι παιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay.ouaou

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση το Cambridge αν εχεις τοσα χρονια να ερθεις σε επαφη με τα αγγλικα!
Προτινω να ξαναπροσπαθησεις toeic, edexcel ή city and guits (μετρια προετοιμασια)
Good Luck :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πρός Toro:
Το FCE αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, βέβαια. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Μοριοδοτείται μάλιστα με 30 μόρια. Αν σε ενδιαφέρει τώρα το εξωτερικό, το FCE έχει μια Α αναγνωρισιμότητα, αλλά κυρίως προτιμούν πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου Γ2. Δεν έχει τόσο σημασία να έχει αποκτηθεί πόσφατο το πιστοποιητικό σε αυτή την περίπτωση, τουλάχιστον σε πολλά πανεπιστημιακά ιδρύματα που ξέρω. Όσον αφορά στην μορφή της εξέτασης, το FCE βασίζεται και σε πολλαπλής επιλογής αλλά και σε ανάπτυξης ερωτήσεων αλλά δεν υπάρχει λόγος να σε φοβίζει. Καλό θα ήταν σε κάθε περίπτωση, να δείς την τυπολογία της εξέτασης που σου λέω για να δείς αν όντως σε βολεύει. Στο ξαναλέω πάντως, με λίγο σοβαρό και συστηματικό διάβασμα, μπορείς να το πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
πρεπει να δω τι ειδους εξετασει εχει το καθε ενα να δω πιο μου ταιριαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
πρεπει να δω τι ειδους εξετασει εχει το καθε ενα να δω πιο μου ταιριαζει!

Απ'ότι κατάλαβα, απλά χρειάζεσαι ένα οποιοδήποτε αναγνωρίσιμο lower? Η συμβουλή μου είναι να μην δώσεις το cambridge (fce)
Λίγα λόγια για τη μορφή της εξέτασης:
1. Προφορικά
Στα προφορικά καλείσαι α) να μπορείς να παρουσιαστείς(όνομα, που μένεις, τι δουλειά κάνεις), β) να συναναστραφείς με το άλλο άτομο με το οποίο θα μπεις, δηλαδή σου δίνουν εικόνες και πρέπει μαζί να διαλέξετε ποιες είναι οι κατάλληλες (συνήθως ρωτάνε να διαλέξετε για ένα ένθετο σε περιοδικό κλπ) γ) να απαντήσεις σε ερωτήσεις γενικού περιεχομένου, μπορούν να ακόμα να σου δώσουν μια φράση κάποιου ή ένα ρητό και να πρέπει να το σχολιάσεις.

2. Γραπτά Όπως σε όλα,υπάρχουν τα parts (reading/writing/listening/Use of English).
Το cambridge φημίζεται για το δύσκολο reading και listening.

Το reading : Χωρίζεται σε επιμέρους μέρη και περιλαμβάνει κείμενα στα οποία πρέπει να απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις/ να βάλεις μέσα στο κείμενο παραγράφους που έχουν αφαιρεθεί / να επιλέξεις τη σωστή απάντηση από a,b,c,d σε μια ερώτηση του κειμένου.

Το writing : Δε θεωρείται δύσκολο, πρέπει να γράψεις δύο εκθέσεις 150-180 λέξεων, η πρώτη υποχρεωτική και τη δεύτερη την επιλέγεις από 3 άλλες που δίνονται.

Το listening : Πολλοί αντιμετωπίζουν προβλήματα γιατί περιλαμβάνει πολλές διαφορετικές προφορές και έχει αρκετές μορφές ασκήσεων εκτός από multiple choice, να συμπληρώσεις φράσεις από ένα κείμενο κ.τ.λ

Το use of english (to gvr αντίστοιχα του Michigan) περιλαμβάνει ασκήσεις όπου πρέπει να συμπληρώνεις κενά με λέξεις που δε σου δίνονται, ασκήσεις με παράγωγα λέξεων και τα περίφημα transformations στα οποία σου δίνουν μία λέξη και μια πρόταση και πρέπει να διατυπώσεις ξανά από την αρχή τη φράση με το ίδιο ακριβώς νόημα βάζοντας τη λέξη αυτή μέσα.

Να σου πω την αμαρτία μου όσα πιστοποιητικά αγγλικών έχω είναι από αυτούς, αλλά αυτό οφείλεται στη μάνα μου που είχε κολλήσει με το "αγγλικό το πτυχίο!" . Δεν πρόκειται για τίποτα παραπάνω από δήθεν status και 180-185 ευρώ.

Η μητέρα μου ως καθηγήτρια αγγλικών λέει ότι το ευκολότερο είναι το city and guilts, αναγνωρίζεται και δεν απαιτεί ιδιαίτερο κόπο.

ps Επίσης στο FCE, στα γραπτά, τα δίνεις το ένα μετά το άλλο, με διαλείμματα και διαρκεί περίπου 5-6 ώρες και το κεφάλι σου γίνεται καζάνι. Εμένα και τις 3 φορές μου έτυχαν και τα προφορικά τελευταία την ίδια μέρα, αμέσως μετά τα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στην τυπολογία και στην αναλυτική παρουσίαση του πιστοποιητικού FCE νομίζω πως η Καμπέρω έχει πετύχει μια εμπεριστατωμένη ανασκόπηση του. Αλλά δεν είναι τραγικό, όπως ίσως το κάνει να δείχνει, και αυτό το λέω δίχως να έχω κάποια πρόθεση να την θίξω. Εξακολουθώ να έχω την αποψη πως πρόκειται για ένα από τα πιο βατά, αντιπροσωπευτικά πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 που αυτη την στιγμή υπάρχουν. Σε εξετάζει με απολυτη ευστοχία και με άκρως χειρουργική ακρίβεια σε κάθε μορφή γνώσης που ένας κάτοχος πιστοποιητικόυ Β2 καλείται να γνωρίζει και ειλικρινά θα είναι ένα προσωπικό κατόρθωμα η επιτυχία σου σε αυτό, πέρα από την ευκολία που θα σου προσφέρει για την όποια δουλειά το χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro

Νεοφερμένος

Ο toro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Απ'ότι κατάλαβα, απλά χρειάζεσαι ένα οποιοδήποτε αναγνωρίσιμο lower? Η συμβουλή μου είναι να μην δώσεις το cambridge (fce)
Λίγα λόγια για τη μορφή της εξέτασης:
1. Προφορικά
Στα προφορικά καλείσαι α) να μπορείς να παρουσιαστείς(όνομα, που μένεις, τι δουλειά κάνεις), β) να συναναστραφείς με το άλλο άτομο με το οποίο θα μπεις, δηλαδή σου δίνουν εικόνες και πρέπει μαζί να διαλέξετε ποιες είναι οι κατάλληλες (συνήθως ρωτάνε να διαλέξετε για ένα ένθετο σε περιοδικό κλπ) γ) να απαντήσεις σε ερωτήσεις γενικού περιεχομένου, μπορούν να ακόμα να σου δώσουν μια φράση κάποιου ή ένα ρητό και να πρέπει να το σχολιάσεις.

2. Γραπτά Όπως σε όλα,υπάρχουν τα parts (reading/writing/listening/Use of English).
Το cambridge φημίζεται για το δύσκολο reading και listening.

Το reading : Χωρίζεται σε επιμέρους μέρη και περιλαμβάνει κείμενα στα οποία πρέπει να απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις/ να βάλεις μέσα στο κείμενο παραγράφους που έχουν αφαιρεθεί / να επιλέξεις τη σωστή απάντηση από a,b,c,d σε μια ερώτηση του κειμένου.

Το writing : Δε θεωρείται δύσκολο, πρέπει να γράψεις δύο εκθέσεις 150-180 λέξεων, η πρώτη υποχρεωτική και τη δεύτερη την επιλέγεις από 3 άλλες που δίνονται.

Το listening : Πολλοί αντιμετωπίζουν προβλήματα γιατί περιλαμβάνει πολλές διαφορετικές προφορές και έχει αρκετές μορφές ασκήσεων εκτός από multiple choice, να συμπληρώσεις φράσεις από ένα κείμενο κ.τ.λ

Το use of english (to gvr αντίστοιχα του Michigan) περιλαμβάνει ασκήσεις όπου πρέπει να συμπληρώνεις κενά με λέξεις που δε σου δίνονται, ασκήσεις με παράγωγα λέξεων και τα περίφημα transformations στα οποία σου δίνουν μία λέξη και μια πρόταση και πρέπει να διατυπώσεις ξανά από την αρχή τη φράση με το ίδιο ακριβώς νόημα βάζοντας τη λέξη αυτή μέσα.

Να σου πω την αμαρτία μου όσα πιστοποιητικά αγγλικών έχω είναι από αυτούς, αλλά αυτό οφείλεται στη μάνα μου που είχε κολλήσει με το "αγγλικό το πτυχίο!" . Δεν πρόκειται για τίποτα παραπάνω από δήθεν status και 180-185 ευρώ.

Η μητέρα μου ως καθηγήτρια αγγλικών λέει ότι το ευκολότερο είναι το city and guilts, αναγνωρίζεται και δεν απαιτεί ιδιαίτερο κόπο.

ps Επίσης στο FCE, στα γραπτά, τα δίνεις το ένα μετά το άλλο, με διαλείμματα και διαρκεί περίπου 5-6 ώρες και το κεφάλι σου γίνεται καζάνι. Εμένα και τις 3 φορές μου έτυχαν και τα προφορικά τελευταία την ίδια μέρα, αμέσως μετά τα γραπτά.

Σε ευχαριστω πολυ για ολα και την βοηθεια σου!γυρο απο την ερευνα που κανω ολοι μου λενε για το city and guilts, οτι ειναι το ευκολοτερο!ακριβως θελω ενα πτυχιο επιπεδου lower και ας ειναι οπιο να ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως γνωρίζοντας το format της εξέτασης city and guilds, το βρίσκω πιο περίπλοκο από εκείνο του FCE. Όπως και να έχει βέβαια, η επιλογή είναι καθαρά δική σου. Δεν προσπαθώ να προωθήσω το FCE σε καμια περίπτωση, απλά θέλω να σε βοηθήσω να κάνεις την σωστή επιλογή.

Η εξέταση city and guilds περιλαμβάνει 1 listening part στο οποιο πρεπει να συνεχίσεις κάποιες συζητήσεις από μια επιλογή τεσσάρων απαντήσεων που σου δίνεται.Στο listening part 2 ακούς κάποιες πάλι συζητήσεις/μικρούς διαλόγους και για κάθε conversation καλείσαι να απαντήσεις σε δύο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.Στο Listening part 3 ακούς ενα μικρό απόσπασμα και πρέπει να σημειώσεις από μόνος σου κάποια Notes.Στο listening part 4 ακούς πάλι μικρούς διαλόγους και κυκλώνεις την σωστή απάντηση.Στο reading part 1 που ακολουθεί υπάρχει ενα κείμενο που το διαβάζεις και κυκλώνεις τις σωστές απαντησεις σε ερωτήσεις που ακολουθούν.Στο reading part 2 απο ενα κείμενο που υπάρχει λείπουν καποιες προτάσεις που σου τις δένει παρακάτω και πρέπει να τις βάλεις στην σωστή τους σειρά.Στο reading part 3 διαβάζεις κάποια μικρά κειμενάκια και υστερα σου δίνονται κάποια statements και πρέπει να πείς ποιο statement αντιστοιχεί σε ποιο κειμενάκι.Στο Reading part 4 Διαβάζεις ενα κείμενο και απαντάς σε ερωτήσεις αναπτυξης,μόνος σου.Στο writing part 1 γραφεις ενα ε-μαιλ,και στο writing part 2 συνήθως ένα Letter. Αυτή είναι η αναλυτική τυπολογία του πτυχίου που σου λένε πως είναι βατό...και όμως επαναλμβάνω να μην το επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top