Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ίσως για πείσμα;;)
Το ιδιο το εχω κανει και γω με το Michigan ECCE αλλα ειναι μεγαλη ιστορια.
Απο τη στιγμη που καποιος εχει το μερακι να κανει κατι γιατι να του κοπουν τα φτερά;Βεβαια ενταξει ειναι ανουσιο το ξερω.Αλλα αν το θελει γιατι όχι;:no1:


Η ερωτηση πρεπει να ειναι "γιατι;" και οχι "γιατι οχι;". Ενας στοχος ανουσιος παυει να ειναι στοχος!. Ειναι σαν να θελεις να βγαλεις 2 φορες το Λυκειο! Ποιος ο λογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι πολλα παιδια επειδη ειχαν το Michigan ECPE εδωσαν αργοτερα και το Cambridge CPE.
Γιατί;Αφου ειναι ανουσιο...
Πολυ απλα μενει σαν απωθημένο.
Ειναι πολυ περιπλοκο να το εξηγησω.Αλλα αφου το θελει καποιος και διαθετει χρονο και χρημα γιατι να μην το κάνει;
-----------------------------------------
Bεβαια για αποφυγη καθε παρεξηγησης αυτη ειναι η γνωμη μου.
Δεν γινεται να την ασπαζονται όλοι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini.

Νεοφερμένος

Η eirini. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω να δώσω proficiency ...δεν το χρειάζομαι για σπουδές κτλ. , το κάνω για μένα και για μόρια στον ασέπ. Επειδή βιάζομαι....ποιο είναι το πιο εύκολο; Μου είπαν για το ielts και το edexcel ....Αυτά πιστεύετε είναι τα ευκολότερα ή υπάρχει και κάτι άλλο; (θα ήθελα να αναγνωρίζεται όμως από τον ασέπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
το IELTS αναγνωριζεται μονο για 2 χρονια... το τι ειναι ευκολο εξαρταται. εσυ που εισαι καλη; σε ποιο skill;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini.

Νεοφερμένος

Η eirini. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πες ότι τώρα ξεκινάω ξανά από την αρχή τα αγγλικά! Πήρα το first certificate πριν 11 χρόνια! Έκτοτε για τη σχολή μου μετέφρασα 2 βιβλιά αγγλικών και από εκεί και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο....Παλιά ήμουν καλή σε όλα απλά κόμπλαρα ίσως λίγο στα προφορικά....Γενικά είμαι διατεθειμένη να διαβάσω και να προσπαθήσω απλά επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος λόγω δουλειάς ψάχνω κάτι ''ανώδυνο''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν δωσεις IELTS και το θες μονο για το δημοσιο τοτε εχει απεριοριστη ισχυ σε σχεση με το αν θες για καποιο πανεπιστημιο.
Εχεις δει καποια sample papers απο διαφορα πιστοποιητικά;
Δες https://www.cityandguilds.gr/el/En_Lang_Cer/Written_Exams_IESOL/Pages/iesol.aspx
Οπως και στο https://www.palso.gr/Files/L51205.pdf
Διαλεξε οτι σε "παει" πιο πολυ.Οτι δηλαδη σου ταιριαζει σαν φορματ και παει με τα νερα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini.

Νεοφερμένος

Η eirini. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω μόνο για το δημόσιο ...η δουλειά μου είναι άσχετη και το μόνο που δε μου ζητάνε είναι γνώση ξένων γλωσσών! Οπότε γι' αυτό με ενδιαφέρει ό,τι πιο εὐκολο υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Λοιπον,πειτε κανενα "ευκολο" αλλα και παραλληλα αξιοπιστο πτυχιο ρε Παιδια....:/:
Το lower το εχω παρει εδω και 2 χρονια και μετα σταματησα λογω των εξετασεων φετος.
Καταλαβαινεται το χασμα.....Θα μπορεσω να ανταπεξελθω???? Δεν θυμαμαι Γραμματικες και τετοια τπτ!!!
Τι να κανω????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δες EDEXCEL και City and Guilds.
Οπως επίσης και το MSU.
Michigan εχεις αποκλεισει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Michigan k Cabridge με τπτ.........Οσο για το City & Guilds δεν μου πολυαρεσει διοτι απογοητευτηκα παρα πολυ απο προηγουμενες εξεταστικες και σε επιπεδο C1. Το MsU τι ειναι??
Για το ΕSB τι λες teol???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα λεγα πως εχει καποια δυσκολια το ESB.
Oσο για το MSU.www.msu-exams.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Α και το MSU απο τ ειδα ειναι λιγο τσιμπημενο....Ποσο καιρο λες να κανω μεχρι να ξανθυμηθω γραμματικες και τετοια και να ξαναμπω στο κλιμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αναλογως.
Αλλα 3-4 μηνες τους θες σιγουρα για να τα θυμηθεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
3-4 Μηνες....Προβλημα!! Αλλα θα προσπαθησω οσο Μπορω! Μπορει να δωσω και City & Guilds γιατι εχει εξεταστικη ανα δυο μηνες! Αλλα και παλι δεν ξερω για το λογο που σ ειπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellinaaA

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα δυο πιο βασικά πτυχία είναι το proficiency Cambridge - Michigan τα οποία έχουν και τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα. Πιο εύκολο είναι κατά πολύ το Michigan αλλά μπορείς να δώσεις και το TOEFL όπου αναλόγως με το πόσο καλά έχεις απαντήσει παίρνεις και το ανάλογο πτυχίο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,ο καθηγιτής των αγγλικών μου είπε ότι θα δόσω τον Δεκέμβριο:).Αλλά έχω ένα πρόβλημα:confused:.Δεν ξέρω ποιο πτυχίο να δόσω michigan ή Cambridge?:worry:Μού έδωσε να αγοράσω δυο βιβλία για τα ανάλογα πτυχία.Έχω ξεκινήσει το Cambridge αλλά μου έχει δόσει και βιβλίο για το michigan.Το αμερικάνικο μου φαίνεται λίγο ποιο εύκολο σε θέμα έκθεσης(έχω ένα πρόβλημα με τις εκθέσεις)αλλά το αγγλικό το θεωρώ πολύ εύκολο σε θέμα την γραμματική.Τι λέτε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά,ο καθηγιτής των αγγλικών μου είπε ότι θα δόσω τον Δεκέμβριο:).Αλλά έχω ένα πρόβλημα:confused:.Δεν ξέρω ποιο πτυχίο να δόσω michigan ή Cambridge?:worry:Μού έδωσε να αγοράσω δυο βιβλία για τα ανάλογα πτυχία.Έχω ξεκινήσει το Cambridge αλλά μου έχει δόσει και βιβλίο για το michigan.Το αμερικάνικο μου φαίνεται λίγο ποιο εύκολο σε θέμα έκθεσης(έχω ένα πρόβλημα με τις εκθέσεις)αλλά το αγγλικό το θεωρώ πολύ εύκολο σε θέμα την γραμματική.Τι λέτε εσείς;
Το αμερικανικο ειναι ευκολοτερο κατα τη γνωμη μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο εδω το αναγνωριζουν παντου.Το Edexcel δεν το σκεφτεσαι?Εγω εχω αυτο και το Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ραφαέλα, αναφέρεσαι σε λόουερ ή προφίσενσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για lower πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αν σκοποεύεις να κινηθείς μελλοντικά προς το εξωτερικό, τότε θα σου πρότεινα το Cambridge καθώς παγκοσμίως διενεργεί σε περισσότερες χώρες και άρα θα έχει μεγαλύτερη αναγνώριση (νομίζω). Αν το θες μόνο για Ελλάδα καλό είναι και το Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top