Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
για μενα το μισιγκαν το εντεξελ και το τρινιτι ειναι απο τα καλυτερα......και τα συνηστω!
ναι οντως το τρινιτυ ειναι πολυ καλο ΑΛΛΑ ειναι τιγκα στις εκθεσεις και αν δεν εισαι καλος στο μπλαμπλα και στο γραπτο λογο, καλυτερα δωσε MSU-CELP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
εγώ κλασικά συνιστώ το ECPE και το CPE. αν βέβαια σου αρέσουν τα αγγλικά και μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτό το επίπεδο. αν όχι δοκίμασε το edexcel. φαίνεται αρκετά έγκυρο! πάντως ό,τι και να επιλέξεις ένα είναι σίγουρο ' να εξασκηθείς καλύπτοντας τα κενά σου και αν αποτύχεις μην τα βάλεις ποτέ κάτω!' γιατί τα αγγλικά είναι απαραίτητο εφόδιο για την καριέρα κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korka

Νεοφερμένος

Ο korka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Σήμερα που θα πάω στο φροντηστήριο θα το συζητήσω και με την καθηγήτριά μου να δω τι θα μου πει και αυτή. Η καθηγήτρια μου είχε προτείνει το ECPE... βέβαια με αυτά που διάβασα έως τώρα στις απαντήσεις σας κλείνω προς το MSU ή στο Edecxel.
Πάντως τον Νοέμβρη δίνω για το TOEIC με πεποίθηση οτι θα καταφέτρω να πιάσω την βάση για το Advance 785, έως τώρα στα Test πιάνω γύρω στο 780-795.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν πρωτα απο ολα δοκιμασε μερικα τεστ που σου κεντρισαν το ενδιαφερον.
Δες τα φορματ απο ολα τα τεστ και διαλεξε αυτο που αρεσει ΕΣΕΝΑ και θεωρεις πως θα σε βοηθησει στο μέλλον σου.
Ενδεικτικα οσα ανεφερες στο πρωτο ποστ ειναι αποδεκτα για διορισμο στο Δημοσιο.
Αν θες για καποιο μεταπτυχιακο στην Ελλαδα προτιμησε Michigan,Cambridge,Uclan.
Αυτα συνηθως ζητανε για μεταπτυχιακα στην Ελλαδα.
Στο εξωτερικο αν θες μεταπτυχιακο ισως σε παρουν με Cambridge CPE αλλα σιγουρα τα πιο πολλα ζητουν TOEFL,IELTS.
Τωρα για τον ιδιωτικο τομεα θα προτιμουσα εγω στην θεση σου ενα Michigan ECPE ενα Cambridge CPE ή κανα EDEXCEL.Και το C&G εχει κανει καλη διαφημηση αλλα θα σου ελεγα να μην το δωσεις.Κοβουν ευκολα σε προφορικα και τα γραπτα δεν συμψηφίζονται σε καθε μερος.
Αν εχεις οποιαδηποτε αλλη απορία μην διστάσεις,εδώ είμαστε.
Ελπιζω να σε βοήθησα.
Καλη τύχη!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Να ρωτήσω 2 πράγματα σας παρακαλώ.Στα αγγλικά πανεπιστήμια αν θες να μπεις αναγωρίζουν το edexcel και επίσης για επίπεδο profficiency αν δεν ξες ποιο να δώσεις υπάρχει καλό βιβλίο για να ανεβάσεις το επίπεδο σου και να αλλάξεις αργότερα όταν κατασταλάξεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον το EDEXCEL επιπεδο 5 το δεχονται σε καποια πανεπιστημια της Αγγλίας.
Πες μας για ποιο ενδιαφερεσαι για να το ψάξουμε!:)

Οσο για το βιβλίο μπορείς να κανεις κάποιο coursebook όπως το New On the Move του Hillside Press!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια σας παρακαω μπορειτε να μου πειτε ποτε κανουν εγγραφες για το edi ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Our second examination session will take place on the 21st and 22nd November 2009

REGISTRATION DATES
Completed applications should be received between the 16th of September and the 6th of October 2009.


FEES
A1 JETSET - 80?
A2 JETSET - 80?
B1 JETSET - 90?
B2 JETSET - 140?
C1 JETSET - 150?


Δυστυχως οι εγγραφες εχουν τελειωσει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
γινεται και τον δεκεμβρη ομως
-----------------------------------------
ποια ειναι η βαση για το μισιγκαν,κρατικο,cambridge?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μισιγκαν: 65% ΣΕ ΚΑΘΕ μερος γτ δν συμψηφιζονται., Κεμπριτζ: 60% συνολικα, κρατικο (νομιζω) 60% ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συν το οτι και στο ECCE(Lower) και ECCE αν εχεις 3 LP(65-79%) και ενα 1 BF(50-64%) περνάς.Ενω αν εχεις εστω και ενα FAIL(under 50%)οτι και να χεις στα αλλα μερη κοβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα δώσω το Cambridge γιατί μου έχει δώσει την εντύπωση ότι έχει περισσότερο "κύρος" από το Michigan παρόλο που είναι πιο δύσκολο. Έχω κάνει και μερικά δοκιμαστικά tests και το περνάω άνετα, απ'ότι μου λέει ο καθηγητής μου.


Τώρα τί να σου πω, it's up to you. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλη επιτυχια σου ευχομαι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ποιο πτυχίο να δώσω από τα 3; Ποια μου προτείνετε; edexcel ,cambridge i michigan;:(:(
εγω θα δωσω michigan, θα σου προτεινα το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Michigan ECCE or Michigan ECPE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maniana

Νεοφερμένος

Η Άννα-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Cambridge... Μπορεί να είναι κάπως πιο δύσκολο αλλα ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φένεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Michigan και Edexcel είναι πιο εύκολα απο το Cambridge αλλά, πρόσεξε, το κάθε πανεπιστήμιο δεν αναγνωρίζει όλα τα πτυχία, για παράδειγμα, ένα πανεπιστήμιο στην Αμερική μπορεί να μην αναγνωρίζει το Edexcel. Γι'αυτό καλύτερα να τα δώσεις και τα δύο.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στην Αμερικη δεν δεχονται παρα ελαχιστα πανεπιστημια τα προαναφερντα πιστοποιητικά.
Τωρα το Ηνωμενο Βασιλειο και το Edexcel και το Cambridge αναγνωριζονται απο αρκετα πανεπιστημια αλλα και παλι οχι απο ολα.Αλλα σιγουρα το Cambridge εχει ενα +.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikiman

Νεοφερμένος

Ο nikiman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για πιο λογο διαθέτει περισσοτερο κυρος? μηπως επειδη αν δεν προλαβεις την προθεσμια των εξετασεων σου ριχνει 20 ευρω προστημο για να σε γραψουν την τελευταια στιγμη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top