Γενική προτετοιμασία για Lower

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μετά από τόσες μέρες αναζήτησης δεν γράφτηκα σε φροντιστήριο ούτε θα κάνω ιδιαίτερα τελικά μιας και δεν βγαίνω οικονομικά, θα δοκιμάσω να μάθω Αγγλικά από το σπίτι. Από που μου προτείνεται να αρχίσω?
Το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρω έτσι όμως δεν βγαίνω οικονομικά με τίποτα για να έχω βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αυτό που λες με τις ταινίες λέω να το αρχίσω από την επόμενη εβδομάδα ακόμα και αν γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο ή κάνω ιδιαίτερα γιατί η προφορά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στα Αγγλικά μου.
Τι έκανες τελικά;

EDIT - έβαλα το σχόλιο πριν δω ότι ήδη είχες γράψει. Όταν λες δεν βγαίνεις, εννοείς καθόλου? Ακόμα και στο σπίτι να προσπαθήσεις μόνος σου, θα χρειαστεί να δώσεις ένα σεβαστό ποσό σε βιβλία, CD κλπ. Μήπως να έκανες έστω ένα μάθημα την εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τι έκανες τελικά;

EDIT - έβαλα το σχόλιο πριν δω ότι ήδη είχες γράψει. Όταν λες δεν βγαίνεις, εννοείς καθόλου? Ακόμα και στο σπίτι να προσπαθήσεις μόνος σου, θα χρειαστεί να δώσεις ένα σεβαστό ποσό σε βιβλία, CD κλπ. Μήπως να έκανες έστω ένα μάθημα την εβδομάδα;

Είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση και με τις τιμές που μου έχουν πει μέχρι τώρα μου είναι δύσκολο να τα βγάλω πέρα.
Βρήκα ένα φροντιστήριο που θέλει 20 ευρώ τον μήνα όμως τα μαθήματα κρατάνε κάπου τρία χρόνια, τα ίδια λεφτά θα μου βγούνε συν ότι θα αργήσω να το πάρω.
Ακόμα ψάχνομαι για να βρω κάτι οικονομικό και γρήγορο δεν τα παρατάω, ταυτόχρονα ρίχνω διάβασμα στο σπίτι βλέπω καμιά σειρά και προσπαθώ να καταλάβω πως προφέρονται άγνωστες λέξεις και γενικά το παλεύω μέχρι να βρω έναν οικονομικό τρόπο για να με βοηθήσουν επαγγελματίες είτε με φροντιστήριο είτε με ιδιαίτερα.

Συμβουλή για όσους είστε σε μικρή ηλικία δεν έχετε πτυχίο Αγγλικών και διαβάζετε αυτό το θέμα. Στρώστε τον κώλο σας (συγνώμη για την φράση) όσο είναι νωρίς και πάρτε το lower τουλάχιστον γιατί Αγγλικά θέλουν σε όλες τις δουλειές, μην περιμένετε να τα βρείτε μπροστά σας όπως την πάτησα εγώ, τα Αγγλικά είναι απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Συμβουλή για όσους είστε σε μικρή ηλικία δεν έχετε πτυχίο Αγγλικών και διαβάζετε αυτό το θέμα. Στρώστε τον κώλο σας (συγνώμη για την φράση) όσο είναι νωρίς και πάρτε το lower τουλάχιστον γιατί Αγγλικά θέλουν σε όλες τις δουλειές, μην περιμένετε να τα βρείτε μπροστά σας όπως την πάτησα εγώ, τα Αγγλικά είναι απαραίτητα.

Ετσι ακριβώς είναι. Όταν είσαι μικρός δεν μπορείς να το καταλάβεις αλλά μεγαλώνοντας το συνηδειτοποιείς. Οι ξένες γλώσσες ποτέ δεν θα σου είναι άχρηστες, σίγουρα δε θα σου χρειαστούν με το που πάρεις το χαρτί, θα είναι ένα συν όμως για το μέλλον σου. Στην περίπτωση σου σου δε γίνεται να το πάρεις αμέσως το lower, θέλει χρόνο όπως και να το δεις. Αφού δεν έχεις και την οικονομική δυνατότητα για περισσότερα πήγαινε στο φροντ με 20€/μήνα και ας το πάρεις και σε πέντε χρόνια. Δεν γίνεται μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα να μάθεις τα πάντα, αλλά μην τα ξανά λέω. Δες ποιες επιλογές έχεις, διάλεξε μια και ξεκίνα τα μαθήματα. Να επικεντρώνεσαι στο τι θα κάνεις τώρα, ξέχνα προς το παρόν το πόσο θα χρειαστεί για να φτάσεις κάπου. Ετσι το σκέφτεσαι περισσότερο και δεν θα το κάνεις ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμβουλή για όσους είστε σε μικρή ηλικία δεν έχετε πτυχίο Αγγλικών και διαβάζετε αυτό το θέμα. Στρώστε τον κώλο σας (συγνώμη για την φράση) όσο είναι νωρίς και πάρτε το lower τουλάχιστον γιατί Αγγλικά θέλουν σε όλες τις δουλειές, μην περιμένετε να τα βρείτε μπροστά σας όπως την πάτησα εγώ, τα Αγγλικά είναι απαραίτητα.
Αυτή παίζει να είναι η σωστότερη συμβουλή που έχει ειπωθεί ως στιγμής σε αυτό το θρεντ.

Προτείνω το εξής: άρχισε να βάζεις στην άκρη χρήματα για να μπορέσεις κάποια στιγμή να πληρώσεις ένα καλό φροντιστήριο ή έναν καλό καθηγητή έστω για 2-3 μήνες πριν τις εξετάσεις. Όσο λίγα χρήματα και να έχεις, κάποια στιγμή θα έχεις αρκετά για ένα μήνα μαθημάτων. Μετά για δύο μήνες. Μετά για τρεις - και γράφεσαι. Αποταμίευε 5€ τη φορά αν δεν μπορείς να βάλεις στη άκρη περισσότερα. Ενημέρωσε γονείς, θείους, παπούδες, φίλους και τη νονά σου για τον στόχο σου. Πάρε ένα κουμπαρά. Πες σε όλους ότι από εδώ και στο εξής αντί να σου παίρνουν δώρα στις γιορτές να βάζουν λίγα χρήματα στον κουμπαρά σου. Μην ντρέπεσαι να το κάνεις. Χρειάζεσαι περισσότερο το Lower απ' ο,τι χρειάζεσαι ένα ακόμα βιβλίο, ένα DVD, ένα πουκάμισο ή μια κολώνια.

Στο μεταξύ - αντί να προσπαθείς να μάθεις αγγλικά από εδώ κι από εκεί, βλέποντας ταινίες κλπ. ακολούθα μια μέθοδο. Πάρε ένα βιβλίο γραμματικής επιπέδου Β1, πάρε και τις λύσεις (teacher's book) και άρχισε να διαβάζεις μόνος σου. Βρες online μαθήματα και παρακολούθησέ τα με τη σειρά. Αυτό το σάιτ έχει πολύ υλικό: https://learnenglishteens.britishcouncil.org/

Αφιέρωσε συγκεκριμένη ώρα στα αγγλικά, όπως θα είχες αν πήγαινες σε φροντιστήριο. Βάλε ένα πρόγραμμα ότι Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο θα κάνεις από 1 ώρα αγγλικά - and stick to it.

Ξεκίνα ένα thread εδώ στο φόρουμ και πόσταρε ερωτήσεις για ό,τι απορίες έχεις που δεν μπορείς να τις λύσεις. Σε λογικά πλαίσια όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει. Πόσταρε και στο αγγικό τσατ (υπάρχει ένα thread που γράφουν όλοι στα αγγλικά για εξάσκηση).

Μόλις έχεις 100 ευρώ στον κουμπαρά, πήγαινε σε ένα καλό φροντιστήριο και πες τους ότι θέλεις να κάνεις 5 ατομικά μαθήματα για κάλυψη κενών και εξάσκηση προφορικών και listening. Ζήτα να σου βγάλουν ένα εντατικό πρόγραμμα 1-2 εβδομάδων. Πες τους ότι δεν θέλεις απόδειξη (για να φτουρίσουν τα χρήματα). Κάνε τα μαθήματα και μετά συνέχισε τη δουλειά στο σπίτι μέχρι να μαζέψεις τα επόμενα 100 ευρώ και να κανεις άλλα 5 μαθήματα.

Συνέχισε έτσι μέχρι να πιάσεις το επίπεδο που θέλεις και να μπορέσεις με 2-3 μήνες προετοιμασίας να δώσεις εξετάσεις και να περάσεις.

Tσέκαρε και τη Linguaphone. Κάποτε ήταν μεγάλο όνομο στις λεγόμενες μεθόδους άνευ διδασκάλου. Ίσως μπορείς να κάνεις κάτι πιο οικονομικό μαζί τους: https://www.linguaphone.gr/page.php?p=36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μετά από τόσες μέρες αναζήτησης δεν γράφτηκα σε φροντιστήριο ούτε θα κάνω ιδιαίτερα τελικά μιας και δεν βγαίνω οικονομικά, θα δοκιμάσω να μάθω Αγγλικά από το σπίτι. Από που μου προτείνεται να αρχίσω?
Το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρω έτσι όμως δεν βγαίνω οικονομικά με τίποτα για να έχω βοήθεια.

πιστευω οτι οι συμβουλες της νινας νανας ειναι οι πιο καταλληλες...απλα εκτος αυτων εγω θα σε συμβουλευα να ελυνες και past papers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μετά από όσα μου είπατε έχω πλέον συμβιβαστεί με την ιδέα πως δεν γίνεται να πάρω το lower από την μια στιγμή στην άλλη.
Αυτές τις μέρες μίλησα με γνωστό μου καθηγητή Αγγλικών και μου είπε πως το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι κοντά στο b1 όμως είμαι πίσω στην γραμματική οπότε και μου πρότεινε πάνω κάτω όσα μου πρότεινε και η νίνα, αρχικά να αγοράσω βιβλία για τα επίπεδα a1 μέχρι b1, κάθε φορά που τελειώνω κάποιο βιβλίο ή αντιμετωπίζω δυσκολία να κάνω ιδιαιτέρα για να προχωρήσω στο επόμενο επίπεδο, αν μέχρι το καλοκαίρι φτάσω το επίπεδο b1 μου πρότεινε να αρχίσω εντατικά σε φροντιστήριο για το επίπεδο b2 και ταυτόχρονα ιδιαίτερα τουλάχιστον δύο φορές τον μήνα και να δώσω για lower τον Δεκέμβρη του 2017.
Αυτή η λύση είναι η πιο οικονομική από τις επιλογές που έχω μέχρι στιγμής οπότε από την άλλη εβδομάδα θα την ακολουθήσω.
Ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις συμβουλές σας, ελπίζω του χρόνου τέτοια εποχή να σας γράφω ευχάριστα νέα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μετά από όσα μου είπατε έχω πλέον συμβιβαστεί με την ιδέα πως δεν γίνεται να πάρω το lower από την μια στιγμή στην άλλη.
Αυτές τις μέρες μίλησα με γνωστό μου καθηγητή Αγγλικών και μου είπε πως το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι κοντά στο b1 όμως είμαι πίσω στην γραμματική οπότε και μου πρότεινε πάνω κάτω όσα μου πρότεινε και η νίνα, αρχικά να αγοράσω βιβλία για τα επίπεδα a1 μέχρι b1, κάθε φορά που τελειώνω κάποιο βιβλίο ή αντιμετωπίζω δυσκολία να κάνω ιδιαιτέρα για να προχωρήσω στο επόμενο επίπεδο, αν μέχρι το καλοκαίρι φτάσω το επίπεδο b1 μου πρότεινε να αρχίσω εντατικά σε φροντιστήριο για το επίπεδο b2 και ταυτόχρονα ιδιαίτερα τουλάχιστον δύο φορές τον μήνα και να δώσω για lower τον Δεκέμβρη του 2017.
Αυτή η λύση είναι η πιο οικονομική από τις επιλογές που έχω μέχρι στιγμής οπότε από την άλλη εβδομάδα θα την ακολουθήσω.
Ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις συμβουλές σας, ελπίζω του χρόνου τέτοια εποχή να σας γράφω ευχάριστα νέα :P

Καλη αρχη φιλε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top