Γενική προτετοιμασία για Lower

VAC!LONS

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια, επειδή προσωπικά δεν ήμουν ευχαριστημένη από το φροντιστήριο και τα βιβλία που έκανα πριν δώσω FCE & ECCE, θα ήθελανα μου πείτε:

τι βιβλία κάνατε όλη τη χρονιά?
πιστεύετε πως όλο το χρόνο κάνατε απο την πλευρά του φροντιστηρίου και των βιβλίων την καλύτερη δυνατή προετοιμασία?
ποια νομίζετε πως είναι τα καλύτερα βιβλία και πώς πρέπει να προγραμματίζουμε όλη την σχολική χρονιά πριν τις εξετάσεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδια, επειδή προσωπικά δεν ήμουν ευχαριστημένη από το φροντιστήριο και τα βιβλία που έκανα πριν δώσω FCE & ECCE, θα ήθελανα μου πείτε:

τι βιβλία κάνατε όλη τη χρονιά?
πιστεύετε πως όλο το χρόνο κάνατε απο την πλευρά του φροντιστηρίου και των βιβλίων την καλύτερη δυνατή προετοιμασία?
ποια νομίζετε πως είναι τα καλύτερα βιβλία και πώς πρέπει να προγραμματίζουμε όλη την σχολική χρονιά πριν τις εξετάσεις????
προσωπικά υπήρξα πολύ ευχαριστημένος με το grammarway 4 από γραμματική και το βιβλίο λεξιλογίου για ecce της sylvia kar...με κάλυψαν πλήρως τόσο στο ecce όσο και στο β2 κπγ!τα πέρασα και τα δύο και μάλιστα το 1ο και με αρκετά καλούς βαθμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το GrammarWay 4 παρα πολυ αξιολογο βιβλίο.
Οπως και το All Star ECCE Practice Tests New Editions
Απο λεξιλογιο πολυ επεσε απο το All Star ECCE και το ΕCCE Skills Builder.

Για FCE ειχα κανει τα Practice Tests του Hillside!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Στο ECCE ένα καταπληκτικο βιβλιο ειναι το "GVR" του Andrew Betsis ELT. Εχει στο εξφυλλο μια κοπελα με ενα φακελο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι τα βιβλία της Super Course είναι πολύ καλα για το ECCE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Kαι τα βιβλία της Super Course είναι πολύ καλα για το ECCE!
διαφωνώ!είναι πολύ εύκολα σε σχέση με τις πραγματικές απαιτήσεις του πτυχίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Koιτα σε μας που εδωσα περσι ECCΕ σχετικα αρκετο λεξιλογιο επεσε απο τα 30+6 Practise Tests της Super Course για το ECCE.

Βεβαια αν θελουμε κατι πολύ hard αλλα και να φτανει στο level του ECCE ειναι τα All Star Practise Tests της New Editions.

Αυτα κανουν πολύ καλή προετοιμασια οπως και το ΕCCE Skills Builder που προανεφερα παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Για γραμματική είχα το Burlington revised
Για τεστάκια,κείμενα και τα λοιπά Practice tests for ECCE by Sylvia Kar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η Sylvia Kar απο οτι ξερω εχει καλα τεστ που καλύπτουν και το λεξιλογιο του ECCE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
διαφωνώ!είναι πολύ εύκολα σε σχέση με τις πραγματικές απαιτήσεις του πτυχίου....


ε οχι και τόσο, τουλάχιστον όχι όλα.
Εγώ έκανα το ecce accerelator μόνος μου και με βοήθησε. Έχει 2 τμήματα σαν βιβλίο. Το πρώτο είναι το ''coursebook'' και μετά έχει αρκετά ολόκληρα τέστ για προπόνηση.Το επίπεδο είναι ικανοποιητικό μπορώ να πώ, χωρις την τόσο απόκλιση από τις κανονικές εξετάσεις.

Τώρα για fce είχα αυτό:
[ame]https://www.amazon.co.uk/Cambridge-Vocabulary-First-Certificate-answers/dp/0521697999/ref=pd_bxgy_b_img_b[/ame]

δεν το χρησιμοποιήσα και πολύ καθώς δεν ασχολήθηκα τελικά με cambridge, αλλά έχει ωραίο και ομαδοποιημένο λεξιλόγιο όπως επίσης και model απαντήσεις κάποιων εκθέσεων, ένα cd για ακουστικά και βέβαια τις λύσεις.

πάντως για να απαντήσω στο άλλο ερώτημα, μπορώ να πω πως μια καλή ενασχόληση με την αγγλική ως προς βιβλία, μουσική,οτιδήποτε εκ μέρους σου, σίγουρα θα σε στείλει με ''προτερήματα'' στις τελικές εξετάσεις. Για επίπεδο β2 πιστεύω πως είναι αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eνα πολύ καλό βιβλίο για το FCE ειναι και το TOP TIPS FOR FCE by Cambridge ESOL!

Πολυ αξιολογο βιβλίο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά τι κάνετε??? Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας…. Μπορείτε να μου προτείνετε βιβλία για lower προετοιμασία Michigan – edexcel… χρειάζομαι για practice test για έκθεση, για γραμματική και για λεξιλόγιο…. Στην αρχή βασικά θα ήθελα ένα βιβλίο που να έχει λέξεις για να μάθει (το παιδί που χρειάζεται τα βιβλία) καλό λεξιλόγιο πως είναι για παράδειγμα στο proficiency το words you need και skills builder θέλω κάτι που πραγματικά να φανεί χρήσιμο στο παιδί αυτό με λίγα λόγια κάτι καλό… κ επίσης επειδή μου είπε ότι έχει ένα πρόβλημα με την γραμματική θέλω ένα βιβλίο που να λέει τους κανόνες απλά κατανοητά αλλά κ να έχει καλές ασκήσεις . Όποιος ξέρει κάτι ας μου πει!!!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για λεξεις του λοουερ ειναι πολυ καλο της συλβια καρ το μαυρο βιβλιαρακι με τις λεξεις κατι που ειναι σαν companion. εχει 15 ενότητες και ειναι πολύ καλο και σου δινει καλο επιπεδο σαν προετοιμασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
σ' ευχαριστω πολύ θα το ψάξω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για practice tests θα σου πρότεινα το <<new succeed in Michigan ECCE>> του Μπέτση, το οποίο έχει και companion με αρκετά καλές λέξειςκαθώς επίσης και ασκήσεις απο vocabulary , grammar και listening:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και για GVR το 25+5 Practice Tests by Super Course.
Μετα απο αυτο το GVR θα σου φανει a piece of cake...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
οοοοοοοοοοοοοο ωραια!!!!!!!!!βασικα δεν ειναι για μενα τα βιβλία εγω ειμαι προφ ειναι για ενα φίλο μου που θέλει να διαδάσει μόνος του και να δώσει.... ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-kalam

Νεοφερμένος

Ο vaggos-kalam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Φετος δινω lower 8/5/2010 αλλα δεν τα παω και τοσο καλα.
δινω κρατικο και michigan αλλα στα τεστ στο φροντηστηριο γραφω γυρω στα 50%.
επειδη ειμαι σιγουρος πως δε θα το παρω,γιατι απλα δε ξερω τι να πρωτοδιαβασω.ο χρονος που επομενει ειναι λιγος ωστε να
παρω απο την αρχη ολη την υλη.

οποιος εχει δωσει lower και ξερει,ας μου πει την γνωμη του. μηπως στην τελικη γινει κανα θαυμα και το παρω.

ευχαριστω εκ των πρωτερων.
:) :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Φιλε μου καταρχην χαλαρωσε. Ολοι οσοι δωσανε λοουερ λεγαν εοτι δεν θα το παρουν. Καταρχην θελω να σε ρωτησω αφου δεν τα πας καλα με τα αγγλικα, γιατι δεν διαλεξες ενα πιστοποιητικο με χαμηλη βαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
'Η πολυ απλα γιατι δεν περιμενες αλλη μια χρονια, ωστε να δωσεις του χρονου? Αδικα λεφτα ειναι στην ουσια. Τεσπα. Τουλαχιστον αποκτας μια εμπειρια με το πως ειναι τα πραγματα. Τωρα οντως δεν σου μενει χρονος για κατι, προσπαθησε οσο μπορεις, αλλα μη περιμενεις κανενα θαυμα, πρεπει να προσπαθησεις. Ε και να μην το παρεις ξερω γω, σιγα το πραγμα. Και γω με την δευτερη φορα το πηρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top