Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό μπήκα να ρωτήσω, επειδή δεν βλέπω να τελειώνω μέσα στο ν+2, μπορείς να δίνεις μαθήματα και να τελειώσεις τη σχολή και μετά το ν+2 χωρίς να διαγραφείς; Επίσης, αυτό είναι κάτι που έκανε αυτή η κυβέρνηση (κατάργηση διαγραφής αιωνίων) και μπορεί να αλλάξει η επόμενη;

1) Ναι στην πρώτη ερώτηση,
2) Ασφαλώς και μπορεί να το αλλάξει η επόμενη κυβέρνηση. Τίποτα δεν είναι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Razor13

Νεοφερμένος

Ο Razor13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Το φαντάζομαι ότι μπορεί να αλλάξει, η ερώτηση βασικά εστίαζε στο αν πριν διαγραφόταν οι >ν+2 και το άλλαξε η παρούσα κυβέρνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ. Το φαντάζομαι ότι μπορεί να αλλάξει, η ερώτηση βασικά εστίαζε στο αν πριν διαγραφόταν οι >ν+2 και το άλλαξε η παρούσα κυβέρνηση

Ναι ίσχυε και το κατάργησε η παρούσα κυβέρνηση με το άρθρο 33 του Νόμου 4327 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 50 τ.Α΄/14-5-2015 (https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijIKAbQDbmInebRu-aOofEakRhAXBvoPHfm9QCWv_Hsl3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλα οταν αλλαξει η κυβερνηση εχει 1,000 πραγματα να ασχοληθει απο το να ασχοληθει με τους μεγαλοετεις. Χαλαρωστε, αγχωνεστε χωρις λογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Razor13

Νεοφερμένος

Ο Razor13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλα οταν αλλαξει η κυβερνηση εχει 1,000 πραγματα να ασχοληθει απο το να ασχοληθει με τους μεγαλοετεις. Χαλαρωστε, αγχωνεστε χωρις λογο...
Επειδή οι κυβερνήσεις δεν μπορούν να αλλάξουν και πολλά σημαντικά, φοβάμαι μην αρχίσουν από αυτά που μπορούν :/:

Λένω σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
To φοιτητικό στεγαστικό επίδομα των 1000 ευρώ για το έτος 2015-2016 το έχετε πάρει όλοι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To φοιτητικό στεγαστικό επίδομα των 1000 ευρώ για το έτος 2015-2016 το έχετε πάρει όλοι;;;;;

Δεν έχει δοθεί ακόμη το επίδομα του ακαδημαϊκού έτους 2015-2016?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλημέρα σας ! :) Η υποβολή των αιτήσεων για τις προπτυχιακές υποτροφίες του ΙΚΥ, λήγουν στις 28 Απριλίου. https://iky-ypotrofies.it.minedu.gov.gr/
Κάνατε κάποιοι-ες από εσάς την αίτηση ; Πώς σας φαίνεται η εφαρμογή αυτού του προγράμματος; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν έχει δοθεί ακόμη το επίδομα του ακαδημαϊκού έτους 2015-2016?

εγώ προσωπικά έχω κάνει αίτηση από τον περσινό ΙΟΎΝΙΟ και ακόμα δεν τα έχω πάρει και τα έχουν πάρει άτομα που έκαναν το Νοέμβρη.....
είμαστε περίπου 6000 φοιτητές που δεν τα έχουμε πάρει....
για την δική μου περίπτωση φταίει το ότι η αίτηση μου πήγε από τις πρώτες και η ανεύθυνη (γιατί μόνο υπεύθυνη δεν είναι) στην υπηρεσία ελέγχου την τοποθέτησε στο κάτω μέρος και από πάνω έβαζε τις καινούριες που τις προωθούσε και η δική μου έμενα πάντα στο πάτο....
και αν απορείς που το ξέρω, το παραδέχτηκε η ίδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ προσωπικά έχω κάνει αίτηση από τον περσινό ΙΟΎΝΙΟ και ακόμα δεν τα έχω πάρει και τα έχουν πάρει άτομα που έκαναν το Νοέμβρη.....
είμαστε περίπου 6000 φοιτητές που δεν τα έχουμε πάρει....
για την δική μου περίπτωση φταίει το ότι η αίτηση μου πήγε από τις πρώτες και η ανεύθυνη (γιατί μόνο υπεύθυνη δεν είναι) στην υπηρεσία ελέγχου την τοποθέτησε στο κάτω μέρος και από πάνω έβαζε τις καινούριες που τις προωθούσε και η δική μου έμενα πάντα στο πάτο....
και αν απορείς που το ξέρω, το παραδέχτηκε η ίδια :P

Δεν έχει σχέση πότε έκανες την αίτηση.Είναι δημόσιο κάτι που σημαίνει 3 πράγματα.Δεν υπάρχει καμία οργάνωση,δεν υπάρχουν deadlines οπότε μπορεί να πάρεις το επίδομα σου το 2080 και αν δεν πας η ίδια εκεί και να τους πιέσεις δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.Μπορεί να ασχολούνται με τις αιτήσεις,μπορεί όχι,μπορεί να ελέγχουν δύο την ημέρα ποιος χέστηκε..

Εγώ όταν είχα πάει την πρώτη φορά που είχε καθυστερήσει και αφού μισή ώρα προσπαθούσα να τους εξηγήσω οτι το Μακεδονίας δεν είναι ούτε το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας,ούτε το Απθ,ούτε τει(γιατί φυσικά ο υπάλληλος δεν ήξερε ούτε τα βασικά της δουλειάς του και στο χάρτινο βασίλειο αιτήσεων που έμοιαζε με εργοτάξιο η κατανομή γινόταν όπως να ναι) τους είπα να βρουν την αίτηση και να προχωρήσουν τη διαδικασία.Παίζει να ταν η μέρα που κουράστηκαν περισσότερο σε όλο τον εργασιακό τους βίο :D Το καλύτερο ήταν πως τα επόμενα έτη δεν υπήρχε θέμα με καθυστερήσεις.
Το επίδομα δίνεται κάθε χρόνο γιατί καλύπτει μέρος κάποιων πάγιων αναγκών(ενοίκιο) οπότε πρέπει να δίνεται σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Anyway,καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν χρεάζεται να κάνω κάτι επιπλέον (π.χ. δήλωση μαθημάτων εκ νέου) για όσα μαθήματα θα δώσω τον Σεπτέμβριο; Αρκεί η δήλωση μαθημάτων του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου; Και κάτι τελευταίο: ισχύει η δήλωση μαθημάτων μέχρι να τα περάσω όλα; Δηλαδή δηλώνω ένα μάθημα, λ.χ., του εαρινού εξαμήνου, δεν το περνάω στην αντίστοιχη εξεταστική, αλλά αποφασίζω να το δώσω όχι τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους, αλλά τον επόμενο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν χρεάζεται να κάνω κάτι επιπλέον (π.χ. δήλωση μαθημάτων εκ νέου) για όσα μαθήματα θα δώσω τον Σεπτέμβριο; Αρκεί η δήλωση μαθημάτων του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου; Και κάτι τελευταίο: ισχύει η δήλωση μαθημάτων μέχρι να τα περάσω όλα; Δηλαδή δηλώνω ένα μάθημα, λ.χ., του εαρινού εξαμήνου, δεν το περνάω στην αντίστοιχη εξεταστική, αλλά αποφασίζω να το δώσω όχι τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους, αλλά τον επόμενο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κάνεις 2 δηλώσεις μαθημάτων κάθε έτος, μία στο χειμερινό και μία στο εαρινό. Αυτή η δήλωση πρέπει να περιλαμβάνει όσα μαθήματα θες να δώσεις μέσα στο έτος, μαζί με αυτά που χρωστάς. Αν π.χ. στο 1ο εξάμηνο δήλωσες Μπουγατσοπαραγωγή Ι, τότε μπορείς να το δώσεις φλεβάρη και σεπτέμβριο. Στο 3ο εξάμηνο, αν δεν το έχεις περάσει, πρέπει όταν κάνεις την δήλωση με τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου να βάλεις και την Μπουγατσοπαραγωγή Ι (η όποιο χρωστάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνεις 2 δηλώσεις μαθημάτων κάθε έτος, μία στο χειμερινό και μία στο εαρινό. Αυτή η δήλωση πρέπει να περιλαμβάνει όσα μαθήματα θες να δώσεις μέσα στο έτος, μαζί με αυτά που χρωστάς. Αν π.χ. στο 1ο εξάμηνο δήλωσες Μπουγατσοπαραγωγή Ι, τότε μπορείς να το δώσεις φλεβάρη και σεπτέμβριο. Στο 3ο εξάμηνο, αν δεν το έχεις περάσει, πρέπει όταν κάνεις την δήλωση με τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου να βάλεις και την Μπουγατσοπαραγωγή Ι (η όποιο χρωστάς).
Κατάλαβα. Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπέρα σας. είμαι φοιτήτρια τει διοίκησης. τον πρώτο χρόνο για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν παρακολούθησα τη σχολή μου. από το Σεπτέμβρη θέλω να ξεκινήσω κανονικά αλλα δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.μπορω σαν δευτεροετής κανονικά , να δηλώσω τα μαθήματα μόνο του 1ου εξαμήνου να ξεκινησω σαν να μην έχασα χρονια ή όχι? ή πρέπει να δηλωσω και του 3ου που θα έκανα κανονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα σας. είμαι φοιτήτρια τει διοίκησης. τον πρώτο χρόνο για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν παρακολούθησα τη σχολή μου. από το Σεπτέμβρη θέλω να ξεκινήσω κανονικά αλλα δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.μπορω σαν δευτεροετής κανονικά , να δηλώσω τα μαθήματα μόνο του 1ου εξαμήνου να ξεκινησω σαν να μην έχασα χρονια ή όχι? ή πρέπει να δηλωσω και του 3ου που θα έκανα κανονικα?
Τα μαθήματα του Α' Εξαμήνου μπορείς να τα δηλώσεις μόνο σε χειμερινό εξάμηνο και, αντίστοιχα, τα μαθήματα του Β' Εξαμήνου μόνο σε εαρινό εξάμηνο. Μπορείς να δηλώσεις μαθήματα του Γ' Εξαμήνου και του Α' Εξαμήνου για την χειμερινή εξεταστική και, αντίστοιχα, μαθήματα του Δ' Εξαμήνου και του Β' Εξαμήνου για την εαρινή εξεταστική. Για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου, ισχύει η δήλωση των μαθημάτων χειμερινού και εαρινού εξαμήνου του ίδιου (ακαδημαϊκού) έτους. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Αλλά δεν γίνεται μόνο η δήλωση μαθημάτων του α εξαμήνου κ η παρακολούθηση τους? πρέπει και τα δυο(α και Γ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Αλλά δεν γίνεται μόνο η δήλωση μαθημάτων του α εξαμήνου κ η παρακολούθηση τους? πρέπει και τα δυο(α και Γ) ?
Ναι, μπορείς να δηλώσεις μόνο τα μαθήματα του Α' Εξαμήνου και να μην δηλώσεις τα μαθήματα του Γ' Εξαμήνου. Η παρακολούθηση -ως γνωστόν- δεν είναι υποχρεωτική, εκτός από τα εργαστήρια (απ' όσο γνωρίζω). Δεν σε δεσμεύει κάτι, αν θες να παρακολουθήσεις μαθήματα του Α' Εξαμήνου π.χ., ενώ είσαι στο Γ' Εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλό αυτό! Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα σας. είμαι φοιτήτρια τει διοίκησης. τον πρώτο χρόνο για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν παρακολούθησα τη σχολή μου. από το Σεπτέμβρη θέλω να ξεκινήσω κανονικά αλλα δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.μπορω σαν δευτεροετής κανονικά , να δηλώσω τα μαθήματα μόνο του 1ου εξαμήνου να ξεκινησω σαν να μην έχασα χρονια ή όχι? ή πρέπει να δηλωσω και του 3ου που θα έκανα κανονικα?

Κοίταξε τον οδηγό σπουδών του τμήματός σου ή καλύτερα πήγαινε στη γραμματεία να ενημερωθείς γιατί αν δεν κάνω λάθος το σύνολο των εβδομαδιαίων ωρών διδασκαλίας των μαθημάτων που θα δηλώσεις θα πρέπει να μην υπερβαίνουν το οριζόμενο όριο ωρών (πχ μέχρι 43 ώρες). Οπότε δεν νομίζω να μπορείς να δηλώσεις όλα τα μαθήματα του Α΄και του Γ΄εξαμήνου. Εννοείται επίσης ότι δεν μπορείς να δηλώσεις μαθήματα με προαπαιτούμενα αφού δεν τα έχεις περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ! Ναι θα απευθυνθώ στη γραμματεία για περισσότερες πληροφορίες πανω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top