Γενικές φοιτητικές απορίες

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να αρχίσεις από την αρχή; Το ν+2 δεν υπάρχει πλέον οπότε κανείς δε θα σε διώξει από το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Θα μπερδευτουν πολυ τα πραγματα με τα μαθηματα και τα εργαστηρια απο οτι καταλαβαινω. Θα ειμαι δηλαδη 2ο εξαμηνο τον οκτωβρη και μετα αλλα δεν θα μπορω να παρακολουθω μαθηματα ουτε εργαστηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διακοπή για 1 εξάμηνο εξυπηρετεί σε σχολές που δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα, αλυσίδες, εργαστήρια... Στην περίπτωσή σου καλύτερα να ζητήσεις διακοπή για δύο εξάμηνα οπότε όταν γυρίσεις θα συνεχίσεις από εκεί που σταμάτησες και ούτε γάτα ούτε ζημιά.΄Η να το παλέψεις (αν γίνεται) μήπως τα καταφέρεις χωρίς να κάνεις διακοπή. Νομίζω πως αν πας στο τρίτο εξάμηνο έχοντας παραλείψει το δεύτερο θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θα μπερδευτουν πολυ τα πραγματα με τα μαθηματα και τα εργαστηρια απο οτι καταλαβαινω. Θα ειμαι δηλαδη 2ο εξαμηνο τον οκτωβρη και μετα αλλα δεν θα μπορω να παρακολουθω μαθηματα ουτε εργαστηρια.
θα μπορεις να παρακολουθεις αυτα του πρωτου, αλλα ναι θα εισαι παντα +1 η -1 εξαμηνο απ'ο,τι θα ειναι οι αλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι από τη στιγμή που έχει καταργηθεί το ν+2, δεν έχει νόημα να κάνεις αναστολή σπουδών. Κάνε κανονικά την εγγραφή σου στο 2ο εξάμηνο, πάρε τα βιβλία σου και απλά μην το παρακολουθήσεις. ΄Οταν λήξουν οι εκκρεμότητες που έχεις, συνεχίζεις κανονικά. Βέβαια ουσιαστικά το μπέρδεμα με τα μαθήματα που έχουν προαπαιτούμενα στο εξάμηνο που θα παραλείψεις, θα συνεχίσει να υπάρχει απλά δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε όλη αυτή τη γραφειοκρατική διαδικασία αφού δεν σου προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
CaneSenpai νομίζω δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει αναστολή σπουδών. Αναστολή σπουδών σημαίνει «δεν μπορώ να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο», δεν σημαίνει «χρωστάω πολλά μαθήματα και θέλω να κάνω παύση την μέτρηση των εξαμήνων μου μέχρι να τα περάσω».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδια, ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που καποιος δεν τελειωσει τη σχολη στην ωρα του αλλα μετα απο πχ. ενα,ενάμιση χρόνο, αυτο εχει αντίκτυπο σε κατι; Σε δηλώσεις για μεταπτυχιακά, σε αγορά εργασίας, κάπου; Ενταξει, δεν λέω να μην βγεις ποτε απο τη σχολη αλλα αν για χ,ψ λόγους παει λιγο πιο πίσω, υπάρχει τοσο μεγάλο προβλημα; :hmm: Σιγουρα ειναι και οι οικονομικοί λόγοι και βοηθάει να τελειώσεις πιο γρηγροα, αλλα στην πορεία ποσο σε επηρεάζει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitramp

Νεοφερμένος

Η Dimitramp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Έχω κανει εγγραφή στη σχολή μου για το πρώτο εξάμηνο όμως δεν δήλωσα μαθήματα, διότι δίνω ξανά πανελλαδικές. Πρέπει τώρα να κάνω επανεγγραφή και να δηλώσω μαθήματα;; Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις διαδικασίες ας μου εξηγήσει καποιος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω κανει εγγραφή στη σχολή μου για το πρώτο εξάμηνο όμως δεν δήλωσα μαθήματα, διότι δίνω ξανά πανελλαδικές. Πρέπει τώρα να κάνω επανεγγραφή και να δηλώσω μαθήματα;; Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις διαδικασίες ας μου εξηγήσει καποιος :worry:
Καλησπέρα, στο δικό μου τμήμα, την δήλωση μαθημάτων του πρώτου εξαμήνου την έκανε η γραμματεία. Αν στην δική σου σχολή δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να δηλώσεις οπωσδήποτε τα μαθήματα του δεύτερου εξαμηνού καθώς αν δεν κάνεις δηλώσεις για δύο συνεχόμενα εξάμηνα διαγράφεσαι απ'την σχολή. Παρόλα αυτά μην φρικάρεις, πάρε ένα τηλέφωνο την γραμματεία της σχολής σου να μάθεις τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω κανει εγγραφή στη σχολή μου για το πρώτο εξάμηνο όμως δεν δήλωσα μαθήματα, διότι δίνω ξανά πανελλαδικές. Πρέπει τώρα να κάνω επανεγγραφή και να δηλώσω μαθήματα;; Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις διαδικασίες ας μου εξηγήσει καποιος :worry:

Αμα δε δηλωσες μαθηματα το προβλημα που θα εχεις ειναι οτι αμα δωσεις μαθηματα στην εξεταστικη(που δεν προβλεπεται αφου δινεις πανελληνιες) και τα περασεις δεν θα περαστουν στο mystudies. Θα ξανακανεις δηλωση για το εαρινο εξαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλησπερα, λογω προσωπικων λογων θα ηθελα να κανω διακοπη του 2ου εξαμηνου. Ειμαι σε πανεπιστημιο,1ο ετος. Αυτην την στιγμη εχουμε εξεταστικη και το ερωτημα μου ειναι το εξης. Τα μαθηματα που δεν θα περασω ποτε θα εχω την δυνανοτητα να τα ξαναδωσω εφοσον εχω κανει διακοπη του 2ου εξαμηνου. Επισης στην ουσια τον οκτωβριο του 2017 δεν θα κανω το 3ο εξαμηνο σωστα? Ειναι μεγαλο το ζητημα παιδια διοιτι θελω να κανω μια μικρη παυση αλλα δεν θελω να μου καταστρεψει το προγραμμα.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να γραφτείς και να το παλέψεις λίγο; Δώσε έμφαση στα εργαστήρια και τα υπόλοιπα τα μελετάς πιο χαλαρά. Σε τελική ανάλυση ό,τι δεν προλάβεις το δίνεις τον Σεπτέμβρη. Θα έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου.:eek: Αν επιτρέπεται σε ποια σχολή είσαι; Και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση. Όπως και να έχεις, εσύ θα κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Παιδια, ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που καποιος δεν τελειωσει τη σχολη στην ωρα του αλλα μετα απο πχ. ενα,ενάμιση χρόνο, αυτο εχει αντίκτυπο σε κατι; Σε δηλώσεις για μεταπτυχιακά, σε αγορά εργασίας, κάπου; Ενταξει, δεν λέω να μην βγεις ποτε απο τη σχολη αλλα αν για χ,ψ λόγους παει λιγο πιο πίσω, υπάρχει τοσο μεγάλο προβλημα; :hmm: Σιγουρα ειναι και οι οικονομικοί λόγοι και βοηθάει να τελειώσεις πιο γρηγροα, αλλα στην πορεία ποσο σε επηρεάζει αυτο;

Αν μιλάμε 1,2 χρόνια, οχι . Σε γενικές γραμμές , από την εμπειρία μου σοου φαρ, είναι πολύ καλύτερα άμα τελειώσεις λίγο αργότερα και με καλό βαθμό απο το να τελειώσεις στην ώρα σου με μέτριο βαθμό. Το οποίο όπως κατάλαβα ισχύει και σαν λογική και έξω απο Ελλάδα. οποτε τεικ γιορ ταιμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για υποτροφίες, για μεταπτυχιακά, για να σου δώσουν συστατικές οι καθηγητές απαιτείται αρκετά μεγάλος βαθμός πτυχίου οπότε καλό είναι να το έχουμε υπόψη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_jase

Νεοφερμένος

Η lia_jase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ξέρει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει με την ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές αλλα σε διαφορετικές χώρες.
Δεν μιλάω για την ίδια χώρα, π.χ να είμαι φοιτητής και στην Ιατρική και στο Βιολογικό στην Ελλάδα.
Να είμαι απλά εγγεγραμμένος στη σχολή που πέρασα από Πανελλήνιες εδώ στην Ελλάδα, αλλά να είμαι και Ιατρική πχ σε μια άλλη χώρα (Βουλγαρία, Κύπρο κλπ).
Δεν μιλάω για το αν υπάρχει χρόνος να τα συνδυάσει κανείς και τα δύο, μιλάω αποκλειστικά για το ΝΟΜΙΚΟ κομμάτι της υπόθεσης.

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μπορείς να γραφτείς σε οποιδήποτε Ελληνικό Δημόσιο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα και παράλληλα να φοιτείς οπουδήποτε αλλού στον κόσμο. Μπορείς ακόμα και να φοιτείς σε Ελληνικό Ιδιωτικό ΙΕΚ. Κοινώς, ο μόνος περιορισμός, είναι να μην είσαι εγγεγραμμένος σε περισσότερα από 1 Ελληνικά Δημόσια ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_jase

Νεοφερμένος

Η lia_jase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Ψάχνω να βρω κάποιο έγγραφο που να περιέχει αυτή τη διευκρίνηση που κι εσύ ανέφερες αλλά δεν μπορώ να βρω.
Είναι περίεργοι στη σχολή μου εδώστην Ελλάδα και φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα. Για αυτό θα ήθελα να βρω ένα έγγραφο που να αποδεικνύει αυτό που λες κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitristlp

Νεοφερμένος

Ο dimitristlp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια. Σημερα πηραμε τα αποτελεσματα (για τα 2 πρωτα μαθηματα) και δυστυχως εμεινα στα Μαθηματικα Ι που ειναι αλυσιδα με τα Μαθηματικα ΙΙ αρα πρακτικα εχασα μισο χρονο. Απογοητευση φουλ, εννοειται.

Αλλα ενταξει το ειχα στο πισω μερος στο μυαλο μου οτι παιζει και να μην περασω παρολαυτα παντα ειχα μια ελπιδα μπας και... Τελοσπαντων, θελω να ρωτησω το εξης. Γινεται να παρακολουθησω αλλο μαθημα και να το δωσω στην επομενη εξεταστικη του Καλοκαιριου? Δηλαδη αφου εκ των πραγματων δεν θα μπορω να δωσω τα μαθηματικα ΙΙ , να το αναπληρωσω με ενα μαθημα ενος μεγαλυτερου εξαμηνου. Γιατι δεν θελω να χασω μισο χρονο.... :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
lia_jase έχει γίνει κάποια σχετική συζήτηση στο θέμα "Εγγεγραμμένος σε δύο μεταπτυχιακά". Δες στη σελ. 2 την ανάρτηση αριθμ. 53.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lia_jase

Νεοφερμένος

Η lia_jase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
lia_jase έχει γίνει κάποια σχετική συζήτηση στο θέμα "Εγγεγραμμένος σε δύο μεταπτυχιακά". Δες στη σελ. 2 την ανάρτηση αριθμ. 53.


Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια, ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που καποιος δεν τελειωσει τη σχολη στην ωρα του αλλα μετα απο πχ. ενα,ενάμιση χρόνο, αυτο εχει αντίκτυπο σε κατι; Σε δηλώσεις για μεταπτυχιακά, σε αγορά εργασίας, κάπου; Ενταξει, δεν λέω να μην βγεις ποτε απο τη σχολη αλλα αν για χ,ψ λόγους παει λιγο πιο πίσω, υπάρχει τοσο μεγάλο προβλημα; :hmm: Σιγουρα ειναι και οι οικονομικοί λόγοι και βοηθάει να τελειώσεις πιο γρηγροα, αλλα στην πορεία ποσο σε επηρεάζει αυτο;

Οχι. Ξερω παιδια που πηραν πτυχιο μετα τα 6 χρονια σε πολυτεχνεια, ειχαν ενα μετριο προς καλο βαθμο (κατω απο 8 ) και τους δεχτηκαν για PhD στην Αμερικη σε πολυ καλα πανεπιστημια.

Ειδικα αν εχεις γεμισει το βιογραφικο σου και με αλλα πραγματα, γλωσσες, προτζεκτ etc, δεν θα εχεις κανενα απολυτως θεμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top