Γενικές φοιτητικές απορίες

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γνωριζει κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω τις ειδοποιήσεις του eclass (uoa) να έρχονται αυτόματα στο κινητό μέσω email; Δεν ξερω πως να ρυθμίσω το server στο iOS για τη λήψη email στο λογαριασμό πανεπιστημίου smd#####@uoa.gr... Συνεχεια στέλνουν μηνύματα οι καθηγητές και δεν μπορώ να τα δω εγκαίρως χωρίς να μπω στο eclass από browser!

Εγω απλά εβαλα το ήδη υπάρχουσο εμαιλ μου κατα την εγγραφή στο eclass.Δες αν γίνεται να αλλάξεις το εμαιλ που σου στέλνονται οι ειδοποίησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Infant

Νεοφερμένος

Ο Infant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Mercury θα ηθελα να σε ρωτησω καποιες αποριες μιας και εισαι στο φυσικο.
Θα μπορουσες να μου διευκρινησεις τι ειναι στο προγραμμα οι συνελευσεις/σεμιναρια,οι διαλεξεις και ΔΕΦ που αναφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τι γινεται με τις ξενες γλωσσες επιλογης; Ειναι υποχρεωτικη η παρουσια μας και εξεταζονται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Τι γινεται με τις ξενες γλωσσες επιλογης; Ειναι υποχρεωτικη η παρουσια μας και εξεταζονται;;
Σε κανένα μάθημα δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία σου ( εκτός των εργαστηριακών μαθημάτων ). Εξετάζονται κανονικά αλλά έχω την εντύπωση πως ο βαθμός δεν μετράει στο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria k

Νεοφερμένος

Η Maria k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα.Εκανα αιτηση για πασο και μου σταλθηκε μηνυμα που μου λεει πως εχει εγκριθει το αιτημα μου.Αυτο τι σημαινει ?να παω να το παρω?εχει ερθει στη vodafone της περιοχης μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Καλησπερα.Εκανα αιτηση για πασο και μου σταλθηκε μηνυμα που μου λεει πως εχει εγκριθει το αιτημα μου.Αυτο τι σημαινει ?να παω να το παρω?εχει ερθει στη vodafone της περιοχης μου?
Όταν είναι έτοιμη η ακαδημαϊκή σου ταυτότητα θα λάβεις μήνυμα το οποίο θα γράφει πως το πάσο είναι έτοιμο για παραλαβή από το σημείο διανομής σου αλλά και έναν αριθμό PIN όπου θα σου χρειαστεί όταν πας στη vodafone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γνωριζει κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω τις ειδοποιήσεις του eclass (uoa) να έρχονται αυτόματα στο κινητό μέσω email; Δεν ξερω πως να ρυθμίσω το server στο iOS για τη λήψη email στο λογαριασμό πανεπιστημίου smd#####@uoa.gr... Συνεχεια στέλνουν μηνύματα οι καθηγητές και δεν μπορώ να τα δω εγκαίρως χωρίς να μπω στο eclass από browser!

δες μηπως απο τις ρυθμισεις του email της σχολης μπορεις να τα βαλεις να προωθουνται αυτοματα στην κανονικη διευθυνση σου, στα mail του ΕΜΠ παντως γινεται.

η αλλη λυση ειναι να δηλωσεις απευθειας το κανονικο σου email
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε με τους κωδικούς για τις ακαδημαικές υπηρεσίες? Ως πρωτο βημα λεει να τους αλλαξουμε με δικους μας. Ξερεις κανεις τι πρεπει να κανουμε μετα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι να κάνεις μετά; Έχεις νέο κωδικό αυτό είναι όλο. Εγώ προσωπικά δεν τον έχω αλλάξει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

burning255

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μια απορία παιδιά. Αν σε περίπτωση που παρακολουθήσω ενα μάθημα χωρις να μείνω απο απουσιες σε αυτο και κοπω στην εξεταστική του εξαμήνου πρεπει να το ξαναπαρακολουθησω σε αλλο εξάμηνο σπουδων, η μπορω να το δωσω μετα απευθείας στην εξεταστική του Σεπτέμβρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μια απορία παιδιά. Αν σε περίπτωση που παρακολουθήσω ενα μάθημα χωρις να μείνω απο απουσιες σε αυτο και κοπω στην εξεταστική του εξαμήνου πρεπει να το ξαναπαρακολουθησω σε αλλο εξάμηνο σπουδων, η μπορω να το δωσω μετα απευθείας στην εξεταστική του Σεπτέμβρη;
Αμα ειναι θεωρια το δινεις Σεπτεμβρη!! Απο ο,τι γνωριζω εαν ειναι εργαστηριακο τοτε το δινεις αναγκαστικα το επομενο ετος στο εξαμηνο που ο ειχες(εαρινο ή χειμερινο).Σε καποιες σχολες το ξαναπαρακολουθεις αναλογα τον βαθμο που κοπηκες σε καποιες οχι!Δε γνωριζω τι ισχυει με την δικια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ούτε το ΤΕΙ Αθήνας ούτε της Θεσσαλονίκης εχεις φοιτητικές εστίες ;;;; Ούτε για σίτιση δε βρίσκω τπτ τι παιζει; Παλιά είχα ακούσει οτι το ΤΕΙ Αθήνας χρησιμοποιεί τις εστίες του εκπα και του Πολυτεχνείου , δεν ισχύει πια αυτο ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Στο eclass πρέπει να κάνουμε καινούργιο acc?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

elenastrav

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ούτε το ΤΕΙ Αθήνας ούτε της Θεσσαλονίκης εχεις φοιτητικές εστίες ;;;; Ούτε για σίτιση δε βρίσκω τπτ τι παιζει; Παλιά είχα ακούσει οτι το ΤΕΙ Αθήνας χρησιμοποιεί τις εστίες του εκπα και του Πολυτεχνείου , δεν ισχύει πια αυτο ;;
Δεν ξέρω για τις εστίες πάντως σίτιση υπάρχει στο ΤΕΙ Αθήνας, δες εδώ:https://www.teiath.gr/articles.php?id=55433&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Mercury θα ηθελα να σε ρωτησω καποιες αποριες μιας και εισαι στο φυσικο.
Θα μπορουσες να μου διευκρινησεις τι ειναι στο προγραμμα οι συνελευσεις/σεμιναρια,οι διαλεξεις και ΔΕΦ που αναφερει
Σορρυ για την αργοπορημενη απάντηση(για κάποιο λόγο δεν μου έρχονταν ειδοποιήσεις στο μέιλ).
Αμα δείς κάτω στο πρόγραμμα, σου λέει πάνω κάτι τί είναι τί.
Τα ΔΕΦ είναι κάτι υποχρεωτικές διαλέξεις πρίν ξεκινήσεις το εργαστήριο φυσική.
Οι διαλέξεις είναι κάτι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις(3 στις 5) που καθηγητές απο διάφορους τομείς του τμήματος σου παρουσιάζουν τον τομέα τους(χοντρικά)
Οι συνελεύσεις είναι συνελεύσεις του συλλόγου φοιτητών(δεν γίνεται κάθε εβδομάδα) και πρακτικά είναι χαμένος χρόνος.
Και τα σεμινάρια είναι διάφορα σεμινάρια που οργανώνει κατά καιρούς το τμήμα.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό μεσημέρι,

έχω μία απορία. Είμαι τύποις φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντέιου Πανεπιστημίου. Όμως προετοιμάζομαι για πανελλαδικές το 2017. Χρειάζεται να εγγραφώ και να δηλώσω μαθήματα; Δεν ισχύει πως μέχρι δύο εξάμηνα δεν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο εξάμηνο για να μην διαγραφείς από την σχολή; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι,

έχω μία απορία. Είμαι τύποις φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντέιου Πανεπιστημίου. Όμως προετοιμάζομαι για πανελλαδικές το 2017. Χρειάζεται να εγγραφώ και να δηλώσω μαθήματα; Δεν ισχύει πως μέχρι δύο εξάμηνα δεν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο εξάμηνο για να μην διαγραφείς από την σχολή; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
Αν δε δηλωσεις για 2 εξαμηνα τοτε διαγραφεσαι αυτοδικαιως!! Επομενως μονο μια φορα μπορεις να μη δηλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estelle_

Νεοφερμένος

Η estelle_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
να ρωτησω ρε παιδια ο αριθμος μητρώου που χρειαζεται για το πασο είναι αυτος του ικα ή άλλος? ευχαριστω προεραιτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δε δηλωσεις για 2 εξαμηνα τοτε διαγραφεσαι αυτοδικαιως!! Επομενως μονο μια φορα μπορεις να μη δηλωσεις.
Άρα να δηλώσω μαθήματα. Απλώς τα δηλώνω και μετά δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top