Γενικές φοιτητικές απορίες

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τι το θέλω το πάσο??Απλά παντού θα έχω έκπτωση!(λεωφορείο,σινεμά,κτλπ)

Και ξαναρωτάω..εκτός από την εγγραφή, χρειάζεται να ξαναπαρουσιαστώ στην σχολή?
όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τι το θέλω το πάσο??Απλά παντού θα έχω έκπτωση!(λεωφορείο,σινεμά,κτλπ)

Και ξαναρωτάω..εκτός από την εγγραφή, χρειάζεται να ξαναπαρουσιαστώ στην σχολή?

Τα περισσότερα τμήματα έχουν, πλέον, τη δυναότητα ηλεκτρονικής προεγγραφής. Μπαίνεις στο σύστημα του πανεπιστημίου, συμπληρώνεις τα απαιραίτητα στοιχεία, τυπώνεις το έγγραφο που σου βγάζει και μαζεύεις τα υπόλοιπα πιστοποιητικά που χρειάζεται.

Πρόπερσι χρειαζόταν οι φοιτητές να παραστούν οι ίδιοι στη γραμματεία της σχολής τους, την περίοδο των εγγραφών, με ή χωρίς ηλεκτρονική προεγγραφή.

Πέρσι, μπορούσες να στείλεις τα έγγραφα της ηλεκτρονικής προεγγραφής, μαζί με τα υπόλοιπα πιστοποιητικά, μέσω courier. Ωστόσο, έπρεπε πάλι να παρουσιαστείς αυτοπροσώπως στη γραμματεία της σχολής, κάποια στιγμή που θα μπορούσες, πριν τη λήξη του 1ου εξαμήνου.

Φέτος, φημολογείται ότι η ηλεκτρονική εγγραφή θα συστηματοποιηθεί. Μπορεί να μην χρειαστεί καν να παρουσιαστείς στη σχολή σου για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Ωστόοσο, υπολόγιζε εσύ ότι θα πρέπει να πας κάποια στιγμή, ενδεχομένως και κατά τη διάρκεια των εγγραφών.

Από εκεί και πέρα, όχι, δεν χρειάζεται να ξαναπαραστείς στη σχολή σου. Αν δεν θες να διαγραφείς, μπορείς να κάνεις δήλωση εξαμήνου και μαθημάτων ηλεκτρονικά, and that's it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή πληροφόρησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
καλησπερα σας.εχω την εξης απορια.δε δηλωσα 3 μαθηματα απο αμελεια στη γραμματεια.σε αυτα πηρα δεκαρι.πηγα στους καθηγητες μου λενε δε τους περναμε τους βαθμους γτ δεν ειναι δηλωμενα στη γραμματεια.τωρα τι κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα σας.εχω την εξης απορια.δε δηλωσα 3 μαθηματα απο αμελεια στη γραμματεια.σε αυτα πηρα δεκαρι.πηγα στους καθηγητες μου λενε δε τους περναμε τους βαθμους γτ δεν ειναι δηλωμενα στη γραμματεια.τωρα τι κανω?

Η δήλωση μαθημάτων είναι υποχρεωτική και πραγματοποιείται ηλεκτρονικά εντός καθορισμένου χρονικού διαστήματος. ΄Οσοι φοιτητές πάρουν μέρος στις εξετάσεις μαθημάτων που δεν έχουν δηλώσει ακόμα και αν βαθμολογηθούν επιτυχώς, ο βαθμός δεν λαμβάνεται υπόψη και δεν καταχωρείται σε καμία εξεταστική περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η δήλωση μαθημάτων είναι υποχρεωτική και πραγματοποιείται ηλεκτρονικά εντός καθορισμένου χρονικού διαστήματος. ΄Οσοι φοιτητές πάρουν μέρος στις εξετάσεις μαθημάτων που δεν έχουν δηλώσει ακόμα και αν βαθμολογηθούν επιτυχώς, ο βαθμός δεν λαμβάνεται υπόψη και δεν καταχωρείται σε καμία εξεταστική περίοδο.
Εκτός αν μπορέσεις να συνεννοηθείς με τον καθηγητή να σου κρατήσει το βαθμό και να τον περάσει στην επόμενη εξεταστική που θα έχεις δηλώσει το μάθημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εκτός αν μπορέσεις να συνεννοηθείς με τον καθηγητή να σου κρατήσει το βαθμό και να τον περάσει στην επόμενη εξεταστική που θα έχεις δηλώσει το μάθημα.

συγγνωμη αλλα να περαστει ο βαθμος ενος που δεν ανοιγε βιβλιο και πηρε 5 και εμενα με το δεκαρι οχι.μετα αναρωτιομαστε για το ελληνικο δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα να περαστει ο βαθμος ενος που δεν ανοιγε βιβλιο και πηρε 5 και εμενα με το δεκαρι οχι.μετα αναρωτιομαστε για το ελληνικο δημοσιο.

Irrelevant με την περίπτωσή σου. Αυτός που πήρε 5 και δεν άνοιξε βιβλίο όπως ισχυρίζεσαι, ήταν συνεπής και δήλωσε το μάθημα. Αν ο καθηγητής είναι συνεργάσιμος και δεχτεί να σου κρατήσει το βαθμό για τον επόμενο χρόνο, έχει καλώς. Στο ενδιάμεσο, μην συγκρίνεις πορτοκάλια με κουνουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συγγνωμη αλλα να περαστει ο βαθμος ενος που δεν ανοιγε βιβλιο και πηρε 5 και εμενα με το δεκαρι οχι.μετα αναρωτιομαστε για το ελληνικο δημοσιο.

Irrelevant με την περίπτωσή σου. Αυτός που πήρε 5 και δεν άνοιξε βιβλίο όπως ισχυρίζεσαι, ήταν συνεπής και δήλωσε το μάθημα. Αν ο καθηγητής είναι συνεργάσιμος και δεχτεί να σου κρατήσει το βαθμό για τον επόμενο χρόνο, έχει καλώς. Στο ενδιάμεσο, μην συγκρίνεις πορτοκάλια με κουνουπίδια.

΄Οπως σωστά σου είπε η Ερινύς το θέμα δεν είναι τι βαθμό πήρες αλλά το ότι δεν φρόντισες να δηλώσεις τα μαθήματα όταν έπρεπε. Την αμέλειά σου πληρώνεις. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φταίει το ελληνικό δημόσιο αλλά εσύ που δεν ακολούθησες την προβλεπόμενη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
΄Οπως σωστά σου είπε η Ερινύς το θέμα δεν είναι τι βαθμό πήρες αλλά το ότι δεν φρόντισες να δηλώσεις τα μαθήματα όταν έπρεπε. Την αμέλειά σου πληρώνεις. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φταίει το ελληνικό δημόσιο αλλά εσύ που δεν ακολούθησες την προβλεπόμενη διαδικασία.

η γραμματεια αν κοιταξει μπορει να δει ποιος χρωσταει το μαθημα και ποιος οχι.οποτε τα δηλωματα ειναι φακελωμα και οχι ουσιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
η γραμματεια αν κοιταξει μπορει να δει ποιος χρωσταει το μαθημα και ποιος οχι.οποτε τα δηλωματα ειναι φακελωμα και οχι ουσιας.

Αχ δεν την μπορώ αυτή την απλουστευτική λογική. Η γραμματεία δεν είναι εκεί για να σώζει κάθε ασυνεπή φοιτητή με τις δικλίδες ασφαλείας που έχει. Ίσως το κάνει σε κάποιες τραβηγμένες περιπτώσεις (αν π.χ. είναι το τελευταίο μάθημα για πτυχίο, αν κολλήσει το σύστημα και διαγράψει την δήλωση ή δεν την αποθηκεύσει κ.ο.κ.)
Είναι ένα standard procedure που διαρκεί, ξέρω γω πόσο, 10 λεπτά από την ζωή σου κάθε εξάμηνο; Να μην αναφέρω ότι τουλάχιστον σε εμάς, μετά την δήλωσή σου έχεις πρόσβαση στην ΜΟΔΙΠ για αξιολόγηση αυτών που έχεις παρακολουθήσει (και δηλώσει).

Μην βγάζουμε άχρηστο ό,τι δεν μας χαϊδεύει τα αυτιά ή δεν μας κάνει το χατίρι, ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η γραμματεια αν κοιταξει μπορει να δει ποιος χρωσταει το μαθημα και ποιος οχι.οποτε τα δηλωματα ειναι φακελωμα και οχι ουσιας.

Ειλικρινά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη λογική σου αλλά δεν πειράζει! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς πήρες τα συγγράμματα των μαθημάτων αφού δεν τα είχες δηλώσει. Στο λέω επειδή πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία της δήλωσης μαθημάτων στο
my-studies με τη δήλωση συγγραμμάτων στον Εύδοξο. Δεν δικαιούσαι να παραλάβεις σύγγραμμα για μάθημα που δεν έχεις δηλώσει. Στο τέλος του εξαμήνου γίνεται ηλεκτρονικός έλεγχος από τον Εύδοξο. Αν δεν υπάρχει αντιστοιχία σου ζητάνε να τα επιστρέψεις και αν δεν το κάνεις σου κλειδώνουν το λογαριασμό και δεν μπορείς να ξαναπάρεις συγγράμματα. Ενός κακού μύρια έπονται. Γι΄αυτό καλύτερα να είμαστε τυπικοί στις διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη λογική σου αλλά δεν πειράζει! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς πήρες τα συγγράμματα των μαθημάτων αφού δεν τα είχες δηλώσει. Στο λέω επειδή πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία της δήλωσης μαθημάτων στο
my-studies με τη δήλωση συγγραμμάτων στον Εύδοξο. Δεν δικαιούσαι να παραλάβεις σύγγραμμα για μάθημα που δεν έχεις δηλώσει. Στο τέλος του εξαμήνου γίνεται ηλεκτρονικός έλεγχος από τον Εύδοξο. Αν δεν υπάρχει αντιστοιχία σου ζητάνε να τα επιστρέψεις και αν δεν το κάνεις σου κλειδώνουν το λογαριασμό και δεν μπορείς να ξαναπάρεις συγγράμματα. Ενός κακού μύρια έπονται. Γι΄αυτό καλύτερα να είμαστε τυπικοί στις διαδικασίες.

δε δηλωνω βιβλια γτ δεν μας ζητανε απο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε δηλωνω βιβλια γτ δεν μας ζητανε απο βιβλιο.

Πάλι καλά! Για πιάσε τους καθηγητές μήπως θελήσουν να σε βοηθήσουν με τον τρόπο που πρότεινε παραπάνω ο Δίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πάλι καλά! Για πιάσε τους καθηγητές μήπως θελήσουν να σε βοηθήσουν με τον τρόπο που πρότεινε παραπάνω ο Δίας.

επιασα εναν ντρεπομαι να πιασω αλλον.θα περιμενω κανα διμηνο να δουμε αν θα περασουν το βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
δε θα τον περάσουν. τσάμπα θα περιμένεις. η γραμματεία δεν επιτηρεί ποιοι έκαναν δήλωση και ποιοι όχι, κι ούτε χαρίζει κάστανα. δεν είμαστε στο δημοτικό. έκανες δήλωση? μπράβο. δεν έκανες? στην επόμενη εξεταστική. καλύτερα να βάλεις στην άκρη τις ντροπές και να ζητήσεις απ' όλους τους καθηγητές αυτό που πρότεινε ο Δίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
δε θα τον περάσουν. τσάμπα θα περιμένεις. η γραμματεία δεν επιτηρεί ποιοι έκαναν δήλωση και ποιοι όχι, κι ούτε χαρίζει κάστανα. δεν είμαστε στο δημοτικό. έκανες δήλωση? μπράβο. δεν έκανες? στην επόμενη εξεταστική. καλύτερα να βάλεις στην άκρη τις ντροπές και να ζητήσεις απ' όλους τους καθηγητές αυτό που πρότεινε ο Δίας. :)

λοιπον πηγα στον καθηγητη σημερα.αφου πρωτα μου ριξε καντηλια,στη συνεχεια του ριξα και εγω κατι μπινελικια(ειμαι τετοιος τυπος που δεν λογαριαζω τιποτα αν εχω μπροστα μου και τον παπα της ρωμης και ξερω οτι εχω δικιο θα τον σκυλοβρισω) και τελικα μετα απο την απειλη που μου ριξε οτι θα με παει στο συμβουλιο των καθηγητων και θα εισηγηθει τον διετη αποκλεισμο μου απο εξετασεις καταληξαμε σε μια συμβιβαστικη λυση.να παω να του κανω μια εργασια πανω σε ενα θεμα και αν ειναι καλη να περαστει ο βαθμος αν οχι χανεται ο βαθμος.επειδη σε μια διαπραγματευση πρεπει να υπαρχουν υποχωρησεις καταληξαμε εκει τελικα.

αν και επιμενω οτι ολη αυτη η ιστορια με τα φακελωματα των φοιτητων ειναι αδιεξοδη.στις επομενες φοιτητικες εκλογες θα εισηγηθω στα εαακ να κατεβασουν τετοιο πλαισιο και πιστευω κατω απο δημοκρατικες διαδικασιες θα περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λοιπον πηγα στον καθηγητη σημερα.αφου πρωτα μου ριξε καντηλια,στη συνεχεια του ριξα και εγω κατι μπινελικια(ειμαι τετοιος τυπος που δεν λογαριαζω τιποτα αν εχω μπροστα μου και τον παπα της ρωμης και ξερω οτι εχω δικιο θα τον σκυλοβρισω) και τελικα μετα απο την απειλη που μου ριξε οτι θα με παει στο συμβουλιο των καθηγητων και θα εισηγηθει τον διετη αποκλεισμο μου απο εξετασεις καταληξαμε σε μια συμβιβαστικη λυση.να παω να του κανω μια εργασια πανω σε ενα θεμα και αν ειναι καλη να περαστει ο βαθμος αν οχι χανεται ο βαθμος.επειδη σε μια διαπραγματευση πρεπει να υπαρχουν υποχωρησεις καταληξαμε εκει τελικα.

αν και επιμενω οτι ολη αυτη η ιστορια με τα φακελωματα των φοιτητων ειναι αδιεξοδη.στις επομενες φοιτητικες εκλογες θα εισηγηθω στα εαακ να κατεβασουν τετοιο πλαισιο και πιστευω κατω απο δημοκρατικες διαδικασιες θα περασει.

τον καθηγητη γιατι να τον βρισεις? αυτος φταιει που δεν δηλωσες εσυ τα μαθηματα?? (δεν τους υποστηριζω, υπαρχουν καθηγητες πραγματικα ανικανοι και απαραδεκτοι) :P

Αμ πες το έτσι.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :redface::redface::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αμ πες το έτσι.

δεν καταλαβες θα εισηγηθω στις εκλογες με την διαπραγματευση με τον καθηγητη για το αν θα περαστει ο βαθμος ή οχι δεν εγινε τιποτα με τα εακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top