Γενικές φοιτητικές απορίες

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Είναι το σήμα κατατεθέν του προγράμματος. Είναι αντικείμενο με πολλές καμπύλες και γυαλάδες και μπορεί να δείξει σχεδόν αμέσως πόσο καλό μπορεί να είναι το αποτέλεσμα αν το δουλέψεις με τις ώρες (ή μέρες )φυσικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, δέχονται επιστροφές συγγραμμάτων στον Εύδοξο, στα βιβλιοπωλεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, δέχονται επιστροφές συγγραμμάτων στον Εύδοξο, στα βιβλιοπωλεία;

΄Οχι. Ο φοιτητής διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής των επιλογών του για κάθε μάθημα εντός της σχετικής προθεσμίας εφ΄όσον δεν έχει παραλάβει το σύγγραμμα. Από τη στιγμή που θα το παραλάβει δεν μπορεί να το αλλάξει. Για τα συγγράμματα που στέλνονται μέσω courier ο φοιτητής μπορεί να αλλάξει την επιλογή του μόνο εφ΄όσον δεν έχει γίνει εκκίνηση της αποστολής από τον εκδότη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γενικά, δέχονται επιστροφές συγγραμμάτων στον Εύδοξο, στα βιβλιοπωλεία;

Στο χειμερινό εξάμηνο ειχα παρει λάθος σύγγραμμα. Το γυρισα πισω (άθικτο φυσικά) και πήρα το σωστο. Χρειαστηκε να αλλάξω και τη δηλωση αν θυμάμαι καλά. Σημειωτεον, ήταν από τις ίδιες εκδόσεις και τα δυο συγγραμματα, δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο χειμερινό εξάμηνο ειχα παρει λάθος σύγγραμμα. Το γυρισα πισω (άθικτο φυσικά) και πήρα το σωστο. Χρειαστηκε να αλλάξω και τη δηλωση αν θυμάμαι καλά. Σημειωτεον, ήταν από τις ίδιες εκδόσεις και τα δυο συγγραμματα, δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει αυτο.

Περίεργο μου φαίνεται :confused:! Μήπως είχαν καλή διάθεση και θέλησαν να σε εξυπηρετήσουν; Γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον Εύδοξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Περίεργο μου φαίνεται :confused:! Μήπως είχαν καλή διάθεση και θέλησαν να σε εξυπηρετήσουν; Γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον Εύδοξο.

Οντως ειναι περιεργο, αλλα απ' οσο ξερω, πολλοι απ' το τμημα την πατησαν με το εν λογω συγγραμμα κι εφοσον υπηρχαν τοσα περιστατικα για το ιδιο συγγραμμα, μαλλον δεχτηκαν να τα αλλαξουν. Αλλα ναι, επισημα δεν επιτρεπεται κατι τετοιο, ωστοσο, δε χανει τιποτα να δοκιμασει off the record. Μαλιστα, παρελειψα να αναφερω πως ειχα στειλει mail στον Ευδοξο γι αυτο το ζητημα (το οποιο απαντηθηκε αφοτου το ειχα επιστρεψει και παραλαβει το σωστο γιατι εκαναν καμια βδομαδα να μου απαντησουν και το ειχα παρει αποφαση πως δε θα απαντουσαν ποτε) και μου απαντησαν ως εξης:
"Στην περίπτωση που έχετε ήδη παραλάβει συγγράμματα που βάσει των όρων και προϋποθέσεων δε δικαιούστε, θα πρέπει να τα διατηρήσετε σε άριστη κατάσταση και να τα επιστρέψετε το συντομότερο δυνατό στο αντίστοιχο σημείο διανομής απ' όπου και τα προμηθευτήκατε, αναφέροντας ότι δεν τα δικαιούστε και ενημερώνοντας το σημείο διανομής αναφορικά με τον αριθμό ΡΙΝ και τα στοιχεία της ταυτότητάς σας.
Σε κάθε περίπτωση σημειώστε πως είναι στην ευχέρεια του σημείου διανομής να δεχτεί την επιστροφή του συγγράμματος.

Μόλις πραγματοποιηθεί η επιστροφή, μπορείτε να συνδεθείτε στο λογαριασμό σας, να επιλέξετε "Δηλώσεις συγγραμμάτων" και στη συνέχεια "Επισκόπηση" όπου το παραπάνω σύγγραμμα θα φέρει σχετική ένδειξη."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμένα έχει παιχτεί μπέρδεμα με το my-studies: έχω πάρει ένα βιβλίο από Εύδοξο αλλά δεν υπάρχει στο my-studies στο συγκεκριμένο μάθημα, και θέλω να το πάρω από άλλο μάθημα. Μέσω του Ευδόξου, δεν μπορεί να γίνει κάτι και να δηλωθεί στο άλλο μάθημα! :eek: Θα προσπαθήσω μέσω της γραμματείας μήπως λυθεί. Καλά, για το βιβλιοπωλείο ούτε λόγος, μόνο που δε με έβρισαν :mad::mad:
Να πεις ότι θέλω κάτι δύσκολο... πιο δυσκίνητο σύστημα δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμένα έχει παιχτεί μπέρδεμα με το my-studies: έχω πάρει ένα βιβλίο από Εύδοξο αλλά δεν υπάρχει στο my-studies στο συγκεκριμένο μάθημα, και θέλω να το πάρω από άλλο μάθημα. Μέσω του Ευδόξου, δεν μπορεί να γίνει κάτι και να δηλωθεί στο άλλο μάθημα! :eek: Θα προσπαθήσω μέσω της γραμματείας μήπως λυθεί. Καλά, για το βιβλιοπωλείο ούτε λόγος, μόνο που δε με έβρισαν :mad::mad:
Να πεις ότι θέλω κάτι δύσκολο... πιο δυσκίνητο σύστημα δεν υπάρχει.

Αφού η δήλωση μαθημάτων και συγγραμμάτων στο my studies προηγείται της δήλωσης στον Εύδοξο, πώς έγινε αυτό; Απλά "αντιγράφεις" στον Εύδοξο τα συγγράμματα που έχεις δηλώσει στο my stydies. Τέλος πάντων για πάρε ένα τηλέφωνο στον Εύδοξο 2152157850 από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα ή στείλε τους mail, μήπως και βρεις κάποια άκρη, αν και χλομό το βλέπω.΄Ισως αν μεσολαβήσει η γραμματεία της σχολής σου (επειδή είναι καθαρά διαδικαστικό το θέμα) να υπάρχουν περισσότερες ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά μίλησα ξανά με το βιβλιοπωλείο και λύθηκε το θέμα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! :) Μήπως γνωρίζετε εάν στην τελετή ορκωμοσίας των πτυχιούχων εκφωνείται και ο βαθμός του κάθε πτυχιούχου ή μήπως δεν εκφωνείται; :studying: :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας ! :) Μήπως γνωρίζετε εάν στην τελετή ορκωμοσίας των πτυχιούχων εκφωνείται και ο βαθμός του κάθε πτυχιούχου ή μήπως δεν εκφωνείται; :studying: :smartass:

΄Οχι δεν αναφέρεται ο βαθμός του κάθε πτυχιούχου. Αναφέρεται μόνο ο βαθμός του πρώτου που εκφωνεί τον όρκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
1. Γίνεται κανείς εάν θέλει να μην ορκιστεί μαζί με τους υπόλοιπους; Σε φάση στο γραφείο του πρύτανη πχ. Χρειάζεται να κάνεις ειδική αίτηση;

2. Εάν δώσει κάποιος πολιτικό όρκο, παρόλο που δεν είναι πρώτος βαθμολογικά στο σύνολο των φοιτητών, είναι υποχρεωμένος να βγάλει κάτι σαν λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
1. Γίνεται κανείς εάν θέλει να μην ορκιστεί μαζί με τους υπόλοιπους; Σε φάση στο γραφείο του πρύτανη πχ. Χρειάζεται να κάνεις ειδική αίτηση;

2. Εάν δώσει κάποιος πολιτικό όρκο, παρόλο που δεν είναι πρώτος βαθμολογικά στο σύνολο των φοιτητών, είναι υποχρεωμένος να βγάλει κάτι σαν λόγο;

1. Ισως ναι σε ορισμενες περιπτωσεις αν και δεν ειναι σιγουρο για ολες. Μαλλον πρεπει να υπαρχει καποιος λογος. Πχ γνωστη μου που ειχε τελειωσει το εαρινο εαξαμηνο, αλλα δεν ειχε ορκιστει μαζι με τους φοιτητες που τελειωσαν τοτε, δεν περιμενε να ορκιστει μαζι με τους φοιτητες που ορκιζονταν κανονικα στην ορκωμοσια μετα την εξεταστικη του Σεπτεμβριου, αλλα ορκιστηκε μονη της πιο πριν στο γραφειο του Κοσμητορα της σχολης, γιατι βιαζοταν να κανει τα χαρτια της για τον ΔΣ. Ελα σε συννενοηση καλυτερα με την Γραμματεια και τον Κοσμητορα/Προεδρο της Σχολης σου.

2. Λογο οχι, διαβαζεις ομως το κειμενο της πολιτικης υποσχεσης (και οχι ορκου), αν εισαι ο πρωτος (ή ο μοναδικος), απο αυτους που επιλεγουν την πολιτικη υποσχεση. Μην ξεχασεις να κανεις αιτηση απο πριν στην γραμματεια, οτι θες να δωσεις πολιτικη υποσχεση και αντι για ορκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Θα ηθελα οποιος μπορει να μου πει τι τμηματα εχει το πολυτεχνειο αθηνων καθως και αν γινεται 2 λογια για το καθενα (δηλαδη κυριως τα μαθηματα κ ως τι μπορεις να εργαστεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα ηθελα οποιος μπορει να μου πει τι τμηματα εχει το πολυτεχνειο αθηνων καθως και αν γινεται 2 λογια για το καθενα (δηλαδη κυριως τα μαθηματα κ ως τι μπορεις να εργαστεις)

Πολυτεχνείο να ναι και ότι να ναι; Τι θες να σπουδάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πολυτεχνείο να ναι και ότι να ναι; Τι θες να σπουδάσεις;

Δεν εχω αποφασισει ακομα, δευτερα λυκειου ειμαι. Οχι απαραιτητα, αλλα θελω να ξερω τι τμηματα περιεχει γιατι δυστυχως δεν μας εχει μιλησει καποιος για αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δεν εχω αποφασισει ακομα, δευτερα λυκειου ειμαι. Οχι απαραιτητα, αλλα θελω να ξερω τι τμηματα περιεχει γιατι δυστυχως δεν μας εχει μιλησει καποιος για αυτο..

Εκδηλωση του ΕΜΠ για την ενημερωση των μαθητων σχετικα με τις δρασεις του

Αμα μενεις αθηνα και μπορεσεις να πας θα δημιουργησεις σφαιρικοτερη αποψη για το τι ειναι πολυτεχνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος δευτεροετής που έχει πάρει μετεγγραφή; Γίνεται αυτό γενικά; Και αν ναι ισχύουν τα ίδια κριτήρια με τους πρωτοετείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εκδηλωση του ΕΜΠ για την ενημερωση των μαθητων σχετικα με τις δρασεις του

Αμα μενεις αθηνα και μπορεσεις να πας θα δημιουργησεις σφαιρικοτερη αποψη για το τι ειναι πολυτεχνειο.

100% να πας αν μένεις Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα !! Τι κάνετε?? Λοιπόν είμαι στο 2ο έτος και γενικά επειδή γράφω αρκετά καλά και έχω περάσει τα μαθήματα, σκέπτομαι μήπως μπορώ να συντομεύσω το χρόνο για πτυχίο, εάν τελικά δεν καταφέρω να μπω κάπου αλλού. Μπορεί να γίνει αυτό?? Δηλαδή να το τελειώσω για παράδειγμα σε 3 χρόνια το οικονομικο του ΕΚΠΑ??
Εάν έχει κανείς καμια ιδέα ή γνωρίζει παρακαλώ ας απαντησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top